Vydělávejte zobrazením reklamy, ne čtením e-mailů

Reklamní společnosti fungující na principu PPC - Google Adsense, Sklik, Etarget.

Tento článek reaguje na všechny české, slovenské a zahraniční reklamní systémy typu ,,získejte peníze za čtení e-mailů nebo klikáním na reklamní bannery“. Určitě víte, jaké internetové systémy mám nyní na mysli. Ano, jsou to známé a mnohými oblíbené ,,klikačky/emailing“. Pokud opravdu chcete začít vydělávat na reklamě, budete muset změnit systém práce z ,,já čtu reklamu na internetu“ na ,,já zobrazuji reklamu ostatním“, protože jen za to dostanete zaplaceno. Pravděpodobně se teď ptáte, jak na to? Úplně jednoduše!

 

Pořádně se nad tím zamyslete a vžijte se do role inzerenta – to je ten, kdo si reklamu objednává, ten, kdo do tohoto reklamního systému, klikačky, dává peníze, o které stojíte. Proč by měl platit za reklamu, která se bude zobrazovat lidem, kteří o ni ve skutečnosti ani nemají zájem? Platili byste vy za takovou reklamu, pokud byste byli inzerentem? Já tedy ne. Z toho vám logicky vzniknou (téměř) nulové tržby, takže už víc inzerovat nebudete a zkusíte raději jinou formu, která by vám přinesla také nějaký užitek.

 

Pokud si chcete přečíst, co si myslím o klikačkách a podobných systémech, navštivte sekci jak fungují klikačky?

 

Na rozdíl od neznámých internetových společností provozujících reklamní systémy, které vám přinesou jen hodiny zabitého času a k tomu vám ani nic nevyplatí (což mají často napsané také v obchodních podmínkách, které však nikdo nečte), existují reklamní systémy (společnosti), které mají silnou důvěru a hlavně velké jméno ve světě, popřípadě v České nebo Slovenské republice. Ptáte se, o jakých reklamních systémech hovořím?

 

  • Etarget – reklamní společnost, jejíž reklama od inzerentů se zobrazuje na vícero TOP internetových webových portálech.
  • Sklik – reklamní systém společnosti Seznam.cz.
  • AdSense – reklamní systém společnosti Google. Google AdSense/Adwords je největší reklamní společnost na světě.
  • AdFox a další reklamní společnosti.

 

Modely placení za reklamu na internetu

Ještě předtím, než se pustím do vysvětlování PPC reklamy a výše zmíněných systémů, rád bych představil aspoň pár větami také ostatní modely placení. Pokud vlastníte webovou stránku a chcete si vydělat, popřípadě jste firma, e-shop a chtěli byste propagovat své služby nebo produkty na internetu, máte následující možnosti:

 

1. PPV reklama a systémy – platba za zobrazení

Jak už z názvu Pay Per View vyplývá, při této formě reklamy platí inzerující firma jen za zobrazení. Cena PPV reklamy se udává za tisíc zobrazení (používají se na to zkratky CPT a CPM). Na dobře cíleném webu to může být např. osmdesát až dvě stě šedesát korun za tisíc zobrazení. 

 

Jde o jeden z nejstarších modelů internetové reklamy, který je v současné době spíš na ústupu, a to jak pro inzerenty, tak také pro publishery (majitele webové stránky). Obě skupiny dávají přednost spíš níže popisovaným modelům.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

V naší republice patří k PPV reklamním systémům Adexpert.cz a Ads.ranky.cz. Oba systémy mají stejného majitele, proto se stačí registrovat jen do jednoho. Na Slovensku znám v podstatě jen jeden PPV systém, a to Azet.sk (fungují také na PPC). Ten má však vlastní klientelu publisherů, do které se určitě nedostanete.

 

2. PPC reklama a systémy – platba za proklik

PPC je zkratkou anglického Pay Per Click – platba za kliknutí. Tento model je v současnosti nejoblíbenější a možná nejvýhodnější, protože inzerent PPC reklamy platí jen za skutečného návštěvníka. Tomuto modelu bude věnovaná větší část článku.

 

3. PPA reklama a systémy – platba za akci

Pro tento model se často používá také název Affiliate systém nebo Affiliate marketing. Zkratka PPA pochází z anglického Pay Per Action, což znamená platba za nějakou akci nebo výkon.

 

PPA se potom ještě dělí na další modely, protože „platba za akci“ je široký pojem. Prvním je PPL (Pay Per Lead) – platba za registraci. Když se do eshopu zaregistruje nový uživatel, dál to může být například přihlášení se k odběru novinek, získání emailové adresy atd. Dalším modelem, asi nejpoužívanějším, je PPS (Pay Per Sale) – platba za prodej. Když najdete vámi propagovanému e-shopu zákazníka, který nakoupí zboží, dostanete tři až padesát procent ze zisku.

 

4. PPP reklama a systémy – platba za zveřejnění PR článku

Tato forma internetové reklamy se trochu odlišuje od všech ostatních. V předchozích případech šlo spíš o bannerovou (obrázkovou) reklamu, případně reklamu v podobě odkazů, při Pay Per Post jde o to, že inzerent platí za napsání a umístění PR článku o jeho webu, produktech či službách na blog publishera.

 

Podle mého názoru jde o účinnou formu reklamy jak pro inzerenta, tak také pro majitele blogu. Pro publishera je to zajímavý způsob, jak si vydělat, pro inzerenta především možnost získat přímou návštěvnost (potenciálních zákazníků) + kvalitní zpětné odkazy, které by mohly zlepšit pozici webu ve výsledcích vyhledávání. 

 

V České republice fungují na systému PPP weby PlaCla.czKupObsah.cz a Copywriting.cz, na Slovensku znám jen dva PPP systémy, a to PlaCla.sk a Payperpost.sk

Pay Per Post systémech jsem napsal samostatný článek, proto pokud si chcete začít přivydělávat tímto způsobem, určitě si ho přečtěte. Dozvíte se v něm podrobnější informace o tom, jak funguje tento model reklamy, a taktéž si můžete přečíst něco víc o zmíněných reklamních systémech. Najdete tam i několik dalších zajímavostí, které budou pro vás jako pro publishera určitě vhodné.

 

5. Další modely internetové reklamy

Jsou také další modely, například flat rate, často se používá také označení PPT (Pay Per Time), což znamená platba za čas a pozici. Tato metoda mi není až tak známá. 

 

Možná se ptáte, který z výše uvedených modelů je nejlepší. To je však těžko říci, závisí to na více faktorech. Každý model má své výhody a nevýhody.

 

PPC reklamní systémy

AdSense/Adwords, Sklik, Etarget a další jsou PPC reklamní systémy, které na jedné straně nabízí inzerentům reklamní prostor, a na druhé straně majitelům webových stránek využití jejich reklamního prostoru. Jinak řečeno, na jedné straně systému je inzerující společnost, která by chtěla propagovat své výrobky, služby jinou formou než v TV, na druhé straně majitel webu, který je ochotný za menší finanční odměnu zobrazovat reklamu od inzerenta na své stránce.

 

Logo reklamního systému Google Adsense.

 

Na to, abyste si mohli začít vydělávat tímto způsobem, si potřebujete vytvořit nějakou webovou stránku, kde budete prezentovat, resp. psát o něčem, co vás baví nebo v čem jste dobří. Například pokud máte rádi sport a neustále ho sledujete, můžete si vytvořit web o sportu. Pokud jste dobří v kuchyni, podělte se se svými recepty s ostatními a vytvořte svou stránku o vaření. Samozřejmě velmi důležité je, aby vaše webová stránka měla zajímavý obsah, kterým přitáhnete návštěvníky. Proto je velmi důležité vybrat si téma, ve kterém se vyznáte a myslíte si, že by mohlo zajímat.

Potom se zaregistrujete do jedné z výše zmiňovaných společností a  na svou webovou stránku vložíte reklamní jednotky. Na těchto reklamních jednotkách se budou vašim návštěvníkům zobrazovat reklamy od inzerujících společností, které propagují své produkty a služby, například reklama od nějakého mobilního operátora, automobilové společnosti atd.

 

Kolik si můžu vydělat?

Reklamy, které vám reklamní firma (např. Google AdSense) umisťuje na váš blog, se nazývají Adwords. Společnosti nebo osoby, které chtějí propagovat a prodávat své produkty a služby, platí Googlu Adwords za každý klik. Google Adsense se potom s vámi dělí o své zisky (pro lepší pochopení, Google Adwords je pro inzerenty a Google Adsense pro majitele blogů). Za každého člověka, který navštíví váš web a klikne na reklamní jednotku, dostanete od méně než koruny až po dva a půl tisíce.

 

Každá reklamní společnost má jiné podmínky, a proto i jiné procento odměn. Google Adsense nabízí majitelům stránek šedesát osm procentní podíl na ziscích (jak je tomu u Skliku a Etargetu jsem nezjistil). Pokud tedy inzerent zaplatí za klíčové slovo dvacet korun za klik, vy vyděláte za každý klik na tuto reklamu asi třináct korun. Zbylých sedm korun si ponechává reklamní firma. 

 

Pozor, nemyslete si, že si rychle vytvoříte blog, dáte si tam reklamní jednotky a budete jako diví klikat na reklamy. Takto to bohužel nefunguje. Reklamní společnosti mají velmi inteligentní a sofistikovaný systém na to, aby takové ,,nekalé praktiky“ blogerů odhalily.

 

Jak Google Adwords určuje cenu za klik?

Zájemci o reklamu nabízí určitou sumu za klíčové slovo. O co vyhledávanější a lukrativnější slovo, o to více jsou, samozřejmě, ochotní zaplatit. Některá slova, fráze stojí jen pár korun, ale některá jsou také za sto dolarů (z takového slova máte sedmdesát dolarů. Na vydělávání takových peněz je potřeba mít stránku v anglickém jazyce). Jak vidíte, může to být velmi dobrý byznys, hlavně pro šikovné blogery. Zjistí si nejvyhledávanější klíčová slova a vychrlí články na toto téma. Abyste si nemysleli, že to je super lehký výdělek, podotýkám, že nejtěžším oříškem v tomto byznyse je dostat lidi na vaše stránky.

 

Pár slov na závěr

Pokud se vám tato možnost výdělku líbí, vytvořte si vlastní webovou stránku se zajímavým obsahem, otevřete si Google AdSense účet, popřípadě Etarget nebo Sklik od Seznamu, umístěte si na něj reklamní jednotky a přemýšlejte, jak propagovat váš blog, aby ho četlo co nejvíc lidí. Pokud vás nebaví ,,blogovat“, resp. psát o něčem, je tu také další způsob, jak si vydělat s Google AdSense, a to vytvářením videí na Youtube. V podstatě je to obdobné, až na to, že namísto webové stránky bude centrem pro reklamu od Google vaše video. Více o této možnosti si můžete přečíst v kategorii jak si vydělám s Youtube?

 

Rozhodně si přečtěte také diskusní fórum, je pravděpodobné, že tam najdete další zajímavé informace na toto téma.

Pokud máte nějaké otázky nebo se chcete také podělit se svými zkušenostmi a poznatky, neváhejte a napište do diskuse.

 

Pokud můžete, podpořte můj projekt lajknutím či sdílením na sociálních sítích. Je to to nejmenší, co můžete pro mě a pro růst tohoto webu udělat. Rovněž budu rád, pokud se připojíte do mé facebookové komunity, která je zaměřená na online vydělávání a práci z domu. Budete tak mít stále přehled o nových příležitostech. Označte „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply