NFT podnikání – co to je? Výhody a nevýhody podnikání

Co to je NFT, jaké jsou výhody a nevýhody podnikání?

Práce z domova láká mnoho lidí již od rozmachu internetu. S příchodem pandemie je však její popularita na historickém maximu. Firmy přecházejí na homeoffice a mnozí lidé zjišťují, že prací z pohodlí svého domova se mohou reálně uživit. Na mé stránce jsem vám už popsal nesmírné množství možností, jak vydělávat z domova – ta nejnovější ale doposud chyběla. Zkratka NFT se ve vyhledávání posouvá výš a výš a my si dnes řekneme, co to vlastně je a jestli se na tom dá vydělávat.

 

Prodej NFT je jedním z nejnovějších způsobů vydělávání peněz na internetu, tak pojďme na to!

 

Co je NFT?

Zkratku NFT jste již pravděpodobně, pokud se zajímáte o práci z domova, někde zahlédli. Pochází z anglického slovního spojení non-fungible token, což lze do češtiny přeložit jako nezaměnitelný token. V jednoduchosti se jedná o jakési digitální umění, které se nakupuje, sbírá a prodává. A právě v tomto procesu vidím velký potenciál na docela slušný výdělek.

NFT jsou digitální položky, virtuální obrázky, ale třeba i krátká videa. Někdy mohou být předmětem NFT dokonce i krátké zprávy typu tweet. Nejlepší kousky se prodávají za statisíce amerických dolarů, dokonce některé se mohou pyšnit až milionovými částkami. Momentálně nejdražší NFT má název EVERYDAYS: The First 5000 Days a jeho hodnota je stanovena na neuvěřitelných 70 milionů amerických dolarů! Nezaměnitelné tokeny si však nacházejí cestu už i do Česka a jelikož toto odvětví je poměrně mladé, brzký začátek může nabídnout neocenitelnou výhodu.

 

Kdy se poprvé objevilo NFT?

První zmínky o nezaměnitelných tokenech se datují do roku 2017. CryptoPunks nebo CryptoKitties byly jen zábavou, vybrali jste si avatar nebo koťátko a starali se o ně, jak tomu bylo obvyklé u prvních digitálních her do kapsy.

Na začátku bylo všechno vlastně prakticky zdarma, dnes se tyto tokeny prodávají v přepočtu za miliony korun. A kočičí výměna funguje stále, meziroční obrat jenom na CryptoKitties činí dva miliony dolarů. Největší růst trhu ale NFT zaznamenávají až pár let po svém příchodu na scénu. A je to spíše než růst doslova boom! Proč? Jednoduše, trh narostl jen během úvodních tří sezon ze 42 na 338 milionů dolarů, a to ještě rozhodně není konečná. Beeplo prodal svou koláž za takřka sedmdesát milionů dolarů, což je další rekord. NFT je tedy docela zajímavá příležitost, jak vydělat peníze.

 

Čeští investoři mají zpoždění

Zatímco za Atlantikem a v západních zemích Evropy vypuklo téměř davové šílenství, Češi si dávají načas. Digitální díla se mohou platit pouze skrze kryptoměny, které také nejsou v naší zemi až tak v oblibě jako jinde. Toto umění ale patří žhavé budoucnosti, takže na všechno určitě máme ještě čas. Třeba kartička Cristiana Ronalda nebo Lionela Messiho se prodává za miliony dolarů, a to jsou tokeny velmi slavných osobností sportovní scény.

 

Grafici a designéři mají nejlepší šanci vydělat na NFT.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Online tržiště plná uměleckých veličin

Na marketplaces, které fungují podobně jako akciové trhy, se NFT obchodují ve velkém. Poté, co si založíte krypto peněženku, můžete se rozjet! Zde je pár tipů, kde můžete nabídnout k prodeji svá umělecká díla.

Největším trhem s NFT a nejznámějším tržištěm, na kterém probíhá uploadování, prodej a koupě nezaměnitelných tokenů, je OpenSea. Nabízí obrovský prostor pro objevování nejrůznějších druhů NFT – od fotografií a grafik přes videa, hudbu a animace až po sbírkové NFT. OpenSea je v současnosti velmi živým trhem, kde se setkávají tisíce prodejců s dalšími tisíci nakupujících. A tento prostor je otevřen i vám!

Jsou zde také aukce, z nichž některé se mohou vyšplhat až do astronomických výšin. Zatím jsou aukce kolem NFT tématiky spíše v zárodku, ale mohou se stát do budoucna jedním ze zajímavých artiklů pro široké vrstvy těch, kdo chtějí investovat volné finanční prostředky, ale akcie, nemovitosti nebo cenné kovy se jim tolik nezamlouvají. Případně nějaké větší portfolio akcií už dávno drží a jen se rozhlížejí po novinkách.

 

Dalším projektem mimo OpenSea jsou například sběratelská NFT meme Cryptopunks. Axie Infinity se zase zaměřuje na sportovně orientované NFT. Nabídka je tedy opravdu hodně široká a dá se říci, že pokud se z non-fungible tokens ještě nestal fenomén, je k tomu mimořádně blízko.

 

Prodeje na těchto platformách dosahují obratu miliard eur. A to je pro investory vždy číslo k zamyšlení. A co dalšího se ještě můžeme dozvědět o tématice NFT?

 

Nominálně nízká hodnoty, jen drobný JPEG soubor, jako je třeba Bored Apes. Ale ve finále pak vysoká sběratelská cena, která vyžene tyto NFT až do tisícovek eur, a to může být jen symbolický start. Záleží na mnoha okolnostech, ale digitální sféry, jako je třeba Metaverse, tomuto systému skýtají slavnou budoucnost. A není snad futuristické právě to, že fyzické nemovitosti mohou být rozděleny mezi jednotlivé tokeny?

 

Jak vydělávat na NFT?

Odpovědí je několik a rozhodl jsem se, že je pro vás seřadím.

 

1. Vyrábějte NFT a prodávejte je

Pokud máte digitální nadání a jste animátor, programátor či třeba grafický designér, výroba nezaměnitelných tokenů může být pro vás tím pravým ořechovým. Vyrábějte NFT – žádané jsou nejrůznější originální ilustrace, avatary, portréty, virtuální panoramata, krátké zvukové nahrávky nebo videa. Kreativitě se meze nekladou a možná právě vy vytvoříte NFT, které později velmi výhodně můžete prodat. Autoři na OpenSea mají ve svém portfoliu často stovky až tisíce nejrůznějších NFT.

 

2. Obchodujte s NFT

Pokud nevlastníte žádné umělecké dílo, nevadí. Najděte NFT s potenciálem, kupte jej za nižší cenu a pak výhodně prodejte za vyšší. Jako každé obchodování, rovněž obchodování s NFT chce jakýsi cit. V ideálním případě se trefíte do tokenu, který bude mít v budoucnu potenciál zájmu.

Cena některých NFT do budoucna poroste, zatímco cena druhých může klesnout. Pokud rozumně investujete své peníze do toho správného digitálního kousku, váš výnos může být opravdu obrovský – vzpomeňte si na dílo, které jsem zmiňoval výše a které se prodalo za 70 milionů amerických dolarů.

 

3. Pronajímejte NFT

Některé nezaměnitelné tokeny lze také pronajímat. Jelikož NFT jsou prakticky cokoli, co je digitální, řadíme k nim i různé součásti her, avatary, zbraně či položky, které se používají v různých hrách. Tyto pak můžete pronajmout, zatímco zájemce je využije během hraní. Stačí vlastnit a pronajímat pár takových tokenů a z pohodlí domova si můžete zajistit docela slušný pasivní příjem.

 

4. Sbírejte NFT

Nejen OpenSea, ale i všechna ostatní tržiště nabízejí sběratelské NFT, které se už nyní těší své oblíbenosti a v budoucnu mohou být horkým artiklem, po kterém bude toužit každý zanícený sběratel. NFT jsou v podstatě digitální umělecká díla, a tak se dají sbírat jako ta reálná. Nadšenci nezaměnitelných tokenů si je ukládají do svých digitálních sbírek. Něco podobného se děje už i v Česku a na Slovensku, kde se jedna známá společnost pohybující se ve světě MMA rozhodla vytvořit sběratelské NFT.

 

Na internetu dokonce vznikají virtuální světy, které lákají stále více mladých lidí. Ty často obsahují oblečení, účesy, items a další různé součásti, které lze získat a později v těchto světech pronajímat.

 

Jaké jsou výhody a nevýhody NFT podnikání?

Abyste mohli nakupovat a prodávat na nějakém NFT tržišti, zaručeně se neobejdete bez krypto peněženky, stabilně se už delší dobu obchoduje například za kryptoměnu Ethereum. Bez digitální měny tento trh nefunguje a nemůžete na něj vstoupit. Takže to je určitá nevýhoda číslo jedna, pokud například kryptoměnám nedůvěřujete, není to tip pro vás. A další nevýhody?

  • Digitální měny mohou prudce ztrácet na hodnotě. Pár příkladů už jste jistě v minulosti zaznamenali.
  • Pokud jde o digitální hrozbu, ta zde bude stále. Zabezpečení nemůže být nikdy zcela na 100 %.
  • Obchody jsou realizované jen na virtuálních tržištích. Jinak řečeno, na několika místech.
  • S digitální měnou a marketplace jsou spojené určitě i poplatky, ty budete muset zaplatit.

 

Zcela jasné jsou i výhody. Je to prostě bleskové a online, krypto peněženky mohou na druhou stranu ušetřit spoustu času. Pokud chcete spekulovat také na samotné kryptoměně, můžete právě přes dobře zvolené NFT.

 

Je to velmi podobné jako uložit fyzické peníze do hodnotného obrazu nebo například umělecky zpracovaného kousku zlata. NFT mohou být uváděny i s hodnotou v dolarech, eurech a dalších významných měnách, je ale pravda, že se bez etherea či jiné kryptoměny neobejdou.

 

Důležitá je také okamžitá hodnota kryptoměny v momentě převodu! Pokud tedy fandíte sportu, uměleckým výtvorům nebo chcete uložit volné prostředky, nabízí se právě NFT. Pro někoho ještě rajská hudba budoucnosti, pro jiného ovšem realita, kterou chce ihned vyzkoušet.

 

Tokenizovat lze úplně cokoliv

Příklad uměleckého díla se kterým můžete obchodovat na nějakém tržišti.

A co všechno se může stát předmětem NFT? Jde o nepřeberné množství různých věcí, nejen originál uměleckého díla, ale třeba i článek, který je pouze popisuje. Tokenizovaná může být i budova v secesním stylu, text publikace nebo také audiozáznam. Jednoduše řečeno vše, co je možné považovat nějakým způsobem za umění.

Nebo třeba digitální sběratelské kartičky z různých her. Limitovaná série, jedna ze sta, kterou vlastníte vy? Ale jistě, právě to je cesta k úspěchu, tedy pokud vsadíte na správného koně. Sběratelské kartičky mohou mít cenu tisíců a statisíců amerických dolarů.

Digitální obraz, předmět z počítačových her, je to spekulace, ale zároveň i nový trend v umění, záleží, jak na danou záležitost budete sami nahlížet, protože existují různé úhly.

 

Vlastníte něco, co lze považovat za umění? Zkuste to nabídnout na nějakém NFT tržišti, možná vyděláte velké peníze.

 

Pravost NFT se ověří velmi jednoduše

Chcete koupit nějaké umělecké dílo, ale bojíte se, že se jedná o padělek? Stačí jen krátká chvíle a dobře víte, že máte tu čest s originálem. Na rozdíl od důkladné analýzy, zda není malířské dílo důmyslným padělkem, je autenticita a její prověření otázkou vlastně jen několika vteřin. Nemusíte zvát experty na danou problematiku, hned máte nezpochybnitelnou a jasnou odpověď. Nezaměnitelné tokeny jsou podobné položce v nemovitostním katastru, není možné je zpochybnit, jsou jasně dané. Nedají se však jednoduše vyměnit, už jen proto, že neexistují dvě položky, které by byly navzájem ekvivalentem. Vlastnické právo je ale možné prodat někomu jinému.

Jak jsme si už říkali, nejčastěji se obchoduje v kryptoměnách, číslem jedna je ethereum. Pokud uvidíte u NFT nějaké konkrétní číslo, které uvádí hodnotu, pak počítejte právě s ETH. A pozor, tato cenovka se dynamicky mění, u některých položek může být i v řádu několika procent za den.

 

Pár slov na závěr

Dá se vydělat s NFT? Jak to bývá v každém byznysu, tak ani v tomto nic není jisté. Obchodování s NFT vám může poskytnout příjemný výdělek, ale může i „spolknout“ vaše peníze. Určitě se do tohoto odvětví nevrhejte bezhlavě a raději si problematiku NFT nastudujte a své peníze investujte do tokenů, které mají co největší potenciál. I trh s non-fungible tokens vyžaduje svůj čas, a tak se vaše investice nemusí vyplatit hned zítra, ale podobně to bylo i s kryptoměnami a dnes představují jádro digitálního obchodování.

Tak či onak buďte trpěliví a investujte s rozumem.

 

Pokud vás NFT neoslovilo a hledáte nějaké seriózní možnosti investování, tak mrkněte na tento článek.

 

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Zkuste se podívat také na diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací na toto téma.

Setkali jste se už někdy s touto metodou podnikání? Potěší mě, když do diskuse napíšete své vlastní zkušenosti.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply