Jak nechat váš blog vydělávat

Možnosti jak vydělávat na blogu nebo web stránce.

Máte svůj blog (fórum nebo magazín), baví vás psát, ale i přesto, že to děláte pro zábavu, přemýšlíte nad tím, jak byste díky němu vydělali aspoň na zaplacení nákladů? Vytvoření blogu (nebo jakékoli webové stránky) není kdovíjak nákladná záležitost. V dnešní době existuje několik webhostingových společností, které poskytují různé akce a slevy a v mnohých případech vaše investice nepřesáhne více než 300 korun za rok. Přesto by bylo více než skvělé, pokud byste tuto sumu nemuseli platit z vlastní kapsy.

 

Vydělat si tedy aspoň na náklady, které obětujete blogování, nemusí být vůbec špatný nápad. A možná si tento druh výdělku oblíbíte a později vám blog vydělá místo stovek i pár tisíců korun měsíčně. Možností, jak toho dosáhnout, je hned několik. V tomto článku se dočtete o těch nejznámějších a nejpreferovanějších.

 

1) PPC reklamní systémy Sklik, Etarget a jiné

Pravděpodobně nejjednodušší způsob, jak zpeněžit svůj blog, popřípadě webovou stránku, je umístění reklamních jednotek od některé z reklamních společností. Na výběr jich máte hned několik. Můžete využít namátkou Sklik od společnosti Seznam, pro Slováky to může být například reklamní společnost Etarget. Dalším reklamním systémem, pro majitele web stránky snad nejoblíbenějším, je Adsense od společnosti Google. Není to nic složitého. Zaregistrujete se do některé ze zmíněných společností a umístíte na svůj blog reklamní jednotky, na kterých se budou zobrazovat kontextové reklamy. To znamená, že když píšete o vaření, budou se na reklamních jednotkách zobrazovat reklamy o vaření, pokud píšete o autech, budou se zobrazovat reklamy na autobazary a produkty související s auty. 

 

Podle mého názoru je tento způsob výhodný především pro internetové deníky s vysokou návštěvností a každodenní aktivitou. 

 

O této možnosti jsem napsal samostatný článek, proto pokud si chcete přečíst více, podívejte se také na téma výdělek s Google Adsense.

 

2) Affiliate Marketing

Affiliate marketing, často se používá také výraz partnerský program, patří také mezi velmi oblíbené způsoby, jak efektivně využít prázdný prostor blogu. Tento způsob výdělku není jednoduchý, ale výdělky mohou být vyšší než při prvním způsobu. Reálně byste ale měli něco prodat, pokud chcete mít slušnou provizi. Pokud chcete uspět, snažte se zapojovat do takových partnerských programů, které souvisí se zaměřením webu. Pokud píšete o cestovaní, nedáte si partnerský program na webhosting nebo online ruletu, ale reklamní banner cestovní agentury.

 

Využívání partnerských programů je mezi blogery velmi rozšířené také proto, že blogům s nižší návštěvností přináší zajímavé výdělky.

 

Nejčastějšími poskytovateli partnerského programu bývají různé e-shopy, webhostingy, sázkové kanceláře, online kasína atd. Mezi nejznámější světové affiliate programy patří eBay a Amazon. Více o tom, jak funguje tento způsob výdělku, si můžete přečíst v samostatném článku o affiliate marketingu.  

 

3) Placené recenze – PR články

Placené články jsou mezi blogery velmi populární možností výdělku. PR článek je reklamní článek od inzerující společnosti (firmy), který uveřejníte za menší finanční odměnu na svém blogu. V ideálním případě si můžete dohodnout dlouhodobou spolupráci s nějakou online agenturou, která vám bude PR články dodávat permanentně každý měsíc. Není nic lepšího než pravidelný příjem. Cena za uveřejnění jednoho PR článku závisí na mnoha faktorech, ale především na zaměření vašeho blogu a jeho oblíbenosti, resp. návštěvnosti. V případě, že píšete například o knihách, online knihkupectví by mohlo mít zájem publikovat na vašem blogu reklamní PR článek.

 

Jsou v podstatě tři možnosti, jak si vydělat tímto způsobem.

 • První možnost jsem už nastínil – dohoda s nějakou online agenturou (společností věnující se internetovému marketingu), která vám bude reklamní články dodávat každý měsíc. V tomto případě si samozřejmě část z vašich vydělaných peněz ponechá agentura jako provizi za zprostředkování.
 • Druhou možností je registrace do Pay Per Post (PPP) systémů. PPP systémy fungují jako tržiště mezi inzerenty a blogery. Inzerent zadá poptávku na článek a vy se následně můžete na tuto poptávku přihlásit a dohodnout se na podmínkách. Potom už jen napíšete článek a zveřejníte ho na svém webu. Také v tomto případě si však část peněz ponechává zprostředkovatel, čili nějaký ten PPP systém. Jedná se o zajímavou možnost výdělku pro blogery, napsal jsem proto o  PPP reklamě a systémech samostatný článek. Dozvíte se v něm podrobnější informace o tom, jak funguje tento model reklamy a taktéž si můžete přečíst něco víc o reklamních systémech působících v Česku a na Slovensku. 
 • Třetí možností (nejideálnější) je, když vás osloví přímo firma, která by měla zájem o zveřejnění PR článku na vašem blogu. To znamená, že mezi vámi a inzerentem není žádný zprostředkovatel, a tedy máte nárok na stoprocentní odměnu.

 

4) Prodej zpětných odkazů

Dalším zajímavým způsobem, jak vydělávat na své web stránce, je prodej zpětných odkazů. Zpětné odkazy jsou vlastně slovíčka z vašeho blogu, které si zakoupí nějaká firma či e-shop. Tato slovíčka se většinou nachází v textu článku a bývají podtržené a vyznačené modrou barvou. Často se tomu říká také hypertextový odkaz. Když pak návštěvník blogu na takové slovíčko klikne, přesměruje ho to z vašeho blogu na webovou stránku inzerenta.

 

V současné době je tato možnost zpeněžení blogu spíše na ústupu, ale i tak se takto určitě vydělat dá.

 

Zakoupením těchto odkazů jde některým firmám jen o přímou návštěvnost, tedy o nový zdroj návštěvníků (potenciálních zákazníků), pro jiné firmy může být podstatná kvalita vašeho blogu, který může dopomáhat k tomu, aby se stránka firmy či e-shopu řadila výše ve výsledcích vyhledávání.

 

5) Kryptoměny

Další způsob, jak si mohou blogeři nebo majitelé magazínu vydělat prostřednictvím svého webu, je výrazně odlišný od předchozích. Jde o vydělávání pomocí kryptoměn. Co je to kryptoměna, předpokládám, nemusím vysvětlovat. Určitě už každý z vás zachytil aspoň něco o Bitcoine či Litecoine. Pokud se náhodou mýlím, tak rozhodně navštivte i rubriku Těžba kryptoměn. Najdete v ní čtyři články, které se věnují právě kryptoměnám.

 

I v tomto případě rozhoduje o výši výdělku především návštěvnost vaší stránky.

Nemá smysl se nějak rozepisovat. Na toto téma jsem napsal samostatný článek, takže pokud vás to zaujalo, přečtěte si ho (toto je odkaz). V článku najdete pět různých způsobů, jak si přivydělat na svém blogu kryptoměnami, a kolik je reálné vydělat si prostřednictvím každé metody.

 

6) Soukromé (lukrativní) reklamy

Soukromé reklamy jsou snem mnohých blogerů. Na rozdíl od prvního způsobu, kde si reklamní společnosti jako Sklik, Etarget a jiné nárokují obvykle 50 % z vašich zisků, při soukromých reklamách neexistuje mezi inzerentem a vámi (majitelem blogu) žádný zprostředkovatel. To znamená, že celá odměna za zobrazení reklamy na vašem blogu jde vám. Tímto způsobem se dosahují nejvyšší výdělky. Dostat se ale se na tuto úroveň není hračka a pro mnohé je to asi nereálná meta. Aby byl váš blog pro inzerenty zajímavý, musí mít vysokou návštěvnost a mnoho dalších atributů.

 

7) Propagování a prodávání vlastních výrobků

Nejvýnosnější způsob, jak vydělat prostřednictvím blogu, je propagovat a prodávat vlastní výrobky a služby. Typickým příkladem, se kterým se u blogerů setkávám často, je prodej e-booku. Náklady na e-book nejsou ani zdaleka tak velké jako při klasické tiskové verzi, proto se mnoho blogerů snaží prodat své zkušenosti touto formou. V takovém případě blog slouží k vybudování potenciálních zákazníků, kteří by si e-book mohli zakoupit. Toto téma jsem rozvinul o něco více v článku o info-podnikání.

 

8) Prodej blogu, webové stránky

Na prodeji web stránky sice vyděláte nejvíc peněz, ale připravujete se o pravidelný měsíční příjem. Tato forma výdělku se vyplatí v případě, že vám kupříkladu nevychází čas nebo vás blogování jednoduše přestalo bavit. Určitě se najde nějaký člověk, možná firma, která by od vás blog za nemalou finanční odměnu odkoupila.

 

Pár způsobů jak vydělávat blogováním.

 

Pár slov na závěr

Možností, jak zpeněžit váš blog, je samozřejmě víc. V tomto článku jsem popsal jen ty, se kterými mám (kromě sedmé možnosti) osobní zkušenosti. A co vy, máte nějaké zkušenosti s blogováním? Který z uvedených způsobů preferujete a který je podle vás nejlepší? Jaký způsob výdělku využíváte vy na vašem blogu? Napište do diskuse.

 

V případě, že ještě nemáte svůj vlastní blog, ale chtěli byste vyzkoušet tento způsob výdělku, vřele vám to doporučuji. Jak jsem uváděl už na začátku článku, náklady na zakoupení domény a hostingu nejsou velké, najdou se společnosti, které vám v dnešní době poskytnou až 90 % slevu na první rok. Vaše investice tím v podstatě nepřekročí ani sumu 250 korun za rok. Pokud budete psát o něčem, co vás baví, lidé to ocení a vaše investovaná suma se vám několikanásobně vrátí.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

3 Responses to “Jak nechat váš blog vydělávat”

 1. Jaroslavajarca napsal:

  Díky za článek

 2. Vojta napsal:

  Super článek, moc díky. Mám vlastní blog, ale neměl jsem potuchy, co všechno se s tím dá dělat a jak na něm vydělat. Teď jsem na druhé straně – tedy píšu PR články pro jiné www a výdělek je sice slušný, ale dá to hodně práce. Hodně mi pomohl tenhle článek topranker.cz/pr-clanky je to tam super vysvětlené, a navíc, jsem to využil i na svém webu. Ale tyhle informace, co tady píšete Vy, tak ty jsem ještě nevěděl. Určitě to vyzkouším. Moc díky

 3. Petra napsal:

  Dobrý den. Nedávno jsem narazila na inzertní stránky payllo.cz Vypadají dobře. Po registraci můžu cokoliv prodávat a každý týden mi chodí kredity, které jak jsem pochopila, můžu kdykoliv použít jako reálné peníze do nákupu. To je zajímavé. Ještě jsem nenarazila na bazar, kde by mi někdo dal jakousi slevu. i přidávání inzerátu je fakt jednoduché. Kredity chodí tuším každý pátek. Třeba se vám bude líbit. Petra 🙂

Leave a Reply