V e-sportech se točí miliony, streamerem se může stát kdokoliv

Poptávka po hráčích e-sportu a stremování her je velký.

Každá doba s sebou přináší něco nového a netradičního, v jednadvacátém století je to velký rozvoj online hraní a takzvaných elektronických sportů (e-sportů). Soupeří spolu nejen jednotlivci, ale rovnou i celé sportovní kluby, které se vůbec nemusí držet při zemi – naopak – mívají velmi zajímavý rozpočet, který není k mání jen pro samotné hráče, ale i pro ty, kteří se věnují streamování takových soubojů. Samozřejmě, počáteční investice do vybavení může být vyšší, ale na druhou stranu s trochou štěstí může jít o velmi atraktivní výdělek.

 

Je pravda, že tento fenomén funguje už delší dobu, ale v posledních letech zájem rapidně stoupá, a byla by tedy jistě škoda nezapojit se do aktuálního dění.

 

Zkušení online hráči si přijdou na pěkné jmění

Několik stovek světových hvězd už vydělává statisíce amerických dolarů ročně, velké částky do hráčů a týmů vloží i sponzoři. Nejde samozřejmě jen o českou nebo slovenskou specialitu, hráči jsou aktivní po celém světě. Stačí jen kvalitní stolní PC, mikrofon a také nějaké zkušenosti, protože jinak by vás mohl počáteční neúspěch spíš odradit.

Na trhu je místo i pro ty, kteří spravují oficiální weby, utvářejí grafiku nebo zapojují fantazii při vytváření různorodého textového obsahu. Hráčům pak sponzoři platí také za používání konkrétní klávesnice, myši nebo sluchátek.

 

E-sporty se živí nejen profesionálové z řad hráčů. Pokud se rozhodnete streamovat zápasy, potřebujete opravdu jen elektroniku – tedy mikrofon, záznamové zařízení, kvalitní kameru a velmi dobrý počítač, který tohle vše spolehlivě zvládne bez výpadků.

 

Dalo by se to přirovnat ke klasickým fotbalovým a hokejovým přenosům, že? Snad jen s tím rozdílem, že tady hráči nepotřebují takřka žádnou fyzičku. Jako příklad si vezměme hru Fortnite ‒ jeden víkend v New Yorku hráčům přinese odměny ve výši třiceti milionů dolarů. Řada z nich je přitom náctiletá, a to platí i pro některé české a slovenské hvězdy. Stadion Flushing Meadows praská ve švech, atmosféra houstne – zkrátka zážitek na celý život pro čtrnáctiletého kluka!

 

Obrovská hala, ve které jsou hráči a soupeří mezi sebou.

 

Začalo to někdy v sedmdesátých letech minulého století

Hra jako Spacewar dnes působí opravdu úsměvně, tehdy šlo o technologický vrchol pro vývojáře (rok 1972). Odměnou za první místo bylo roční předplatné časopisu, vítěz byl vlastně průkopníkem pro dnešní hráče, kteří inkasují milionové odměny. Quake nebo Warcraft si popularitu získávají i díky multiplayerovému hraní, RTS jako Starcraft otevřela tomuto odvětví cestu na lukrativní asijské trhy. Velký rozmach zaznamenaly i počítače Atari a arkádové hry, které pamatuje snad každý, kdo v sedmdesátkách vyrůstal.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Hráč e-sportů může vydělávat desítky tisíc měsíčně, streamer dokonce ještě více

Ptáte se, co by vám mohl vynést váš talent v oblasti hraní e-sportů nebo streamování a komentování? Nejúspěšnější hráči se samozřejmě doslova topí v penězích, ale musí trénovat i dvanáct hodin denně, šest dní v týdnu, aby se udrželi opravdu na špičce. Sáhnou si pak i na miliony.

Neméně peněz vydělávají i streameři/komentátoři, kteří streamují videa na YouTube nebo na hráčském webu Twitch. Ti nejlepší mohou dosáhnout i na šestimístný výdělek, což je velmi slušné. Dokonce jde o takový příjem, který nezíská ani podstatná část aktivních e-sportovních hráčů.

Pokud vás tedy nebaví být součástí nějakého e-sportovního týmu a zúčastňovat se herních turnajů, můžete se stát streamerem a z pohodlí domova točit vlastní videa, vytvářet recenze na hry, návody a podobně. Streamovat můžete samozřejmě cokoliv, nejen to jak hrajete nějakou PC hru.

 

Jak se stát streamerem?

Musí vás být velmi dobře slyšet, cílem není jen přenos obrazu, ale i kvalitního komentáře. Ocitnete se v roli sportovního odborníka, který popisuje dění na scéně, budete tedy jako například hokejový expert v televizním studiu.

Abyste začali streamovat hry na Twitch nebo YouTube, musíte mít špičkový mikrofon, stejně jako PC s herními parametry, protože s podprůměrnou grafickou kartou žádný úspěch opravdu neuděláte.

Nesmíte být nervózní ‒ pokud budete oblíbení, mohou vás brzy sledovat tisíce lidí, a také se nesmíte doslova složit z nějakého negativního komentáře. Někdo, kdo si rád rýpne, tu bude bohužel vždycky. Důležité spíš je, kolik fanoušků máte a jaký profit celá akce nese, že ano?

 

Twitch má měsíčně sto milionů návštěvníků

Existuje hned několik zajímavých platforem, které můžete využívat pro streamování e-sportů, resp. online herTwitch, Youtube, ale také Facebook a další. Právě Twitch streamuje přenosy půl druhého milionu lidí a měsíčně jej navštíví na sto milionů unikátních návštěvníků. Velká část z nich se dívá na oblíbené turnaje v Dotě, Heartstone nebo League of Legends.

Druhou z alternativ je YouTube, který nabídne nejen oblíbený Counter Strike. Rozhraní YouTube Live Gaming je optimalizované k jedinému účelu – kvalitní přenos, a to i přes mobilní aplikaci, takže diváci se mohou hrnout klidně ve velkém a sledovat živé vstupy i na cestách.

 

Existují samozřejmě i další portály, jako je Dailymotion Games, Smashcast.tv nebo Teamliquid.net a Azubu.tv, ale je pravdou, že nejsou až tolik oblíbené mezi diváky, hráči ani komentátory.

 

Jen tak mimochodem, na online sporty se ve velkém také sází. Určitě jste už u své sázkové kanceláře zaznamenali pár kurzů, které vám na první pohled nic neřekly, ale při bližším pohledu bylo jasné, že jde o nějaké utkání právě z kategorie esportů. To už je ale samozřejmě trochu jiný příběh. Nakonec, můžete streamovat i zápasy mezi fotbalovými, hokejovými i jinými sportovními týmy – NHL od EA Sports, FIFA, PES a další série se také přizpůsobují moderním trendům.

 

Co budete potřebovat? 

Chcete streamovat a komentovat, slyšet bude sebemenší šum, zaváhání, ozvěnu – musíte si koupit o třídu lepší mikrofon, než jaký máte pro svoje vlastní online hraní. Povídat si s dalšími hráči a uvádět živý přenos pro tisíce diváků není totéž. Důležitá je také kvalitní webkamera, tedy alespoň pokud chcete přenášet nejen svůj hlas, ale i veškeré emoce v místnosti. Opravdu dobrá webkamera nabídne rozlišení 1080p, LED osvětlení a další dodatečné funkce. U této elektroniky víceméně vždycky platí jednoduchá rovnice, že s cenou roste kvalita.

 

Streamer hraje starcraft. Všechno si natáčí a komentuje.

 

Pokud budete přenášet z PC nebo notebooku, chce to jen správný software, na Xboxu už bude zapotřebí snímací karta, ať už interní nebo externí. Pokud jste hráčem konzolových her, kromě mikrofonu, webkamery a speciální karty už potřebujete vlastně jen kvalitní vysílací, resp. záznamový software. Je to například Xsplit Broadcaster nebo o něco jednodušší varianta Xsplit Gamecaster. Xpslit si rozumí s Twitchem i YouTube, takže máte naprostou svobodu volby. Snímání webkamery, přizpůsobení vzhledu streamu a spoustu dalších věcí si lze upravit podle svého gusta.

Další možností je pak ještě OBS, tedy Open Broadcast Software, který je velmi snadné nastavit i z pohledu začátečníka v oboru a kromě toho je zcela zdarma. Xsplit nabízí také bezplatnou verzi, ale abyste si užili všech funkcí naplno, je nutné měsíční předplatné nebo rovnou trvalá licence za cenu zhruba pěti set amerických dolarů.

 

Zábava a výdělek v jednom, začít může každý

Streamování e-sportů je atraktivní spíše pro mladší ročníky, je ale pravdou, že začít může v podstatě každý, kdo si pořídí odpovídající vybavení a bude mít zápal pro věc – když bude dostatečně výřečný, tak může zkusit začít i s komentátorskou praxí. Jistou nevýhodou je, že potřebujete investovat značné množství času, i když ne tolik, jako je nutné u profesionálních hráčů.

Máte výborný PC a stabilní internet? Pak už stačí jen vyřešit, přes který server budete streamovat.

 

Měli byste být originálnínabízet něco, co ti další nemají, a pak se diváci jen pohrnou. Sláva je sice asi ještě daleko, ale slušný přivýdělek může být už doslova na dosah ruky. Výhodou je image, která zaujme, a vtipný projev, jenž pobaví i ty nejzatvrzelejší melancholiky. Streamer může také nabídnout reklamu firmám, které vyrábějí počítače nebo herní příslušenství, a tím si vylepšit svůj výdělek.

Podepsat streamerskou smlouvu už dnes není nic výjimečného, naopak – reklama a fanoušci, z nichž někteří pošlou i pár dolarů na přilepšenou, jsou slušným zdrojem příjmů na delší dobu. Část hráčů o tom dobře ví, končí s aktivním hraním a už se živí jen komentátorskými aktivitami / streamováním.

 

Jaké otázky byste si měli položit, než se pustíte do streamování online her?

  • Co vlastně chci streamovat? Budou to sportovní hry nebo spíš nějaká novější střílečka?
  • Je mi jasné, že jde o běh na dlouhou trať? První stream určitě nebudou sledovat stovky lidí.
  • Jsem schopen/schopna reagovat během přenosu i na chatu? Pokud ano, přitáhnete tím další diváky.
  • Ignorujte ty, kteří vás nemají rádi a přišli si jen rýpnout zcela bez konstruktivní kritiky.
  • Možná také pomůže, když občas uspořádáte nějakou malou soutěž – třeba o herní pecku.

 

Pár slov na závěr

Globální trh roste, za rok 2018 se dostal celkový obrat na hranici 1,5 miliardy dolarů a skromné začátky před několika lety vystřídal skutečně obrovský boom. A jistě není divu, CS:GO, Rocket League, Dota 2 nebo League of Legends jsou oblíbené už po dlouhá léta a každým rokem přibývají nějaké nové herní pecky, se kterými si užijí hráči mnoho hodin zábavy.

E-sporty se sice vysílají i na různých internetových televizích, jako je ELS TV nebo dřívější PG24, ale díky streamovacím platformám máte vše potřebné zakrátko připraveno. Samozřejmostí by pro streamery mělo být i vysokorychlostní připojení k internetu, protože nejen kvalitní PC, ale i špičková síť jsou zapotřebí pro bezchybný výkon, který si diváci rádi užijí. Tak co, jdete do toho?

 

Pokud jste v tomto článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst také diskusní fórum, tam možná najdete zajímavé informace k tématu.

Máte už nějaké zkušenosti se streamováním e-sportů a online her? Pokud ano, napište do diskuse. Cením si každého názoru, můžete jím inspirovat či motivovat návštěvníky mé stránky.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply