Jak a kde se mohou uplatnit copywriteři – seznam portálů

Obrázek symbolizující copywritery držící pera a tužky.

Copywritingu, tedy psaní reklamních textů, jsem se věnoval už v minulém článku. Dnes bych vám chtěl tento způsob výdělku na internetu přiblížit ještě víc, a proto na následujících řádcích popíšu možnosti, kde a jak se může začínající copywriter uplatnit. Najdete zde stručný seznam a popis portálů, kde byste mohli hledat nabídky práce, případně nějaké zakázky. Článek je vhodný nejen pro obyčejné lidi, kteří hledají možnosti, jak si vydělat, ale také pro firmy hledající stránky, na kterých se sdružují kvalitní textaři.

 

Jaké jsou moje možnosti?

Pokud čtete tento článek, je jasné, že to s copywritingem myslíte vážně a máte zájem věnovat se mu. Avšak jak to tak bývá, když člověk začíná s něčím novým, také vy se potřebujete od něčeho „odpíchnout“. Možností je vícero.

 

1. Copywriter na volné noze

Na začátek můžete být copywriterem tzv. na volné noze (freelancer). To znamená, že svou práci budete vykonávat z domu a zakázky a nabídky práce si budete vyhledávat sami. Ve většině případů jde spíše o krátkodobou spolupráci. Najdete nabídku nějaké inzerující společnosti, která potřebuje dodat například texty na web, e-shop nebo blog, a dohodnete se s ní. Na začátku to možná půjde také bez oprávnění, ale postupem času si budete muset založit živnost.

 

V tomto případě se často potkávám s nabídkami typu „potřebuji vytvořit popisky pro můj internetový obchod“ nebo „hledám někoho, kdo mi vytvoří reklamní texty pro jednotlivé produkty v e-shopu“. Nyní vezměte v úvahu, že eshop nabízí 10 000 produktů a za zpracování jednoho dostanete od dvou a půl do dvaceti pěti korun.

 

2. Copywriter pro nějakou společnost

Ještě lepší možností, jak vydělávat a budovat si mezi copywritery jméno, je navázat spolupráci s nějakou společností. To znamená začít psát pro nějaký online magazín, e-shop a podobně. Tyto spolupráce bývají převážně dlouhodobého charakteru. Vy máte dostatek práce, a tak si také dokážete vydělat více peněz. Kromě toho, nemusíte trávit čas vyhledáváním aktuálních nabídek či poptávek na psaní textů.

Stejně jako v prvním případě, také v tomto můžete svou práci vykonávat z pohodlí domova. Tentokrát je to však na dohodě se zaměstnavatelem. Nyní jste se asi zamysleli nad tím, kde takové nabídky práce hledat. Dají se najít na různých inzertních portálech nebo na stránkách věnovaných právě copywritingu (ty zmiňuji níže). 

 

3. Práce pro nějakou agenturu

Další možností je spolupráce s copywriterskou agenturou. Je to místo, kde se sdružují výlučně copywriteři pracující na různých zakázkách. Pokud vás tato možnost zaujala, zkuste si vyhledat jednotlivé agentury a zaslat jim ukázky své práce. Možná čekají právě na takového pisatele textů, jako jste vy.

Formy spolupráce jsou různé. Některé agentury vyžadují živnostenské oprávnění, jiné preferují dohodu, případně smlouvu na částečný úvazek nebo full time.

 

Rozhoďte sítě a využijte získané reference

Všichni víme, že začátky jsou těžké. Ale postupem času získáte pozitivní reference od svých klientů, a tak se vám otevřou nové možnosti. Ptáte se jaké? Je to jednoduché. Vaši spokojení klienti, pro které jste už někdy psali, byť jen jednorázově, vás mohou znovu kontaktovat nebo doporučit dalším lidem, kteří využijí vaše služby.

Taktéž nezapomeňte rozhodit sítě. Zveřejněte své nabídky na různých portálech. Může jít o klasické inzertní portály, ale také portály určené na mikropráci či servery zaměřené výlučně na copywriting.

 

Kde najít nabídky práce a zakázky pro copywritery

Jak jsem zmiňoval výše, pokud si v budoucnu chcete vydělávat tímto způsobem, musíte začít sledovat nabídky práce. Ty můžete najít na klasických pracovních serverech jako profesia.cz a podobně, na inzertních portálech jako bazos.cz, případně na serverech mikropráce jako stovkomat.cz, jaudelam.cz  a jiné. Druhou možností je využívat přímo stránky, které slouží copywriterům a firmám, které hledají někoho na psaní článků. 

 

1. Všeobecné pracovní portály 

Pokud hledáte nové zakázky a nechcete propásnout žádnou dobrou nabídku, doporučuji sledovat i pracovní portály jako práce.cz, sprace.cz, jobs.cz nebo profesia.cz. Ne, že by se to tam nabídkami pro copywritery jen hemžilo, ale čas od času se přeci jenom něco objeví. Na těchto pracovních webech je dobré sledovat i podobné pracovní pozice jako je třeba místo redaktora nebo specialisty marketingového obsahu. Dost často se ukáže, že se pod jiným názvem skrývá denní copywriterův chléb – psaní.

 

2. Portály mikropráce

Při hledání nové práce byste neměli opomenout ani trh s mikro-pracemi. Drobné pracovní zakázky jsou dobré nejen v případě, že jste copywriter junior a potřebujete se „vypsat“ a získat zkušenosti, ale také ve chvílích, kdy nemáte štěstí na velké projekty nebo si naopak potřebujete relativně jednoduše přivydělat.  Na stránkách jako je stovkomat.cz, jaudelam.cz nebo stomanie.cz si jen jednoduše založíte vlastní profil, vyplníte, co můžete světu nabídnout a čekáte na poptávky po vašich službách. Asi se nedá čekat, že se díky mikro-pracovním portálům stanete milionářem, ale pokud máte kapacitu na příležitostné jednorázovky, proč ne?

 

3. Katalogy freelancerů / copywriterů

Pro copywritery na volné noze (nebo ty, kteří o tomhle způsobu práce zatím jenom sní a čekají na tu správnou nabídku) jsou tu katalogy freelancerů. Tyto katalogy jednoduše shromažďují živnostníky ze všech možných oborů a nabízejí jejich služby zákazníkům. Pokud jste se ještě s žádným takovým webem nesetkali, doporučuji navolnenoze.cz, freelance-market.cz, freelance.cz a další.

 

4. Zakázkové portály pro copywritery

Copywriting.cz

Tento internetový projekt spojuje copywritery a zájemce o jakékoliv texty (články do magazínů, popisky pro e-shopy, obchodní texty, PR články, překlady atd.).

Jako copywriter můžete na webu oslovovat firmy, které poptávají texty, překlady, případně korekce. Další možností je prodej hotových článků. Pokud máte staré, „prachem zapadlé “ články, můžete je vložit do systému a doufat, že je od vás někdo odkoupí. Vlastníte blog nebo web stránku a přemýšlíte, jak si vydělat ještě víc? Pomocí Copywriting.cz můžete najít nabídky na publikování PR článků.

 

Pokud jste firma, máte možnost vytvořit si hromadný inzerát a čekat, až se vám na něj někdo ozve. Také si z katalogu copywriterů můžete podle ceny, tematického zaměření, hodnocení nebo rychlosti dodání textu vybrat někoho sami. Třetí možností je zakoupení již hotových textů.  Aktuálně je na prodej 1381 zajímavých článků, takže máte z čeho vybírat.

 

Tedy ať už jste firma hledající nějaké kvalitní texty nebo textař, který si chce vydělat peníze, můžete se zaregistrovat na Copywriting.czRegistrace je pro všechny uživatele zdarma, neplatí se ani žádné měsíční nebo jakékoliv jiné poplatky.

 

Copywriteri.cz

Jde o webový katalog copywriterů. Na stránce můžete najít profily jednotlivých uživatelů roztříděné do rubrik podle jejich odbornosti či místa, kde působí. Firmám a podnikatelům, kteří potřebují nové texty, to ulehčuje vyhledávání. Provozovatel serveru si neúčtuje žádné provize z prodeje, protože katalog umožňuje přímé oslovení vybraného textaře na soukromý e-mail nebo telefon.

Součástí webu Copywriteri.cz je také magazín, resp. blog s množstvím užitečných rad, které ocení nejeden začínající textař.

 

Placla.cz

Jde o takzvaný Pay Per Post portál, který spojuje inzerující firmy s blogery. Pokud se chcete zapojit do Placla.cz, měli byste vlastnit nějakou webovou stránku, blog či online magazín.

Po zaregistrování a vložení své webové stránky do systému vás budou oslovovat různé firmy, které mají zájem o napsání článku a jeho následné publikování na vašem webu.

 

Na Placla.cz můžete tedy vydělat až dvěma způsoby. První způsob je ten, že pro klienta napíšete článek, nějaký text (není to však podmínkou, protože texty může dodat i firma) a ten druhý, že napsaný text následně zveřejníte na svém blogu.

 

Copytrh.cz

Jednoduchý portál fungující jako online tržiště na nákup a prodej článků. Do Copytrh.cz se mohou registrovat jak textaři, kteří hledají nějaké zakázky či pracovní příležitosti, tak i firmy, které potřebují texty na své webové stránky/ e-shopy.

Momentálně je na Copytrhu aktuálních 7 poptávek na napsání článku, takže pokud zrovna nemáte do čeho píchnout, můžete se realizovat.

 

KupObsah.cz

KupObsah.cz není stránka zaměřená výlučně na copywriting. Pracovní nabídky na ní najdou nebo mohou nabídnout také programátoři, grafici, hudebníci či odborníci na video a fotografování. Kromě toho můžete na KupObsah.cz také prodávat své výrobky. Jde o smíšený portál, na kterém se ale nejvíce poptávek a nabídek spojuje právě s copywritingem. 

 

Paypost.cz

Další PPP systém, který je primárně určen k prodeji a nákupu reklamního prostoru. Paypost.cz je tedy vhodný pro ty, kteří vlastní nějaký blog či magazín a nabízejí na něm možnost inzerovat formou tiskových zpráv, reklamních článků, PR textů…

Většina klientů požaduje vedle možnosti publikování článku na vašem blogu i jeho napsání, takže si můžete vydělat dvěma způsoby.

 

Pro firmy je na portálu PayPost k dispozici přes 1 100 blogů, takže pokud máte zájem nakupovat reklamu, můžete tak učinit právě na této stránce.

 

Pryard.com

I v případě portálu Pryard.com jde o reklamní platformu PPP, která je určena primárně na nákup a prodej PR článků. Princip spočívá v tom, že vás osloví firma, která by měla zájem o publikování článku na vašem blogu či v magazínu. Článek vám dodá buď firma, nebo ho napíšete vy.

Pryard je vhodný i pro influencery, a tedy majitele, kteří mají vysoce navštěvovanou facebookovou skupinu, resp. profil na kanálu YouTube či na Instagramu.

 

Webtrh.cz

Webtrh.cz a níže popsaný Webdeal.cz zmiňuji na své stránce poměrně často, proto jen v krátkosti. Tento web není zaměřený výlučně na copywritery, ale můžete na něm najít pár aktuálních nabídek také z této oblasti. Celý web je přehledný a návštěvník se na něm dokáže velmi rychle zorientovat. Webtrh.cz je podle mě ideálním místem právě pro začínající textaře.

 

Webdeal.cz

Stejně jako u Webtrhu, ani v tomto případě nejde o web zaměřený jen na psaní textů. Obsahuje však i kategorii copywriting, kde můžete sledovat aktuální nabídky a poptávky.

 

Copywritingjob.cz

Jedná se o inzertní portál, na kterém můžete sledovat nabídky a poptávky po copywritingu, korektuře textů, překládání a ghostwritingu. Vložení inzerátu je zdarma, dokonce není nutná ani registrace. Avšak pravděpodobně má tento portál to nejlepší už za sebou. 

 

5. Skupiny na Facebooku

V dnešní době, kdy se půl našich životů odehrává na sociálních sítích, není špatné jejich sílu využít i k práci. Na Facebooku existuje množství skupin, ve kterých se sdružují copywriteři, a kde můžete získat dobrou zakázku. Ne vždy však jde o práci z domu. Jsou to třeba:

 

 

6. Sledujte nabídky i na mé stránce

Kromě výše zmíněného, příležitosti tohoto charakteru můžete sledovat také na mé stránce. V sekci nabídky práce na dálku pro copywritery zveřejňuji aktuální příležitosti. 

 

Pár slov na závěr

Jak sami vidíte, možností, kde najít nabídky práce nebo zveřejnit své inzeráty,  je mnoho. Jediné, co musíte udělat, je zaregistrovat se na výše uvedených stránkách, začít sledovat poptávky po službách a nebát se oslovit potenciálního klienta, případně zaměstnavatele.

 

Mohlo by vás zajímat:

50 tipů pro freelancery, kde hledat zakázky – pokud jste začínající, případně i pokročilý freelancer – a hledáte možnosti, jak a kde získat první (nové) zakázky.

 

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Pak se zkuste podívat na diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací k tématu.

Přišli jste už někdy do kontaktu s copywritingem? Pokud ano, co říkáte na tuto profesi? Potěšíte mě, pokud se zapojíte do diskuse a napíšete své vlastní zkušenosti.

 

Pokud můžete, podpořte můj projekt lajknutím či sdílením na sociálních sítích. Je to to nejmenší, co můžete pro mě a pro růst tohoto webu udělat. Rovněž budu rád, pokud se připojíte do mé facebookové komunity, která je zaměřená na online vydělávání a práci z domu. Budete tak mít stále přehled o nových příležitostech. Označte „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply