Pár možností, jak propagovat své affiliate kampaně

Jak propagovat kampaně prostřednictvím emailu.

Podařilo se vám díky předcházejícímu článku vybrat vhodný partnerský program, případně affiliate síť? Máte už vytvořenou také affiliate kampaň, případně vícero kampaní, a nyní hledáte možnosti, jak tyto kampaně propagovat? V tomto článku se vám pokusím shrnout, jaké jsou možnosti propagování affiliate kampaní. Řekneme si také pár základních pravidel, kterých byste se měli držet, co je při propagaci kampaní povolené a naopak jakým praktikám byste se měli vyhnout, abyste zbytečně neobtěžovali a nespamovali.

 

Možnosti propagování affiliate kampaní

Hlavní úlohou partnera je spustit reklamní kampaň na vybraný druh zboží a motivovat tak zákazníky ke koupi. Máte k dispozici affiliate link a je jen na vás, jak s ním naložíte. Všeobecně můžeme říci, že známe čtyři základní druhy propagace.

 

1. Propagace prostřednictvím e-mailu

Pokud máte k dispozici širokou databázi e-mailových kontaktů, můžete začít propagovat své affiliate kampaně prostřednictvím ní. V dnešní době má e-mail už téměř každý. Důležité je to, jakou formou upoutáte pozornost potenciálního klienta. V první řadě by vaše zpráva měla obsahovat pravdivé a plnohodnotné informace o daném produktu nebo službě. Přínosné je, pokud umíte popsat svou vlastní zkušenost s propagovaným zbožím. Na závěr je vhodné dát doporučení na zakoupení zboží a taktně vyzvat zákazníka k objednávce. Do e-mailu nezapomeňte přidat také svůj unikátní link, přes který se zákazník překlikne do e-shopu.

 

2. Propagace prostřednictvím webové stránky 

Reklama na webu je v současnosti skvělým řešením, jak co nejúčinněji zpropagovat jakékoli zboží. Pokud jste majitelem webové stránky, máte vícero možností, jak spustit propagační kampaň. Jsou to:

 

  • Umístění banneru – pokuste se na své stránce najít místo pro reklamní banner. Je pravidlem, že bannery jsou různých velikostí a vy si můžete vybrat rozměr vhodný pro vás. Na podobném principu funguje také textová reklama. Vy si jen vygenerujete HTML kód a ten umístíte na svou stránku. Tak budete mít namísto banneru na stránce text, který si můžete kdykoli upravit nebo vyměnit.
  • PR článek – tento způsob propagace je vhodný především pro lidi, kteří vlastní blogy. Pokud uveřejníte kvalitní PR článek, který bude plný hodnotných informací o produktu a zároveň v textu uveřejníte svůj affiliate link, o výdělek máte postaráno. Navíc pokud máte možnost uveřejnit takový článek také na jiném webu, určitě byste to měli udělat.
  • Naučné video – prodej výrobků a služeb prostřednictvím vzdělávání zákazníků je další skvělou možností, jak zvýšit své šance na zisk. Natočte zajímavé video, v němž vyzdvihnete pozitiva produktu a také jeho výhody oproti konkurenci. Takový typ reklamy je jedním z nejúčinnějších. 

 

3. Propagace prostřednictvím sociálních sítí

Jak propagovat kampaně prostřednictvím sociálních sítí, Facebook atd.

S nástupem internetu se do popředí dostaly sociální sítě. V současnosti je jich několik (Facebook, Twiter, Google+ a další). Odborníci na marketing se shodují, že reklama a propagování prostřednictvím sociálních sítí je hybnou silou dnešních dní. To znamená, že je vysoce účinná. Umístění odkazu na sociální síť může probíhat ve dvou podobách.

 

  • Přímý odkaz – na svůj profil, případně do nějaké tematické facebookové skupiny vložíte přímý odkaz se svým unikátním kódem. Aby nešlo o spam, měli byste k němu přidat také svou zkušenost nebo nějaký zajímavý poznatek. Velkou výhodou je, že příspěvek máte možnost kdykoliv upravovat nebo komentovat.
  • Nepřímý odkaz – druhou možností je vložení komentáře s odkazem na článek nebo naučné video. Postup je stejný jako u první varianty. Jediný rozdíl spočíva v tom, že do komentáře nebo statusu nevložíte svůj affiliate kód, ale odkaz na zajímavý článek, recenzi, případně video, kde bude zveřejněný také váš unikátní kód.

 

4. Přispívání do diskusí a fór

Našli jste na internetu diskusi nebo fórum, kde by se hodil váš odkaz? Potom ho tam klidně můžete zveřejnit. Avšak nezapomínejte nejdříve přidat hodnotný příspěvek do diskuse. Jinak by vaše akce mohla být považovaná za spam. 

 

Na některých fórech ale nepochodíte ani s kvalitním a užitečným příspěvkem. V takovém případě byste to měli zkusit přes nepřímý odkaz, t.j. odkaz na nějaký váš článek, recenzi, youtube video, případně facebookovou skupinu.

 

5. Osobní doporučení 

Možná se vám to na první pohled nezdá, affiliate kampaň se dá využít také v běžné komunikaci mezi přáteli a známými. Stačí zmínit web obchodníka, vyzdvihnout, jaké tam mají výborné zboží a super ceny. Potom už jen pošlete dotyčné osobě odkaz a po realizaci obchodu se můžete radovat ze své provize.

 

6. Soutěže a jiné akce

Jedním ze způsobů propagace je vyhlášení soutěže nebo jiné akce. Mnoho kampaní obsahuje také slevový kupón. Právě ten může dát návštěvníkovi impuls k tomu, aby se překlikl na stránku inzerenta a nakoupil. 

 

Pozor – při vytváření kampaní si důkladně přečtěte podmínky. Někteří majitelé partnerského programu propagování kampaní prostřednictvím Facebooku, případně e-mailem, zakazují, jiní povolují všechny výše uvedené metody.

 

Jakým chybám je potřeba se vyhnout?

Ať už se nám to líbí nebo ne, také při provizním marketingu se dělají chyby. Potom si affiliate partneři marně lámou hlavu nad tím, co stojí za jejich neúspěchem. Abyste se vyhnuli neúspěchu při propagování, sepsal jsem souhrn chyb, kterých se partneři dopouštějí nejčastěji.

 

Spamování – pokud se rozhodnete pro propagování kampaně prostřednictvím e-mailu, platí jedno základní pravidlo: Nespamujte! Spam vyvolává nedůvěru, a proto raději využívejte jen svou vlastní databázi kontaktů. Ještě horší je, že spamovaním škodíte nejen sobě, ale také firmě. Takovým krokem si můžete pokazit možnou budoucí spolupráci. Je důležité, aby byly všechny e-maily z vaší databáze sesbírané dobrovolně. To znamená, že všichni lidé, kteří vám poskytli svou e-mailovou adresu, to udělali dobrovolně, a proto, že to udělat chtěli. Nyní se objevuje otázka, jak nasbírat slušnou databázi kontaktů. Můžete toho docílit například tak, že si vytvoříte nějakou jednoduchou webovou stránku, kde lidem nabídnete něco zadarmo s tím, že vám dají svůj e-mail a souhlas se zasíláním propagačních materiálů. Při rozesílání propagačních e-mailů nezapomeňte na to, aby na konci každého e-mailu byla možnost odhlásit se z databáze.

 

Příliš plná stránka – říká se, že méně je někdy více. A je to skutečně zlaté pravidlo. Pokud na svůj web umístíte mnoho reklam současně, jsou z toho lidé zmateni a nakonec nikam nekliknou. Tato chyba se vyskytuje hlavně u začínajících affiliate partnerů.

 

Neosobitost – plagiátorství nebo kopírování je ve světě provizního marketingu a propagování zakázané. Zkuste si text nebo článek upravit podle sebe a přidat vlastní názor nebo zkušenost. Na návštěvníka vaší stránky to bude působit mnohem příjemněji.

 

Nefunkční odkazy – bohužel někdy se stává, že inzerent změní odkazy a pokud tuto změnu nezaregistrujete, přijdete o svou provizi. Proto si své odkazy průběžně kontrolujte. Je to důležité hlavně u dlouhodobých kampaní.

 

Umělé vyplňování formulářů nebo objednávek – ve většině případů jsou všechny proplácené akce manuálně kontrolované a následně schvalované. Pokud se zjistí, že jste s výsledky manipulovali, přijdete o všechny své provize, a navíc budete z partnerského programu (případně z affiliate sítě) vyřazení. Vysvětlím to na příkladu: Pokud propagujete nějaké online hry, které nabízí svým affiliate partnerům provizi už za registraci nového hráče, neměli byste nikoho navádět, aby se zaregistroval. Dalo by se říci, že jde o úmyslné obohacení se na úkor majitele affiliate programu a v tomto případě by to nemuselo skončit jen ukončením spolupráce.

 

Obtěžování na fórech – je pravda, že affiliate kampaň můžete propagovat také na fóru. Avšak nemůžete tím obtěžovat ostatní diskutující. Vždy byste měli – a platí to také při propagování na sociálních sítích – přidat do svého komentáře kromě affiliate odkazu také nějaký zajímavý text, zkušenost, něco, čím obohatíte diskusi.

 

Netematické příspěvky – už jsem to zmiňoval několikrát. Přispívejte vždy do tematických diskusí a snažte se vyřešit problém diskutujících. V opačném případě budete spamovat. Pokud tedy někdo hledá nějaký kvalitní kávovar, nějaké recenze na kávovary, případně zkušenosti s nějakým konkrétním typem, nebudete mu tam posílat odkaz na online hry :-). Logické…  

 

Pár slov na závěr

Jak vidíte, možností, jak propagovat své affiliate kampaně, je mnoho. Důležité je dodržovat základní pravidla a nespamovat, resp. nikoho neobtěžovat. 

 

O každém způsobu propagování kampaní by se dala napsat samostatná kniha, proto informace v tomto článku považujte za dobrý začátek. Pokud chcete být v budoucnu úspěšní, bude dobré, když se na jednotlivé možnosti propagace zaměříte podrobněji. Při propagování e-mailem se zaměřujte na e-mail marketing. Na propagování kampaní prostřednictvím sociálních sítí slouží social marketing. Pokud máte vlastní web, můžete využít vícero možností. 

 

Mohlo by vás zajímat:

Jaké affiliate sítě působí v Česku – stručný přehled a porovnání všech provizních sítí fungujících v České republice a také, jaká jsou pozitiva a negativa registrace do nějaké sítě.

 

Pokud jste v článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst také diskusní fórum, tam možná najdete zajímavé informace k tématu.

Máte nějaké zkušenosti s affiliate marketingem? Pokud ano, co říkáte na tento způsob výdělku na internetu? Budu rád, když se zapojíte do diskuse. Každého názoru si vážím, může to být inspirace nebo motivace pro ostatní čtenáře.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

One Response to “Pár možností, jak propagovat své affiliate kampaně”

  1. Jan Hoška napsal:

    Oblastí, na kterou bych se podíval je určitě tvorba obsahu, který by pomáhal potenciálním zákazníkům skrze články a recenze. Existují stále obory a oblasti, ve kterých ještě vidím potenciál (jako třeba cestování a zájezdy).

Leave a Reply