Co je to affiliate marketing a jak na něm vydělat

Ilustrační obrázek, na kterém je nápis - affiliate marketing.

Affiliate marketing, často označovaný jako provizní marketing, tvoří na internetu jednu z nejdůležitějších částí reklamy. Jde o marketing, při kterém se produkty nebo služby prodávají s pomoci třetí osoby, tzv. zprostředkovatele – partnera. Dovolím si tvrdit, že jde o jednu z nejjednodušších (aspoň na pochopení) a nejzajímavějších možností, jak si vydělat peníze na internetu. Navíc i pro firmy je to zajímavé, je to pro ně jedna z nejvýhodnějších možností, jak propagovat své produkty nebo služby online.

 

Tento článek, resp. celou rubriku, chci věnovat budoucím affiliate partnerům – čili lidem, kteří mají weby, blogy, skupiny na Facebooku nebo různé jiné možnosti potřebné k zprostředkování prodeje, a chtějí si vydělat. Ještě předtím, než vám podrobně vysvětlím princip provizního marketingu, považuji za nutné vysvětlit vám pár základních pojmů, se kterými se budete v tomto a v následujících článcích o affiliate marketingu často setkávat.

 

Základní pojmy ze světa affiliate marketingu

Affiliate marketing – anebo jinak řečeno provizní marketing – využívá pro prodej výrobků nebo služeb třetí osobu – zprostředkovatele (tzv. affiliate partner). Takže mezi klasický vztah prodejce (obchodník) a zákazník vstupuje třetí osoba, jejíž úlohou je dělat obchodníkovi reklamu.

 

Partnerský program – je to systém, který umožňuje přijmout, sledovat a evidovat provize partnerů. Často se na stránce majitelů e-shopů nebo obchodníků setkáte také s názvem provizní program, případně affiliate spolupráce.

 

Affiliate partner (publisher) – člověk, který na svém webu, blogu, Facebooku nebo jiné sociální síti zveřejňuje reklamu. Nic neprodává, nic nekupuje, jen propaguje produkty a služby obchodníka.

 

Obchodník nebo majitel e-shopu (inzerent) – člověk, který chce zvýšit prodej svých výrobků nebo služeb. Obchodník využívá služby affiliate partnera. Za zprostředkování obchodu vyplácí partnerovi předem dohodnutou odměnu – buď fixní nebo v podobě procent z prodeje. Možná je i kombinace obou.

 

Affiliate manager – správce provizního programu. Affiliate manažér je osoba, která má na starost celkové fungování systému odměňování. To znamená, že se stará o affiliate partnery, vyhlašuje různé soutěže, školí je, motivuje a podobně. Kromě toho vyhledává a získává nové partnery. Manažerem může být také samotný majitel e-shopu. Taktéž se jím může stát i jakýkoliv partner. 

 

Refferal link nebo unikátní affiliate link – odkaz s refferal kódem partnera. Jde o jedinečný kód, na základě kterého majitel partnerského programu bude vědět, komu má připsat odměnu za zprostředkování prodeje. Tento unikátní link vám bude přidělený po registraci v provizním systému.

 

Affiliate síť (network) – představuje síť, resp. katalog provizních programů (kampaní). Sdružuje množství obchodníků nebo majitelů e-shopů (čili inzerentů) a partnery (publishery). Partner si z katalogu může vybrat vícero kampaní, které bude propagovat. Affiliate sítím se věnuji více v samostatném článku Přehled sítí v České republice.

 

Affiliate kampaň – je to nějaký reklamní banner, odkaz, případně jiná forma propagace. Kampaně si partneři vytvářejí v administraci zvoleného provizního programu, případně affiliate sítí.

 

Podstata a princip provizního marketingu

V našich končinách se tento typ marketingu teprve rozbíhá a proto je ten správný čas využít ho ve svůj prospěch. Celá podstata obchodu spočívá v tom, že affiliate partner zprostředkuje prodej obchodníkovi nebo majiteli e-shopu. Udělá to tak, že na svém webu, blogu, ve své Facebookové skupině nebo prostřednictvím e-mailu zveřejní reklamu. Tato reklama je v podobě jedinečného refferal linku, na který když někdo klikne a zakoupí si přes něj službu nebo produkt, partner automaticky získává svou provizi, která je předem dohodnutá. Pro vás to znamená, že když vydělá obchodník, vyděláte také vy.

 

Podstata a princip partnerského programu.

 

Někteří majitelé affiliate systémů nabízí malou finanční odměnu už za to, že se někdo přes váš refferal link překlikne na jejich stránku. Avšak tady vás musím upozornit, že nemůžete očekávat nějaké horentní sumy. Jde jen o pár korun. Všechny své odměny za zprostředkování prodeje můžete sledovat v partnerském programu, který spravuje affiliate manažer.

 

Kdo se může stát partnerem v affiliate marketingu?

V podstatě se jím může stát kdokoliv, kdo vlastní nějaký web, blog, portál, Facebookovou skupinu, případně jakýkoliv jiný prostředek. Podstatné je to, abyste nasměrovali potenciálního zákazníka na stránku inzerenta. Na to, abyste tak mohli učinit, existuje různé portfólio webových řešení. Ta jsou následující:

 

1. Tematické weby, osobní stránky, blogy 

Jde o nejrozšířenější možnost, jak využít provizní marketing. Pokud máte zajímavou stránku nebo blog, na kterých se věnujete například elektronice, můžete si vybrat partnerské programy zaměřené na prodej elektrospotřebičů. Nebo pokud se věnujete domácnosti, můžete na svůj web umístit reklamu s různými doplňky do domácnosti, nábytkem nebo jiným vybavením.

 

Velmi důležitá, za předpokladu, že chcete dosáhnout co nejvyššího zisku, je tematičnost webu. Logicky, pokud na svém blogu publikuji články o vaření, nebudu pro svůj web hledat provizní systémy zaměřené na sázení, protože předpokládám, že mou stránku budou navštěvovat lidé, kteří se zajímají o různé recepty, ne o tipování.

 

Kromě tematičnosti webu jsou při výběru vhodného provizního systému důležité také další faktory.  Jak si vybrat ten nejlepší affiliate systém, a které faktory je potřebné při jeho výběru zohledňovat, se dočtete v článku jak si zvolit ideální affiliate program.

 

2. Affiliate e-shopy 

V podstatě jde o web, který je naplněný zbožím z partnerských programů. Tento web vám umožňuje nabízet různé druhy zboží, čímž se vám otevírá možnost vyššího výdělku.

 

3. Všeobecné magazíny, zpravodajské portály 

Pokud vlastníte magazín zaměřený na všeobecné informace, budete mít problém najít vhodné affiliate programy.

 

4. Facebooková skupina 

Máte na Facebooku vytvořenou skupinu, která má dostatek návštěvníků a členů? Také toto je příležitost pro umístění reklamy a získání odměny za zprostředkování prodeje.

 

5. E-mail 

Pokud nemáte svůj vlastní web, nic hrozného se neděje. Zboží můžete propagovat také prostřednictvím e-mailu. Potřebovat budete jen rozsáhlou databázi e-mailových adres. V tomto případě je však otázkou, kolik lidí si váš e-mail také skutečně otevře a přečte. 

 

Mezi další možnosti patří například vyhledávače zboží nebo porovnávací portály, jako např. heureka.cz alebo slevové weby.

 

Každá z výše zmiňovaných možností propagace má však nějaká pravidla. Na webových stránkách a blozích by se neměly vyskytovat nevhodné až vtíravě umístěné reklamy, případně různá vyskakovací okna. Při propagaci affiliate kampaní prostřednictvím e-mailu by dotyčná osoba neměla rozeslat hromadné a hlavně nevyžádané e-maily. Taková činnost se považuje za spam.

Každá firma, která se rozhodla prodávat prostřednictvím affiliate marketingu, by na své stránce měla mít nějaký kodex chování pro affiliate partnery. Více informací o tom, co je povolené a naopak, co zavání spamovaním, si můžete přečíst v článku jak správně propagovat kampaně.

 

Modely placení

Pro affiliate marketing se často používá zkratka PPA, která pochází z anglického výrazu Pay Per Action. V překladu to znamená platba za nějakou akci, výkon. PPA se následně člení na další modely, protože platba za nějakou akci je dost široký pojem. Za akci může být považovaná už také registrace v nějakém e-shopu (případně online hrách), získání e-mailové adresy návštěvníka, případně vyplnění nějakého formuláře (například při půjčkách) na stránce obchodníka. V tomto případě se jedná o model PPL – Pay Per Lead. 

Většina (víc než 80 %) affiliate systémů ale využívá model PPS – Pay Per Sale, což znamená platba za prodej. Affiliate partner má na svou provizi nárok až tehdy, když se z návštěvníka stránky stane zákazník, který si zakoupí nějaký produkt nebo službu.

 

Výhody provizního marketingu

Výhod affiliate partnerství je vícero. Základní a samozřejmě nejpodstatnější výhodou je, že díky uveřejnění reklamního odkazu (linku) na své stránce můžete vydělávat peníze. Vaše provize se počítá ze skutečného prodeje (případně jiné akce jako například registrace v e-shopu, vyplnění formuláře atd.). To znamená, že provize získáte jen v tom případě, když si zákazníci skutečně něco zakoupí (případně se zaregistrují, vyplní formulář atd.).

Další výhodou je, že nemáte žádné náklady spojené s výdělkem. Čili žádné vstupní ani měsíční poplatky. Jednoduše vy zveřejníte refferal link na svém webu a už jen čekáte, kdo se přes tento unikátní kód překliká ke zboží či službě a koupí si ji. A co je další, opravdu důležitou výhodou, svou práci můžete vykonávat z pohodlí domova.

 

Provize – kolik se dá přivydělat?

Pokud se vám tato možnost výdělku líbí, určitě vás bude zajímat také výše provize. Ta je však u každého majitele partnerského programu jiná. Také záleží na tom, jaké affiliate systémy propagujete a jaký model vyplácení obchodník preferuje. Pokud děláte reklamu například online hrám, tam se vyplácí odměna už za registraci, a to fixní částkou pět až osmdesát korun. Při různých půjčkách dostanete odměnu až tehdy, když návštěvník na stránce obchodníka vyplní formulář a požádá tak o půjčku. Taktéž to může být fixní odměna, která se pohybuje v rozmezí sto až tisíc korun. U e-shopů to jsou zase procenta z celkové hodnoty prodaného zboží. Obvykle se pohybují v rozmezí 2-10 %, závisí to na e-shopu a druhu nabízeného zboží. Pokud tedy díky vám prodá e-shop s elektronikou nějaký notebook v hodnotě dvacet šest tisíc korun, náleží vám odměna pět set až dva tisíce šest set korun.

Nejvýhodnější, aspoň co do výšky provize, se jeví propagace různých info-produktů. Za zprostředkování prodeje svých online kurzů, webinářů, seminářů, e-booků a dalších info-produktů nabízí info-podnikatelé často až 50 % provize. Všechny podrobnosti se dozvíte na stránkách obchodníků, kteří provozují affiliate systém. 

 

Pár slov na závěr

Affiliate marketing nám otevírá nové možnosti, jak si vydělat z pohodlí domova. Je to nenáročná práce, která si vyžaduje minimum času a úsilí. Samozřejmě jen v případě, pokud si chcete přivydělat pár korun. Pokud byste chtěli, aby vás tato práce živila, bude potřeba, jako při každém jiném podnikání, investovat nejen peníze (např. na zvýšení návštěvnosti stránky – SEO, PPC a pod.), ale také mnoho času a námahy.

 

Pokud vás tato možnost vydělávání peněz z pohodlí domova okouzlila a hledáte informace, jak začít, v tom případě doporučuji výbornou knihu od affiliate sítě Dognet – Tvorba vydělávajícího webu: krok za krokem. Najdete v ní praktický a funkční návod, jak si i běžný člověk jako vy může vytvořit vlastní webovou stránku a v budoucnu z ní profitovat prostřednictvím affiliate marketingu.

Zde najdete mou recenzi na zmíněnou knihu.

 

Pokud jste v článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst také diskusní fórum, tam možná najdete zajímavé informace k tématu.

Máte nějaké zkušenosti s affiliate marketingem? Pokud ano, co říkáte na tento způsob výdělku na internetu? Budu rád, když se zapojíte do diskuse. Každého názoru si vážím, může to být inspirace nebo motivace pro ostatní čtenáře.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

One Response to “Co je to affiliate marketing a jak na něm vydělat”

  1. Jana napsal:

    Jako zajímavý Affiliate program můžete vyzkoušet službu emailkampane.cz, skrze kterou můžete i bezplatně rozesílat emailové kampaně.

Leave a Reply