Co je to copywriting? Pár tipů, jak a kde začít

Jak se mohu stát copywriterem a co budu potřebovat na začátek.

V minulém článku jsem se věnoval psaní textů, tzv. blogování. Článek byl určený hlavně majitelům blogů (magazínů), kteří by si rádi vydělali minimálně na provozní náklady webové stránky, ale klidně i mnohem víc. O blogovaní si přečtěte v článku jak vydělávat na svém blogu. Dnes se budu věnovat podobnému tématu, tzv. copywritingu. Tento článek je věnovaný hlavně těm, kteří by si rádi přilepšili na internetu psaním textů a hledají potřebné informace na začátek. V článku najdete i pár portálů, kde můžete hledat práci.

 

O co jde?

Baví vás psaní? Možná si rádi píšete texty do sešitu nebo počítače. Možná jste někdy zkoušeli psát články třeba do školního časopisu, ale z nejrůznějších důvodů jste se této záliby vzdali. Co byste řekli na zajímavou možnost výdělku právě takovým způsobem? Copywriter znamená v překladu reklamní textař. Princip copywritingu spočívá v tom, že píšete rozličné texty a články ať už na web,  do deníků a časopisů nebo jako zakázky pro různé firmy.

 

Má copywriting smysl?

V současnosti zažívá internet velký boom. S tím souvisí také to, že na internetu najdete mnoho stránek, které prodávají různé výrobky nebo služby. Pokud prodejce chce, aby jeho e-shop skutečně prodával, musí potenciálního kupce zaujmout. Právě k tomu slouží zajímavé a poutavé články. U produktů je také potřeba mít popis. Pro tyto účely podnikatelé potřebují lidi (copywritery), kteří jim budou kvalitní texty dodávat.

 

Co potřebuji na začátek?

Pokud chcete začít s psaním článků, reklamních textů, popisů pro e-shopy a podobně, v první řadě potřebujete množství kreativity. Důležité je psát text poutavě a tak, aby čtenáře zaujal. Když píšete reklamní text, resp. PR článek na podporu prodeje, musíte čtenáře přesvědčit o tom, že produkt, o kterém píšete, je ten nejlepší. Abyste to dokázali, musíte mít dostatek potřebných informací, ale také chuť do psaní.

 

Kde můžete začít?

Dostat se ke copywritingu není až tak náročné. Existuje hodně firem, agentur a inzertních portálů, které zprostředkovávají práci copywritera nebo copywriterům práci nabízí. Na začátek můžete rozhodit sítě na různých inzertních portálech. Své nabídky můžete také uveřejnit na webtrh.cz. V současnosti existuje množství internetových stránek, kde se můžete jako copywriter zaregistrovat. Jako příklad mohu uvést katalog copywriteri.cz.

 

Podobnou obdobou katalogu copywriterů a freelancerů je stránka freelanceri.sk. Dostupné jsou také portály, kde jsou poptávky po copywriterských službách. Jedním z nich je například navolnenoze.cz. Další stránkou, na které se setkávají nabídky a poptávky, je stránka copywriting.cz. Na této stránce můžete po registraci nabízet na prodej své už napsané články nebo si můžete vyhledávat pracovní nabídky společností. Více informací, jak a kde začít, najdete v článku seznam katalogů pro copywritery.

 

Kolik si mohu vydělat?

Asi každého zajímá, kolik si může za svou práci vydělat. Při práci copywritera se cena udává za jednu normostranu (NS), přičemž normostrana má 1800 znaků. Ceny na trhu jsou různé. Začínají od několika desítek korun a končí na několika stovkách. Na začátek si můžete stanovit nižší cenu. Postupem času, když se v tomto oboru vypracujete a trošku „oťukáte“, můžete cenu zvýšit. Také je dobré si uvědomit, že na trhu jsou firmy, které nabízí copywriterské služby a mají svůj ceník. Je potřeba zamyslet se nad tím, jaká je pravděpodobnost, že si někdo objedná vaše služby, pokud budete mít ceny stejné nebo vyšší. Vše závisí na vašich schopnostech a šikovnosti.

 

Pro zajímavost mohu uvést, že ceny za normostranu se pohybují přibližně od 50 Kč až do 2500 Kč. V druhém případě však mluvíme o profesionálních copywriterech.

 

Reference

Postupem času si dokážete vybudovat slušnou klientelu a vydělat si zajímavou sumu. Při tom nezapomínejte na reference. Potenciálnímu zaměstnavateli se bude určitě lépe číst, když uvidí, že například externě přispíváte do nějakého časopisu nebo jste už nějaké články psali a máte zkušenosti. Pravděpodobnost, že si vás vybere, se tak zvyšuje. Při oslovování společností je dobré pro začátek zaslat také nějaké úvodní texty. Tak si mohou vytvořit představu o vašem stylu psaní.

 

Výhody copywritingu

Copywriting má své nepopiratelné výhody. Jednou z největších je ta, že svou práci můžete vykonávat z pohodlí domova. Na práci si můžete vyhradit čas, který vám nejvíce vyhovuje. Nemáte stanovenou pracovní dobu. Psát můžete ráno, při obědě, po obědě i v noci. Důležité je jen dodat texty včas. Další výhodou jsou nulové náklady – nepotřebujete investovat.

 

Jakým způsobem funguje copywriting a jaké jsou výhody.

 

Užitečné tipy pro začínající copywritery

Říká se, že text prodává. A je to pravda. Kromě toho, že musíte psát poutavě, měli byste se též vyvarovat gramatických chyb a překlepů. Vhodné je, pokud si po dohodě se zákazníkem připravíte práci v předstihu, abyste měli dostatek času na případné přepracování textu. Není vhodné používat velký počet klíčových slov. Důležitý je také celkový dojem z textu. Měl by být přehledný, členěný, ale ne za každou cenu. Čtenář by se v něm měl rychle a jednoduše zorientovat. Měl by být srozumitelný pro široké spektrum lidí a měl by mít logickou posloupnost. Celkový dojem umocní také obrázky. Na co je potřeba dávat si obzvlášť velký pozor, je plagiátorství. To znamená, že nějakou část textu jednoduše „opíšete“ od někoho jiného. Plagiátorstvím můžete způsobit velké problémy nejen sobě, ale také zadavatelské společnosti. Často to má vážné právní důsledky.

 

Pár slov na závěr

Věřím, že článek vám poskytl aspoň stručný přehled o práci copywriterů a možná se pro vás stane také inspirací. Pokud se rozhodnete pro tento typ práce, přeji vám mnoho kreativních nápadů a spoustu spokojených zákazníků. 

 

Pokud máte zájem, pracovní nabídky tohoto charakteru můžete sledovat také na mé stránce. V kategorii pracovní příležitosti z domova pro textaře/pisatele se mi sem tam podaří nějakou nabídku zveřejnit. 

V kategorii nabídky práce na home office najdete další příležitosti.

 

Rozhodně si pročtěte také diskusi, pravděpodobně tam najdete další zajímavé informace k tématu. Pokud už máte s copywritingem nějaké vlastní zkušenosti, podělte se o ně. Možná svým příspěvkem inspirujete a motivujete další návštěvníky mé stránky.

 

Líbí se vám můj web? Pokud ano, doporučte jej svým přátelům, určitě vám budou vděční. Také se můžete přidat do mé facebookové skupiny, ve které vás budu neustále informovat o nových nabídkách práce z domova a o možnostech vydělávání na internetu. Klikněte na  „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply