Jak si najít nejlepší MLM? Zde je 9 tipů

Přehled nejznámějších knih na téma MLM - odborná literatura.

Je to opravdový fenomén moderní doby a není divu, že se o něj zajímá stále více lidí. Takzvaný multilevel marketing (MLM) znamená zajímavou šanci na finanční nezávislost, přivýdělek s něčím, co vás opravdu baví. Jednotlivé produkty na trhu rostou doslova jako houby po dešti. Jak si však mezi nimi správně vybrat a nespálit se, nezažít zcela zbytečné zklamání? V některých případech fakt, že jde v jádru jen o jeden velký podvod, prohlédnete takřka hned.

 

Jindy se umí produkt výborně maskovat, takže je nutné se na něj podívat poněkud důkladněji a všímat si i různých maličkostí. Když pak složíte celou mozaiku, máte jasno!

V této recenzi si představíme 9 tipů, jak si vybrat nejlepší MLM.

 

1. Klíčové je finanční zázemí společnosti

Sebelepší nápad nemůže obstát v pestré konkurenci, když jej nepodpoří dostatečné množství financí. Na začátku musí být důvěryhodná ekonomická situace společnosti, která bude nabízet určitý produkt či službu, to je zkrátka a dobře nepsaný zákon trhu. Můžete někde najít informace o obratu? Je už firma v žebříčku MLM s nejvyšším obratem? A dá se říci, že toto číslo stabilně roste, i přes případné malé výkyvy, které se asi nevyhnou žádné společnosti? Pak jste zjevně na dobré adrese.

Je také podezřelé, když vejdete do dveří firmy, která už je na trhu třeba dobrých patnáct let, ale stále to tam vypadá, jako by byla na samém začátku. Že přijde obrat už brzy a stačí k tomu jen pár změn? Takovým věcem nevěřte, opravdu byste se nemuseli dočkat. Realita je někdy tvrdá, ale nesmí vám s ní chybět potřebný kontakt. Možná jde jen o projekt, z něhož žije zakladatel a pár dalších. Užiteční dělníci, kteří dřou někde dole a jejich příjmy jsou jako kapesné, by vás měli přesvědčit – tudy cesta rozhodně nevede! Nedostatečně atraktivní produkt, slabé finanční zázemí, důvodů může být dost.

 

Seriózní MLM společnost nebude požadovat od nových prodejců vstupní nebo školicí poplatky. Proč byste jim měli platit za to, že jim chcete zvyšovat obrat? Seriózní MLM firma také nebude požadovat od distributorů, aby nakupovali tuny produktů a nebude po vás chtít, abyste nakupovali pravidelně.

 

2. Důvěryhodné sídlo aneb jedině v EU

Firma, která má sídlo v karibském daňovém ráji nebo někde daleko za našimi hranicemi, zkrátka ani nemůže působit dostatečně důvěryhodně. Dejte si na to pozor a co nejdříve si zjistěte, kde vlastně sídlí společnost provozující MLM. Když dojde k nějakému problému, majitel jednoduše vezme peníze a zmizí, vy své prostředky a produkty už pravděpodobně nikdy neuvidíte. Nikdo nikoho nechce zbytečně strašit, ale podobných případů už bylo v médiích docela dost, že?

Daňové ráje? Ne a ne, tohle je podvod už od samého začátku. MLM projekt by měl mít ideálně sídlo ve vaší zemi. V případě, že jde o větší společnost, které by byla středoevropská kotlina malá, pak je možné mít centrálu i jinde v EU. Pokud by došlo k potížím, je možné skrze vzájemně propojené ekonomiky a legislativu zjednat nápravu (nebo se o to alespoň pokusit), Karibik vám naproti tomu nedává prakticky ani tu nejmenší šanci na úspěch. Vybírejte proto pečlivě i podle konkrétního sídla!

 

3. Zjistěte si co nejvíce informací

Je nutné mít zcela jasno. S kým vlastně jednáte, čí brožurky a prospekty právě nyní čtete? Pokud je zakladatel anonym, o němž nemůžete nic hodnověrného dohledat, je to sám o sobě velký podnět k zamyšlení. Jak dlouho je vlastně firma na trhu? Funguje už hezkou řádku let nebo je nováčkem, jenž vzbuzuje jisté pochybnosti a snaží se je velmi rychle přebíjet bombastickou reklamou? Jak by tedy měl vypadat skutečně důvěryhodný projekt?

  • Osoba zakladatele není utajená. Jde o někoho, koho lze na internetu snadno dohledat.
  • Totéž musí platit pro produkt, se kterým budete v rámci MLM obchodovat. Bez tajností!
  • Čím je delší, tím lépe. Pokud jde třeba o kosmetiku, kterou znáte léta, jen do toho!

 

A pozor, musíte umět filtrovat. Co je pravda a co už nikoliv? I to můžete najít přes vyhledávač, když si dáte se skládáním podobného puzzle trochu více záležet. Vznikají nové a nové MLM, na čemž určitě není nic zvláštního. Nestojí ale v jejich pozadí někdo, kdo na jejich krachu profituje a pak jde po čase na veřejnost opět s „čistým štítem“? Pozor, takové případy se jednoduše stávají. Měli byste je odhalit dřív, než bude pozdě.

 

4. Produkt je zcela zásadní téma

Bude o konkrétní produkt zájem? Nebo je to jen předražená věc, o níž vlastně stojí jen opravdu málokdo? Jde o něco, co je kvalitní, cenově dobře dostupné, použitelné pro širokou veřejnost? Nemělo by jít o věc, jejíž boom rychle pomine a těm, kteří do MLM marketingu nepřišli jako první, zůstanou jen plné sklady a hodně zamračená nula na kontě prodaných výrobků.

Využijí ho lidé, bude praktický? Neměli byste nabízet druhým nic, co nemáte sami vyzkoušeno. Nemohli byste pak podat důvěryhodnou informaci o používání, zkušenosti jsou totiž na prvním místě. Je zájem o daný produkt i mimo MLM síť, nebo jej musíte při představování až příliš chválit? Musí jít také o něco, co je cenově dostupné pro většinu populace, jinak máte vážný problém už hned na samém začátku. Kvalita a dobrá reputace, to zde musí jít ruku v ruce. Jinak neprodáte, i kdybyste se snažili sebevíc. Žádné zázračné preparáty neexistují, přemrštěná cena u nich vyvolá zájem jen u skutečně mimořádně důvěřivých jedinců. Vy ale chcete prodávat dlouhodobě, rádi byste naskladnili něco kvalitního, že?

 

Osobní zkušenost s produktem je nenahraditelná. Osobním používáním produktů si budujete své nadšení a zapálení k MLM. A to zapálení a nadšení přitahuje lidi do MLM podnikání. Pokud jste se připojili k MLM firmě a nesedí vám produkt, pravděpodobně v takové MLM firmě neuspějete.

 

5. Kvalitní výrobek, jemuž věříte

Mělo by jít o něco, co používáte denně. A nemělo by vám chybět počáteční nadšení, protože už jen to dělá půl úspěchu. Jste ochotní produkt koupit a následně doporučovat, prodávat a získávat za to provize. Nečekejte okamžitý prodej všeho, nač sáhnete. I ve světě MLM platí, že kdo nic nedělá, nic také nezíská a ve finále bude mít na kontě téměř nulu. Když ale produktu věříte a víte, že funguje, představuje se vám snadno. Nemystifikujete, nevymýšlíte si a nevaříte takříkajíc z vody, máte naopak zcela jasnou představu a jdete si za ní.

Bude pro vás snadné mluvit o daném produktu s jinými lidmi? Ucítí z vás potenciální klientela nadšení, které je opravdu až nakažlivé? Velmi dobře fungující společnost, která nabízí nevhodný produkt, je doslova odsouzena ke konci. Zákazníci musí mít pocit, že za své peníze dostanou odpovídající protihodnotu. To, co vlastně prodáváte, je pak v tomto směru už spíše druhořadé. Může jít o výrobek denní potřeby, který každý ocení nebo něco, co se používá spíše občas. Užitečnost je ale vždy namístě.

 

MLM podnikání je o lidech, o budování vztahů mezi lidmi. A vztahy se budují i přes produkty. Proto je také velmi důležité, o jaké produkty se jedná.

 

6. Kompenzační plán odměňování je rovněž důležitý

Pustit se do podnikání bez super kompenzačního plánu totiž není podnikání, ale pouze prodej produktu bez vyhlídky na dlouhodobý pasivní příjem, který by člověka uživil. Dnes ale hodně lidí jde do MLM jen s vidinou rychlého okamžitého výdělku nebo malého přivýdělku. Nedokáží si spočítat efektivitu odměňovacího systému, jeho dlouhodobou perspektivu.

 

Nejdůležitější je ale produkt. Spousta lidí se při výběru MLM firmy dívá jen na kompenzační plán. Je ale třeba si uvědomit, že bez obratu a používáním produktů Vám ani kompenzační plán nepomůže k úspěchu v MLM.

 

7. Registrujte se pod vhodnou osobu

Úspěch nepřijde sám od sebe, v MLM byste se měli učit od nejlepších. Nejlépe už od začátku, registrujte se pod někoho, kdo je opravdu úspěšný a má letité zkušenosti. Když převezmete jeho zkušenosti, bude vám to hodně ku prospěchu. A ve finále bude profitovat i váš sponzor, že? Na své si tedy přijdou vlastně oba. Žádný teoretik, naopak, musí to být člověk s mnoha vědomostmi, jenž pro vás bude tím správným lídrem.

Láká vás do MLM světa někdo, kdo očividně prahne jen po vaší registraci a nenabízí nic navíc? Pozor, tehdy by se v hlavě mělo rozsvítit varovné červené tlačítko. Ne, tohle neberte! Poté, co shrábne provizi, nebude se s vámi už chtít bavit, to je téměř zaručené. Když se budete učit od nejlepších v oboru, můžete se stát brzy mentorem pro další zájemce, kteří se registrují pod vás. Školení, osobní přístup, důraz na zlepšování se a výsledky. Taková věc zabírá ve škole a samozřejmě i v multilevel marketingu. Princip je stejný a úspěchu se dosahuje podobnými cestami, jak jednoduché!

 

8. Jaké vlastně čekají benefity?

Úspěšný pracovník musí být dobře motivován, takový je princip spolupráce snad v každé moderní firmě. Soubor různých možností, jak nabudit zaměstnance k lepšímu výkonu, budiž inspirací i mezi MLM. Bez motivace to nejde a když ti nejlepší získají odměnu, budou se nejspíše o to víc snažit, to jsou zákony pracovního procesu.

Návštěva tematických seminářů? I to může být možností, protože díky podobným akcím se můžete dostat o pár úrovní výše a nastartovat svou kariéru v MLM světě. Dovolená někde v příjemném prostředí? Taková motivace se rovněž počítá, zvláště pokud je dobře zacílená. Cestování se totiž bezesporu líbí všem, bez ohledu na sociální skupinu, věk a podobně. Nestát se podomním obchodníkem, ale někým, kdo budí důvěru už na první pohled a lidé od něj rádi nakupují výrobky, to je cílem každého, kdo v MLM začíná. Patřičná motivace od vedení je ale zárukou úspěchu. O to více se všichni budou snažit, aby prorazili, že?

 

9. Osobní kontakt je zde králem

S tím, kdo vás do vod síťového marketingu přivedl, byste měli mít alespoň jednu schůzku, při které všechno proberete. Ne přes internet, ne přes sociální sítě! Podobný styl rekrutování nových členů mluví sám za sebe. Je to téměř anonymní snaha získat další dušičky, za které se získá provize – a k ničemu dalšímu už sloužit nebudou, jejich další rozvoj není nutný a tak podobně. I ve sportu je trenér, jenž vás provede vaším potenciálem, ukáže, kde máte rezervy a dostane z vás to nejlepší.

Bez osobního kontaktu proto s nikým nic nezačínejte, pokud tedy není alternativou minimálně delší telefonický rozhovor, kde si na vás protistrana opravdu udělá čas a vše vám pečlivě vysvětlí od A do Z. MLM je o dlouhodobém budování vztahu, nejde o nějakou rychlokvašku a po čase byste měli za úkol získat sto nových tváří za víkend.

 

Přečtěte si také článek, jak rozeznat seriózní MLM společnost od pyramidy.

nebo

Jak začít dělat MLM a co je zapotřebí pro dosažení úspěchu?

 

Pokud jste v tomto článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst také diskusní fórum, tam možná najdete zajímavé informace k tématu.

Máte už nějaké zkušenosti s MLM? Pracovali jste, nebo pracujete jako distributor pro některou společnost? Pokud ano, napište do diskuse. Cením si každého názoru, můžete jím inspirovat či motivovat návštěvníky mé stránky.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply