Info-podnikání, co to je a jaké jsou výhody tohoto byznysu

Způsob online podnikání, které v současnosti zažívá velký boom.

Slyšeli jste už o poměrně „novém“ způsobu podnikání na internetu s názvem info-podnikání? Pokud ne, nelamte si hlavu, tento typ internetového výdělku je ještě „v plenkách“, aspoň v Česku a na Slovensku. V tomto článku se vám pokusím přiblížit, o co vlastně jde, co všechno to obnáší a jaké jsou přednosti a nedostatky tohoto online byznysu. Přidám také pár tipů a na závěr bych rád poukázal na nejčastější chyby, kterých byste se měli vyvarovat, pokud se chcete stát úspěšným info-podnikatelem.

 

Co znamená info-podnikání

Pojem podnikání je známý asi každému z nás. Co se však skrývá pod info-podnikáním? Už podle názvu by vám mělo být jasné, že jde o zpeněžení informací. Při klasickém podnikání jde většinou o prodej produktů nebo služeb, při info-podnikání jde o prodej informací, resp. info-produktů.

Info-podnikání jako takové už nějaký ten čas funguje, jen v jiné podobě. Jako příklad mohu zmínit známé spisovatele, kteří píší knihy a zaplňují tak regály v knihkupectvích, obchodníky, kteří dělají semináře, školení, kurzy atd. Ano, také toto je info-podnikání, avšak offline formou, tedy mimo internet. Při internetovém info-podnikání jde o trošku jiný koncept publikování informací, pomocí jiných forem propagace a metod.

 

Jaké informace mohu předávat?

Informaci můžeme chápat jako určitý význam, zprávu nebo obsah, který má pro příjemce význam. Kvalitní a hodnotná informace dokáže zachraňovat životy, řešit zdravotní, rodinné a různé jiné problémy, získávat lepší práci atd. Můžete prodávat například postupy, jak správně háčkovat, jak zasadit zahradní stromek, jak pěstovat zeleninu, jak podnikat v USA, jak vycvičit psa, jak si založit firmu, jak zvýšit prodej produktů nebo jak si založit webovou stránku. Možností je mnoho. Podstatou je, aby obsah, který nabízíte, vyřešil problémy cílové skupiny.

Na to, abyste mohli své info-produkty začít prodávat, budete potřebovat v první řadě webovou stránku, na které je odprezentujete. Takové stránky se jmenují squeeze page a jejich úlohou je poskytnout čtenářům část vaší know-how (informací) výměnou za emailový kontakt. Databáze kontaktů sehrává v tomto online podnikání důležitou roli. Jen díky nim můžete prodávat své produkty v různých podobách.

 

Podstatou tohoto internetového byznysu je neprodávat vaše informace hned, nejdříve nabídnout část zdarma, snažit se čtenáři pomoci a až nakonec přejít k prodeji formou zpoplatněného obsahu.

 

Nejjednodušším způsobem, jak hromadně zasílat e-maily s vašimi produkty, je marketingový software pro hromadné zasílání e-mailů. Ten vám výrazně ulehčí práci a hlavně ušetří čas. Všechny tyto informace – čili různé obsahy – můžete prodávat v podobě info-produktů.

 

Info-produkty

Info-produkty je v podstatě výraz, který označuje množství produktů a služeb, které prodávají vaši informaci. Podstata je v tom, že jsou dodávané online – přes internet. Může jít o různé e-booky (elektronické knihy), nahrávky, vzdělávací videa, online webináře nebo různé videokurzy či audiokurzy.

 

Ilustrační obrázek některých info-produktů jako je např. e-book, online webinář, video kurz.

 

E-book je skvělou možností pro lidi, kteří rádi píší. Velkou výhodou, v porovnání s tištěnými knihami, jsou nižší náklady, protože e-book nepotřebujete vytisknout. Mohou se psát na různá témata, takže pokud jste v něčem profesionál a rádi píšete, je to způsob, jak si můžete vydělat. Nebo můžete jen shromažďovat informace. Dnešní společnost a lidé v ní prahnou po informacích různého typu, takže za zkoušku by to stálo. Potom můžete tuto e-knihu naformátovat do PDF souboru a už ji jen odeslat kupujícím.

 

Tip 1 : Co byste řekli na krátký webinář nebo video s odborníkem? Takový produkt bude působit důvěryhodně a postup s ukázkami určitě zaujme vícero lidí. 

 

Tip 2 : Další možností je spojit oba typy info-produktů a vytvořit tak jeden ucelený produkt. Pokud vás zajímá, jak nalákat lidi, aby kupovali vaše info-produkty, potom je tu jedna strategie, kterou jsem už částečně načrtl. Na začátek můžete část vašeho produktu zpřístupnit zadarmo a pokud někoho zaujme, zbytek si bude muset objednat za peníze. Je to nejideálnější způsob rozběhnutí online podnikání, protože jen tak bude potenciální kupující vědět, co kupuje, a pravděpodobnost, že se stanete úspěšným info-podnikatelem, je vyšší. Vždyť přeci zvažte sami – kdo by chtěl koupit zajíce v pytli?

 

Hlavní úlohou info-produktů je poskytovat kvalitní nebo netradiční obsah s cílem pomoci zájemci vyřešit jeho problém.

 

Kdo může být info-podnikatel?

Na první pohled se může tomuto internetovému byznysu začít věnovat kdokoliv. V dnešním světě je jednoduché dostat se k různým informacím, které je možné dál prodávat. Ale hlavní myšlenka info-podnikání spočívá v tom, že informace by měla prodávat jen ta osoba, která skutečně nějaké oblasti rozumí a je v ní odborníkem. Nejde o to, aby někdo prodával všeobecné informace, které se dají sehnat na internetu jednoduše a dokonce také zadarmo. V začátcích tohoto byznysu se bohužel vyskytly i takové případy.

 

Info-podnikatelem je tedy člověk, který sdílí své zkušenosti, vlastní know-how, které je něčím speciální, znalosti a zručnosti. Neustále se učí a inspiruje dalšími úspěšnými podnikateli v daném oboru a sleduje aktuální trendy. Ke svému podnikání používá internet a chytré online nástroje, které dělají jeho byznys efektivním, jednoduchým a laciným.

 

Výhody info-podnikání

Info-podnikání má nepopiratelně vícero výhod. Mezi základní výhody patří minimální vstupní investice. Na to, abyste mohli spustit svůj byznys, nepotřebujete žádné prostory na prodejnu nebo sklad, nepotřebujete řešit vztahy s dodavateli, obchodní podmínky a podobně. Stačí vám pohodlí domova a osobní PC, vhodný systém pro správu vašeho online podnikání, kvalitní obsah a hlavně propracovaná propagace. Takže počáteční náklady jsou minimální. S touto výhodou souvisí také další, a to, že díky minimálním nákladům tvoříte vysoký zisk. Samozřejmě jen v případě, že o vaše info-produkty bude zájem.

Další výhodou je automatizovanost produktů. Své info-produkty můžete mít například v PDF podobě. Po proběhnutí objednávky, když kupující zaplatí za váš info-produkt, mu zašlete soubor a celá práce je hotová. Nemusíte dělat téměř nic. Čas, který byste jinak strávili v práci, můžete využít smysluplněji. Můžete se například věnovat rodině, známým nebo svým zálibám. Takovým způsobem se dá vybudovat celkem slušný pasivní příjem.

 

Nevýhody info-podnikání

Asi pro vás nebude žádným překvapením, že info-podnikání má také své nevýhody. Na to, abyste produkty mohli prodávat, musíte mít také určité předpoklady. Není to práce pro každého. Materiály i obsah produktů musí být na vysoké úrovni a nemělo by to být nic, co se dá jednoduše a bezplatně najít na internetu. 

Takových „pánů podnikatelů“ už bylo habaděj a nikdy to nedopadlo dobře. Takoví lidé se nikdy nemohou považovat za skutečné odborníky a autority ve svém oboru. Většina z nich ví, že jejich info-produkt je nekvalitní šmejd, který nenabízí nic hodnotného a přínosného, ale přesto jej prodávají dál. Cílem takových info-podnikatelů není nic jiného, než vytáhnout z lidí prachy. Částečně narážím například na různé projekty typu ,,ukážu ti, jak se stát milionářem“ nebo „jak vydělat peníze na internetu bez práce“ a podobně.

Do samostatné kategorie bych zařadil podvodné info-weby o online ruletě (jak vypadá takový podvodný web si můžete přečíst v článku příklad podvodného webu o online ruletě), online tipování a online obchodování, které lákají na rychlé zbohatnutí, přitom uvádí polopravdivé až lživé informace, jen aby obrali lidi o peníze. I když v tomto případě nejde o info-podnikatele, ale spíš affiliate partnery. Zneužít se dá úplně všechno, je to jen a jen o morálce člověka.

 

Co budete potřebovat

Pokud se chcete pustit do podnikání, musíte mít velkou dávku odvahy a pevné nervy. Nikdy nevíte, jak bude váš byznys prosperovat, a kdy a jak se rozběhne. Zároveň byste neměli zapomínat na to, že budete potřebovat řádnou dávku sebedisciplíny a sebekontroly. Ptáte se proč? Jednoduše proto, že nemáte žádného nadřízeného, který by vás kontroloval a usměrňoval, jste na vše sám/sama a výsledky vaší práce závisí jen na vás.

Na začátku, ale také později, budete potřebovat mnoho času a úsilí, aby se váš obchod rozběhl a abyste si mohli vytvořit nový zdroj příjmů – pasivní příjem. Na určitou dobu také zapomeňte na svátky, odpočinek a dovolenou. Ještě předtím, než se do tohoto internetového podnikání pustíte, se budete muset naučit množství věcí spojených s publikací, psaním, ukládáním produktů, se správnou prezentací…

 

Chyby, kterým byste se měli vyvarovat

V info-podnikání existují také určité chyby samotných podnikatelů. Nikdo není neomylný, a proto chci na tyto nejčastější chyby poukázat, abyste se jich předem vyvarovali. Asi nejčastější a nejzákladnější chybou jsou příliš velká očekávání. Každý začínající podnikatel si myslí, že hned začne produkovat zisky, a že od začátku bude jeho prodej vysoký. Bohužel realita bývá jiná. Začátky bývají těžké, nejdříve se musíte dostat do povědomí lidí a vytvořit si určité jméno.

Protože je info-podnikání na internetu ještě ve své počáteční fázi, často se stává, že všichni začínající podnikatelé kopírují už zaběhnuté postupy. Zkuste se nějak odlišit, abyste právě vy mohli vyniknout. A ještě jednou dodám, že v oblasti, ve které chcete prorazit, musíte být skutečným expertem. Nikdo nemá zájem o základní informace a o polopostupy.

 

Pár slov na závěr

Info-podnikání je skvělou příležitostí, jak se můžete realizovat, dělat něco, co vás baví, a dokonce si tím také vydělat. Je to prostor pro vás, možnost, jak odevzdat své vědomosti, poznatky a zkušenosti také jiným. Díky tomu můžete pomoci mnoha lidem a také sobě. Ale je nepopiratelné, že na začátek si musíte pořádně promyslet, jestli je to odvětví vhodné právě pro vás.

 

Že jste nenašli informace, které jste hledali? V tom případě si přečtěte diskusní fórum, možná je najdete právě tam.

Pokud máte nějaké otázky, postřehy nebo připomínky, neváhejte napsat do diskuse. Taktéž se nebojte podělit o své zkušenosti.

 

Pokud můžete, podpořte můj projekt lajknutím či sdílením na sociálních sítích. Je to to nejmenší, co můžete pro mě a pro růst tohoto webu udělat. Rovněž budu rád, pokud se připojíte do mé facebookové komunity, která je zaměřená na online vydělávání a práci z domu. Budete tak mít stále přehled o nových příležitostech. Označte „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

One Response to “Info-podnikání, co to je a jaké jsou výhody tohoto byznysu”

  1. Honza Hradec.K napsal:

    Nemůžu si pomoct, ale mně títo info „podnikatelé“ přijdou jako jedna velka banda šmejdů a podvodníků. Jistě někdo mi řekne abych neházel vsechny do jednoho pytle.
    Určitě se dají najít lidé, kteří nabízejí kvalitní info produkty za dobrou cenu, ale já jsem dosud narazil jen na idioty, kteří chtějí zbohatnout co nejrychleji a prodávají všelijaké kurzy na zbohatnutí, jak podnikat a podobně. Například nyní podnikání na Amazonu. A mažou med kolem úst a vymývají mozky. Čest výjimkám…Takové jsou mé zkušenosti.

Leave a Reply