Co je affiliate marketing, jak funguje a návod, jak začít

Affiliate marketing z pohledu firmy, jak nastartovat váš byznys.

Dát o sobě vědět, mít jistotu, že lidé mají povědomí o vaší značce. To je ve světě, jehož alfou a omegou je internet, naprosto nezbytné – jinak vaše jméno zapadne a přijdete zbytečně o tisíce potenciálních zákazníků. Bez reklamy se zkrátka žádný produkt nebo služba nabízet ani nedá a existuje řada cest, jak se široké veřejnosti elegantně připomenout. A co takhle affiliate marketing? Ten dává vydělat nejen partnerům, kteří získají na proklicích zajímavou provizi, ale také firmám, jimž už zanedlouho patřičně narostou tržby.

 

Affiliate marketingu rozhodně patří budoucnost

Pokud jste své podnikání ještě nepřesunuli do kyberprostoru, máte určitě nejvyšší čas tak učinit. V opačném případě se můžete stát dinosaurem, protože kdo není na internetu vidět, jako by dnes snad ani nebyl!

Affiliate marketing úspěšně využívá například Alza, Mall nebo Amazon, takže o tom, že by snad nefungoval, nemůže být řeč – důležité ale je, abyste úspěšně podchytili jeho potenciál a vykročili pravou nohou…

 

Co je to vlastně ten affiliate marketing?

Affiliate marketing je forma online marketingu, ve které vy, jako inzerující firma, platíte za reklamu až po provedení nějaké akce. Za akci lze považovat například registraci nového zákazníka ve vašem e-shopu, vyplnění formuláře nebo nákup produktů/služeb.  Neplatíte tedy za zobrazování reklamy, ani za prokliky, ale až ve chvíli, kdy potenciální zákazník provede požadovanou akci – například realizuje objednávku ve vašem e-shopu/projektu.

 

Systém funguje velmi jednoduše. Pro začátek samozřejmě musíte najít vhodné affiliate partnery, kteří budou ochotni propagovat váš projekt na svých webových stránkách.

Oslovit můžete blogery, YouTubery, majitele vysoce-navštěvovaných FB stránek a podobně.

Dodáte jim propagační materiály (reklamní bannery, unikátní odkazy, jejichž prostřednictvím rozeznáte, který partner vám přinesl nového zákazníka) a vaši affiliate partneři si je umístí na své weby.

 

Jak funguje affiliate marketing ve stručnosti.

 

Když se návštěvník blogu vašeho partnera prokliká přes reklamní odkaz či banner na váš e-shop a zrealizuje objednávku, vy se s partnerem podělíte o část ze zisku.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

 

Dá se tedy říci, že jde o nejbezpečnější druh on-line reklamy (nemáte žádné zbytečné náklady). Propagovat vaše produkty mohou stovky či tisíce magazínů, vy jim zaplatíte za to, že vám dělají reklamu, až po provedení nějaké akce.

 

Kde všude je možné propagovat váš e-shop/projekt?

Na kupónových webech, sociálních sítích, srovnávačích, ale také blozích nebo magazínech.

Podobně jak jsou široké vody tuzemského i světového internetu, jsou široké i možnosti vašeho firemního affiliate programu. Když do něj zapojíte i soutěže, rozhodně neuděláte chybu.

 

Jaké jsou výhody affiliate marketingu a s čím často můžete počítat už na začátku celé akce?

 • Bezpečnost provozu, pokud hovoříme o vstupních nákladech. Komu se nezadaří, sice nebude mít vyšší prodeje, ale také nebude za marketing platit nic navíc. Pokud si tak chcete otestovat nový trh, například v cizině, o kterém máte jen málo informací – je tato forma zřejmě ideální.
 • Stačí, když vytvoříte Affiliate kampaň a potom už bude prakticky všechno, včetně metod propagace, na vašich partnerech, jejich nápaditosti a schopnosti prodat zboží či služby.
 • Získáte spoustu cenných dat, a to v podstatě zdarma. Kdo u vás nakupuje, co na zákazníky opravdu platí a čemu bude lepší se napříště spíše vyhnout? Nikdo učený z nebe nespadl, a zvláště ve světě marketingu platí, že trendy se mění a všichni zúčastnění se musí stále učit.
 • Pestrá paleta různých partnerů, v závislosti na reputaci vaší firmy. To znamená, že se služba nebo produkt dostanou k potenciálním klientům mnoha různými cestami. Tím spíš lze uspět!
 • Affiliate program nabízí jen nízké procento prodejců, jeho využití tak pro vás může znamenat náskok před konkurencí.
 • Když získáte stálé zákazníky, kteří se registrují a nakoupí přímo přes váš e-shop, neplatíte další a další provizi z prodejů. Tu získá majitel blogu či magazínu jednorázově.

 

Affiliate marketing může samozřejmě znamenat i jistá negativa, neboť jak praví staré přísloví, na světě není růže bez trní. O čem konkrétně můžeme mluvit, na co si dát ve světě Affiliate pozor, o čem raději trochu déle přemýšlet?

Podobně jako v životě, je i tady důležité vybrat si dobrého partnera, který by neznamenal automaticky mínus v očích potenciálních zákazníků. Jinak řečeno, jakým způsobem vás vlastně propaguje?

Mínusem pak může být i výše provize. Pokud nastavíte hladinu moc nízko, může se zkrátka stát, že o ní nebude u potenciálních partnerů (blogerů/influencerů) zájem.

 

Jaké máte vlastně možnosti – jak začít?

Každému, kdo by chtěl začít využívat affiliate marketing se nabízejí 3 možnosti. Každá má své výhody a nevýhody, pojďme si je trošku představit.

 

1. Vytvoření vlastního partnerského programu

Vytvořte si vlastní affiliate program, to vás jistě napadne jako první. Své podnikání si přece řídíte také sami a u jeho zrodu jste stáli doslova 24/7, jde o opečovávané dítě, do kterého jste vložili obrovskou porci času. Na stranu druhou, právě tady budete muset začít znovu. Vyšší náklady, nejen finanční, ale hlavně časové, se na začátku takové akce dají očekávat. Affiliate partnery, ať už majitele stránek na sociálních sítích nebo čtenářsky atraktivních blogů a magazínů, si budete muset hledat takzvaně na vlastní pěst.

Počítat tedy musíte s investicí do programátora, který vám vytvoří affiliate program na míru. Rovněž budete muset zaměstnat affiliate manažera, který bude vyhledávat nové potenciální partnery (blogery a influencery, kteří by mohli váš projekt propagovat), vytvářet kampaně, různé soutěže a reklamní bannery k propagaci.

 

Tuto možnost využívají především velké e-shopy jako alza.cz, invia.cz a podobně. Menším firmám doporučuji zaměřit se na některou ze 2 níže uvedených možností.

 

2. Registrace v affiliate síti

Druhou z možností je registrace v libovolné affiliate síti.

Affiliate síť je komunita, v níž se sdružují inzerenti (majitelé firem) a publisheři (majitelé blogů a magazínů).

Každá síť má vlastního affiliate manažera/manažery, který vyhledává partnery a stará se o ně. Také nebudete potřebovat vlastního programátora. Affiliate síť se o všechno postará, ale samozřejmě ne zadarmo – naúčtuje si provizi za každý prodaný produkt a je jen na vás, abyste sami posoudili, zda se vám takový postup vyplatí nebo ne. Pokud půjde o prestižní affiliate síť, možná najdete spoustu zajímavých možností spolupráce.

Když vzniknou potíže s trackovacím kódem, affiliate síť takovou věc zvládne usměrnit poměrně rychle. Zkušený programátor podobné věci řeší denně, pokud se tedy přidáte pod křídla velké sítě, nemusíte mít zbytečné starosti s technickým zázemím. V administraci si můžete kdykoliv prohlédnout přehledné statistiky – vidět informace o prodejnosti, proklicích a tak podobně. Nic se před vámi neskryje…

 

Pokud vás zaujala právě tato možnost, tak mrkněte na článek Přehled affiliate sítí v ČR, kde porovnávám cca 16 affiliate sítí působících na česko-slovenském trhu.

 

3. Vytvoření partnerského programu v affiliate software

Další alternativa se přímo nabízí, zkrátka si pronajmete nebo koupíte affiliate software a pak si všechno přizpůsobíte na míru. Je to takové řešení na způsob zlaté střední cesty a nabídne prakticky totožné funkce jako klasická affiliate síť.

Jestli si koupíte licenci, na kterou už nebude zapotřebí pořídit doplňky, nebo si vyberete jinou možnost, je už jen na vás. Například na Affilboxu můžete mít v základní verzi pětici aktivních kampaní, je proto zajímavým tipem na zkoušku, pokud se chcete na internetu zviditelnit a uvést do této problematiky.

 

Jaké jsou v kostce výhody a nevýhody pronajatého affiliate softwaru?

 • Náklady jsou nízké – pokud budete mít štěstí, projekt se rozběhne, přesvědčíte větší affiláky/affiliate partnery.
 • Změny v podmínkách si není třeba nechat schvalovat od konkrétní sítě a ztrácet tak čas.
 • Nemusíte se dělit o své zisky z každého prodaného produktu, jako je tomu v případě affliate sítí.

 

Nevýhodou bezpochyby je, že si sami musíte hledat partnery k propagaci vašeho projektu, pokud si tedy nenajmete affiliate manažera.

Zpočátku se očekává vysoká časová investice – pohrát si s administrací pronajatého softwaru a přizpůsobit si vše podle svého přání.

 

V ČR existuje několik společností, které pronajímají affiliate software. Asi nejznámější je Affilbox, který funguje již od roku 2011.

S Affilboxem spolupracuje několik předních odborníků z marketingu, takže se tento nástroj neustále vyvíjí a vylepšuje.

Affilbox nabízí možnost pronajmout si partnerský program doslova za pár kaček, přičemž nováčci si mohou vyzkoušet tento nástroj na 14 dní zdarma.

Další výhodou je možnost pronajmout si affiliate manažera. Ten se postará o mnoho důležitých věcí. Bude vyhledávat nové partnery, kteří by mohli propagovat váš projekt, vytvářet soutěže, propagační materiály, poskytovat rady a tipy a podobně. Zkrátka se postará o veškerou důležitou administrativu.

Pokud chcete více informací o nabídce, začít můžete zde.

V tomto článku si můžete přečíst úplnou recenzi na Affilbox – jaké jsou výhody a nevýhody softwaru.

 

Pokud jste v tomto článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst také diskusní fórum, tam možná najdete zajímavé informace k tématu.

Máte nějaké zkušenosti s affiliate marketingem? Pokud ano, co říkáte na tento způsob výdělku na internetu? Budu rád, když se zapojíte do diskuse. Každého názoru si vážím, může to být inspirace nebo motivace pro ostatní čtenáře.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

One Response to “Co je affiliate marketing, jak funguje a návod, jak začít”

 1. Aleksander napsal:

  Co je affiliate marketing, jak funguje a návod, jak začít ?

Leave a Reply