23 nápadů, jak si přivydělat na PC z pohodlí domova

Rostlina s drobnými penězi a nadpisem 22 tipů na online výdělek.

Žijeme ve složité době, kdy stále více lidí trpí ztrátou práce, resp. má problém s udržením si svého zaměstnání či podnikání. Mnoho lidí je proto nuceno hledat si nějaký alternativní příjem/brigádu, a ten je v čase lockdownu, možné získat zřejmě jen na internetu. Jestliže také patříte k těmto lidem a momentálně se snažíte zorientovat v tom, co skutečně funguje a čemu byste se raději měli vyhnout, abyste zbytečně neztráceli čas a nenaletěli nějakým podvodníkům, rozhodně vám doporučuji přečíst si tuto recenzi.

 

Najdete zde 23 osvědčených tipů, jak a kde si můžete skutečně vydělat. Některé tipy nabízejí pouze drobný přivýdělek, u jiných si můžete vybudovat docela slušný pasivní příjem. Vše závisí na vaší šikovnosti a ochotě učit se nové věci.

Pojďme na to!

 

1. Placené online průzkumy

Vyplňováním dotazníků na počítači je možné si vydělat drobné peníze.

První seriózní možností, jak si něco přivydělat na internetu, je bezpochyby vyplňování dotazníků. Existuje mnoho portálů / průzkumných agentur, které jsou ochotny zaplatit vám za váš názor. Stačí se jen zaregistrovat a nechat si posílat dotazníky na zvolenou emailovou adresu. Rovněž bude třeba, abyste vyplnili základní údaje na svém profilu, neboť jen tak mohou společnosti zjistit, zda patříte do vhodné cílové skupiny.

Vyplňování dotazníků vám neumožní pouze získat navíc nějaké finanční prostředky, ale například i různé poukázky k uplatnění v internetových nebo kamenných prodejnách. Ty můžete použít na nákup věcí, které momentálně potřebujete.

Tímto online vyděláváním určitě nezbohatnete, jde jen o drobný přivýdělek, ale v dnešních dobách se hodí každá korunka, nebo ne?

V Česku působí několik agentur, které nabízejí takový výdělek. Zmíním jich pár – Marketagent, Český národní panel, TGM panel atd. Doporučuji přečíst si článek: Jak fungují průzkumné agentury. Najdete tam přes 20 firem, které vám zaplatí za váš názor.

 

2. Přivýdělek hraním online her

Joystick na online hraní.

Uvolnit se při hrách na PC či konzole patří mezi oblíbené aktivity během volného času. Pokud patříte také mezi ty, kteří s radostí vypnou při takové aktivitě, zbystřete svou pozornost. Tato zábavná činnost může do vašeho každoměsíčního rozpočtu přinést o několik stovek Kč navíc.

I v současnosti existuje pár her, ve kterých můžete získat například různé legendární artefakty a ty později při troše štěstí prodat jiným hráčům, kteří by o ně mohli mít zájem. Nejde však o rychlý a jednoduchý přivýdělek, naopak, počítejte s tím, že dokud najdete takový artefakt, budete muset strávit za PC několik stovek hodin. Pokud byste je ale za PC strávili tak či tak, proč pak nezkusit zaměřit se právě na ty hry, které takovou možnost nabízejí? Jsou to například Counter Strike, Diablo 3 a podobně.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Možností, jak si vydělat při hraní, je několik. Není to jen o hledání artefaktů a jejich následném prodeji. V tomto článku najdete další zajímavé tipy.

 

3. Mystery shopping

Jde o poměrně novou možnost výdělku, která si však velmi rychle začala získávat množství příznivců. Mystery shopping představuje v podstatě jednu z marketingových strategií, která pomáhá odhalovat kvalitu nabízených služeb v daném obchodě. Do této strategie se můžete zapojit i vy – stačí se zaregistrovat na určitých stránkách (zde najdete 8 firem, které nabízejí práci mystery shoppera) a pravidelně odpovídat na otázky, které se týkají prodeje, kvality služeb a spokojenosti.

Mystery shopper znamená v doslovném překladu fiktivní/falešný nakupující. Vaším úkolem bude tedy navštívit prodejnu, něco si koupit (účtenku vám proplatí firma, z rozpočtu vám tedy neubyde) a následně na nákup udělat recenzi. Zaměříte se zejména na tyto věci: Je k vám personál milý? Prodejci vám vyjdou vstříc? Tlačí na vás při nákupu? Budete si všímat i maličkostí, co se vám líbí a naopak, co se vám nelíbí. Následně to vše uvedete v dotazníku.

Nejde o práci na plný úvazek, naopak, jde o brigádu – dohodu o provedení práce a firmy vám zaplatí za splnění konkrétní úlohy. Jedna taková úloha vám může vydělat od 100 do 1500 Kč, takže díky mystery shoppingu si můžete vybudovat docela slušný boční příjem.

 

4. Cashback – nakupování

Žena, která ráda nakupuje online.

Na nakupování v online obchodech si už pravděpodobně zvykl každý z nás. Pomocí několika kliknutí můžeme získat již téměř cokoliv, co momentálně potřebujeme. Nezáleží na tom, zda jde o elektroniku nebo oblečení. A právě zde přichází na řadu cashback z nákupů – zaregistrujte se na stránkách nabízejících tuto možnost, přejděte přes ně na své oblíbené obchody a získejte peníze zpět z každého nákupu.

Kromě toho je vždy možné využít i zajímavé slevy a tipy na nákupy. Nutnost nakupovat potřebné věci neovlivníte, ale můžete z toho alespoň něco získat. Díky portálům zaměřených na cashback můžete, stejně jako já, ušetřit na nákupech každý měsíc stovky korun! A to není všechno. Některé cashback nabízejí těm šikovnějším i možnost vydělat si nějaké peníze navíc.

V Česku působí několik takových portálů, zmíním plnapenezenka.cz, refundo.cz a také například tipli.cz. Na poslední jmenovaný portál jsem napsal recenzi, můžete si ji přečíst zde.

 

 

5. GPT systémy

Chtěli byste si přivydělat peníze prováděním nenáročných činností, jako je, sledování videí, psaní recenzí, vyplňování dotazníků, hraní her, navštěvování webových stránek a podobně? Říkáte, že nic takového neexistujete? Omyl! Řeč je o takzvaných GPT portálech.

Jsou to portály, na kterých se sdružuje velké množství inzerujících firem a zájemců o výdělek. Ti pak plní na stránkách různé úkoly a mikropráce, za které dostávají body. Když zájemce o výdělek získá dostatečný počet bodů, může požádat o výplatu. Body je možné zaměnit za peníze nebo za různé věcné ceny.

V Česku takové weby neexistují, v zahraničí jich najdeme hned několik.

Více se tomuto tématu věnuji v článku – PTC klikačky za peníze a věcné ceny.

 

6. Handmade – prodej

Mít schopnost vytvořit něco jedinečného a originálního je obrovský dar. Pokud milujete tvoření vlastníma rukama, je pravý čas přesunout svou zálibu na novou úroveň.

Netušíte, zda by se vaše výtvory někomu zalíbily? Dnes máte možnost to zjistit! Díky portálům, jako je například fler.cz. Zaregistrujte se, vyfoťte své kreativní výtvory a navrhněte cenu. Možná vás překvapí zájem, který dnes dokáží vyvolat originální a krásné věci. Výrobky z papíru, látky i dřeva se v současnosti těší mimořádné oblibě, a pokud dokážete vytvořit něco, co zákazníky zaujme, můžete si docela slušně vydělat. A do budoucna, kdo ví, možná si díky handmade vybudujete vlastní byznys, který vás bude živit.

 

7. MLM

Pod tímto označením se skrývá do značné míry kontroverzní víceúrovňový či síťový (multi-level) marketing. Často se zakládá na prodeji různých typů kosmetiky nebo výživových doplňků, jeho kořeny však sahají ještě dál. Rozhodně nesdílím žádný názor týkající se jeho kladů a záporů, v tomto ohledu však pro vás mám jedno doporučení. Pokud se rozhodnete věnovat svou pozornost a snahu vydělávat na internetu tímto způsobem, velmi důkladně si vybírejte společnosti, kterým můžete důvěřovat.

Před samotným rozhodnutím není na škodu udělat si krátký průzkum a projít si kladné i záporné recenze. Díky průzkumu se můžete vyhnout zklamání a ztrátě peněžních prostředků. MLM dnes patří mezi komplikovaná a náročná schémata, která mnohé společnosti využívají na nekalé praktiky. Opatrnost je v tomto směru rozhodně tím správným přístupem.

Pokud se vám však podaří natrefit na společnost MLM s kvalitním a užitečným produktem, může to být docela zajímavá příležitost, jak si vybudovat vedlejší pasivní příjem, a tím si zlepšit svůj rodinný rozpočet.

 

8. Práce v online marketingu

Strategie na online marketing.

Marketing je dnes jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících odvětví, které nabízí množství příležitostí k výdělku, resp. k práci na home office.

Dokážete vytvářet zajímavé články, nezaleknete se analýz nebo vás spíš zajímá správa sociálních sítí? To vše můžete v tomto odvětví využít. Výhodou práce v marketingu je fakt, že množství činností lze provádět z pohodlí svého domova. Velmi nápomocné dokáží být skupiny na sociálních sítích, které sdružují takové lidi. Získáte tím přehled nejen o nejnovějších trendech, ale navíc můžete reagovat i na nabídky na práci, které vás zaujmou. V tomto odvětví je mimořádně podstatná chuť učit se a stále objevovat nové mety.

 

9. Korektury textů

Zajímavá a rozhodně ne snadná práce. Máte však gramatiku v malíčku? Dokážete najít chyby tam, kde je ostatní nevidí? Korektury textů si na trhu práce rozhodně najdou své uplatnění. Pokud začínáte, přidejte nabídku své práce na různé studentské skupiny nebo portály. Při psaní bakalářské nebo diplomové práce se vždy hodí mít jeden pár očí navíc, kterému se podaří najít nesouvisející spojení, ztracené větné členy i zatoulané čárky. Stejně tak si korektury textů najdou své uplatnění i při psaní blogů nebo ve vydavatelství. Možností, kde byste si mohli vydělat díky této profesi, je opravdu nespočet.

 

10. Psaní článků / copywriting

Copywriting patří mezi zajímavé metody díky kterým si můžete vybudovat online příjem.

Dnes existuje celá řada internetových magazínů, které se zabývají přinášením zajímavých informací. Milujete kosmetiku a vyznáte se v ní? Je technika vaší vášní a dokážete o ní zajímavě psát? Baví vás vytvářet vtipné články? Máte ve svém hledáčku magazín, který s radostí čtete, a vždy vás dokáže nadchnout? Prohlédněte si nabídku práce nebo se ozvěte z vlastní iniciativy. Psaní článků může váš soukromý rozpočet skvěle obohatit.

Většina internetových magazínů stále hledá nové redaktory, kteří by mohli přinést zajímavé zprávy i svěží pohled na zvolenou problematiku.

Uplatnit se můžete klidně i v nějakém e-shopu. I ty potřebují šikovného copywritera/textaře na vytváření popisů produktů, pro psaní článků na blog nebo na vytvoření reklamních článků pro zákazníky.

Možností je opět nespočet, už jen najít tu správnou brigádu. Zkusit můžete i různé portály, které sdružují pisatele a firmy žádající texty, které potřebují na své weby. V Česku existuje několik takových portálů, zmínit mohu například copywriting.cz.

 

11. Těžba kryptoměn

V současnosti jde o velmi populární téma, o které se zasloužil např. i Bitcoin, který každým dnem trhá rekordy při nárůstu své hodnoty.

Těžba kryptoměn probíhá tak, že lidé, velmi často sdružení do skupin (označované za pool), mají společnou infrastrukturu. Samotná těžba probíhá prostřednictvím řešení numerických algoritmů. Po vyřešení vznikne další blok kryptoměny, přičemž daná skupina dostane provizi za vytěžení tohoto bloku.

Provize se rozdělí ve skupině podle zásluh jejích členů. Je třeba být vždy součástí skupiny, protože jednotlivci mají dnes mizivou šanci vytěžit daný blok kryptoměny. Nevýhodou je fakt, že těžba kryptoměny je mimořádně náročná (numerická náročnost těžby se postupem času neustále zvyšuje).

 

12. Překládání článků

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Kdo z nás už slyšel toto přísloví? Asi každý. Musím však přiznat, že je pravdivé. Znalost cizích jazyků je v dnešní době mimořádně vítaná.

Pokud se také můžete pyšnit znalostí cizího jazyka, ve kterém vynikáte, nabídněte překládání článků. Práce na volné noze z pohodlí domova a v oblasti, které rozumíte? Proč ne? Dnes je dokonce možné překládat články i ze slovenského jazyka do českého, což poptávají zejména slovenské obchody, které chtějí v Česku prodávat své zboží.

Stále častěji je však vyhledáván i překlad článků z ruštiny do češtiny. Stačí se jen porozhlédnout a využít možnost, která se v tomto směru nabízí. Může to být příjemná práce/výdělek při škole či vedle jiného zaměstnání, která vám zaručí mnoho nových poznatků a zkušeností.

 

13. Fotografování

Vydělat na internetu můžete i fotografováním.

Služba, která je dnes vyhledávána velmi často. Nemluvíme jen o klasických portrétových fotografiích – kvalitní fotograf si své uplatnění najde i u produktových fotografiích, které musí mít svou specifickou atmosféru. Je pravda, že tato práce je velmi náročná na čas a vybavení, proto se do ní pusťte pouze v případě, že již disponujete znalostmi a potřebným vybavením. Fotit však můžete i pro vlastní zábavu – to, co se vám líbí. Fotky pak můžete spolu se svým kontaktem umístit na volně dostupné databáze, protože nikdy nevíte, koho zaujmou.

Další možností je prodej vašich fotek prostřednictvím různých fotobank, na kterých se sdružují mediální agentury, majitelé magazínů a e-shopů a všichni ti, kteří potřebují na své weby hezké obrázky.

 

14. Virtuální asistentka

Práce virtuální asistentky je opravdu rozmanitá a často závisí především na individuální dohodě mezi vámi a klientem/zaměstnavatelem. Může představovat vše od zákaznické podpory přes správu sociálních sítí až po podklady pro firemní účetnictví. Pokud dokážete mít vše perfektně pod palcem i z pohodlí svého domova a nemůže vás zaskočit žádná nepředvídatelná situace, pak můžete seriózně uvažovat nad prací v této oblasti. Virtuální asistentka je pravou rukou svého klienta, ať už se nachází v kterémkoliv koutě světa.

Možná vás překvapí, že jako virtuální asistentka si budete moci i nadále najít čas na své koníčky a zábavu. Vše se odvíjí od správné organizace svého času a povinností.

 

15. Doučování

S příchodem online vzdělávání začalo mít mnoho žáků problémy s učivem. Nestíhají, nerozumí nebo jim prostě chybí správný úhel pohledu. Doučování je prací, díky které můžete nejen vydělat, ale i mimořádně někomu pomoci. Práce s žáky i studenty je však náročná a to je potřeba si uvědomit hned na začátku, než se do něčeho pustíte.

Začít můžete už umístěním svého inzerátu do skupiny rodičů nebo na nějaký online portál, zmínit mohu naucim.cz, doucuji.eu a doucovani.cz (zde najdete několik dalších stránek na doučování přes internet).

Nezapomeňte specifikovat oblast předmětů, které se věnujete a svou hodinovou mzdu. Dnes je možné spolupracovat i prostřednictvím sociálních sítí – tehdy je však třeba myslet na kvalitní vybavení (PC a stabilní internet), které vám umožní odvést plnohodnotnou práci.

 

16. Administrátor internetového obchodu

V této oblasti se opravdu vyplatí disponovat potřebnými znalostmi už od začátku. Pracujete s internetovými obchody pravidelně a víte, co se skrývá za jejich fasádou? Mnoho e-shopů potřebuje nějakého šikovného zaměstnance, který se bude firmě starat o aktualizaci cen produktů, o nahazování nových položek, vyhazování neaktuálních produktů a také o úpravu fotografií. To je jen stručný popis náplně práce, může toho být víc. Vše závisí na dohodě se zaměstnavatelem.

Dnes jsou internetové obchody na vzestupu, takže pravděpodobnost, že se vám podaří najít si vyhovující práci, je velmi vysoká. Opět máte možnost informovat se o pracovních pozicích přímo na stránkách obchodu nebo využít sociální sítě, které jsou plné nabídek.

O tomto tématu si můžete přečíst více zde.

 

17. Affiliate marketing

Pojem, který v současném světě marketingu vyžaduje nejen stále více pozornosti, ale získává i své stabilní postavení.

V tomto případě jde o spolupráci mezi nejrůznějšími internetovými obchody s affiliate partnery, kteří mají předem dohodnutou svou odměnu (například podíl z prodeje nebo jinou formu provize).

Nejčastěji vnímáme tuto formu spolupráce mezi influencery, blogery či dokonce celými magazíny a internetovými obchody.

Affiliate marketing představuje možnost, jak získat nejen příjemný výdělek, ale také stabilní pasivní příjem. Je to však běh na dlouhou trať.

O tomto tématu jsem na své stránce už popsal několik článků, proto pokud vás to zajímá, proklikněte se zde.

 

18. Výdělek na sociálních sítích

Tuto možnost jsem naťukl už v předchozím bodě a nyní se ji pokusím ještě více rozvinout. Základem, jak vydělávat na sociálních sítích (Facebook, Instagram, Twitter a další), je vytvářet zajímavý a autentický obsah, který byste měli pravidelně přidávat. Jen vybudováním skutečného publika vám může běžet výdělek ze sociálních síti.

Někteří tvůrci přistupují k umělému zvětšení svého publika (například nákupem sledovatelů). Dnes však již existují techniky, kterými lze tento krok odhalit, a tím tvůrce do značné míry ztrácí na své důvěryhodnosti. Výdělek můžete získat ze spoluprací se značkami a může být ve formě peněžní odměny nebo produktů.

 

19. Blogování

V podstatné míře kombinuje blogování výdělek na sociálních sítích a psaní článků. Opět je třeba získat publikum, pro které bude vaše tvorba zajímavá. Pokud váš blog získá dostatečný počet návštěv, můžete pomýšlet na docela pěkný výdělek.

Je to však běh na dlouhou trať, protože vybudovat si velké publikum, které by navštěvovalo váš blog, může trvat měsíce až roky. Proto by vás blogování mělo v první řadě bavit a nedělat to kvůli vydělávání peněz.

Existuje několik možností, jak zpeněžit blog. Pokud již nějaký máte, mrkněte se na článek – 8 tipů vydělávání blogováním.

 

20. Přepisování zvukových nahrávek

Dnes poměrně ojedinělá, ale stále vyskytující se práce, která vám může poskytnout příjemný výdělek. V pohodlí svého domova vytvoříte přepis kompletní nahrávky (nebo videa), které vám váš klient poskytne. Tato práce si rozhodně vyžaduje soustředění, ale na druhé straně ji lze provádět i jako student. Dnes na ní není potřeba žádné speciální vybavení, které byste za normálních okolností neměli doma. A možnost výdělku je to rozhodně příjemná.

 

21. Grafika

Grafika je pro mnohé možností, jak alespoň na chvíli utéct z běžného světa a oddat se svým fantaziím. Pokud však pravidelně získáváte obdiv svého okolí za propracovaná díla, je možná nejvyšší čas posunout svou vášeň a zálibu na novou úroveň. Grafika je momentálně mimořádně žádaná ve světě online i offline. Neváhejte si prohlédnout například inzeráty na sociálních sítích (velmi nápomocná je v tomto směru sociální síť LinkedIn).

Grafika se nemusí stát jen vaší stabilní prací – můžete vyzkoušet práci na volné noze alespoň na pár hodin v týdnu. Postupně budujte svou síť a možná vás překvapí, jak rychle budete postupovat. Stačí to jen vyzkoušet a být trpělivý – začátky jsou vždy náročné.

Pokud jste začínající grafik a hledáte si práci / zakázky, popřípadě nějaký dlouhodobý výdělek, můžete zkusit portál nakresli.to. Mrkněte se i na tento článek, najdete tam pár dalších tipů.

 

22. Programování

Práce vhodná především pro studenty a pro ty, kteří ke své práci hledají další přivýdělek. Ne nadarmo se říká, že programování dnes vládne světu. Je to skutečně pravda. Pokud si dokážete poradit s náročnými úkoly ze světa počítačů, neměli byste odkládat možnost využít své znalosti i mimo zaběhnuté vody zaměstnání nebo školy. Práce na volné noze v oblasti programování vás může posunout vpřed mílovými kroky.

 

23. Mikropráce z domova

Vynikáte ve více odvětvích a uvažujete, zda by o vaši práci mohl být zájem? Není nic jednoduššího, než se zaregistrovat na specializovaných portálech (například stovkomat.cz nebo jaudelam.cz, který nabízí možnost prodávat i na Slovensku a v Rakousku), přidat inzerát s nabídkou svých dovedností a počkat na první objednávky.

Samotné portály jsou rozděleny hned na několik specializovaných částí a kromě nabídky služeb je možné prostřednictvím nich prodávat i handmade výrobky, o kterých jsem vás informoval výše. Výhodou je především to, že si můžete nastavit, kdy objednávky přijímat chcete a kdy ne. Rovněž máte možnost přidávat neustále nové inzeráty.

Pokud ovládáte angličtinu nebo jiný cizí jazyk, vyzkoušejte i zahraniční stránky. Zmíním pár nejznámějších – Guru.com, Upwork.com nebo Fiverr.com.

 

Pár slov na závěr

Příležitosti, kde byste si mohli vydělat prostřednictvím internetu něco navíc, je samozřejmě více. Ne všechny jsou však seriózní. Vyhýbat byste se měli především „klikacím“ systémům webových stránek, které nabízejí výdělek čtením reklamních emailů a klikáním na reklamy. Nefungují také různé surfbar systémy, které vás vybízejí, abyste si stáhli do počítače software, na kterém se vám budou zobrazovat nabídky, a vy za to budete dostávat haléře. Ve skutečnosti vám nic nevyplatí a ještě navíc riskujete zavirování počítače.

Na pozoru je třeba mít se i před různými manuálními pracemi typu lepení obálek, skládání propisek nebo kompletování čehokoliv… Až 99% takových nabídek je zavádějících, stojí za nimi podvodníci, kteří od vás vylákají peníze za vstupní poplatky, ale žádnou práci vám nedají (případně dají, ale produkty od vás neodkoupí, budete si je muset prodat sami).

Ignorujte i hazardní hry. Online ruleta či hrací automaty, to vše jsou systémy naprogramované tak, aby z vás jejich provozovatelé pouze vytáhli peníze.

 

Přečtěte si také článek TOP 20 společností, které nabízejí možnost investovat online z pohodlí vašeho domova.

 

Máte už nějaké zkušenosti s některou z výše zmíněných možností? Pokud ano, která se vám líbí nejvíce? Napište do diskuse.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply