Co je MLM a jak funguje? Výhody a nevýhody tohoto byznysu

MLM marketing - výhody a nevýhody tohoto online byznysu.

Ve střední Evropě je multi-level marketing doma už prakticky třicet let, jeho možnosti se stále rozšiřují a je jasné, že mu patří i budoucnost. Na veřejnosti se prezentuje pod různými názvy. Nejčastěji se setkáte jednoduše se zkratkou MLM, ale také network marketing, resp. síťový marketing. V tomto článku si řekneme o této formě podnikání trochu víc, připomeneme si historii MLM, princip fungování tohoto online byznysu a jaké jsou jeho výhody či nevýhody.

 

Co je multi-level marketing a jak funguje

Jak už z názvu multi-level marketing vyplývá, jde o formu marketingu (reklamy). Marketing má za úkol ovlivňovat poptávku po službách nebo zboží a multi-level zase napovídá, že jde o víceúrovňový marketing.

MLM je tedy v podstatě víceúrovňový prodej zboží nebo služeb.

Pod pojmem víceúrovňový prodej zboží si můžeme představit postupné připojování nových členů do systému. Takto vzniká jakási síť prodejců. Proto se MLM dost často nazývá také síťový marketing.

 

Podstata MLM, jak vzniká struktura a síť distributorů.

 

MLM rozhodně není žádnou pyramidou, i když laické veřejnosti mohou tyto pojmy někdy splývat.

 

Původní myšlenka MLM je vlastně velice jednoduchá

Pokud si chcete koupit něco hezkého na sebe nebo třeba dobré víno, budete platit nejen za výrobu produktu, ale také náklady za marketing, energie, přepravu do obchodu, marži a nájem obchodních prostor. Ve výsledku tedy za produkt, který se vyrobí v hodnotě 30 Kč, zaplatíte v obchodě řekněme 150 Kč. Takto funguje totiž klasický prodej.

Při multi-level marketingu to funguje úplně jinak. Hlavním principem MLM je totiž prodej produktů a služeb přímou formou. To znamená, že výrobce prodává výrobek přímo zákazníkovi / spotřebiteli přes nezávislého MLM distributora. Tímto procesem ušetří firma spoustu peněz za skladování, marketing, dopravu, reklamu, protože tyto činnosti totiž vykonává právě distributor MLM společnosti. Co udělá MLM firma s ušetřenými penězi? Část si ponechá a část rozdělí mezi distributory formou několikaúrovňového systému (viz obrázek výše).

 

Ilustrační obrázek, přímý prodej formou MLM a klasický prodej.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Přímý prodej je něco jako jízda vlakem bez dalších přestupů a zpoždění, přímo do cílové destinace.

 

Celosvětový obrat tzv. přímého prodeje meziročně roste, zatímco v roce 2000 činil asi 82 miliard amerických dolarů, o čtyři roky později už se přiblížil hranici jednoho sta miliard a růst lze vysledovat i dále. Třeba v roce 2014 byl obrat 182 miliard dolarů.

 

Praktický příklad, jak MLM funguje

Zkusím to vysvětlit na jednom praktickém příkladu.

Představte si, že si někdo ve vašem městě otevře nějaký podnik, restauraci, kavárnu, kino, firmu na prodej produktů nebo cokoli jiného. Vy přijdete do tohoto podniku, objednáte si, zaplatíte a s velmi dobrým pocitem odejdete. Jelikož se vám tam líbilo, popovídáte si o tomto novém podniku s vašimi kamarády, kolegy z práce a řeknete jim: je tam příjemná atmosféra, líbilo se mi tam, výborně tam vaří, vyzkoušej toto jídlo, jdi se tam podívat, mají tam… Vaši kamarádi či kolegové na základě vašeho doporučení navštíví zmíněný podnik. Majitel podniku takto získal bez propagace či reklamy dalšího zákazníka, a vy, který jste se o to zasloužili na základě vlastních utracených peněz, nedostanete nic.

Co majitel udělá se ziskem, který ušetřil na drahé reklamě, kterou jste mu v podstatě udělali vy? Nechá si ho… Jak řekl Donald Trump, „podstata MLM je všude kolem nás, dokonce i my jsme MLM, jen o tom nevíme a nemáme z toho žádný příjem“.

 

Nyní stejný příklad, ale s tím rozdílem, že daný podnik funguje na principu síťového marketingu. Vy si koupíte produkt, který vyzkoušíte, a pokud se vám zalíbí, budete ho odebírat pravidelně. Protože se vám líbí, nabídnete ho i kamarádům, a za to, že pro společnost získáte dalšího zákazníka, a především za to, že ušetří horentní sumy za reklamu v novinách či televizi, dostanete odměnu / provizi.

Jak vidíte, není to žádná věda. Toto je hlavní podstata, kterou musíte pochopit, pokud chcete dělat network marketing.

MLM je tedy způsob odměňování – pokud společnosti získáte nové zákazníky, podělí se s vámi o zisk.

 

Důležité je prezentovat kvalitní produkt, na který se nezapomene a neupadne v podezření, že by snad byl předražený nebo nefunkční.  V tom případě by se jednalo o pyramidovou hru / letadlo.

 

Jsou dva MLM systémy odměňování

Buď takzvané schody – tedy klasika, kterou využívá drtivá většina MLM společností – distributoři tvoří síť a za lidi, co přivedete do systému, získáváte určitá procenta z jejich odvedené práce.

Pro zajímavý příjem jich může být klidně jen několik, nikdo neříká, že musíte mít „pod sebou“ stovky různých osob.

Provize se vyplácejí do různých úrovní, záleží vždy na tom, jak úspěšný je distributor stojící na samé špici pomyslné pyramidy.

 

Druhou možnosti je pak takzvaný binární systém. U tohoto systému pomáhají tvořit větve distributorů i lidé, kteří do celého procesu vstoupili dříve a jsou o pár tříd nad nimi.

 

Dlouhá historie, která sahá do předválečného období

Kdy to vlastně poprvé začalo? Možná se budete divit, ale MLM má za sebou prakticky sto let. Jistě, nejprve šlo o alkohol, prohibici a mafiány jako Al Capone nebo Vincent Drucci. Pašování lihovin se ukázalo jako cesta ke zbohatnutí, ostřílení pašeráci nabírali nové členy týmu a jejich podnik se rozrůstal raketovým tempem.

Pokud ale bude řeč o formě MLM, která je v souladu se zákony, podívejme se do roku 1940. Tehdy společnost California Vitamins začala dodávat na americký trh potravinové doplňky. Každý, kdo chtěl, dostal svou příležitost – a distributoři, kteří přivedli nejvíce nováčků, získali také skvělé odměny.

V dnešní době už jde o zcela běžný obchodní princip, na jehož základě prosperují firmy jako Avon, Herbalife a další. Tedy značky, které každý dobře zná…

V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století existovalo v USA několik desítek takových firem, ale právě díky lidem jako byl Glen Turner, nabral pozdější rozvoj MLM opravdové tempo. Dnes už se nejen v USA, ale vlastně po celém světě, setkáváme s podobným principem. Určitě každý zná, nebo již alespoň jednou ve svém životě slyšel o firmách jako je MARYKAY, Amway, Avon, Oriflame a další. Vše světoznámé MLM společnosti s miliardovými zisky.

 

Historie síťového marketingu, co to vlastně je a jak funguje.

 

Pokud zvažujete podnikání v multi-level marketingu, určitě si přečtěte i tento článek. Najdete v něm přehled nejpopulárnějších MLM firem v ČR.

 

Pro nováčky v oboru je to zkouška bez rizika

Bojíte se, že neuspějete? Pak je třeba MLM zkusit na vlastní kůži, počáteční investice nemusí být vůbec vysoká a alespoň si ověříte, jestli máte předpoklady se dál rozvíjet nebo je konkurence na současném trhu až moc silná. Můžete mít relativně malý, ale vzhledem k vynaloženému času zajímavý přivýdělek, v ideálním případě pak může být multi-level marketing i největším zdrojem vašeho příjmu. Záleží na šikovnosti, odhodlání, touze se prosadit. Zásadní je prezentace produktu, protože pokud jej umíte dobře představit, je jasné, že si zákazníky najdete už brzy. Výhodou jsou zde i další faktory.

  • Je jen na vás, kolik času projektu věnujete. Je zřejmé, že větší časová dotace znamená také lepší šance na úspěch.
  • Časová flexibilita (možnost budovat podnikání při škole nebo zaměstnání).
  • Počáteční investice je velmi malá, začít tedy může každý.
  • Možnost vybudovat si pasivní příjem do budoucna, stačí jen mít dostatečnou vytrvalost. Finančně se osamostatnit je lákavé, i když samozřejmě platí, že cesta bude hodně dlouhá.
  • Učí, jak se vyznat ve světě investic. Začátky mohou být složitější, ale když se naučíte dobrému zhodnocení prostředků, budete na svém dosavadním zaměstnání alespoň částečně nezávislí.
  • Další výhodou je, že některé MLM společnosti mají připravený i vzdělávací systém, který je určen pro nováčky a talentované začátečníky.
  • Atraktivní systém odměňování a bonusů. K dispozici jsou někdy také odměny pro nejlepší pracovníky. Mnoho lidí se také, alespoň na začátku, naučí velké trpělivosti.
  • Nepotřebujete mít vystudovanou žádnou speciální školu.
  • Počáteční investice může být i v řádu tisícovek a podnikatelské riziko vlastně nepodstupujete prakticky žádné.

 

Když se pustíte do MLM marketingu, můžete mít přístup k nákupu zboží za tzv. velkoobchodní ceny. S jakou marží pak prodáte a kolika způsoby výrobky prezentujete, je už jen a jen na vás, tady již nastupuje zákon nabídky a poptávky.

 

Nevěřte tomu, že půjde o automatický a bezpracný zisk

Aby byl článek co nejobjektivnější, je vhodné zmínit i nevýhody. Musíte si dát velký pozor, ne vše, co se jako MLM tváří, musí mít zaručeně něco společného s tímto segmentem trhu – může jít o letadlo, pyramidovou hru, které vyžaduje odebírání určitého počtu produktů za měsíc, chce vstupní poplatky, které jsou někdy nesmyslně vysoké a zbyde vám pak jen letáček a produkty, jenž nikdo nechce a nekoupí. V takových případech bude lepší dát ruce pryč, protože opravdu férový MLM neslibuje nemožné a nechová se nikterak nelegálně.

 

V tomto článku najdete 8 rozdílů mezi MLM a pyramidovými hrami.

 

Odměňovací systém (kompenzační plán odměňování) musí pochopit každý distributor / zákazník, v opačném případě je s nastavením projektu něco špatně a měli byste se zamyslet, jestli se hodí investovat důvěru právě sem.

 

Řada lidí v multi-level marketingu neuspěje, alespoň ne podle představ

MLM zkrátka není pro každého – tedy pokud počítáte s pohádkovými zisky hned od začátku, s takovým štěstím se skutečně nesetkáte. Podle různých zdrojů, devět z deseti lidí, kteří zkusí prorazit na trhu, zažije neúspěch. Pak se z něj buď poučí, nebo se s MLM rozloučí. Prezentovat touto formou se dá přitom skutečně leccos, například kosmetika, potraviny, finanční produkty a další věci, snad i záleží na fantazii.

 

Pár slov na závěr

Od doby, kdy na trh v roce 1942 vstoupila americká společnost Nutrilite, ze které se později odštěpila firma Amway, dodnes dominantní pojem ve světě MLM, uplynulo mnoho času. Přesto je však systém multi-level marketingu vlastně po generace stejný. Podezíravost a odpor obvykle vytváří neznalost prostředí. Bohužel, v českých podmínkách fungovala řada neférových prodejců a ti přinesli v dlouhodobém horizontu MLM špatnou pověst. Ovšem, jak jsem řekl již na začátku, tyto projekty nesly prvky spíš klasického letadla (pyramidové hry) než seriózně pojatého přímého prodeje.

 

Síťový marketing je podnikání. Není to zaměstnání. Znamená to, že na začátek to chce od vás investici – peněz, času, pozornosti. Nikdo vám nedá jistotu, že se vám investice zhodnotí. Takový je svět podnikání.

Pokud chcete uspět, musíte dodržovat tyto 4 základní body:

  • Trpělivost!
  • Pracovat!
  • Učit se, učit se, učit se!
  • Radit, pomáhat, motivovat!

 

Pokud si myslíte, že tyto vlastnosti nemáte, nebo hledáte jistotu, rychlé zisky nebo jen výdělek za práci, pak multi-level marketing není pro vás!

 

Hledáte si nějaké vhodné MLM? V tomto článku najdete několik tipů, jak si najít ideální MLM.

 

Pokud jste v tomto článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst také diskusní fórum, tam možná najdete zajímavé informace k tématu.

Máte už nějaké zkušenosti s MLM? Pracovali jste, nebo pracujete jako distributor pro některou společnost? Pokud ano, napište do diskuse. Cením si každého názoru, můžete jím inspirovat či motivovat návštěvníky mé stránky.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

2 Responses to “Co je MLM a jak funguje? Výhody a nevýhody tohoto byznysu”

  1. Ninka napsal:

    Máte Vy sám nějaké zkušenosti s MLM?

Leave a Reply