Franšízing, jak funguje toto podnikání? Jaké jsou výhody?

Výsledky prekladov Výsledok prekladu Franšízing, jeho výhody a nevýhody.

Ovlivnila aktuální situace ve světe vaše zaměstnání a přemýšlíte, že byste se pustili do podnikání? Chcete začít podnikat, ale hledáte relativně bezpečnou formu podnikání? Pak jste tady správně. V tomto článku si představíme takzvaný Franšízing (franchising). Co to je Franšíza, jak funguje a jaké přináší výhody oproti samostatnému podnikání (sám na sebe)? Na závěr článku přidám také tip, pro jakou společnost byste mohli začít pracovat.

 

Co je Franšíza?

Franšízing je ověřenou metodou vydělávání peněz, kterou s úspěchem používají v mnoha oborech tisíce a tisíce podnikatelů na celém světě. Samotné slovo „franchising” znamená doslova „býti svobodným”. V tomto smyslu franšízing nabízí svobodu ve vedení, spravování a řízení vlastní firmy. Ale tam kde je svoboda, musí být i odpovědnost za vlastní rozhodnutí a dodržování uzavřených podmínek s franšízorem. On je vlastníkem značky zboží a obchodní značky franšízové sítě.

 

Co to je franšíza a jak funguje tento byznys.

 

Když slyšíme o franšízových řetězcích, nejčastěji je spojujeme s řetězci rychlého občerstvení typu McDonald’s či Subway. Přitom to nejsou jediné firmy působící na principu franšízingu, i když jde o skutečné giganty na tomto trhu. Franšízing není žádná Popelka. Například v USA lidé utratí každý třetí dolar za produkty a služby poskytované franšízovými řetězci. Prodej a nákup bytů a domů zprostředkovávají realitní kanceláře založené na franšízingu. Tyto domy a byty pak rekonstruují, obnovují a střeží firmy spadající do franšízových řetězců.

Obdobně je tomu s automobily, které opravují servisy založené na franšízingu, ty nakupují náhradní díly u prodejců fungujících na principu franšízingu a svá auta myjeme také v myčce, která patří do franšízového řetězce. Pokud tedy budeme chtít prodat svůj dům a vydat se na výlet kolem světa umytým a fungujícím automobilem, každý z těchto „rozmarů“, včetně nákupu výletu, velmi pravděpodobně splní některý z franšízových řetězců.

Franchising je legální formou podnikání.

 

Výhody podnikání

Výhody podnikání formou franšízy přináší možnost začít podnikat bez potřebných znalostí, dovedností a zkušeností. Na začátku podnikání se tak vyhnete období spojenému s poměrně častými pokusy a omyly. S franšízou získáte právo používat ochrannou známku vybrané společnosti. Společně s podporou a řadou školení získáte možnost osvojit si úspěšný marketing a nezbytné receptury.

Typickým příkladem franšízy jsou všem dobře známé restaurace rychlého občerstvení, ale také různé hotelové komplexy, oděvní značky, dětská zábavní centra, finanční a sportovní společnosti.

 

Franšízám se v Česku daří. V současné době podnikají na základě franšízové licence více než čtyři tisíce subjektů.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Franšízová forma podnikání se uplatňuje zejména v oblasti malého a středního podnikání. Je vhodná jak pro osoby právnické, tak fyzické. Ze zkušeností a praxe v zahraničí se franšízing nejčastěji uplatňuje v obchodě, službách a gastronomii.

 

Další výhody franšízingu:

  • jistější a rychlejší vstup na trh,
  • menší riziko podnikání,
  • pomoc při startu, provozu,
  • účast na výsledcích průzkumu trhu,
  • přístup k úvěrům,
  • rychlé navázání kontaktů s dalšími podnikateli.

 

Zmínit musíme i nevýhody

Nákup licence bude něco stát, ale s tím se samozřejmě počítá. Propagaci ale obstará do značné míry franšízor, takže v tomto směru je o starost méně. V čem tkví nevýhody franšízingu? Prodávat jiný sortiment nelze, stejně jako pozměnit vzhled prodejny a přizpůsobit jej svému stylu. Značka musí působit na veřejnosti naprosto jednotně.

Franšízor bude chtít část vašeho zisku, takže se vstupní investice vrátí velmi pravděpodobně o něco později, než kdybyste šli do podnikání „na vlastní pěst“. A v neposlední řadě, jste součástí týmu, který musí uspět jako celek. Když bude dělat franšízu stejné značky někdo další v sousedním městě a bude mít velmi špatnou reputaci, doplatíte na to menším počtem zákazníků.

 

Základní pojmy

Podnikatel s tabletem v ruce před uzavřením spolupráce.

Krátké zasvěcení do franchisingové „hantýrky“ aneb malý výkladový slovník franchisových pojmů:

 

  • Franchising / franšízing  – obecně se takto označuje dlouhodobá spolupráce mezi nezávislými podnikateli, kde předmětem spolupráce je „známá značka“, kterou si, jednoduše řečeno, jedna strana od druhé dlouhodobě pronajímá. Franchising je tedy pronájem práv k podnikání, kdy jedna strana poskytuje licenci a zaběhnutou obchodní značku a druhá strana podle určených pravidel pod touto značkou samostatně podniká.

 

  • Na franchisingovém principu podnikají např. potraviny CBA, drogerie Teta, lékárny Benu, výživové poradny Naturhouse, fast food KEBAB, čerpací stanice Shell, OMV, reality REMAX atd. Franchising uvádí na trh zboží a/nebo služby a/nebo technologie.

 

  • franšízový koncept či franšízový systém, běžně využívaným synonymem je franchisa/franšíza  – všechny tyto pojmy vyjadřují jediné: spolupráci dvou subjektů, přičemž jedna ze stran poskytuje práva k podnikání a využívání jejího obchodního jména (již známé značky) a druhá strana má svolení pod hlavičkou této značky podnikat, avšak musí dodržovat stanovená pravidla.

 

  • Poskytovatelem franchisingu je franchisor/franšízor, který poskytuje vlastní obchodní značku franchisantovi, tedy vykonavateli franchisingu, který podniká pod „pronajatou“ obchodní značkou. Franchisor svým franchisantům poskytuje trvalou prodejní a technickou podporu, svůj úspěšný systém odbytu výrobků, služeb či technologií, unikátní know-how a dobré jméno společnosti, finanční podporu, investici do marketingu a reklamy či ověřené podnikatelské postupy a metody.

 

  • Franchisant/franšízant si pronajímá práva na podnikání od majitele značky, franchisora, na určitou dobu. Franšízant se stará o budování dobrého povědomí o značce a dál podnikatelskou myšlenku rozvíjí. Má právo a zároveň povinnost provozovat obchodní činnost franchisora v souladu s jeho koncepcí odbytu, včetně používání jeho know-how a obchodních a technických postupů a přitom užívat jeho obchodní jméno a/nebo ochrannou známku. Díky podpoře franšízora získá franšízant všechny potřebné a důležité informace k fungování na trhu a v daném odvětví.

 

  • Franšízová smlouva – jde o smlouvu mezi dvěma podnikateli a české právo umožňuje oběma stranám dohodnout se volně na konkrétních náležitostech smlouvy, takže vše je v pořádku, pokud to vyhovuje oběma stranám.

 

Osobní franšíza BEWIT

Další pojmy už nebudeme dopodrobna rozebírat, neboť zde se zaměříme na Osobní franšízu BEWIT, kde se nesepisuje franšízová licence (smlouva) a dá se pracovat jen online z domova, což je v dnešní době nejčastější způsob, nebo si franšízing přidat ke své stávající praxi.

Osobní franchisa BEWIT je systém, do kterého se mohou lidé zapojit a budovat si své příjmy, ať už je to přivýdělek nebo druhý příjem. Anebo si vybudovat pravidelný příjem, případně mohou být lidé hodně ambiciózní a budovat si finanční nezávislost. Možností je opravdu hodně, takže je to nástroj, jak si budovat příjmy, zvyšovat své příjmy či se stát finančně velmi úspěšným.

BEWIT stojí na třech pilířích, jednak jsou to čisté a přírodní výrobky, pak je to komunita, a do třetice je to osobní franšíza, která funguje jako affiliate marketing, i s cashbackem, ale také s dalšími prvky.

V čem je osobní franšíza BEWIT odlišná od ostatních systémů?  V čem je jiná než multi-level, proč je firma tak úspěšná, roste přibližně o 300 % oproti stejnému období v loňském roce? Jeden z hlavních důvodů, proč tomu tak je, jsou pravidla nastavená právě v osobní franšíze, jež je příležitostí pro všechny.

Přihlášení zde je samozřejmě zdarma, neplatí se ani žádné vstupní či měsíční poplatky. Většina lidí nejprve využije slevy a akce, aby se seznámili s produkty. A poté také s formou spolupráce. Online franšíza je nový způsob podnikání, jde hlavně o pravdivost a svobodu. Sami se rozhodnete, jestli vám vyhovuje. Přihlášení je tedy nezávazné. Pokud vás tato společnost zaujala, přečtěte si více informací v tomto článku.

 

Máte už s tímto byznysem vlastní zkušenosti? Pokud ano, neváhejte napsat do diskuse, čtenáři této stránky to určitě ocení.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

2 Responses to “Franšízing, jak funguje toto podnikání? Jaké jsou výhody?”

  1. Ivana napsal:

    Já bych zde vyzvedla to, že v BEWIT FRANCHISE může začít podnikat fakt každý, a to i zcela bez peněz, neboť marže z prodeje se připisují do bewit peněženky, aniž by bylo třeba splňovat nějaké podmínky. A je už na každém, zda peníze utratí na koupi produktů pro sebe, nebo si je nechá poslat jako výplatu, nebo část použije na svůj nákup a část si dá poslat. Vyplácí se jednou za měsíc, takže uprostřed měsíce obdržíte provize z předešlého měsíce. Spousta lidí stále přichází o práci, a tohle je opravdu výborná příležitost bez jakéhokoli rizika. Doporučuji každému, i kdyby jen na přivýdělek, každá koruna se hodí 😉

  2. Romana napsal:

    Áno, supééér, s BEWIT som oveľa úspešnejšia ako v iných firmách. A nikomu nevadí, že ešte predávam produkty aj z predošlých firiem, na ktoré boli ľudia zvyknutí a ešte ich pýtajú. Ale vtedy sa mi daril len predaj, a čuduj sa svete, tu sa ľudia chcú stať súčasťou, mať svoj účet, šíriť skvelú myšlienku o kvalitných výrobkoch aj o zárobkoch, chcú využívať všetky výhody, a tu ich je fakt riadne veľa!!! A žiadne poplatky, ale stále väčšie príjmy, hlavne keď sú veľké akcie, a to ma proste baví, že to ľudí baví :-)))

Leave a Reply