PPP reklama a systémy fungující v České republice

Přehled PPP systémů v ČR.

PPP reklama (Pay Per Post) představuje zajímavou formu výdělku pro publishery (majitele blogů, magazínů, zpravodajských webů atd.). Tomuto tématu jsem se okrajově věnoval již v tomto článku, ale protože jde o zajímavou možnost výdělku pro bloggery, rozhodl jsem se této oblasti věnovat větší pozornost. V dnešním příspěvku bych vám rád vysvětlil podrobnosti o fungování PPP reklamy a zároveň chci poukázat na několik zajímavostí, které budou pro vás, jakožto publishery, určitě užitečné.

 

V článku se také dočtete o několika reklamních systémech, které působí v Česku a na kterých se můžete zaregistrovat a poskytnout tak prostor své webové stránky/magazínu pro inzerující společnosti.

Najdete zde také seznam potřebných informací ohledně výplatního minima, poplatků (mám na mysli poplatky za převod vydělaných peněz na váš bankovní účet, případně na internetovou peněženku PayPal), minimálních kritérií, které musí splňovat každý web, aby byl schválen, a také nějaké informace pro případné inzerenty (nebo bloggery, kteří by se chtěli stát zároveň i inzerenty), jako je třeba množství nabízených blogů a minimální hodnota dobití kreditu.

 

Pokud jste firma a hledáte možnosti, kde nakoupit pro svůj projekt/e-shop nějaké zpětné odkazy, případně PR články / tiskové zprávy, bude pro vás asi lepší, pokud se prokliknete na tento článek. Popisuji v něm PPP reklamní systémy z pohledu inzerenta.

 

Co jsou to ty PPP reklamní systémy?

PPP je zkratka anglického výrazu Pay Per Post, což v překladu znamená platba za článek nebo placený PR (reklamní) článek (může jít i o recenzi, tiskovou zprávu, zpětné odkazy, placený tweet nebo placený status na Facebooku či Google Plus).

Celá podstata systému spočívá v tom, že inzerent (to je ten, kdo chce propagovat své produkty a služby) zadává poptávku na článek, resp. na jeho zveřejnění na nějakém webu. Na tuto poptávku se přihlásí publisher, který má svou webovou stránku a daný článek chce na ní zveřejnit. Pokusím se to vysvětlit na příkladu. Jsem výrobce dřevěného nábytku. Chci zvýšit svůj prodej, proto potřebuji reklamu v podobě kvalitního PR článku, umístěného na webu s vysokou návštěvností (ideálně blog, ve kterém majitel píše o moderním bydlení a nábytku, případně něco podobného). V rámci jednoho z PPP systémů (je jich více, zvlášť se jim budu věnovat níže) zadám poptávku a čekám na nabídky od majitelů webových stránek. Pak se stačí už jen dohodnout a vybraný publisher zveřejní můj článek na svém webu.

V praxi to funguje tak, že inzerent zadá rozsah článku, cenu a nějakou osnovu, resp. informace, co by měl článek obsahovat. Publisher se zavazuje článek napsat a zveřejnit ho na svém webu.

 

Standardní doba zveřejnění je 12 měsíců, vše však závisí na dohodě obou stran. Celý tento proces má výhody pro inzerenta i pro publishera.

 

Co získá publisher?

 • Má možnost vydělat si peníze tím, co dělá běžně – psaním článků,
 • zveřejněním kvalitního článku s hodnotnými informacemi na svém webu přiláká nové návštěvníky.

 

Co získá inzerent?

 • Zviditelní své produkty a značku, čímž má možnost získat nové zákazníky,
 • získá kvalitní zpětné odkazy (za předpokladu, že se reklamní články budou nacházet na kvalitních a hlavně tematických blozích), které by mohly zlepšit pozici jeho webu ve výsledcích vyhledávání,
 • reklama v podobě PR článků je výborná věc při tvorbě linkbuildingu.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Kolik si publisher může vydělat?

Výše výdělku závisí na vaší šikovnosti. Lépe řečeno, od toho, kolik článků na své webové stránce zveřejníte, resp. s kolika inzerenty se dohodnete. U PPP systémů funguje všeobecný model vyplácení. To znamená, že ho používají všechny weby fungující na tomto principu.

Postup je takový, že se po dohodě s inzerentem dohodnutá finanční částka připíše na vaše konto v reklamním systému (níže najdete seznam více reklamních společností, do kterých se můžete zaregistrovat). Peníze jsou připisovány formou kreditu. Po připsání kreditu na vaše konto můžete požádat o vyplacení na váš bankovní účet.

Pozor, u některých systémů musíte dosáhnout výplatního minima. Čili peníze vám vyplatí až tehdy, když překročíte nějakou hranici, například 500 Kč.

 

Každý PPP reklamní systém má vlastní pravidla. U některých systémů se peníze dají vybrat okamžitě, ale strhnou vám za to poměrně vysoký poplatek.

 

S jakou cenou PR článku souhlasit?

Cenu ovlivňuje několik faktorů, proto se přesná částka nedá určit. Je to vždy na vašem posouzení. U menších blogů, které nemají perspektivu přinést inzerující společnosti mnoho prokliků, se cena určuje podle lukrativnosti oboru (je rozdíl, zda máte blog o financích nebo o rostlinách), síly zpětných odkazů / SEO parametrů a doby zveřejnění článku (zda má být článek umístěn natrvalo nebo na nějakou určitou dobu, např. 12 měsíců). V případě větších blogů může hrát roli, kromě výše zmíněných faktorů, i počet unikátních návštěvníků a značka.

Pokud je váš blog v daném oboru známý, můžete si říct o mnohem více peněz. Dalšími méně důležitými faktory jsou: historie blogu, rozsah reklamního článku, zdroj návštěvnosti (odkud přicházejí návštěvníci na váš blog), průměrná čtenost blogu, čas strávený na stránce, celkový počet zobrazení stránky, míra okamžitého opuštění webu a x dalších činitelů. Takže jak vidíte, určit cenu za reklamní článek může být hotová věda.

Já určuji cenu podle konkurence.

 

PPP reklamní společnosti působící v Česku – seznam

Jelikož už víme, na jakém principu funguje Pay Per Post reklama, můžeme přejít k jednotlivým webovým stránkám (společnostem), které ji zprostředkovávají.

Zde je přehled nejznámějších portálů, na kterých můžete prodávat a nakupovat reklamní prostor pro PR články, SEO texty, tiskové zprávy a zpětné odkazy.

 

Whitepress.cz

Whitepress.cz je nejlepší PPP reklamní systém v Česku.

 

Whitepress je PPP tržiště spojující inzerující firmy, mediální agentury a bloggery ve více než 17 zemích. Působí tedy globálně, a výjimkou není ani Česko. Přestože jde o poměrně mladý projekt, založený v roce 2019, spolupracuje Whitepress již s více než 3 000 inzerujících firem a má k dispozici přes 18 000 webových stránek a blogů. Jde tedy podle mého názoru o jednu z nejlepších a nejpoužívanějších Pay Per Post platforem v ČR.

 

Informace pro bloggery:

 • bleskové výplaty – výplata probíhá na bankovní účet nebo na elektronickou peněženku Paypal. Vaši fakturu vám Whitepress proplatí do 24 hodin,
 • Whitepress se postará o formality – sledují termíny, vyhledají za vás nové klienty, vyúčtují platby apod. Vy se nemusíte starat o nic,
 • ukazatel organické návštěvnosti webu musí být podle SemStorm ≥ 100,
 • na webu musí být autorský obsah, žádné okopírované texty,
 • magazín musí mít více než 500 návštěvníků měsíčně – k ověření vyžadují Google Analytics statistiku za poslední 3 měsíce.

 

Informace pro inzerenty:

 • k dispozici je až 18 000 webových stránek všech možných témat – podnikání, auto-moto, bydlení, krása a móda atd. Máte z čeho vybírat,
 • společnost působí v 17 zemích, jejich web je přeložen do 12 jazyků. Nechybí ani angličtina a němčina. Velkou výhodou je, že pokud je váš projekt/e-shop přeložen do více jazyků, nemusíte se registrovat do každé země zvlášť. Stačí se zaregistrovat pouze v české verzi Whitepress a z té můžete objednávat reklamní prostor ve všech ostatních zemích. Stačí vám tedy jen jeden účet,
 • Whitepress používá komplexní vyhledávač magazínů s více než 20 měřítky. Budete mít tedy dostatek informací o magazínu, na kterém byste chtěli zveřejnit svůj PR článek,
 • k dispozici je pro inzerující firmy i bezplatný sledovací skript, díky kterému můžete sledovat interakce čtenářů vašeho PR článku,
 • platby můžete realizovat klasicky přes internetovou peněženku Paypal nebo bankovním převodem.

 

Navštívit web Whitepress.cz.

 

Placla.cz

Placla.cz spojuje inzerenty s blogery.

 

Jde o nejstarší PPP systém, který u nás funguje již přes 10 let (byl spuštěn počátkem roku 2009).

Obecně mohu Placlu hodnotit jako jednoduchou a hlavně přehlednou stránku. Prokázanou výhodou Placly je fakt, že jde o platformu s největším množstvím blogů v nabídce. Avšak nejde o ledajaké weby. Všechny stránky jsou poctivě a důkladně vybírány. Takže pokud se chcete zaregistrovat na Placla.cz, musíte mít skutečně obsahově kvalitní web.

Jako publishera vás určitě bude zajímat i to, že nemáte žádné starosti s fakturací, objednávkami ani platbami. Všechny tyto úkony provádí Placla.cz, takže i když nejste podnikatel, můžete si zde vytvořit příležitostný příjem.

V současnosti je na webu zveřejněných více než 425 poptávek. Prokázanou výhodou je i rychlé připsání financí na vaše konto – hned po schválení článku.

 

Informace pro bloggery:

 • portál Placla.cz si účtuje 30% provizi z uskutečněného obchodu,
 • publisher může požádat o výplatu finančních prostředků, pokud přesáhl hranici 2000 Kč. Platba bude realizována na váš bankovní účet nebo Paypal do 3 dnů,
 • ceny článků se pohybují od 150 Kč směrem nahoru,
 • na bloggery čeká aktuálně 425 poptávek,
 • každý web musí splňovat následující kritéria: měl by mít nějakou historii – minimálně jeden rok, pozici v Alexa Rank pod 5 milionů, musí mít alespoň 50 článků a pravidelně aktualizovaný obsah (minimálně 1 článek týdně),
 • weby zaměřené čistě na publikování PR článků, případně zkopírovaného nebo duplicitního obsahu, nejsou v systému povoleny. Musí jít o kvalitní blogy s hodnotným a unikátním obsahem,
 • součástí je i affiliate systém. Pokud jako blogger přivedete do Placly další bloggery, kteří prodají nějaký článek, dostáváte odměnu 10% z ceny každého článku. Pokud jako blogger doporučíte platformě nějakého inzerenta, dostáváte 10% z celkové částky, kterou si inzerent dobil svůj účet. Čili pokud si inzerent objedná kredit v hodnotě 25 000 Kč, vaše provize je 2 500 Kč. Doba cookies je 30 dní. Pokud nevíte, co to vlastně ten affiliate systém je a jak funguje, přečtěte si i tento článek.

 

Informace pro inzerenty:

 • v nabídce je více než 752 webů s 70 285 392 čtenáři měsíčně,
 • dobít kredit je možné již od 1 500 Kč bez DPH, a to prostřednictvím Paypalu nebo bankovního účtu,
 • pokud si z nabídky nevyberete, budou vám peníze navráceny,
 • garance 5 000 Kč za nepovedený článek.

 

Navštívit web Placla.cz.

 

Copywriting.cz (Paypost.cz)

Paypost.cz - zvyšte zisky placenými články.

 

Za zmínku rozhodně stojí i webová stránka Copywriting.cz, která, jak již název napovídá, je primárně určena pro psaní článků, reklamních textů a podobně. Je tedy vhodná především pro ty, kteří hledají práci či zakázky v oblasti copywritingu, překládání článků a korektur textů.

Nedávno se však Copywriting.cz sloučil s portálem Paypost.cz, takže si na této platformě přijdou na své i majitelé blogů a magazínů, kteří nabízejí k prodeji reklamní prostor na své webové stránce a naopak firmy, které hledají kvalitní weby, kde by mohli propagovat své produkty či služby formou PR článků. Portálu Copywriting.cz jsem věnoval i samostatný článek, můžete si ho přečíst zde.

 

Informace pro bloggery:

 • provize pro provozovatele portálu Copywriting (Paypost.cz) je 30%,
 • výplata pro bloggery na bankovní účet nebo Paypal již po dosažení částky 1 000 Kč,
 • podmínky pro přijetí webu – pravidelně aktualizovaný obsah, historie webu alespoň 6 měsíců, kvalitní design a struktura webu, součet PR a S-rank parametrů musí být alespoň 1, na stránce musí být více redakčních než reklamních článků. Zkrátka se nesmí jednat o PR web plný reklamních článků,
 • podmínky pro přijetí Facebook stránky či Twitter účtu – nelze přidávat osobní účty, ale pouze stránky/skupiny s minimálním počtem 500 fanoušků. Twitter účet musí mít alespoň 200 sledovatelů,
 • každý affiliate partner, který přivedl do systému nového inzerenta/copywritera, má nárok na provizi v hodnotě 5% z ceny koupených/prodaných článků nebo na 5% z realizovaných textů na objednávku.

 

Informace pro inzerenty:

 • aktuálně je v nabídce 1 250 magazínů a 206 facebookových skupin, na kterých můžete zveřejnit svůj reklamní článek nebo zpětné odkazy,
 • k dispozici je 442 copywriterů, kteří vám napíší článek,
 • inzerenti mají možnost získat reklamu i zdarma, metodou guest blogging,
 • minimální dobití kreditu je 1000 Kč – platba bankovním převodem, platební kartou nebo Paypalem.

 

Navštívit web Paypost.cz.

 

Linketica.com

Linketica je moderní česká reklamní Pay Per Post společnost, která spojuje inzerenty s tvůrci obsahu. Vznikla koncem roku 2017.

Od předchozích PPP systémů se liší v několika věcech. Tou první je, že si prostřednictvím tohoto portálu mohou vydělat nejen bloggeři, ale i influenceři. Čili pokud jste majitelem nějakého navštěvovaného YouTube kanálu, případně máte spoustu followerů na Twitteru, Instagramu či Facebooku, můžete prostřednictvím stránky Linketica také nabízet svůj reklamní prostor pro inzerující firmy.

Další výhodou je možnost přepnout stránku do čtyř světových jazyků. Kromě češtiny a slovenštiny je to i angličtina a polština. Třetí velkou výhodou je nulové výplatní minimum. Vydělané peníze si můžete poslat na svůj účet okamžitě, aniž byste museli dosáhnout jakékoliv hranice.

 

Informace pro bloggery a influencery:

 • provize pro provozovatele Linketica.com je 25%,
 • výplatu si na svůj účet můžete poslat již od 1 Kč. Své vydělané peníze dostanete do 24 hodin,
 • možná je i partnerská spolupráce. Pokud doporučíte portálu Linketica nějaké platící inzerenty, případně další bloggery či influencery, dostanete 10% provizi.

 

Informace pro inzerenty:

 • možnost vybrat si z více než tisíce blogů, facebookových skupin, Instagram či YouTube kanálů (650 webů, 130 FB skupin se 6 miliony fanoušků, 30 Twitter účtů, 50 Youtube kanálů s 2 a půl miliony odběratelů, 250 influencerů s dosahem téměř 4 milionů lidí),
 • dobít kredit je možné již od 300 Kč bez DPH,
 • zaplatit za kredit můžete buď bankovním převodem (FIO banka) nebo prostřednictvím platební brány (GoPay),
 • reklamu můžete nakoupit nejen ve formě PR článků, ale i ve formě YouTube videí, reklamních statusů na Facebooku, Instagramu a jiných sociálních sítích.

 

KupObsah.cz

KupObsah.cz (dříve kupclanek.cz) představuje další web na českém trhu. Tato PPP reklamní společnost se od ostatních liší zejména tím, že kromě prodeje a nákupu PR článků a zpětných odkazů poskytuje možnost vydělat si peníze i copywriterům a překladatelům, čili lidem, kteří nemají vlastní webové stránky.

Orientace na stránce je velmi jednoduchá, protože jsou na ní také filtry na vyhledávání. Tento portál má však to nejlepší už dávno za sebou, takže nemá význam se mu věnovat detailněji. V systému dokonce není momentálně žádná webová stránka.

 

Informace pro bloggery:

 • provize pro provozovatele KupObsah.cz je 20%,
 • peníze si můžete nechat vyplatit, jakmile dosáhnete výplatního minima 400 Kč,
 • ceny článků se pohybují od 100 Kč směrem nahoru,
 • blogger má 7 dní na napsání článku.

 

Informace pro inzerenty:

 • dobít kredit je možné již od 2000 Kč bez DPH,
 • někteří bloggeři poskytují i statistiku návštěvnosti své web stránky pomocí Google Analytic.

 

Portály mikropráce

Výbornou příležitost pro nákup a prodej zpětných odkazů a PR článků nabízejí i takzvané portály mikropráce. Jsou to internetová tržiště, na kterých najdete tisíce šikovných freelancerů, kteří si chtějí přivydělat něco navíc a stovky firem, které hledají kvalitně zhotovenou práci za relativně levný peníz.

Najdeme zde nabídky ze všech možných oblastí – grafika, programování, překlady textů, copywriting, správa sociálních sítí, ale i prodej reklamních článků.

Zmíním dva nejznámější portály stovkomat.cz a jaudelam.cz. Ze zahraničních doporučuji světoznámou platformu Fiverr.com.

 

Facebookové skupiny

Ještě lepší a hlavně efektivnější způsob, než výše uvedené portály mikropráce, nám nabízejí facebookové skupiny. Na nich můžete PR články a odkazy nejen prodávat a nakupovat, ale dokonce i vyměňovat.

Tyto skupiny jsou výborné hlavně na výměnu odkazů.

 

 

Pár slov na závěr

Vyzkoušel jsem všechny výše uvedené PPP portály a nejvíce se mi zamlouvají platformy Whitepress.cz, Placla.cz a Paypost.cz (copywriting.cz).

První jmenovaný portál má, oproti konkurenci, nízké podmínky pro přijetí. De facto akceptují jakoukoliv webovou stránku/blog. Stačí mít jen trochu kvalitní obsah. Placla.cz má sice přísnější podmínky pro přijetí, ale to je jen dobře. Znamená to nižší konkurenci pro vás. Na stránce najdeme spoustu inzerujících firem, takže výdělek může být mnohem vyšší než u Whitepress.

Každopádně doporučuji zaregistrovat se do všech výše uvedených PPP systémů a vyzkoušet si je na vlastní kůži. Koneckonců, za registraci se neplatí a neplatíte ani žádné měsíční poplatky.

 

Pokud znáte další web zaměřený na placené články (nemám na mysli PR weby, ale PPP reklamní systémy, čili tržiště mezi bloggery a inzerenty), který není v tomto seznamu zmíněn, potěší mě, pokud jej přidáte do diskuse.

 

Doporučuji přečíst si i diskusní fórum, možná tam najdete další zajímavé informace k tématu.

Máte zkušenosti s některým z výše zmíněných PPP portálů? Pokud ano, podělte se o ně a napište do diskuse. Poraďte návštěvníkům tohoto článku, která společnost je podle vás nejlepší.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply