V čem podnikat? Zde je 17 tipů na online podnikání v roce 2024

Žena, která plete, podniká z domu.

Současná doba je pro většinu z nás velice náročná, a to nejen po psychické stránce. Z důvodu koronavirové pandemie totiž přichází řada podnikatelů a živnostníků o klienty a zakázky, Evropou prochází vlna propouštění, dostavuje se řada ekonomických problémů. Firmy jsou tak nuceny co nejvíce využít sílu internetu, jenž je více než kdy jindy potřebným spojovacím prvkem s širokým okolím. Ptáte se, jak a v čem začít z domova podnikat, když stále nemáme pod kontrolou Covid-19 a dá se počítat s dalšími lockdowny a omezeními?

 

Velkou výhodou online podnikání je, že ho lze provádět z domu (nezáleží na tom, jestli bydlíte na vesnici nebo ve městě) prostřednictvím svého počítače a internetu, a to klidně i při zaměstnání, studiu, důchodu či mateřské dovolené.

V této recenzi si můžete přečíst 17 osvědčených nápadů na podnikání na internetu. V některých případech můžete začít podnikat bez kapitálu, případně s minimální investicí za předpokladu, že máte požadované vybavení – např. kvalitní PC/notebook s vysokorychlostním internetem, fotoaparát a podobně.

 

Doufám, že tu najdete inspiraci. Pojďme na to!

 

1. Streamování her/e-sportů na Twitch

Streamer hraje hru a natáčí si to.

Rádi hrajete hry, ať už jde o konzolové nebo PC varianty? Nezávisle na tom, jestli je to fotbal, hokej, arkáda, RPG nebo adventura, strategie s prvky real-time nebo třeba závodní hra, byla by škoda se o své nadšení nerozdělit s dalšími fanoušky. Můžete pak dělat reklamu konkrétním produktům nebo podnikatelům a získávat zajímavé provize.

Na portálu Twitch, jenž poprvé spatřil světlo světa v červnu 2011 a jehož vlastníkem je společnost Amazon, se můžete stát už brzy profesionálním streamerem – a nabízet nejen podívanou skrze videohry. Vysílají se i hudební představení, talk show a podobně, repertoár je velmi široký. Hry jsou ale nejoblíbenějším, stačí, aby se na váš stream dívalo pro začátek průměrně 75 diváků a budete zanedlouho přijati do partnerského programu…

 

Streamování online her můžeme jednoznačně zařadit k nejvýdělečnějším formám internetového podnikání, protože někteří streameři vydělají ročně několik milionů korun. Pár takových se najde i v ČR. Je to však běh na dlouhou trať, protože vybudovat si stálé publikum může trvat i roky (pokud se vám to vůbec podaří). Také je třeba počítat s investicí do lepšího zařízení.

A co všechno budete potřebovat, abyste mohli začít podnikat v této oblasti? Zde si můžete přečíst stručný návod, jak se stát streamerem online her.

 

2. Podnikání na Amazonu, Ebay či podobných portálech

Prodej zboží, to je to, oč zde kráčí. Nejde jen o Amazon, ale například také Ebay, Aukro nebo další weby. Amazon je však jasnou jedničkou, od roku 1994 se patřičně rozrostl a expandoval už i na středoevropský trh. Má totiž více než 300 milionů zákazníků a 2 miliony prodejců po celém světě.  I přes tak velkou konkurenci máte velkou šanci na úspěch, ať už budete prodávat produkty vlastní nebo cizí značky.

Co budete prodávat, jak na prodejní logistiku a poplatky pro Amazon? To jsou otázky, které musíte vyřešit ještě před příchodem na tento pestrý trh. Pro inspiraci se můžete podívat například na bestseller list, který je k dispozici přímo na webu Amazonu. Počítejte s paušálem každý měsíc, který činí 39 euro a provize z prodeje, jež mohou dosáhnout až 15 %. Registrace je mírně složitější téma, budete potřebovat nejen IČ a občanský průkaz, když se ale propracujete administrativou, čeká na vás zajímavý potenciál.

Na toto téma jsem napsal i samostatný článek, takže pokud vás zajímá více informací, překlikněte se tudy.

 

3. Handmade

Handmade kreace.

Další zajímavý způsob podnikání na internetu. Umíte šít hezké šály nebo sáčky naplněné voňavou levandulí a zdobené tak, že budou hezkou dekorací? To je jen střípek všeho, co můžete nabízet, když se rozhodnete k prodeji zboží tzv. handmade, tedy vyrobeného ručně a s láskou. Drobnosti, co potěší a je k nim třeba i trochu uměleckého nadání, pokud je vyrábíte jako na běžícím pásu, proč je potom nezačít nabízet online?

Může to být domácí mýdlo, maličkosti pro děti, bytové doplňky, ale i přírodní kosmetika, bižuterie, ozdoby pro kabelky nebo třeba různé zákusky, handmade sortiment je tak pestrý, jako vaše představivost.

Můžete zkusit své produkty nabízet nejen na handmade portálech, ale například také na výše zmíněném Amazonu, Ebay či Aukru. Čím více komunikačních kanálů s potenciálními klienty, tím lépe…

 

Handmade je výborný nápad na podnikání především pro ženy, maminky na mateřské, protože tato práce vyžaduje hlavně zručnost. A co si budeme namlouvat, ženy jsou zručnější než muži.

Výhodou také je, že zpočátku můžete prodávat své dekorace pouze svým známým i bez vlastnění živnostenského listu. Později, když se vám váš byznys rozjede, si jednoduše založíte živnost a začnete prodávat na různých portálech zaměřených na handmade výrobky. Je třeba počítat s nějakou počáteční investicí – materiál na výrobu (podle toho, co chcete vyrábět) a případné poplatky při registraci na prodejní portály. Většina portálů si však neúčtuje žádné poplatky.

 

4. Franšízing

Určitě jste tento termín už někdy zaslechli, používá se stále častěji. Co si pod ním ale vlastně představit? Princip je vlastně jednoduchý a když budete mít dost elánu, můžete tento způsob výdělku vyzkoušet také. Franšízing pochází z anglického „to franchise“, tedy jinak řečeno, souhlas s prodejem produktů či služeb jedné firmy pro nějakou jinou společnost. Pokud kývnete, budete se živit jako franšízant.

V ČR jde i o velké firmy, svou franšízovou síť má McDonald´s nebo OBI, dále pak i Teta drogerie nebo BENU lékárny.

Výhodou může být snadnější začátek. Nepotřebujete takový kapitál, jako kdybyste začínali s vlastním nápadem. Riziko ztráty je tedy nižší a možnost dalšího růstu lepší, což jsou hned dvě výhody do začátku. Franchisor, tedy ten, kdo vám svou značku dá k dispozici, může dobře poradit i začátečníkům v oboru podnikání. Případné chyby se vyřeší při komunikaci s centrálou, které jde jen o jediné – další expanzi slavného jména, značka musí být v dobrých rukách. Případný úvěr pro lepší start pak může být snadněji dostupný, spolupracujete totiž s osvědčenou značkou! Pokud máte dobře zmapovaný místní trh, je to další velká výhoda proti konkurenci.

Více informací o tomto byznysu najdete zde.

 

5. Točení videí na YouTube, Instagramu a podobných portálech

I Youtube nabízí zajímavou možnost online podnikání.

Pokud máte značný režisérský talent, proč jej nevyužít v online prostoru, že? Přesně o tom je další možnost online podnikání, kterému se můžete věnovat – natáčení různých videí na platformy, které zná celý svět – tedy Facebook, YouTube, Instagram a spoustu dalších. Fotogeničtí modelové mají obrovské plus, může jít o krátká videa, kde půjde hlavně o legraci nebo příspěvky k různým tématům, které, budou poněkud delší.

Veselé skeče, zajímavé rozhovory s lidmi, kteří mají co říci, ale například i sportovní triky a kousky na sjezdovce nebo U rampě, nad nimiž se tají dech. Prodávat můžete vše, oč je zájem – točení videí na sociální platformy má mantinely jen v dobrých mravech.

Není třeba stát se Hitchcockem, zářit můžete i když zprostředkujete něco ze svého vlastního života. Navíc jde o práci z domova, natáčet videa v dobrém rozlišení dnes umí i chytré mobily, proto ani není nutností shánět si hned speciální kameru.

 

Pokud chcete začít podnikat a nevíte v čem, můžete zkusit točit videa pro YouTube. Jak jsem uvedl výše, zpočátku to jde i bez investic, lepší vybavení si můžete koupit, až když vyděláte první peníze.

Zpeněžení videí doporučuji nastavit, až když budete mít slušnou základnu odběratelů. Do té doby vám nezbývá nic jiného, než pracovat na obsahu svého kanálu.

 

Točení videí je výborná možnost, jak začít podnikat bez živnosti. Tu si založíte, až když vám vaše videa začnou vydělávat.

 

6. MLM podnikání

Takzvaný multi-level marketing, nazývaný někdy také síťový marketing, je atraktivním tématem pro online byznys. Musíte si ale dávat pozor, abyste nevložili důvěru v tzv. Ponziho schéma a počítat s tím, že podobný výdělek není pro každého – musíte mít v sobě nejen trpělivost a smysl pro organizaci, ale i ochotu se učit novým věcem.

 

Na začátku nemusíte investovat velké částky, takže případný neúspěch nemusí příliš zabolet a může se stát spíše životní zkušeností.

 

MLM je založené na přímém prodeji a také na tom, že produktu, který doporučujete dalším lidem, plně důvěřujete. Snad každý se už s tímto tématem setkal – třeba počítat s minimální vstupní investicí (obvykle jen v řádu tisícikorun), díky MLM si však můžete vybudovat celkem slušný pasivní příjem.

Nanejvýš ztratíte čas, no s dobrým know-how se můžete odrazit hodně vysoko, zvláště pokud si dobře rozumíte se sociálními sítěmi. Je jen na vás, kolik času si vyhradíte pro tento byznys. Pokud máte nečekaně velkou porci volného času, stačí ho pak jen investovat do práce ve světě MLM. Prodej finančních produktů, vitamínové doplňky, spotřební zboží nebo různá kosmetika, variant multi level marketingu je v českém prostředí poměrně dost. Zde najdete něco přes 20 MLM společností, které působí na českém trhu.

 

MLM je ideálním podnikáním pro ženy na mateřské/rodičovské dovolené, pro zaměstnance, kteří hledají vedlejší příjem nebo pro studenty při studiu.

MLM vás dokáže uživit, ale vybudování větší sítě odběratelů může trvat i několik let. Z uvedeného důvodu doporučuji tento byznys rozběhnout při zaměstnání.

Zpočátku se dá podnikat i bez živnosti.

 

7. Fotografování

Fotograf si fotí jídla pro restaurace.

Pokud máte nadání pro fotografování a moc dobře to o sobě víte, můžete začít podnikat právě v této oblasti. Nafoťte, co vidíte kolem sebe a prodejte fotky fotobankám, které jistě kvalitu neodmítnou. Pokud rádi cestujete, fotografujte památky a přírodní krásy. Můžete fotit lidi, životní styl, delikatesy z kuchyně, jednoduše cokoliv, co v danou chvíli lze.

Počítejte ale s tím, že nahrát pár fotek nestačí. Pokud chcete mít zajímavý pasivní příjem, platí, že čím více, tím lépe. Výjimkou nejsou ani fotografové, kteří do fotobank nahrají tisíce snímků a pak čekají, komu se zalíbí a kdo je použije – respektive, kdo zaplatí za licenci k použití – a provize je rázem na světě.

Vyzkoušejte Shutterstock, Adobe Stock nebo Dreamstime, případně také 123rf nebo Bigstockphoto, stále jde jen o malý výčet možností, které před sebou reálně máte. Fotobank jsou totiž na světě stovky, spolehlivých odběratelů jistě také – jen na nějakého narazit.

 

8. Affiliate marketing

Pokud jste se rozhodli podnikat z domu, toto je bezpochyby jedna z nejlepších možnosti, které se nabízejí.

Obecně vzato, podstata affiliate marketingu spočívá v tom, že máte svůj (nebo si vytvoříte) blog, stránku, profil na sociální síti a propagujete produkty nebo i služby, za které pak získáte provize z prodejnosti. Pokud působíte přesvědčivě a dostanete na stranu inzerenta velký počet zákazníků, provizní podíl pak může dosahovat velmi zajímavých částek.

Blog nebo YouTube kanál? Případně Instagram? Jistě, právě tady se informace šíří raketovým tempem, a pokud umíte dobře pracovat se sociálními sítěmi, máte velkou výhodu. Připravit zajímavý obsah a přitáhnout publikum. Kdo má velkou slovní zásobu a ví, jak zaujmout lidi kolem sebe, má v affiliate marketingu rozhodně výhodu, i kdyby „teprve“ začínal. Vždyť vlastně, příkladným affiliate programem je třeba takový Booking.com.

 

Pokud by se mě někdo zeptal, v čem je nejlepší podnikat v období koronaviru, asi bych mu odpověděl v Affiliate marketingu.

Affiliate marketing považuji za nejlepší a možná i za nejvýdělečnější formu podnikání. Nevýhodou oproti ostatním možnostem však je, že vyžaduje poměrně velkou investici peněz a času (založení webu/blogu, počáteční investice do reklamy, aby se lidé o vás dozvěděli a podobně).

O affiliate jsem na svém webu napsal několik článků, proto pokud vás tato metoda online podnikání zaujala, začít se studiem můžete zde.

 

9. Psaní článků na volné noze

Textař píše článek do svého notesu.

Pokud nemáte nadání pro focení, ale naopak jste mistrem slova, pak se nabízí další tip na zajímavý výdělek. Pište články, připravujte texty pro weby, blogy i online magazíny, bez ohledu na téma, protože lidé mají zájem číst prakticky o všem. Stačí si jen najít zakázky. Pokud už máte nějaké články z dřívějška vydané, jistě je uveďte jako reference a bude se vám hledat mnohem snáz. Kdo miluje domácí zvířata, má už jedno téma jisté, poptávané jsou i články o financích, cestování nebo životním stylu. Pravopis a stylistika na jedničku, toho se prostě musí využít! Psali jste už své školní práce i spolužákům? Pak jste ideální kandidát! Věnujete opět jen tolik času, kolik chcete, respektive jak frekventovaná bude poptávka. Možná se dočkáte příjemného překvapení a najdete si práci, která vás bude bavit a k tomu slušný výdělek. Výhodou práce freelancera, jenž píše na zakázku, je zejména to, že nezažije nudu.

 

10. Sázení

Pokud rozumíte sportu a umíte sázet, je tu další zajímavá příležitost k online podnikání. Budete na vlastní blog psát tipy pro začínající sázkaře (a pochopitelně nejen pro ně, vždyť každý se rád inspiruje).

Můžete se ale přihlásit i na weby, které nabírají nové tipéry – a začít psát k věci, když máte co říci publiku. Příkladem je web kolemdvou.cz, sázková komunita, kde jistě ocení vaše rady a tipy.

Podobných sázkových portálů je na trhu samozřejmě více. Stačí jen trochu googlovat. Znám několik lidí, kteří si tímto způsobem docela slušně přivydělávají.

Hokej, fotbal, tenis, tady se meze nekladou, vyzkoušet lze i MMA, basketbalovou NBA a další sporty, které jsou moderní, plné akce, napětí a mají miliony fanoušků po celém světě. Nabídka tipů se pak může rozrůst, stejně jako vaše povědomí o oblíbeném sportu.

 

Když vám budou tipy vycházet, můžete sázet i sami, byla by přeci škoda nevyzkoušet všechny dostupné možnosti.

 

Sázení na zápasy se dá považovat za výborný nápad, jak začít podnikat bez peněz, tzv. od nuly. Jedinou investicí pro vás by mohla být tvorba webové stránky a reklama, aby se o vás lidé dozvěděli (pokud však budete tipovat velmi dobře, lidé si k vám najdou cestu i bez reklamy). Není to však nutné.

Zpočátku se můžete zdarma zaregistrovat na výše uvedené stránce kolemdvou.cz (K2) a psát tipy pro jejich komunitu. Jsou i další tipovací stránky, některé však mají poplatek za registraci.

Pokud budete k tipům nabízet i analýzy zápasů, úspěch máte zaručen.

 

11. Obchodování s kryptoměnami

Kryptoměny nabízejí zajímavý způsob podnikání na internetu.

Dnes se už neplatí jen papírovými penězi, to je přeci jasné – a před kryptoměnami je naplnění osudového potenciálu, který mají už od doby, co se o nich začalo mluvit poprvé.

Rozumíte světu Bitcoinu, Litecoinu nebo dalších kryptoměn? Dovedete dobře předvídat změny na trhu a Forex trading pro vás není cizím slovem? V současné době je na světě více než pět tisíc kryptoměn a počet neustále narůstá, budoucnost je proto psaná jasně. Stačí jen vsadit na dobrého koně, kterým může být osvědčená značka nebo relativní nováček, jenž už stihl nasbírat zajímavé renomé.

A jak se orientovat? Vodítkem může být i zalistování na renomované burze, díky čemuž získáte víc jistoty.

 

12. Tvorba blogu

Pište blog, to se jednoduše řekne, ale možná hůře udělá. Důležité je hlavně začít! Může jít o vtipné povídání o vašem všedním životě, ale i cestovatelské zážitky, tipy na různé recepty do kuchyně, lifestyle, prostě cokoliv, co vás jenom napadne – mantinely jsou relativně široké.

Vydělat si pak můžete několika způsoby, můžete využít Google Adsense a mít zisky z reklamního prostoru, nabízí se také Affiliate marketing, tedy propagace nějakého produktu nebo služby s tím, že budete mít klasickou provizi z prodejnosti.  A v neposlední řadě se nabízí i prodej vlastních produktů.

 

Pište o tom, nač máte chuť. V době koronavirové krize, kdy je zapotřebí zůstávat doma, může jít i o dobrou formu terapie. A třeba pobavíte i další lidi a budete pak mít mnohem lepší karmu.

 

13. Vytvoření vlastního e-shopu

Kdy začít s online podnikáním z pohodlí domova, když ne právě teď? V současné době se spoustu věcí přesouvá online a velmi dobrý obrat pak může mít i začínající e-shop. Stačí si jen promyslet sortiment, jenž může souviset se současnou společenskou situací nebo z ní nabídnout únik – od stolních her až po dobroty z vlastní zahrady na nedělní oběd.

IČ, skladovací prostory, určitý kapitál pro začátek a můžete zkusit štěstí právě s produkty, ve které opravdu věříte. Založení e-shopu může být i zdarma nebo s minimálními náklady, ale pokud chcete propracovanější grafiku, jež, bude přímo na míru sortimentu, počítejte s určitými výdaji.

 

14. Překládání pro freelancery

Kdo ovládá cizí jazyk, neměl by určitě váhat! Angličtina je nejžádanější, ale pokud umíte německy, francouzsky, španělsky a rusky, rozhodně máte před sebou také výborné vyhlídky. Nabídky jistě získáte i jako začátečník, jen nebudou tak pestré a časté.

Disponujete-li jazykovým certifikátem, nebojte se ozvat agentuře, která vás prověří a poté v ní můžete pracovat – na dálku, na PC přes internet , jednoduše podle svých časových možností, jež si dopředu dohodnete. Úroveň C1 je určitě dobrým předpokladem do budoucna, nikde není psáno, že se nebudete ještě zlepšovat.

S překlady můžete začít ještě dnes, protože na sociálních sítích existuje mnoho skupin, kde můžete najít první zakázky. A jakým tématům se věnovat? Sport, lifestyle, ale i semestrální práce, seminárky, cokoliv pro mládež školou povinnou. Někteří potřebují přeložit i návody pro elektroniku, krátké příběhy, texty na různorodá témata. Každý den se objeví něco nového a zajímavého!

 

15. Přepisování audio a video souborů na text

Jste rozený datel a máte vynikající uši? Pak by byla jistě škoda nevyužít svůj talent na rychlé přepisování na klávesnici bez chyb a překlepů. Pro takové lidi převést audiozáznam nebo stopu z videonahrávky do Wordu nemusí být vůbec těžké! Přihlaste se, dokončete vstupní test a pak už jen hledejte nové a nové zakázky.

Pokud máte volný čas, není důvod nezkusit něco takového, zvláště když umíte psát všemi deseti, máte cit pro jazyk a víte, že jste prostě blesk. Ovládáte angličtinu? Potom máte možnosti široce otevřené, neboť tato řeč světu vládne, ale uplatníte se i s dobrou španělštinou a dalším světovými jazyky.

Zakázek můžete najít, s trochou štěstí, mezi internetovými portály specializujícími se na přepisy, opravdu značné množství.

 

16. Ghostwriting

Talent pro psaní ve vás zkrátka dřímá, otevřete proto dveře a dejte mu prostor! Ghostwriting znamená práci spisovatele za honorář – s jednou jedinou výjimkou – práce totiž nebude podepsaná vaším jménem, ale za svou ji naopak vezme zadavatel.

Celebrity, umělci nebo politici využívají pro zveřejnění svých pamětí služby právě takovýchto profesionálů na volné noze. Je to zkrátka takový copywriting bez podpisu, pokud nestojíte o velkou publicitu, možná jde o vhodné řešení právě pro vás.

Ti nejlepší, kteří píší pro nakladatelství evropského či světového formátu, mohou mít honorář až v desítkách tisíc dolarů. Proč to tedy nezkusit, že?

 

17. Online investování

Láká vás tento pestrý svět? Můžete vložit peníze do komodit, akcií, nemovitostí, binárních opcí nebo kryptoměn, nabízí se zcela volné pole působnosti. Ovšem pozor, je třeba, abyste se jako začátečníci zbytečně nespálili, proto berte na vědomí rady zkušených a snažte se podle nich řídit! Začněte s menšími částkami a postupně se učte. Jak praví klasik, nikdo učený z nebe nespadl a musíte si sami osahat prostředí, kterému se budete věnovat. Úspěch není automatický, záleží trochu na štěstí, ale ještě více na znalostech trhu, jež se získávají postupně.

Online investování se můžete věnovat i krátkodobě, ale ovoce přinese hlavně trpělivost. Nejednejte nijak ukvapeně, trh má svá specifika a samozřejmě je jasné, že dojde k poklesu nebo vzestupu, který může být někdy i hodně překotný. Je třeba zachovat chladnou hlavu a vědět, že už v příštích týdnech se karta snadno obrátí. Diverzifikace portfolia je dnes důležitá věc, takže pokud investujete do nemovitostí, půdy a starožitností, vyplatí se ještě přibrat online investice. Začátky nemusí být složité, počáteční kapitál může být skutečně symbolický.

Investování se věnuji podrobněji v tomto článku. Zmiňuji v něm několik seriózních společností, které vám umožní investovat již od pár stovek Kč.

 

Pár slov na závěr

Jak vidíte, možností, v čem se dá podnikat z domu, je skutečně mnoho. U některých dokonce ani nemusíte investovat žádné horentní sumy (možná investice do tvorby vlastní webové stránky a do reklamy, aby se o vás lidé dozvěděli). Jediné, co budete potřebovat kromě nějakých těch znalostí, je chuť na sobě zapracovat a neustále se zdokonalovat.

 

Mohlo by vás zajímat:

Kde najít nové zakázky? Zde je 50 ověřených webů – v recenzi najdete více než 50 zakázkových portálů a facebookových skupin, kde si freelanceři mohou hledat nové klienty. Je to vhodné i pro začátečníky, kteří hledají první reference.

 

Máte už nějaké zkušenosti s některou z výše zmíněných možností? Která z nich se pro vás jeví jako nejlepší? V čem se podle vás vyplatí podnikat nejvíce? Znáte nějaké další zajímavé tipy na online podnikání z domova, které jste v tomto článku nenašli? Napište do diskuse.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

One Response to “V čem podnikat? Zde je 17 tipů na online podnikání v roce 2024”

  1. Miroslav napsal:

    Ahoj mám radost že se tomuto někdo věnuje. Sám si chci založit online podnikání.

Leave a Reply