Jak si vydělat fotografováním, co jsou to fotobanky

Možnost vydělat si peníze fotografováním nejen pro profesionální fotografy, ale také pro amatéry.

Máte umělecké cítění, díky kterému vidíte věci, které jiní nevidí? Díváte se na věci z různých úhlů, nejen z těch klasických, a rádi fotografujete? Přátelé a rodina žasnou nad vašimi fotografiemi z dovolené nebo jakéhokoliv výletu? Pokud patříte k lidem, kteří při oslavách pobíhají s fotoaparátem a snaží se zachytit ty nejkrásnější a nejzajímavější momenty, které tvoří náš život, tento článek je věnovaný právě vám. Zkusili jste se někdy zamyslet nad tím, že focení, kromě toho, že je vaším hobby, by mohlo být také vaším zdrojem příjmů? 

 

Jak si vydělat fotografováním

Chtěli byste mít příjem z toho, co vás baví a z čeho máte radost? Pokud jste si pomysleli, že to je nemožné, protože jako fotograf – amatér nemáte žádné profesionální zkušenosti, rád vás vyvedu z omylu. Na internetu existují různá místa, kde můžete nabízet své fotografie na prodej. Nyní nemám na mysli inzertní portály ani nic podobného, i když i to je jedna z možností. Jde o „novinku“ na našem trhu, o takzvané fotobanky.

Fotobanka představuje velkou databázi různých fotografií od různých autorů. Nemusí však jít jen o fotografie. Velká poptávka je také po různých obrázcích. Jste-li šikovný grafik, též zbystřete pozornost. Ptáte se, jaký je princip prodeje fotografií za pomoci fotobanky? Jde o úplně jednoduchou záležitost. Pokud máte dobré fotografie, uveřejníte je ve fotobance. Ta je nabídne na prodej potenciálním zájemcům. Pokud si je někdo koupí, 50 % z ceny je vašich a 50 % zůstává fotobance. Zdá se vám to málo? Pokud si myslíte, že se to nevyplatí, netřeba hned házet flintu do žita, ale raději pouvažovat. Co myslíte, je lepší věnovat se svému koníčku a vydělat si navíc aspoň něco, nebo raději nic?

Ďalšie možnosti podnikania

Když budete nabízet fotografie sami za vysokou cenu, pravděpodobnost, že je také prodáte, je dost nízká. Takto se vám nabízí možnost vydělat méně, ale svůj obrat získat několikrát. Vše závisí na tom, kolik zájemců si koupí vaši fotografii.

 

Tak co říkáte, ještě stále se vám zdá tato možnost málo zajímavá? V podstatě nemusíte dělat nic navíc, jen zasíláte své fotografie bance. Ta je uveřejní a nabízí na prodej

 

Bude o moje fotografie zájem?

V první řadě je potřeba vytvořit si slušnou databázi fotografií. Pokud jich zašlete jen pár, pravděpodobnost, že něco vyděláte, je nízká. Pokud jich je pár stovek, šance je už vyšší. S pár tisíci fotek můžete vydělat měsíčně také několik stovek až tisíc korun. Za předpokladu, že tyto fotky pošlete také do jiných fotobank, může být váš příjem několikanásobně vyšší. 

Netřeba však očekávat, že se z vás za měsíc stane milionář. Výhodou ale je, že si takto vybudujete pasivní příjem. Proč pasivní? Protože příjem za tyto fotky můžete dostávat také za 20 let (pokud o ně bude zájem a někdo si je koupí), kdy se budete věnovat něčemu úplně jinému. Dobré, ne?

 

Ilustrační fotografie spokojených a šťastných lidí - databáze fotek ve fotobance.

 

Fotobanky nabízí příležitost začátečníkům, amatérským fotografům i profesionálům. Nepopiratelnou výhodou je to, že nemáte žádné vstupní náklady (za předpokladu, že nejste úplný začátečník bez fotoaparátu). Pokud fotíte, znamená to, že fotoaparát už máte. Možná si z  výdělků časem koupíte nějaký lepší, kvalitnější. Ale to je otázka budoucnosti a vašeho rozhodnutí. Ve spolupráci s takovou institucí, jako je fotobanka, máte také větší šanci na úspěch. Postupem času se k vám mohou dostat zajímavější nabídky.

 

Co je potřeba o spolupráci s fotobankou vědět

Důležité je vědět, o jaké fotografie je zájem. Když pošlete fotky s „hloupostmi“ a ne příliš zajímavými náměty, tak asi velmi neuspějete. Tuctové a slabé fotografie šanci mít nebudou. Každá banka má svoje vlastní podmínky a také specifický okruh klientů. Žádané byly vždy například fotografie šťastných a spokojených lidí. Zkuste začít fotit portréty. Velmi dobře prodejné fotografie jsou takové, které ztělesňují také emoce. Jako příklad můžeme uvést šťastnou rodinu, roztomilé smějící se dítě, ustaranou pracující ženu atd.

 

Klientelu fotobank tvoří grafická studia, reklamní agentury, různé magazíny, časopisy. Ti pro svoje články, reklamy a spoty potřebují, a vždy budou potřebovat, fotografie, které dotvoří celkový dojem. Kromě fotografií lidí jsou žádané také cestovatelské a různé ilustrační fotografie.

 

Kde najdu fotobanku?

Vyhledávání fotobanky je lehké jako facka. Do vyhledávače stačí zadat klíčový výraz fotobanka a ten vám vyhodí hned několik možností. Mezi nejznámější patří např. fotobanka.cz nebo picmax.cz. Další jsou fotolia.comdreamstime.comshutterstock.com

Druhá skupina stránek je však v anglickém jazyce. Takže je fajn, když angličtinu ovládáte nebo alespoň máte ve svém okolí někoho, kdo vám rád pomůže. Výhodou je také to, že své fotografie můžete nabízet najednou ve více fotobankách. Pro vás to znamená, že z jednoho portfólia vám může plynout více příjmů. Závisí to jen na tom, v kolika fotobankách se zaregistrujete a kolik portfólií vytvoříte.

 

Jak probíhá vyplácení?

Tato sekce vás bude zajímat asi nejvíc. Jak jsem už zmínil, každá fotobanka má svá specifická pravidla a to platí také při vyplácení výdělku. Ve většině bank to funguje tak, že honorář vám je vyplacený až po dosažení určitého stropu, který fotobanka určí.

Asi nejjednodušším a nejrozšířenějším způsobem placení je zaslání šeku. Na vaši adresu přijde šek, který vám banka proplatí. Tento způsob je však dost zdlouhavý.

 

Pár slov na závěr

Na závěr si zkusíme shrnout, jaké výhody pro vás vyplývají z takové práce. Věnujete se svému koníčku a děláte něco, co vás baví. Využít můžete také starší fotografie, které máte ve své databázi. Práci se věnujete tehdy, kdy uznáte za vhodné. Ve výběru námětů vás nikdo a nic neomezuje. Na začátku nemáte téměř žádné vstupní náklady. Své příjmy můžete znásobit, pokud se zaregistrujete ve více fotobankách a vytvoříte více portfólií. Je zde i zajímavá perspektiva do budoucna, která závisí jen na vašich schopnostech a na tom, jak budete pracovat. Inspiraci můžete čerpat také od známých a rodiny. Nemusíte se trápit s propagováním ani se sháněním kupců, vše za vás vyřídí fotobanka

 

Že jste nenašli informace, které jste hledali? V tom případě si přečtěte diskusní fórum, možná je najdete právě tam.

Máte už nějaké zkušenosti s tímto způsobem výdělku? Pokud ano, budu rád, když napíšete do diskuse a podělíte se o ně se všemi.

 

Líbí se vám můj web? Pokud ano, doporučte jej svým přátelům, určitě vám budou vděční. Také se můžete přidat do mé facebookové skupiny, ve které vás budu neustále informovat o nových nabídkách práce z domova a o možnostech vydělávání na internetu. Klikněte na  „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply