Televizní audiotextové hry – jak fungují?

Televizní audiotextové hry, zaručený a jednoduchý výdělek, nebo podvod?

Také už se vám při nočním přepínání televizních kanálů a hledání nějakého zajímavého programu stalo, že natrefíte na nějaké audiotextové hry? Jsou poměrně známé, protože je především v pozdních nočních hodinách vysílá mnoho televizí. Na první pohled jde o zajímavou záležitost. Moderátorka vás láká na zajímavou výhru jen za to, že správně odpovíte na lehkou otázku. Možná si pomyslíte – proč to nezkusit, vždyť jde o jednoduchý výdělek. Zkusili jste se někdy zamyslet nad tím, zda je to skutečně tak?

 

Jedno moudré přísloví praví: ,,Není všechno zlato, co se třpytí“. Dovolím si tvrdit, že v tomto případě to platí dvojnásobně. Proč si to myslím? Pojďme si to rozebrat podrobněji.

 

Pojďme si vydělat

Zkusme si na začátek uvést nějaký příklad. Paní v televizi vás láká na šťavnatou výhru padesát tisíc korun, ale ty vyhrajete jen v případě, když uhádnete pomyslnou značku auta. K dispozici máte také pomoc: V názvu značky auta se objeví písmenko A. Jednoduché, že? Tak kolik takových značek vás hned napadlo? Pět? Deset? Padesát? Stále málo. Víte, kolik takových značek existuje? Snažil jsem se je spočítat, ale přestalo mě to bavit u písmene D, když jsem těch, které vyhovují danému zadání, napočítal 200. Povězme ale, že do relace zavoláte a řeknete svůj tip. Kdo vám zaručí, že vaše odpověď nebyla skutečně ta správná? Vždyť i já vám mohu položit otázku: ,,Povězte mi, které číslo od 0 do 9 mám na mysli.“ a nechám vás devětkrát tipovat. Určitě neuhádnete to správné. 🙂

 

Takovým způsobem tam mohou lidé volat a volat a výhru nemá zaručenou nikdo. Výsledek je jednoduchý. Vy budete zklamaní a ještě vám přijde mastná faktura za telefon, protože jste volali na audiotextová čísla, která mají vysoké taxy za minutu hovoru.

 

Zkusme se podívat na jiný příklad

Uhádněte kdo je na obrázku, najděte 3 rozdíly, uhádněte značku auta.

Moderátor soutěže vám zadává logické hádanky nebo klade jednoduché úkoly: Uhádněte, kdo je na obrázku. Uhádněte, o jaké město jde. Najděte na obrázku zvíře. Najděte tři rozdíly. Příkladů je nespočet. Odměna tři tisíce. Vy se tam jako zázrakem dovoláte, povíte správnou odpověď a už vám gratulují k zasloužené výhře. Vy jste celý nadšení. Vždyť kdo by také nebyl. Moderátor vás ještě chvilku podrží na lince, zeptá se, odkud jste, jak se jmenujete a možná na další věci. Potom vás přepojí do zákulisí, počkáte, než vám to někdo zvedne a nadiktujete potřebné informace. Obvykle to trvá několik desítek minut. Někdy vás drží na lince i na začátku, než skončí účastník před vámi.

Vystřízlivění přijde ve chvíli, kdy uvidíte vyúčtování od svého operátora. Jak jsem už zmiňoval, sazby za hovor jsou vysoké a pohybují se ve výšce několika desítek korun za minutu. Ještě častěji se stává, že se do této hry vůbec nedovoláte nebo vás ani nepřepojí do vysílání. Přesněji řečeno, dovoláte se do redakce, tam vám něco poví, případně se odvolají na status hry a jednoduše vás zruší. Samozřejmě vám už byli naúčtované peníze za hovor, který trval několik minut.

Status hry představuje soubor pravidel pro audiotextové hry. Je to velmi zajímavé čtení. V některých z nich je zakotveno, že redakce si vybírá lidi, které přepojí do studia. Čili z právního hlediska nemáte žádné páky na to, abyste jim dokázali, že jde o podvod. Využívá se to hlavně u her, ve kterých je nabízena vysoká odměna, například padesát tisíc korun. „Naoko“ se tam dovolá pár lidí – dosazených – něco řeknou, ale nikdy ne správnou odpověď. Suma pomalu klesá a klesá. Až když je na nějakém minimu, do vysílání přepojí skutečného soutěžícího.

 

Právě nedávno vysílali na jednom televizním kanále podobnou soutěž o padesát tisíc korun. Uhádněte, kdo je na obrázku. Obrázek se skládal ze čtyř kousků puzzle, které byly zpřeházené, ale přesto musel i slepý vidět, že je to „božský“ Karel Gott. Za celou soutěž – 90 minut – do vysílání přepojili jen dva lidi. Jeden pověděl, že na obrázku je Karel Schwarzenberg (politik), ten druhý řekl ještě větší blbost. No síla… 

 

Audiotextová soutěž, najděte zvíře v obálce, za nesprávnou odpověď 3000 Kč.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

 

Pár slov na závěr

Jak se před tímto podvodem ubránit? Nejjednodušším řešením je jednoduše nevolat. Na diskusních fórech najdete množství lidí, kteří tam prezentují svoje, pochopitelně negativní, zkušenosti. Pozitivní jsem nenašel žádnou. Proti takovému okrádání čestných občanů by měla zakročit v prvé řadě zákonodárná moc. V roce 2013 byli pokutované první audiotextové hry, ale ani to jim nezabránilo v tom, aby pokračovali dál. Je to pro ně vcelku dobrý byznys.

 

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Potom se zkuste podívat také do diskusního fóra. Možná tam najdete pár zajímavých informací na toto téma.

Najde se tu někdo, kdo má s těmito televizními audiotextovými hrami pozitivní zkušenost? Pokud ano, napište, prosím, do diskuse.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply