Podnikání na Amazonu – jak začít + tipy

Loga prodejních portálů Amazon, Ebay a Aliexpress.

Podnikání na Amazonu v současnosti představuje jednu ze zajímavých pracovních možností. Amazon je největší obchodní portál na světě založený Jeffem Bezosem. Celkově zaměstnává něco přes 183 000 zaměstnanců. Jeho historie sahá do roku 1994 a za poslední rok zaznamenal prodej více než 2 milionů položek a obrat neuvěřitelných 88,99 miliard dolarů. V dnešní době jeho prostřednictvím obchoduje okolo 2 milionů prodejců, přesto je na něm stále dost místa i pro nás ostatní.

 

Amazon však není jen prodejním portálem, ale také obrovskou mediální společností a logistickým magnátem. Neskutečnou moc a prodejní sílu Amazonu nám mohou přiblížit čísla. Tak například minulý „Cyber Monday“ (svátek v pondělí po Dni díkůvzdání v USA) se na Amazonu prodávalo rychlostí 300 položek za sekundu. V roce 2012, když měl Amazon 49minutový výpadek, ztratil možný výdělek 5,7 miliard dolarů. Celková hodnota Amazonu je odhadována na 25 miliard dolarů. Ve zkratce řečeno – Amazon je jedna velká příležitost. Je však potřeba vzít ji za ten správný konec.

 

Jak začít podnikat na Amazonu?

Amazon je i přes své rozměry (2 miliony obchodníků) stále velmi zajímavou možností a jeho potenciál bude v následujícím období stále vzrůstat. Vždyť jen 2 % obchodníků dokážou využít všechny nástroje, které jim Amazon nabízí a díky kterým mohou úspěšně a efektivně podnikat. A jak tedy začít?

 

1. Výběr vhodného zboží

Prvním krokem na cestě k úspěšnému podnikání na Amazonu je výběr vhodného zboží. Položte si otázku, co byste chtěli prodávat a jestli takové zboží bude někdo kupovat. Dobře prodejný produkt by měl mít zdravou konkurenci, dobré hodnocení, rozumnou cenu a možnost snadného skladování. Zboží by taktéž mělo být spíše menší a lehčí (tedy skladné a snadno dopravitelné) a technicky nenáročné.

 

Tip: Výrobek si můžete vybrat přímo podle prodeje, protože základním pravidlem úspěchu je prodávat žádané a kupované produkty. Stačí si otevřít seznam bestsellerů (dostupný na adrese http://amazon.com/best-sellers/zgbs) a nechat se inspirovat nejprodávanějšími produkty. Ke každé kategorii zboží zde najdete seznam 100 nejúspěšnějších položek.

 

Na Amazonu můžete najít i kategorii Handmade. Na své si tedy přijdou i tvůrci ručních kreací a různých kreativních výrobků. Pokud jste šikovní a rádi vyrábíte různé věcičky vlastníma rukama, vyzkoušejte to. O handmade mám na své stránce několik článků. Pokud vás toto téma zajímá, překlikněte si na tento článek.

 

2. Hledání vhodného výrobce

Následně si najděte vhodného výrobce, který vám požadované zboží vyrobí. Na trhu narazíte na velké množství výrobců, proto mezi nimi vybírejte uvážlivě. Svou poptávku rozešlete do více továren a z přijatých nabídek si vyberte tu nejlepší.

Při hledání dodavatele můžete využít tři možné strategie. Můžete poptat místního výrobce, což představuje tu nejjednodušší možnou strategii. Lokální firmy vám však nenabídnou tak výhodné podmínky, například nízkou cenu. Druhou možností je výrobce hledat v regionu, kde chcete prodávat. Nejvýhodnější trh představuje USA, kde ale opět nedostanete tak výhodné cenové podmínky. Třetí strategií je obrátit se na asijské výrobce, kteří vyrábí v podstatě vše pro všechny a nabízí ty nejvýhodnější ceny.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.
Tip: A jak vlastně hledat výrobce v zahraničí? Opět máte tři možné strategie. Můžete hledat přes Google, přes Alibaba.com  (katalog dodavatelů) nebo na základě doporučení.

 

3. Vyjednávání

Hned poté, co si výrobce vyberete, začne vyjednávání. Během celé doby vyjednávání mějte na paměti, že potřebujete, aby vše vyšlo ve váš prospěch.

 

Před vyjednáváním si výrobce proklepněte, podívejte se na jeho webové stránky, recenze, popřípadě také na veřejné registry. Vhodné je nechat si nejdříve poslat vzorky.

 

Při vyjednávaní se ptejte, nechte si vše písemně zdokumentovat (co je psáno, to je dáno) a dokumentaci si ukládejte. Nevyjednávejte jen písemně, ale zařiďte si také osobní kontakt, například přes Skype. Následně s dodavatelem uzavřete smlouvu a dohodněte se na podmínkách dopravy.

 

Tip: Zde se doporučuje zkontrolovat, jestli smlouva obsahuje vhodnou podmínku Incoterms, která se vztahuje právě na dopravu. Dodavatel může souhlasit s dodací podmínkou DDP a zboží vám doručí s placeným clem. To znamená, že přepravu a vše s ní spojené zajistí dopravce. V druhém případě souhlasit nemusí. Za takových okolností si vyžádejte nacenění od většího českého dopravce.

 

Jak funguje vydělávání na Amazonu, výhody a nevýhody.

 

4. Vybudujte si vlastní značku

Vlastní značka je velmi důležitým krokem k vybudování efektivního podnikání na Amazonu. Díky vybudování vlastní značky budete schopný produkt v budoucnu dostat také mimo Amazon na další prodejní kanály, například na Ebay.comAliexpress.com a jiné. Myslete tedy na to, že podnikání na Amazonu je dobrou cestou a není to jen o Amazonu.

 

Při budování značky začněte výběrem jejího jména. Chce to něco jednoduchého, jasného a jedinečného. Něco, co zapadá do vašeho trhu a respektuje jeho zvyklosti.

Při výběru názvu si nezapomeňte ověřit, jestli ho už někdo nepoužívá. Ověřovat můžete na Amazonu, na Googlu a nejlépe také u Světové organizace duševního vlastnictví (www.wipo.int). Následně si registrujte doménu se stejným názvem, jako je název značky. Vytvořte návrh loga značky a balení výrobku.

 

Pro naskladnění produktu vyžaduje Amazon logo a barvy produktu, webovou stránku, e-mail, zemi původu, návod k použití (také ke skladování a případná varování), rozměry a váhu produktu, objem produktu i UPC/EAN kód (tedy základní čárový kód).

 

Tip: Pro vybudování vlastní značky si dodavatele vybírejte také podle schopnosti označit výrobek vaším logem (nalepit, vyrýt, vytisknout, gravírovat atd.).

 

5. Registrujte se!

Nyní se dostáváme na pole samotného Amazonu. Předtím, než začnete obchodovat, musíte si vytvořit účet. Na výběr máte buď profesionální nebo individuální účet. Tyto dva typy účtů se od sebe liší s nimi spojenými poplatky.

Profesionální účet vás bude stát 39,99 USD měsíčně, ale nebude vám účtovat poplatek za prodané zboží. Individuální účet požaduje poplatek 0,99 USD za každý prodaný výrobek. K ceně za účet se potom připočítávají také náklady na vybavení zásilek a skladování.

 

Registrace na Amazonu je vcelku jednoduchá. Pokud si s ní ale nebudete vědět rady, pomoc najdete na Googlu nebo na YouTube.

 

6. Prodáváme!

Prodej produktu začíná zalistováním zboží, tedy vytvořením produktového e-shopu. K tomu budete potřebovat klíčová slova, titulek, popis, bullet a fotografie.

Na klíčová slova nikdy nezapomínejte. Díky nim se budete objevovat zákazníkům, kteří je zadají do vyhledávače Amazonu. Klíčová slova použijte při psaní popisu a při tvorbě titulku i bulletu. Platí zde klasické pravidlo – čím vícekrát se klíčové slovo objeví, tím větší je pravděpodobnost na dobré umístění.

 

Co se produktových fotografií týká, nic nepodceňujte. Říká se: „Fotka prodává.“ A je to pravda. Proto se nebojte využít služby profesionálního fotografa. Na prodej, a to hlavně na ten dlouhodobý, působí také recenze. Ty dokáží ovlivnit i pořadí vašeho produktu ve vyhledávači.

 

Tip: Začněte nasbíráním recenzí. Dejte vědět svým známým a požádejte je o uveřejnění upřímné recenze. První recenze budou sloužit jako důkaz pro potenciální zákazníky a nemusí pocházet ze skutečného prodeje. Dobrým podpůrným nástrojem je samozřejmě také kvalitní reklama. Po nasbírání recenzí si můžete zapnout sponzorovanou reklamu, která bude s recenzemi vypadat důvěryhodně. Dalším marketingovým tahem je organizování slevových akcí. Stačí vygenerovat pár slevových kódů na produkty a vytvořit na ně sponzorovanou reklamu. Uvidíte, jak se po zboží zapráší. A jednou z nejlepších strategií je 100% zákaznický servis.

 

A jaké výhody Amazon nabízí?

Pojďme si nyní shrnout, jaké výhody Amazon nabízí. V první řadě nemusíte vyrábět svoje vlastní produkty. Díky tomu můžete ušetřit peníze, protože náklady na výrobu vlastních produktů bývají často devastující. Naopak, nákup kvalitních výrobků za velmi nízké ceny může představovat zajímavé podnikání. Navíc nemusíte testovat, zda bude vaše zboží žádané. Jednoduše se podíváte, co se lidem líbí a co kupují.

Další výhodou je to, že se vám Amazon postará o dopravu k zákazníkům. Jediné, co musíte zabezpečit, je doprava do Amazonu, kterou při správné dodací doložce může zajistit přímo výrobce.

Nespornými výhodami jsou malé náklady potřebné na rozběhnutí podnikání a možnost rychlého startu. A navíc – zákazníci Amazonu jsou loajální.

 

Má podnikání na Amazonu nějaké nevýhody?

Podnikání na Amazonu může být pro vás také nevýhodné. Jeden z problémů spočívá ve zboží. Přesněji řečeno v tom, že zboží putuje od výrobce rovnou do Amazonu a z Amazonu přímo k zákazníkovi, přičemž zodpovědní jste za něj vy. Zboží tedy nikdo nekontroluje a k vám se nedostane, takže výrobce vybírejte rozvážně. Určitě nechcete, aby výrobce dodával falzifikát, nelegální kopii nebo neobjednané zboží.

 

Pár slov na závěr

Podnikání na Amazonu představuje velmi zajímavou možnost, jak začít podnikat na internetu. Jako při každém jiném podnikání, také zde je však potřeba na sobě pracovat, dělat dobrou reklamu, starat se o zákazníky atd. Je také třeba brát v úvahu to, že vás konkurence může jednoduše převálcovat. Na druhé straně, jak jsem už zmínil, efektivních obchodníků je velmi málo, takže šance na úspěch je velká.

 

Mohlo by vás zajímat:

Amazon není jen obrovským prodejním portálem, je i logistickým gigantem, který zaměstnává statisíce lidí po celém světě. Mnozí z nich pracují z pohodlí svého domova. Pokud vás podnikání moc neláká a raději byste pro Amazon pracovali, pak mrkněte na článek Amazon práce na plný úvazek z pohodlí domova. Najdete tam několik zajímavých tipů, kde takové pracovní nabídky hledat.

 

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Zkuste se podívat také na diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací na toto téma.

Setkali jste se už někdy s touto metodou podnikání? Potěší mě, když do diskuse napíšete své vlastní zkušenosti.

 

Pokud můžete, podpořte můj projekt lajknutím či sdílením na sociálních sítích. Je to to nejmenší, co můžete pro mě a pro růst tohoto webu udělat. Rovněž budu rád, pokud se připojíte do mé facebookové komunity, která je zaměřená na online vydělávání a práci z domu. Budete tak mít stále přehled o nových příležitostech. Označte „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply