Rozdíl mezi MLM a pyramidou: Čeho si nejčastěji všímat?

Jaký je rozdíl mezi pyramidovou hrou a MLM.

Všichni jsme už někdy slyšeli, ať už z televize nebo internetu, o nešťastnících, kteří naletěli podvodné firmě tvářící se jako společnost multilevel marketingu. Ten, kdo podlehne vábení o nevídaných ziscích, končí ve většině případů bezmocný a bez peněz. Tyto podvodné společnosti jsou obecně označovány jako pyramidové hry. Mezi multilevel marketingem a pyramidovou hrou bývá mnohdy na první pohled velmi tenká hranice, kterou lze někdy jen těžko rozpoznat.

 

Právě z tohoto důvodu laik tyto systémy velmi často zaměňuje. Avšak po důkladném prostudování MLM problematiky dokážete téměř se 100% jistotou rozlišit rozdíly mezi zmíněnými systémy a určit, zda se ve skutečnosti jedná o MLM, nebo o pyramidovou hru. A v této sekci bych se chtěl věnovat právě tomuto problému a popsat vám 8 základních pravidel, jak rozeznat, resp. odlišit MLM od pyramidového schématu.

 

Co mají pyramidová hra a MLM společného?

Na úvod, ještě předtím, než začnu psát o rozdílech, bych chtěl nejdříve uvést, v čem se tyto systémy podobají, co mají společného. MLM a pyramidové hry se podobají v tom, že pro zapojeného člověka je výhodné do sítě zapojit další lidi. Rozdíl je v tom, že zatímco u pyramidových her je to nevyhnutelné, protože váš zisk proudí jen z nových členů, u MLM to nezbytné není, protože dostáváte odměny za prodej produktů či služeb koncovým zákazníkům. To znamená, že nemusíte mít pod sebou nikoho, ale je výhodné někoho mít, abyste vydělali víc.

 

V obou systémech je výhodné zapojit další členy, rozdíl je v tom, že při síťovém marketingu to není nezbytné, protože vaše zisky proudí z prodeje.

 

  • V klasických MLM systémech (Herbalife, Amway, Rainbow atd.) se provize vyplácejí za prodej služeb, případně za prodej zboží z centrálního skladu firmy. Za zapojení nového člověka do systému se provize nevyplácejí, případně jsou nízké a srovnatelné s provizemi za prodej základního produktu. Některé klasické MLM systémy jsou vysoce korektní a nedá se vážně mluvit ani o drsném získávání peněz. Některé získaly špatnou pověst tím, že starší účastníci systému tak vyburcovali začínající, že ti nakoupili tolik zboží, které po opadnutí nadšení už nedokázali prodat.

 

  • V klasických pyramidových hrách se velká část provizí vyplácí za zapojení nového člověka do systému. Když se v regionu vyčerpají možnosti zapojení nových lidí, zůstane mnoho účastníků, kterým se peníze nevrátily, nedostali za ně přijatelnou protihodnotu a ani nemají reálnou šanci svou činností je v rámci systému získat zpět.

 

Jde vlastně o dvě úplně rozdílné věci

Jak rozeznat seriózní MLM od pyramidy/letadla? Samozřejmě, na první pohled to někdy nejde, proto se musíte seznámit s touto problematikou více do hloubky. Zatímco pyramida je jako obchodní model neudržitelná a podvádí už na začátku, MLM má svůj konkrétní produkt, o kterém se mluví a je nabízen. Nekupujete vzduch, jak by se dalo vzletně prohlásit a u pyramidy (letadla) bychom samozřejmě nebyli daleko od pravdy.

 

 

Technologie v síťovém marketingu.

 

1. MLM má produkt a distributor vydělává prodejem, pyramida většinou produkt postrádá

Zatímco MLM nějaký produkt má prakticky vždy, pyramida nikoliv. Spíše se v jejím případě mluví o finančních produktech, jako jsou pojistky – samozřejmě značně nevýhodné pro pojištěnce, ale o to výhodnější pro zprostředkovatele. Nezáleží na tom, zda životní, úrazové, majetkové nebo cestovní, podvodník si totiž najde cestu tak, aby působila na první pohled velmi důvěryhodným způsobem. V neposlední řadě jde také o sázky, většinou na sportovní události, ale i jiné věci. Prostě zaručené tutovky, kterým nelze odolat a vy máte ohromnou kliku, že jste přišli včas. Vsadíte jmění ještě dnes? Nebo budete čekat, až přijde někdo další, kdo je schopný jednat? Pozor, takto vypadají pyramidová schémata!

 

Dále se nabízí jednoduše nábor nových členů, a to vlastně až donekonečna nebo do té doby, než se stane letadlo všeobecně známým a nikdo do něj už nebude chtít nastoupit. Pak podvodníci jednoduše vymyslí jiný balíček.

 

Pochopitelně na pyramidě vydělají hlavně ti, kdo nastoupí první (či přímo sami zakladatelé a jejich širší společenství), na poslední zbydou vlastně už jen hřejivá slova. Výdělek je závislý hlavně a zásadně od toho, kolik lidí do systému přivedete, provize je vyplácena od počtu nových členů. Je jasné, že to nebudou mít zadarmo, protože musí zaplatit určité zápisné.

 

2. Vstupní poplatky do pyramidy jsou mimořádně vysoké

Zatímco MLM chce na začátku jen malou investici nebo spíše váš volný čas, který můžete věnovat do svého osobního startu, pyramidy jsou o něčem docela jiném. Abyste se dostali do jakéhosi VIP klubu, musíte zaplatit vstupní poplatek, jenž by mohl mít až astronomickou hodnotu. V tomto momentě část zájemců vycouvá, samozřejmě, je jim to nadmíru podezřelé. Nejde o stokorunu nebo dvě, takto symbolické platby by zakladateli letadla nevynesly požadovaný profit. Spíše počítejte se vstupním kapitálem v řádu desetitisíců, který se navíc nikdy nezhodnotí. V podstatě vyhodíte peníze do vzduchu. Kdo je sebere? Toho už neuvidíte, pyramida tak bohužel často funguje a dovolání se práva je obtížné. Naletěli jste a je nutné se s tím smířit, poučit se do budoucna a už se nenechat napálit.

Nemusí jít vždycky jen o vstupní poplatek. Někdy jste vedeni k tomu, abyste si koupili velký počet produktů, které ani nejde přeprodat z časových důvodů. Nebo proto, že ani neznáte tolik lidí, nebo není možné takový počet zájemců vůbec oslovit. A příští měsíc zase znovu, protože jste se k něčemu dlouhodobě zavázali. Obvykle jde o zboží (nekvalitní a předražené), o které není zájem a nemá ani zdaleka tržní hodnotu, jež jste zaplatili. Jde obecně o věc, která není předmětem denní potřeby a co víc, každý si ji opravdu nekoupí, nejen proto, že ji v podstatě ani nepotřebuje.

 

Čím dříve z letadla vyskočíte padákem, tím lépe – ale možná to bude do té doby trochu finančně bolet. Je to na vás, nejlepší je vůbec nenastoupit, že? Problémům je lepší předcházet, prevence je důležitá nejen v otázkách zdraví.

 

3. Vysoký zisk bez toho, abyste museli něco udělat. Taková je pyramida

Pasivní příjem v řádu tisíců, později i statisíců a milionů. Jen za určitý vstupní kapitál, nebudete pak už muset vůbec nic dělat, vše jde samo od sebe. Že je to až pohádkové? No ano, samozřejmě, bohužel a naletět je tak jednoduché.

 

Zatímco v MLM musíte být trpěliví, hodně se otáčet a pracovat ve svém volném čase, budovat a rozvíjet své schopnosti, letadlo funguje úplně jinak – tedy alespoň to jeho zakladatelé a tvůrci slibují.

 

Milionářské sliby znějí opravdu hezky, ale abyste měli tolik peněz, musíte často zapomenout na volné chvilky s přáteli. Nic nejde bez práce, respektive bez úsilí, píle, snahy a odříkání. To je třeba si zapamatovat, když čtete podobné řádky. Zisk, ať už jakkoliv vysoký, není sám od sebe a už vůbec ne bez vašeho přičinění.

 

4. Historie firmy je důležitá, MLM se za nic neskrývá

Pokud nejde dohledat bližší informace o tom, KDO PŘESNĚ za firmou stojí nebo chybějí nějaké údaje, jež jsou při obchodním styku hodně důležité pro navození důvěry, měli byste mít také jasno. Tohle už prostě na samém začátku zavání letadlem a velkým podvodem!

Firemní historie na nule, vedoucí členové firmy jsou smyšlené osobnosti, na což přijdete při bližším průzkumu terénu. Jasně, tohle jsou první známky, že jde o letadlo a měli byste se zaměřit raději na něco jiného. Někdo je v pozadí a vy ho neznáte, jednoduše proto, že ho znát nesmíte. Jde o jméno tzv. provařené médii, s pochybnou minulostí. Líbí se vám snad takový obchodní model?

 

Organizační struktura každé firmy je pyramida resp. pyramidové schéma.

 

MLM si na nic nehraje a ukáže, jak funguje. Samozřejmě, ne úplně do podrobností, ty si budete muset ověřit až praxí. Ale platí, že produkt nabízený skrze MLM je o něčem úplně jiném a nabízí hodně informací navíc. Tedy nejen bombastická hesla, výkřiky o zbohatnutí bez práce a podobně, zkrátka to, čemu nelze příliš věřit.

 

Zatímco multi-level-marketing nemá problém zveřejnit pravdivé údaje, v případě pyramidy jsou údaje zavádějící a nepřesné. Zatímco MLM ukáže tváře, jména, sídlo firmy a historii, majitel pyramidy je úplně jiný. Skrývá se, nedává jednoznačnou odpověď, má za sebou minulost, za kterou by se poctivý obchodník styděl. A snaží se ji zatajit, aby uspěl.

 

5. Prohlédněte si reference, MLM bude mít kladné

Multi-level-marketing samozřejmě může občas někoho naštvat, není pro každého – proto se stává, že má i negativní reference, vedle nich je ale velký počet kladných ohlasů. To u letadla nečekejte, jakmile si jeho název napíšete do vyhledávače, je situace jasná. Slova jako je podvod neberte na lehkou váhu, lidé je nepíší jen tak z legrace a pro pobavení davu.

Letadla a pyramidy za sebou ani nemají příliš dlouhou minulost, takže je možné, že ani příliš informací nenajdete. Než se všeobecně provalí fakt, že jde o podvod, lidé v pozadí se většinou v tichosti rozejdou někam jinam a plánují nové věci. MLM zůstává tam, kde je, protože se nemá za co stydět. Jeho hlavním tématem je prodej spotřebního zboží, obvykle kvalitního, které má i nějakou reputaci z minulosti. Systém bude fungovat dlouhodobě, a to i tehdy, když už se obrazně řečeno, žádná nová duše do klubu nepřidá. V tom tkví jeden z hlavních rozdílů mezi MLM a pyramidou. Ta chce získávat pořád další a další adepty, cílem je totiž obrat co nejvíce důvěřivých lidí. Ideálně seniorů, studentů a celkově osob mladých a bez životních zkušeností nebo těch, které je možné na první pohled hravě obelstít. Patří sem i lidé, co jsou ve finanční tísni a zoufale hledají pověstné stéblo, jehož se lze chytit.

 

6. Nepřehledné smlouvy, v té pyramidové se doslova ztratíte

Víte, co podepisujete? Tak právě na tohle byste si měli „posvítit“ hned v první řadě, jinak se můžete dočkat zklamání, za které si bohužel budete moci sami. Dlouhé smlouvy, které jsou naprosto nejasné, psané jazykem, jemuž ani nerozumíte a nevíte, co si z nich vzít? Tak se transparentní MLM nebude nikdy prezentovat! Krátká, jednoduchá smlouva, podmínky, které jsou hned pochopitelné a není v nich žádný háček. Pokud je něco v nepořádku už na první pohled, ptejte se, zjišťujte a ověřujte. Pokud nedostanete uspokojivou odpověď, máte už potom celkem jasno, že?

Od začátku víte, na čem jste, jakým věcem se budete věnovat, co prodávat a nabízet. Pokud ne, je něco špatně, tak velí pravidla opatrnosti. Smlouvu musíte pochopit, a to ideálně po prvním přečtení. Pokud je něco naprosto nejasného a jste tlačeni do podpisu, asi vám sociální inteligence napovídá jasně. Tady něco skutečně nehraje, takže rychle ruce pryč!

 

7. Příliš mnoho otázek vyvolává bezdůvodnou agresivitu

Kdo se ptá, ten se dozví, říká známé pravidlo. A v MLM systémech nemají problém, když se na něco zeptáte. Pokud je ale poměrně zvědavá otázka směřována na zástupce pyramidy, setkáte se bohužel spíš s nervozitou nebo agresí, a podle těchto známek poznáte, že je někde vážná chyba. Nervová labilita a snaha vyhnout se odpovědi, takzvaně vše „okecat“, to je problém. Chcete jasnou odpověď, která nevzbudí další pochybnosti. Důvěra je pak na nule, protože nemáte jasno v tom, co byste měli do budoucna dělat. Pozor, letadlo jako vyšité!

 

8. Konec znamená výdaje, porušili jste smlouvu

V tomto bodě se budeme opět zabývat smluvní dokumentací. Je to totiž důležité upozornění pro každého, kdo by chtěl podobné papíry podepsat. Nezapomeňte, že pyramida se může prezentovat i tak, že ukončení pro vás znamená dodatečné výdaje (není to pravidlem) – poplatek za vystoupení z nějaké skupiny, daň za to, že chcete svobodu. Podepsali jste, vaše chyba, tak je vám celá věc prezentována navenek. Co jste si to vlastně dovolili? Dejte proto pozor už na samém začátku, spoustu sankcí se projeví při odchodu z pyramidy/letadla, přečtěte si, co vám předkládají k podpisu, a to velmi důkladně!

 

Na co se tedy zaměřit především?

Pokud chcete letadlo a pyramidu od poctivého záměru MLM odlišit co nejdříve, ptejte se po základních věcech.

Když to shrneme, pokud jde o firmu bez historie, která se vám agresivně vnucuje, slibuje takřka nemožné a musíte zaplatit tučný vstupní poplatek (někdy i v řádu desítek tisíc korun), zbystřete pozornost. Tyhle podvody rozhodně nemají mantinely, takže pozor – důvěřujte jen tomu, co vidíte na vlastní oči, a ne pohádkám od člena pyramidy, jenž vám vše vylíčí v růžových odstínech (má z vás profit).

 

Pyramidové schéma obvykle nemá produkt (není podmínkou) a musíte do systému přivádět další a další lidi. Jedině tak vyděláte, alespoň na první pohled. Ve skutečnosti to může být katastrofální neúspěch.

 

MLM (síťový marketing)Pyramidová hra
kvalitní produktnekvalitní nebo žádný produkt
vyděláváte prodejem zboží, levně nakoupím od výrobce, dráže prodám zákazníkovivyděláváte tím, že registrujete nové lidi a z jejich poplatků dostáváte provize
levné produkty předražené produkty
školenížádná školení
provizní systém - stejná šance pro všechny, i když je nad vámi 1000 lidíprovizní systém - lidé nad vámi vydělají víc než vy
firma patří do DSA nebo podobných sdruženífirma nepatří do žádného sdružení
ukončení členství - bez problémůbudou vás přemlouvat
zisk – za dobrou práci vás náležitě odměnízisk – budou vám slibovat zisk bez práce
výplata - pravidelně a včasvýplata - nikdy ji neuvidíte
doba trvání - MLM s dobrým výrobkem a podporou vydrží desítky letdoba trvání - nalákají lidi, vyberou poplatky (okradou) a rychle zaniknou

 

Pár slov na závěr

Pokud se k vám dostane nějaká nabídka na možný výdělek, nebojte se o tom popřemýšlet a případně se někoho zeptat. Většina seriózních MLM společností je členem renomovaných domácích, ale i zahraničních spolků či asociací. Mezi nejznámější patří česká AOP – Asociace osobního prodeje, americká DSA – Asociace přímého prodeje nebo WFDSA – Světová federace asociací přímého prodeje atd. Proto se dříve, než začnete spolupracovat s některou network marketing společností, ujistěte, že je členem některé z uvedených organizací. A pamatujte si to nejdůležitější – nikdo, nikde a nikdy vám nedá zadarmo velké peníze.

 

Hledáte si nějaké vhodné MLM? V tomto článku naleznete 9 tipů, jak si najít nejlepší MLM.

 

Doporučuji přečíst si také článek, jak začít a jak se stát úspěšným v multi-level marketingu?

 

Pokud jste v tomto článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst také diskusní fórum, tam možná najdete zajímavé informace k tématu.

Máte už nějaké zkušenosti s MLM? Pracovali jste, nebo pracujete jako distributor pro některou společnost? Pokud ano, napište do diskuse. Cením si každého názoru, můžete jím inspirovat či motivovat návštěvníky mé stránky.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply