Handmade – vydělávejte na svých kreativních výtvorech

Logo handmade - kreativní ruka.

Máte šikovné ruce a kreativního ducha? Umíte vyrábět různé „věcičky“, které se líbí jiným, a které obdivují všichni vaši známí a přátelé? Potom neváhejte a zkuste spojit příjemné s užitečným. Prodejem ručně vytvořených výrobků můžete svůj měsíční rozpočet obohatit o nemalé peníze. Ruční výroba zažívá v současnosti velký boom. Lidé stále víc vyhledávají právě ruční práce a proto jsem se rozhodl zaměřit svou pozornost na tento způsob výdělku na internetu. Protože i díky handmade si můžete vydělat zajímavé sumy peněz.

 

Poptávka po ručně dělaných výrobcích v poslední době narůstá každým dnem. Důvodů je vícero. Ptáte se, co motivuje lidi k tomu, aby upřednostňovali ruční výrobu? Asi největším důvodem je to, že každý výrobek v sobě nese kus lásky, umu, starostlivého zpracování, kreativní tvořivosti, originálního pojetí a poctivé práce. Tyto výrobky nejsou z pásové výroby, která chrlí stovky až tisíce stejných produktů do prodejen. Potom se často stává, že potkáte na ulici někoho, s kým máte stejná trička, boty, děti hračky nebo sponky do vlasů… Příkladů je mnoho. A právě to je hlavním důvodem, proč chtějí lidé něco nového, něco, čím se budou moci pochlubit, něco, co jiní nemají.

 

Co všechno spadá do oblasti handmade?

Názorná ukázka kreativity některých lidí.

Výraz handmade označuje ruční práci. Čili vše, co můžete vyrobit vlastníma rukama. Umíte háčkovat? Potom můžete nabízet na prodej různé ozdoby, čepice, šály, oblečení pro panenky, dekorace do domácnosti a podobně. Všechny tyto výrobky můžete prodávat, a tak je zpeněžit. Nebo vás baví výroba různých náušnic, čelenek nebo jiné bižuterie? I to je způsob, jak si můžete vydělat. Je všeobecně známé, že ženy chtějí být krásné a držet krok s módou. Na to používají různé prostředky a doplňky. Pokud by si měly vybírat mezi tuctovými kousky a jedinečnými ručně dělanými ozdobami, určitě vyhraje druhá možnost.

Máte dar kreslení? Potom můžete kreslit různé obrazy nebo portréty podle požadavků. Můžete také vyrábět pohlednice, blahopřání nebo svatební pozvánky. Možností je mnoho. Do této skupiny patří také jiné druhy výrobků, ne jen takovéto maličkosti. Existuje mnoho šikovných lidí, kteří ovládají různé řemeslné činnosti a své výrobky následně prodávají. 

 

V poslední době se do popředí dostávají například různé výrobky ze dřeva. Jde o jednoduché vyřezávané věci, ale také různé náročnější produkty, jako jsou například postele z masívu nebo jiné druhy nábytku. Pokud někdo touží po kvalitním a originálním prádelníku nebo truhle, určitě bude hledat nějakého šikovného kutila, který je vyrobí.

Pokud jste šikovná švadlena, můžete prodávat vámi zhotovené věci. Pokud máte k tomu ještě také špetku kreativity a vaše kousky jsou zajímavé a mají nádech něčeho nového, první výsledky se určitě dostaví co nevidět. A právě toto je možnost. Možnost, jak využít své poznatky, dělat něco, co vás baví, a zároveň si finančně přilepšit

 

Ptáte se, jak začít?

Ještě předtím, než se rozhodnete své ruční výrobky vyrábět ve velkém a budete se je snažit prodat, měli byste zvážit pár základních věcí. Jedna věc je dělat něco pro své potěšení a jiná věc, pokud chcete něco dělat ve velkém. Je sice pravda, co se říká, že začátky jsou těžké, ale pokud máte o prodej handmade výrobků vážný zájem, potom se musíte připravit na to, že se budete muset této práci nebo své zálibě věnovat o mnoho víc než předtím.

Také na začátek potřebujete mít několik produktů, které můžete nabízet na příležitostný prodej. Kromě toho je potřeba zvážit, jestli v případě úspěchu budete mít dostatek času na to, abyste se mohli výrobě věnovat.

 

Výhody handmade práce

Ruční práce má své nepopiratelné výhody. Mnoho lidí se k ní dostalo tak, že měli nějaký koníček nebo zálibu ve zhotovování různých dekorací či jiných předmětů. A potom vznikl nápad, co tak využít tuto svoji zálibu a začít výrobky prodávat? Asi největší výhodou ze strany prodávajícího je, že práci může vykonávat v pohodlí domova a tehdy, kdy to vyhovuje jemu.

 

Názorná ukázka vlastnoručně vyrobených dekoračních předmětů.

 

Kde prodávat své vlastní výtvory?

Pokud vás tato myšlenka nadchla a v hlavě se vám začaly rodit různé nápady, potom vás určitě napadlo také to, kde můžete své vlastnoručně vyrobené dekorační předměty prodávat. Možností je vícero. Klasický prodej přes různé inzertní servery a bazary jako bazos.czbazar.czemimino.cz nebo modrykonik.cz a různé podobné stránky napadly asi každého. Taktéž každého určitě napadla propagace na sociálních sítích jako facebook, twitter, linkedin a jiné.

 

Další možností je vytvořit si vlastní webovou stránku a své ručně vyráběné výrobky prodávat na ní. S tím jsou však spojené další náklady na tvorbu stránky a na její provoz.

Nevýhodou tedy je, že budete muset investovat nemalé peníze na reklamu, resp. marketing. Přece jen, návštěvníci se na vaši stránku jen tak z ničeho nic nedostanou. Také zaplatíte nějaké peníze za nákup domény (www stránky) a hosting, kde se budou ukládat údaje z vaší webové stránky.

Mít vlastní webovou stránku má i výhody. Jednou z nich je, že na rozdíl od níže zmíněných handmade portálů si z vašeho výdělku nikdo nestrhává provizi za zprostředkování prodeje.

 

Tento způsob je vhodný spíše pro pokročilé prodejce, kteří již mají nějaký přehled a zkušenosti v handmade podnikání a chtějí přejít na vyšší level.

 

Využít můžete také všeobecné portály na mikropráci a mikroslužby jako stovkomat.cz, fobo.cz, jaudelam.cz  a mnoho jiných, o kterých jsem psal v sekci Mikropráce. 

 

Asi nejjednodušším způsobem, jak můžete své kreativní výtvory prodávat bez zbytečných dodatečných nákladů spojených s reklamou a propagací, je zaregistrovat se na handmade portálech, které nabízí zprostředkování prodeje. Asi nejznámějšími portály jsou fler.cz  a sashe.sk. Podobných portálů je však v Česku a na Slovensku vícero. 

Registrace na handmade portálech je vhodná především pro začátečníky. Jak jsem již uvedl výše, neplatíte žádné měsíční poplatky a není potřeba ani investovat horentní sumy do reklamy. Jednotlivé handmade portály mají desetitisíce návštěvníků měsíčně, o reklamu máte tedy postaráno. Nevýhodou je však velká konkurence a to, že si každý handmade portál účtuje provizi za zprostředkování prodeje. Platíte však až tehdy, když prodáte. Poplatek se většinou pohybuje od 5 do 30 % z ceny prodávaného výrobku. Každý portál má jiné podmínky. U některých platíte dokonce i za zalistování produktů.

 

Přečtěte si také článek přehled českých handmade portálůkterý jsem pro vás připravil. Najdete tam seznam těch nejznámějších a nejpoužívanějších.

 

Své vlastnoručně vyrobené věcičky můžete prodávat i na zahraničních stránkách. Zmíním dvě nejznámější, a to Etsy a největší obchodní portál na světě, Amazon. K druhému zmíněnému portálu najdete článek i na mém webu. V sekci jak prodávat vlastní handmade výrobky na Amazonu najdete více informací.

 

Jestli jste v článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst také diskusní fórum, tam možná najdete nějaké zajímavé informace k tématu.

Přišli jste už někdy do kontaktu s handmade? Budu rád, když se zapojíte do diskuse a napíšete své vlastní zkušenosti.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply