Portály pro freelancery – 50 tipů, jak a kde získat klienty – Na volné noze

Kde si mohou nezávislí profesionálové na volné noze hledat první / nové zakázky?

Zkusit si nové zaměstnání nebo prostě jen najít nové cesty, jak si přivydělat. I o tom je moderní svět freelancerů, tedy těch, kteří si hledají práci takzvaně na vlastní pěst. Začít můžete i ze dne na den, vše tu jde skutečně velmi rychle. Svoboda rozhodování, snaha být sám sobě pánem, touha po nezávislosti. Přesně tyto důvody vedou mnohé lidi k tomu, aby šli cestou freelancera. Pojďme se proto podívat na zajímavé tipy, díky kterým bude třeba právě váš začátek snadnější. Kde najít první zakázky? Nové kontakty se vždycky hodí, reference samozřejmě také.

 

Na internetu najdete spoustu článků s užitečnými informacemi a různými návody, jak získat první/nové klienty. Já jsem si v tomto článku pro vás připravil více než 50 tipů a nápadů, kde ty klienty hledat. Najdete zde nejznámější a nejvyhledávanější portály a facebookové skupiny, na kterých si nezávislý profesionál na volné noze může najít zajímavé zakázky, případně krátkodobé brigády.

Ať už jste tedy grafik, programátor, SEO specialista, nebo jste freelancer věnující se copywritingu, online marketingu či doučování, jsem přesvědčen, že si tu každý z vás něco najde.

 

1. Zakázkové portály a katalogy freelancerů

 

Navolnenoze.cz

Portál navolnenoze.cz nabízí skvělou příležitost zviditelnit se nejen pro začátečníky.

Katalog freelancerů, mezi které se můžete zařadit i vy. Celkem je zde více než tisíc členů, registrace je velmi snadná a vhodná nejen pro nováčky. Roční členství stojí 3 300 korun českých bez DPH. Za tento poplatek získáte osobní prezentaci, díky níž se lépe zviditelníte. Žádná provize, nýbrž přímé jednání s klienty, členský status v široké komunitě a registrace webové domény, která napomůže osobní prezentaci. Kdo není vidět na internetu, jako by ani nebyl!

Na volné noze je portálem fungujícím od roku 2005 a má stovky tisíc návštěvníků ročně. K registraci není nutné mít IČ.

V nabídce jsou nejen jazykové služby, tedy copywriting nebo překlady, ale také grafika, pomoc s podnikáním, najdete tu také školitele, experty na PC a podobně. Nezávislí odborníci na jednom místě…

Registrace na portále Navolnenoze.cz je dnes nutností pro každého freelancera, který to se svým podnikáním myslí vážně.

Navštívit portál Navolnenoze.cz.

 

Webtrh.cz

Tržiště zakázek pro všechny freelancery. Portál Webtrh.cz je v českém prostředí hodně známým. Na trhu je už od roku 2008 a snad se ani nenajde freelancer, jenž by jej neznal.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Klasický a přehledný design, řada různých kategorií. Webtrhu nechybí diskuzní sekce, v níž nechybí zajímavé informace pro začátečníky. Možnost debaty se zkušenými freelancery je jistě plus.

Webtrh se zaměřuje zejména na prodej a koupi webových domén, se kterými se může vaše podnikání posunout opět o kus dál. V poptávkách a nabídkách je možné hledat a nabízet služby spojené s vývojem a programováním, grafikou, foto a videoobsahem pro weby, ale například také texty.

Nováčky na volné noze jistě potěší i obchodní seznamka, kde mohou najít zajímavé kontakty pro svůj profesní start.

Navštívit portál Webtrh.cz

 

Fermeria.cz

Bohatá nabídka zakázek na jednom místě. Čtyři tisíce freelancerů, kteří se věnují péči o domácnost, děti a zahradu, hlídání domácích mazlíčků a tak podobně. K dispozici je také online chat s operátorem, jenž vyřeší všechny otázky.

Doučování nebo práce hodinového manžela, ale také další stovky nabízených služeb. K mání je také přehledná mobilní aplikace, která umožní efektivnější správu účtu. Pokud hledáte nějaké zajímavé zakázky z výše uvedených profesí, pak Fermeria.cz prostě musíte vyzkoušet.

Založit si profil a nabízet služby, to je zcela zdarma a start zabere nanejvýš několik minut. Výplata peněz na bankovní konto znamená ještě jednodušší spolupráci.

Chci získat veřejné zakázky.

 

Freelance.cz

Získávání nových zakázek vám může usnadnit také Freelance. Freelance.cz je katalogem pro talentované nezávislé profesionály, kteří chtějí být ve světě vidět.

Přehledně řazené sekce, poptávky i nabídky, žádné členské poplatky nebo platby za registraci. Najdete zde také magazín s řadou tipů a rad do začátku. Freelance.cz v sobě nese odkaz německých tvůrců, kteří stojí od roku 2007 za portálem freelance.de.

Grafika a design, Psaní a překlady, Digitální marketing, Hudba a video, Programování a IT, Právo a daně – to je jen malý výčet z projektů, na které se můžete hlásit.

Profesní profil si vytvoříte jednoduše, k dispozici je pak buď bezplatný účet (jenž má omezení jednu nabídku na projekt za kalendářní den a neobsahuje individuálního vyhledávacího agenta), ale také účet prémiový, jenž stojí 2 490 Kč za rok.

Navštívit portál Freelance.cz

 

Copywriting.cz

Výborná platforma pro všechny odborníky pracující s texty.

Píšete PR články, obecné texty, popisky pro e-shop nebo newslettery? Potom určitě vyzkoušejte portál Copywriting.cz – zavedená česká klasika, která vám pomůže najít první klienty.

Registrovat se můžete zdarma, provozovatelem je firma Webdeal, s.r.o. již od roku 2013. Uživatel nemusí mít nutně IČ, v tom případě bude vyplacen skrze DPP nebo smlouvu o dílo.

Stránka Copywriting.cz funguje tak, že sbíráte kredit za úspěšně dokončené zakázky, který si poté necháte vyplatit. Relativně vyšší provize je vykoupena počtem nabídek, každý den přibývají nové.

Jste začínající freelancer a hodláte se specializovat na copywriting? Potom je tento portál právě pro vás, můžete na něm prodávat i své starší „šuplíkové“ texty, které jste zatím nikde nenabídli. Co když s nimi oslovíte někoho, s kým se nabídne možnost trvalé spolupráce? Na své si přijdou i korektoři nebo copy-editoři.

Navštívit web Copywriting.cz

 

Další zajímavé tipy pro copywritery najdete v tomto článku.

 

Epoptavka.cz

Epoptavka je největší poptávkový systém v České republice, který využívá přes 270 tisíc dodavatelů ze všech oborů podnikání (stavebnictví, strojírenství, IT, reality atd.). Měsíčně zpracují přes 11 tisíc poptávek v objemu 7 miliard korun.

Orientace na stránce je velmi jednoduchá. K dispozici je vyhledávač, který vám usnadní hledání objednávek ve vašem oboru. Zakázky můžete selektovat i podle kraje či kategorie.

V této chvíli je v databázi k dispozici 1,2 milionu poptávek a veřejných zakázek.

Získejte nabídky na míru ještě dnes. Registrace na první dva měsíce je zdarma. Neplatíte ani žádné provize ze zrealizovaných obchodů.

Navštívit web Epoptavka.cz

 

Trhpoptavek.cz

Další zajímavý portál, který sdružuje poptávající a firmy či řemeslníky hledající nové zakázky.

Už je zde registrováno více než padesát tisíc firem a řemeslníků. Jde o portál určený pro lidi s šikovnýma rukama, ale také pro freelancery, kteří hledají nové zakázky. Poptávka rozhodně bude, protože online prostor je velmi široký a díky nabídkám s vyplněnými profily má klientela brzy jasno.

Trhpoptavek.cz funguje od roku 2008, nabízí moderní platby kartou i přehledné menu. Registrace (ta je sama o sobě bezplatná) a zaplacení poplatku za tarif, a to na 6, 12, 24 nebo 36 měsíců dopředu – to je jediné, co musíte udělat, abyste mohli čekat na zajímavé poptávky. Zákaznická podpora je k dispozici každý všední den mezi 12. a 16. hodinou.

Navštívit web trhpoptavek.cz

 

Nakresli.to

Ověřený portál s deseti tisíci uživateli, který vám umožní najít práci nebo brigádu v oboru grafiky a programování. Na trhu je nakresli.to už od roku 2009, jeho základní služby jsou zdarma. Pokud ale chcete zviditelnit profil, nabízí se možnost předplatného – 10 dní za 24,90 eur, 1 měsíc za 69,90 eur atp.

Registrace, vytvoření osobního profilu, odkaz na web nebo foto. Důležité je ověření telefonního čísla – a pak už přidání vaší nabídky nic nebrání. Stránka je přeložena do českého jazyka a najdete na ní i seznam freelancerů a veřejných projektů.

Navštívit web Nakresli.to

 

Nakoduj.to

Jde o velmi podobný projekt jako nakresli.to. Jedná se o katalog profesionálů věnujících se reklamě a online obsahu, grafiky a programování mezi které můžete patřit i vy.

Potěšující je jistě fulltext vyhledávač na úvodní stránce a možnost přepnutí do celkem čtyř jazykových mutací (čeština, slovenština, maďarština a angličtina).

Freelancerů je tu celkem přes pět tisíc – zařadíte se mezi ně? Stačí jen vyplnit profil, nastavit sazbu, představit se a sbírat reference.

Navštívit web Nakoduj.to

 

Freelance-market.cz

Dnes už klasický katalog pro nezávislé profesionály na volné noze, jenž nabízí zajímavé možnosti pro copywritery a překladatele, ale také administrativní pracovníky, právníky, kouče nebo také influencery.

Na trhu je samotný Freelance Market od roku 2004, spoluautorem je proslulý německý ekonom Reinhard Selten.

Je to jednoduché, představte se a zvolte si hodinovou sazbu a kategorii, v níž byste rádi nabídli své služby. Přidejte také ukázku své práce, ukažte hodnocení napříč kategoriemi. Poptávky jsou zdarma, což zájemce o služby jistě také osloví.

Navštívit stránku Freelance-market.cz

 

Copywriteri.cz

Katalog pro ty, kteří se živí textem. Copywriteri.cz jsou webem, jenž provozuje Vít Michálek. Najdete tu ale jen několik desítek tváří a počet poptávek je v současnosti poměrně nízký. Jistě najdete i jiné portály pro freelancery, které jsou navštěvovanější.

Navštívit stránku Copywriteri.cz

 

Domelie.cz

Veřejné zakázky pro OSVČ, kteří se orientují na domácí práce, doučování, péče o seniory, hlídání dětí a a podobně.

Pokud jste pečliví a zruční, možná bude pro vás zajímavou příležitostí právě domelie.cz. Pokud jsou domácí práce vaše hobby, není důvod na něco čekat!

Řeč čísel? Jedenáct let na trhu, bezmála 76 tisíc pomocníků a 23 tisíc firem. Na výběr je mezi bezplatným a prémiovým členstvím, které začíná na 77 Kč za měsíc. Výhodou je pak zejména přednostní zobrazování nabídek.

Navštívit stránku Domelie.cz

 

Freelancer.cz

Další z katalogů freelancerů, který je k dispozici i v češtině, zahrnuje ale desítky různých jazykových mutací. Dvacet milionů projektů a padesát milionů registrovaných uživatelů, to jsou jistě čísla, která mluví za vše. Nejsou tu tedy jen Češi nebo Slováci, ale také Němci, Britové, Američané a Japonci.

Pokud vládnete cizími jazyky, skýtá freelancer.cz zajímavý potenciál.

Navštívit stránku Freelancer.cz

 

Fler.cz – handmade

Máte talent pro tvorbu šperků nebo různých ozdob, zvládnete netradiční design kabelek, ale pracujete i s kovem? Fler.cz – handmade je tedy určen právě pro vás, kteří nemáte talent na grafiku, copywriting nebo neumíte dobře cizí jazyky.

Sponka do vlasů, náušnice nebo krásné šaty, nabízejte svou originální tvorbu tisícům zákazníkům! Fler je tu od roku 2008 a více než sto tisíc návštěv za den znamená velkou reklamu pro vaši práci. Pro umělecky nadané duše ideální, že?

Navštívit web Fler.cz

 

Simira.cz

Podobně jako u fler.cz, i na stránce Simira.cz budete nabízet své služby v oblasti umělecké a tvořivé. Práce s kovem, elegantní náušnice, netradiční hrnek, variant je skutečně bezpočet. Podtitul simira.cz je všeříkající – design a řemeslo.

Šperky, móda, doplňky, domov a vintage, to jsou jen některé názvy kategorií, které budete mít na úvodní stránce přímo před sebou. Provize pro zprostředkovatele zde činí 10 %.

Navštívit portál Simira.cz

 

Nejremeslnici.cz

Rekonstrukce nebo drobná oprava, to vše najdete na nejremeslnici.cz. Portál je tedy vhodný pro živnostníky se šikovnýma rukama, vyučené instalatéry, kteří si vědí velmi dobře rady v domácnostech i provozovnách.

Hodinový manžel je už klasikou, tento portál jen rozšiřuje nabídku a dává vám další možnost sebeprezentace. A na ověřené reference řemeslníků klienti rozhodně dají! Stačí je proto jen sbírat.

34 tisíc registrovaných firem a osmdesát tisícovek referencí, to mluví za vše!

Navštívit portál Nejremeselnici.cz

 

Wplide.cz

Katalog freelancerů, jenž je – jak už název napovídá – specializován hlavně na práci s Wordpressem. Najdete tu několik desítek editorů, kodérů, programátorů a marketérů, kteří mají dlouholeté zkušenosti s tímto renomovaným redakčním systémem.

Navštívit portál Wplide.cz

 

Naucim.cz

Kde získat první zakázky, pokud jste byli skvělými studenty už na gymnáziu? Naucim.cz přináší možnost seberealizace pro všechny, kdo mají učitelství doslova v krvi. Stačí si jen vybrat předmět a také okres, ve kterém nabízíte své služby.

Učte malé děti hrát na flétnu nebo klavír, doučujte je matematiku, dějepis nebo fyziku, možností se najde více než dost. Databáze lektorů je velmi široká a můžete ji rozšířit i jako student. Musí vám být alespoň 18 let.

Navštívit portál Naucim.cz

 

V tomto článku najdete přehled dalších portálů, které se zaměřují na doučování.

 

SuperSoused.cz

Jste dobrým řemeslníkem? Potom není důvod nevyzkoušet své služby, nabídněte, co umíte na supersoused.cz! Registrování se a nabídnutí svých volných kapacit je zde zcela bezplatnou záležitostí.

Výhodou je i zabezpečená platba, takže zájemci o rekonstrukci nebo jinou službu v domácnosti mohou portálu plně důvěřovat.

 

Webdesigneri.cz

Umíte to s doménami, rádi spravujete sítě, PHP, Java a Python pro vás nejsou cizími výrazy? Potom se budete cítit v roli freelancera dobře právě na webdesigneri.cz. Přehledný katalog pro všechny již od roku 2002, kteří hledají webdesignové (i jiné) služby.

Portál nabízí bezplatnou registraci a možnost velmi dobré sebeprezentace i pro nováčky v oboru.

 

Cesky-grafik.cz

Grafici na volné noze, pozor! Freelancer v oboru jistě zaplesá, portál cesky-grafik.cz nabízí šanci nejen pro šikovné studenty, kteří chtějí prorazit na trh.

Katalog byl spuštěn v roce 2011 a dnes nabídne pestrou skladbu jednotlivců i firem. Stačí se jen zařadit, webdesign, loga nebo firemní grafika může být i vaše doména.

V tomto článku najdete další zakázkové portály pro grafiky a designéry.

 

Techloop.io

Portál, jenž je kompletně v angličtině. Určen je pro šikovné vývojáře software, administrátory a designéry, produktové manažery a další. Techloop.io je v provozu od roku 2015 a spolupracují na něm i čeští specialisté. Jste talentem ve světě IT a hledáte práci / zakázky? Pak vás možná prostřednictvím tohoto webu osloví i známá společnost. Podařilo se to už stovkám zájemců, proč ne právě vám?

 

Copytrh.cz

Klasické online tržiště, které funguje podobně jako Webtrh. Copytrh.cz je místem, kde copywriteři, tedy lidé s talentem pro tvorbu textů, nabízejí své služby.

Přes tři stovky copywriterů a tisíce textů připravených za dva roky na trhu. Pokud se chcete zařadit po bok zkušených profesionálů a nabrat nové zkušenosti jako začínající freelancer, je právě tento web jednou ze zajímavých variant.

Výhodou je podpora online plateb kartou, ale také přes PayPal. Odměna je v kreditech, které lze pak převést na reálné peníze.

 

Poptavka.cz

Poptavka.cz úzce spolupracuje s portály epoptavka.cz nebo aaapoptavka.cz, což ještě výrazně navýší okruh potenciálních zájemců. Stovky poptávek každý týden a zakázky jsou bez provize – zájemcům je účtován pouze roční paušál v poměrně nízké výši.

 

Zakazky-pro-firmy.cz

Více než šestnáct tisíc zprostředkovaných zakázek, přehledné kategorie a dlouholeté zkušenosti liberecké firmy.

Portál zakazky-pro-firmy.cz nabízí zakázky pro tisíce zájemců. Od kategorie jako jsou Auto-Moto, Nábytek, Stavebnictví, Strojírenství nebo Elektronika až po specialisty na software, IT a počítače nebo počítačové sítě.

Jednoduše napsaná poptávka, desítky pracovních příležitostí, zakázky pro šikovné řemeslníky všeho druhu. Vybrat si lze ze tří standardních balíčků – Start, Profi nebo VIP. Výhodou je jednoduchý registrační formulář. Portál umožňuje platby kartou nebo GoPay, což je klasikou moderní doby.

 

2. Portály mikropráce – všeobecné portály pro freelancery

 

Stovkomat.cz

Získávání nových klientů vám může usnadnit portál Stovkomat.cz.

Online marketéři, programátoři, grafici nebo copywriteři, ti všichni se sdružují na této platformě. Mohou zde totiž najít řadu nových zakázek, respektive mikro brigád.

Tento americký fenomén je aktuální také v českém prostředí, služby začínají na 150 korunách. Jde o největší web svého druhu v ČR. Podporována je platba skrze PayU nebo platební karty.

Navštívit portál Stovkomat.cz

 

Jaudelam.cz

Další zajímavý portál, kde můžete hledat zakázky či práci, pokud tedy zrovna nemáte do čeho píchnout.

Grafika, design, online marketing a programování, ale například také překlady a tvorba textů. To je v kostce většina záležitostí, s nimiž se můžete setkat na portálu jaudelam.cz. Více než dvacet tisíc registrovaných členů, mezi něž se lze zařadit už během několika málo minut.

Založíte profil, přidáte inzerát a pak už je vše jen na vás! K dispozici je pak i topování inzerátu, s nímž se za malý poplatek dočkáte větší pozornosti ze strany poptávajících.

Navštívit web Jaudelam.cz

 

Mikrojoby.cz

Zajímavé zakázky pro živnostníky nabízí i portál mikrojoby.cz. Přehledné menu, kde nechybí položky jako copywriting, grafika, marketing nebo sociální sítě a IT.

K dispozici je nonstop live chat, platby kartou, ale také tři roky zkušeností.

Mikrojob je fenomén moderní doby, zadejte proto do vyhledávače obor a práci, co hledáte – jistě se dočkáte zajímavých výsledků.

Navštívit stránku Mikrojoby.cz

 

3. Zahraniční portály

Zakázky či krátkodobé brigády lze hledat i na zahraničních stránkách. Zde je několik portálů, na kterých byste neměli chybět.

 

Freelancer.com

Miliony uživatelů napříč všemi kontinenty. S dobrými referencemi a odpovídajícím hodnocením mají freelanceři velkou naději na úspěch i za hranicemi ČR, stačí jen vědět, kde hledat.

Freelancer.com je portálem s velkou základnou, k dispozici je 1800 kategorií. Umíte copywriting, rozumíte si s Excelem, jste grafický designér nebo vývojář mobilních aplikací? Pak stačí jen a pouze krátká registrace. Freelancer.com je skvělá stránka, kde můžete snadno najít své první klienty.

 

Behance.net

Kreativita je na prvním místě! Ilustrace, móda nebo naopak animovaná grafika? Behance.net je v provozu od podzimu 2005 a jejím vlastníkem je společnost Adobe Systems, čímž je také řečeno hodně o potenciálním využití ze strany freelancerů.

Pokud jste talentem na grafiku, pak je Behance ideální šancí na rozjezd zajímavé kariéry. V roce 2018 měl portál více než deset milionů členů.

 

Upwork.com

Jedno z největších online tržišť práce a brigád na světě, přesně takové hodnocení si zaslouží portál jako je Upwork. 18 milionů registrovaných freelancerů a pět milionů klientů, pro kalifornskou firmu s dvěma desetiletími zkušeností (dříve Elance nebo oDesk) skvělá vizitka.

Takřka 200 zemí, široké spektrum využití pro talenty v IT, designu, prodeji a marketingu, textaře a překladatele, právníky apod.

 

Guru.com

Hned 800 tisíc spolupracujících, 250 milionů dolarů vyplacených na odměnách. Guru je portálem, jenž vám umožní hledat práci po celém světě – ať už je to grafika, design, překlady nebo například administrativa.

Vznikl v Pittsburghu, ale má své zázemí také v Indii. Zabezpečená platba, ale také více než dva tisíce různých nabídek pro freelancery. Kde začít? Možná právě zde…

 

Fiverr.com

Původem izraelská firma, která je na trhu od února 2010, vám jako freelancerům umožní nabízet své služby po celém světě. Začíná se na pěti dolarech, což umožňuje začátečníkům zajímavý start a také široké možnosti – nezřídka totiž u různých online prací nebo služeb odběratel tlačí na relativně nízkou cenu.

Fiverr není v češtině, takže musíte umět některý ze světových jazyků – nabízí se angličtina, španělština nebo italština a němčina.

 

Dribbble.com

Design a kreativita, to je ve zkratce svět, který uvidíte na portálu dribbble.com! Početná komunita designérů si zde přijde na své, a to už od roku 2009. O sedm let později už měl Dribbble půl milionu členů, dnes se na něj podívají více než čtyři miliony návštěvníků měsíčně.

Pracuje zde na osm tisíc designérů, k nimž se můžete klidně přidat!

 

PeoplePerHour.com

Britská společnost a jednička mezi freelancer komunitami spatřila poprvé světlo světa v Londýně v roce 2007.

Garance vrácení peněz, nonstop zákaznická podpora, ale také 3 miliony freelancerů. PeoplePerHour je web, kde se nabízí grafické služby, copywriting, ale také mnoho dalšího.

Devět z deseti projektů bude hotových do týdne, tak mluví oficiální statistika.

 

Freelance.com

Působí v šesti zemích (Velká Británie, Francie, Maroko, Německo, Švýcarsko a Singapur), sdružuje 370 tisíc nezávislých specialistů. Portál Freelance.com nabízí různé projekty pro freelancery, léta zkušeností a plnou podporu firmám, které se chtějí dostat na vrchol.

 

4. Facebookové skupiny

Facebook, případně další sociální sítě jako LinkedIn a Twitter patří ke skvělým možnostem, kde hledat nové/první zakázky. Zde je několik zajímavých skupin. Většina pracovních nabídek je na remote spolupráci (práce na dálku).

 

 

Pár slov na závěr

Ať už jste začínající freelancer, který hledá první klienty/reference, nebo jste zkušený profesionál, který momentálně nemá do čeho píchnout a hledá nové zakázky, vězte, že výše uvedené portály a FB skupiny vám pomohou najít to, co potřebujete.

 

Pokud znáte nějaké další zakázkové portály či FB skupiny nebo nápady, kde si lidé na volné noze mohou najít nějaký job, pak napište do diskuse.

 

Pokud se vám tato recenze líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu / online podnikání a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply