Psaní článků z domova – 7 možností, kde hledat výdělek

Jak a kde hledat zakázky na psaní článků a textů z domova.

Brigáda z pohodlí domova nebo odkudkoliv, kde je internetové připojení a notebook po ruce. Potřeba je pouze chuť a touha učit se novým věcem, stejně jako odpovídající pravopis a stylistika. Ve volných chvílích si tímto způsobem můžete přivydělat přes internet docela zajímavé peníze. Možností, jak vydělávat psaním PR článků a různých textů, je celá řada. V této recenzi si představíme 7 nejzajímavějších. Najdete zde i ověřené tipy a doporučení + 9 online portálů, kde můžete hledat zakázky/nabídky práce.

 

7 Ověřených způsobů, jak si přivydělat psaním článků

 

1. Vytvářejte vlastní obsah na osobním blogu

Blogeři si na svém blogu mohou vydělat několika způsoby.

Jednou z prvních věcí, které vás jistě v souvislosti se zmíněným tématem napadne, je založení vlastního webu nebo nějakého magazínu, postupná tvorba jeho obsahu a vydělávání skrze reklamu. Stačí málo, zvolíte si téma, vytváříte texty a videa, snažíte se monetizovat blog – skrze affiliate či reklamní systém vybrané třetí strany.

Vždyť jen ve střední Evropě se díky blogování živí desítky tisíc lidí.

Můžete psát o svých zážitcích z cest nebo komentovat každodenní život. Tématika je neomezená a jedinou podmínkou je, abyste své čtenáře patřičně bavili (a ti se rádi vraceli i v budoucnu, což vám bude generovat zisk). Zní to jednoduše? Potom byste měli vědět, že na začátku je poměrně dlouhá cesta k úspěchu. Současně ale platí, že nic není nemožné.

 

Možností, jak mohou blogeři, majitelé magazínů nebo obsahových webů vydělávat, je několik. Může to být prodej PR článků či zpětných odkazů, propagace produktů prostřednictvím affiliate marketingu nebo můžete propagovat vlastní produkty a služby.

 

Pokud vás zajímá, jaké jsou další možnosti vydělávání peněz psaním blogových článků, pak se proklikněte na článek TOP 8 možností, jak monetizovat svůj blog.

 

2. Pište pro jiný blog či magazín, vytvářejte zpravodajství

Každým dnem vznikají nové internetové stránky, magazíny, e-shopy a něco na nich být napsáno musí. A to je šance pro vás. Můžete se stát redaktorem a psát články do online časopisů, texty pro blog některého e-shopu nebo můžete tvořit rozhovory pro regionální magazín.

Tématika je vlastně na vás, tedy pokud dokážete oslovit poptávku majitelů webů, hledajících nové posily do redakcí. Sportovní zpravodajství, recenze filmových novinek, ale i zážitky z každodenního života nebo různých kulturních akcí. Originalita se počítá, nebojte se projevit a vystoupit z davu, zaujmout čtenáře a stát se oblíbeným internetovým novinářem.

 

Ze začátku jen sbírejte reference, guestblogging je také velmi oblíbenou metodou, jak se dostat do hledáčku různých zpravodajských portálů a magazínů. Jde v zásadě o velmi jednoduchou formu výměnného obchodu. Autor/bloger napíše článek a zveřejní ho na nějakém magazínu, který nabízí možnost guestbloggingu. Na konci článku uvede své jméno případně také odkaz na svůj blog. Pokud bude mít článek vysokou čtenost, může se stát, že si ho přečte nějaký majitel magazínu, který právě hledá posilu do redakce a nabídne blogerovi placenou spolupráci ve formě DPP (brigády) či dokonce smlouvy na HPP.

Spokojení budou všichni, majitel magazínu získá kvalitní obsah pro svůj web a bloger/ textař má tímto způsobem možnost zdarma prezentovat své jméno.

 

Kdo se chce prosadit jako copywriter, musí být viděn. V opačném případě mezi dalšími zájemci, kteří se umí lépe prezentovat, jeho talent bohužel zanikne. Nebo psaní textů nepřinese takový přivýdělek, aby vůbec stál za řeč.

 

Některé magazíny dokonce nabízejí i placenou formu guestbloggingu, resp. psaní článků za peníze. Většina vám zaplatí podle čtenosti článku (pokud bude mít váš článek slabou čtenost, moc nevyděláte), jiné magazíny nabízí za článek fixní, předem dohodnutou, sumu. Výše odměny závisí na odbornosti článku, tématu, rozsahu a dalších parametrech, a samozřejmě i na dohodě s majitelem magazínu.

A jak vlastně najít takové nabídky? Otevřete si Google vyhledávač a vypíšete klíčový výraz. Například „pište pro nás“. Google vám ve výsledcích vyhledávání nalezne desítky webových portálů, které nabízejí spolupráci pro začínající, ale i pokročilé pisatele.

 

Do Google vyhledávače napište klíčové slovo, například "pište pro nás".

 

Zkusit můžete i výrazy „pište pro náš magazín“, „staňte se redaktorem“, „chci psát pro magazín“ nebo také „staňte se naším copywriterem“, „hledáme někoho na psaní článků“, „hledám blogera“, „hledáme textaře“ nebo „staňte se naším redaktorem“. Určitě vás napadne ještě něco dalšího.

 

Najdete mnoho zajímavých nabídek. Zkuste oslovit některý magazín s přáním pro něj psát. V nejhorším případě budete odmítnuti (nebo magazín vůbec nezareaguje). Ale také mohou vaši nabídku uvítat, a vy tak získáte práci/novou zakázku.

 

Přestože uspět v dnešní konkurenci je těžké, vždy je velká šance, že váš obsah osloví velkou skupinu lidí. Cestou je však originalita a samozřejmě kvalita. O perfektní gramatice se ani nemusíme bavit. Pokud budete vážně dobří, může to skončit i tak, že budete pracovat na stálo pro Alza.cz, nebo psát články pro některý známý mediální časopis.

 

3. Napište ebook nebo knihu

Napsat můžete také knihu nebo ebook.

Pokud máte námět na e-book nebo rovnou knihu, nebojte se zazářit! Dost možná vytvoříte obsah, který bude úspěšný, zvláště pokud jste plní originálních myšlenek. Byla by škoda nevyužít moderní svět k zajímavému přivýdělku, zvláště pokud máte patřičný talent, umíte pracovat s Wordem, Acrobat Readerem a zpracování PDF vám nedělá potíže.

Můžete opět napsat vlastní knihu / ebook a následně ji prodávat v online knihkupectvích nebo můžete psát knihu někomu jinému. Například se můžete stát ghostwriterem a psát knihu nebo autobiografii některé slavné osobnosti/spisovatelce.

 

Vydělávat peníze můžete také psaním reklamních článků, básní, povídek, recenzí na různé produkty, návodů, jak něco udělat nebo čeho se vyvarovat. Můžete psát o vlastních zkušenostech, můžete vytvářet popisy k e-shopům, e-mailové newslettery nebo psát placené příspěvky na sociální sítě pro nějakou firmu … v podstatě cokoliv.

 

4. Zakázky na psaní textů můžete hledat na různých portálech

Pokud jste někdy pátrali po tom, kde získávají zakázky / pracovní nabídky na na externí spolupráci jiní lidé, kteří se věnují psaní článků do časopisů či pro různé weby, určitě tušíte, o čem nyní bude řeč.

Další zajímavou příležitost, kde si můžete najít nějakou krátkodobou brigádu na dohodu, případně klidně i práci na plný či zkrácený úvazek, nabízejí portály, které fungují jako tržiště. Jsou to stránky, které spojují textaře/copywritery a inzerenty.

Pro copywritery jsou tyto portály skvělá příležitost, jak vydělat peníze na internetu z domova a zároveň možnost získat nějaké reference a rozšířit tak své portfolio. Pro firmy je to zas skvělý způsob, jak poměrně levnou cestou koupit texty pro své eshopy, magazíny a jiné online projekty.

V České republice funguje těchto portálů hned několik, postupně si všechny představíme.

 

Registrace do níže uvedených portálů je zdarma, nebojte se tedy připojit ke všem. Více vytvořených inzerátů = vyšší šance na výdělek.

 

Copywriting.cz – prodávejte texty několika způsoby

Copywriting portál nabízí psaní článků za peníze a také prodej reklamy.

Zajímavý portál fungující již sedm let, který sdružuje stovky copywriterů. Díky přímému propojení s dalšími weby, jako je například PayPost.cz (Paypost propojí vaše sociální sítě a blogy s inzerenty, nabídne řadu zajímavých poptávek) nebo Guestblogging.cz, je velmi populární i mezi inzerenty, kteří zde hledají někoho, kdo jim bude plnit webové stránky či online magazíny různými texty. Najdete zde velmi často psaní PR článků, na různá témata – bydlení, auto-moto, finance, zdraví a výživa, sport, lifestyle, móda a krása a mnoho dalších.

Přehlednost je hlavní zbraní Copywriting.cz, po registraci tu najdete až desítky různých možností, kde začít. Jako copywriter můžete na portálu oslovovat firmy, které poptávají texty, překlady, případně korekce. Stačí kliknout na „Přehled poptávek“ nebo vyplnit profil tak, aby se inzerent ozval brzy sám – a hlavně sbírat reference. Nabízí se i varianta prodeje vlastních článků, které máte tzv. „v šuplíku“.

Výplatní minimum je 1 000 Kč, což v praxi znamená několik různých textů.

Nezáleží na tom, zda jste zaměstnanec, který by si rád přilepšil při práci, případně jste student a hledáte něco při studiu nebo jste maminka na mateřské dovolené a chcete si vytvořit extra příjem do rodinného rozpočtu, tento výdělek je vhodný pro každého, kdo má perfektní gramatiku, chuť učit se nové věci a talent na psaní.

Zpočátku dokonce ani není nutné vlastnit živnostenské oprávnění. Zákon povoluje přivydělat si do určité částky. Časem, když se váš výdělek rozroste, si založíte živnost.

Pokud máte vlastní blog, můžete prodávat i reklamní plochy nebo psát guestblogging a zvýšit si reputaci.

Dosud se na portálu Copywriting.cz prodalo více než 22 tisíc textů, přes tisíc inzerentů hledá zajímavé články, které ještě nejsou nikde zveřejněné a které můžete napsat právě vy!

Aktuální poptávky pro copywritery sledujte zde.

 

Copytrh.cz – tržiště na nákup a prodej PR článků

Copytrh.cz je jednoduchý portál fungující jako online tržiště na nákup a prodej článků. Zařaďte se po bok několika stovek copywriterů, vybírejte si z poptávek, které se každým dnem mění.

Poptávka má stanovenou platnost vždy na 15 dnů, takže nenarazíte na nic, co by již nebylo aktuální.

Výplatní minimum činí tisíc korun českých, samotnou výplatu lze očekávat do sedmi dnů od schválení v adminu. K dispozici jsou zde i online platby, což z pohledu inzerentů přidá na důvěryhodnosti.

Registrovat se můžete zde.

 

Copywriteri.cz – zajímavé poptávky pro začínající textaře

Web, na němž můžeme najít zajímavé poptávky, nejen pro začínající psavce. Po registraci vyplníte svůj profil, uvedete základní údaje a počkáte, dokud nebude zveřejněna poptávka, která vás osloví hned na první pohled.

Na stránce copywriteri.cz v kategoriitržiště textů“ lze nabídnout svou vlastní práci.

Pokud napíšete kvalitní text, půjde o vstupenku mezi profesionály – a je jen na vás, jak ji využijete a jak moc na sobě budete pracovat. Může jít o pěkný přivýdělek nebo full-time / part-time pracovní příležitost.

Aktuální poptávky můžete sledovat zde.

 

Placla.cz – populární web vhodný především pro blogery

Psaní článků a prodej reklamy na stránce Placla.cz.

 

Snad každý, kdo se někdy ponořil do vod tuzemského online marketingu, zná tuto prověřenou značku, která má už více než jedenáctiletou tradici! Placla.cz nabízí stovky poptávek, bez nutnosti aktivního hledání. Provize je připsána hned poté, kdy je napsaný článek schválen.

Placla.cz propojí inzerenta s blogerem, začít s prací můžete hned po jednoduché registraci. Protože jde o web mezi inzerenty velmi populární, najdou zde i začínající copywriteři zajímavé nabídky – a možnost odrazit se až ke hvězdám…

Pokud máte blog můžete na Placle prodávat i reklamní plochy.

Více informací najdete zde.

 

Pryard.com – stránka spojující různé tvůrce obsahu

Web, který funguje v české, slovenské a anglické verzi, propojuje influencery, blogery, překladatele, copywritery, fotografy, a plno dalších tvůrců obsahu už od roku 2019.

Pryard.com staví na letitých zkušenostech svých autorů nejen se světem online marketingu. Přehledný katalog, který umožní vyfiltrovat jen to, co potřebujete – nejen tehdy, pokud se věnujete linkbuildingu.

Začít můžete zde.

 

Kupobsah.cz – vybírejte z několika různých kategorií

Dalším místem, kde hledají majitelé webových portálů a magazínů nové pisatele do svých redakcí, je také Kupobsah.cz. Někteří možná znají z minulosti tento portál pod názvem Kupclanek.cz.

Jednoduchá registrace, přehledný design, to jsou hlavní bonusy, které se zde nabízejí. Počkejte si na zajímavou nabídku, vybírejte z několika různých kategorií a podkategorií, oslovte zájemce svým příběhem.

Poctivě vyplněný profil je prvním krokem k úspěchu. Bez strukturovaných informací máte mnohem nižší šanci, že budete inzerentem vybráni.

 

Jaudelam.cz – tržiště zaměřené nejen na psaní textů

Pokud jste student, který by si rád přivydělal při škole nebo důchodce, kterému nestačí důchod a hledá další formy příjmu, případně jste maminka na MD, placené psaní článků můžete odstartovat i registrací na portálu, jehož název už evokuje vše podstatné.

Přehledné kategorie, mezi nimiž nechybí ani programování, grafika a online marketing a kde pochopitelně najdete i sekci věnující se překladům a psaní lifestylových ale i odborných článků.

Jaudelam.cz přinesl tvůrcům internetového obsahu desítky milionů korun a svůj přivýdělek zde můžete najít i vy. Tisíce nabídek, bezpečný nákup i prodej, ale také online živý chat s operátorem. Pokud potřebujete něco vyřešit nebo máte další otázky k fungování webu, i to přidá na důvěře.

 

Stovkomat.cz – portál nabízející online služby

Portál, který se specializuje na online služby a díky svému propracovanému systému znamená garanci pro investory – v případě nespokojenosti s obsahem je možná reklamace. Právě proto zde najdete pestrou paletu poptávek nejen pro zájemce o psaní a překlady, ale i grafiky, online marketéry. Najdete zde také zakázky pro profesionální správce sociálních sítí.

Možnost vytvořit si profil, sbírat recenze a posléze získat velkou popularitu u řady firem – stačí jen trochu píle, času a odhodlání.

Stovkomat.cz funguje už dlouhé roky, píše se o něm na předních českých zpravodajských portálech a jistě jej dobře znáte alespoň z doslechu… Portál je vhodný především pro začínající textaře, kteří jsou ochotní napsat článek za nižší částku, případně výměnou za reference.

 

Mikrojoby.cz – portál vhodný nejen pro textaře ale i korektory textů

Práce na doma online, brigáda, vydělávání peněz přes internet. I tak se dá v krátkosti popsat portál jako je mikrojoby.cz.

Na trhu od roku 2018, možnost karetních transakcí, sbírání referencí, které pak budují důvěru s dalšími inzerenty. Pro začínající textaře zajímavá příležitost, pro řadu firem zase šance, jak získat nové a spolehlivé autory obsahu svých prezentačních webů.

I zde najdete kromě možnosti psát texty i další profese. Na své si tu přijdou programátoři, marketéři, grafici a podobně.

 

5. Nemusíte psát jen česky, aneb kolik řečí znáš…

Výhodou je jistě znalost cizích jazyků, protože psaní článků na zakázku se nemusí omezovat jenom na české nebo slovenské prostředí. Naopak, umíte-li anglicky, německy, rusky či španělsky, máte dveře otevřené!

Pokud si dokážete vykomunikovat zakázku, můžete získat i dlouhodobou brigádu či dokonce klasický home office, stále rozšířenější formu spolupráce napříč světadíly, kde odpadá financování kanceláří a firmám i další starosti a výdaje.

 

Výhodou může být i lepší finanční ohodnocení (cenu za napsání článku regulujete vy, záleží tedy na vás).

 

6. Zakázky a nabídky na psaní článků můžete hledat i na Facebooku

Sociální sítě jsou skvělým způsobem, kde si můžete vcelku jednoduše najít zajímavé zakázky nebo práce na psaní článků. Ne vždy však jde o nabídky na home office.

Na Facebooku je hned několik skupin, nyní si některé vyjmenujeme.

 

  • „Copywriteři a další psavci” – ve skupině najdete nejen mnoho zajímavých tipů a návodů pro začínající copywritery (jak začít psát a podobně), ale čas od času se zde objeví i nějaký zajímavý job na práci z domova (například tvoření popisků k produktům na eshop).
  • „Práce pro copywritery“ – název skupiny je všeříkající. Najdete zde práci na úplný, zkrácený úvazek nebo také zakázky pro OSVČ na externí spolupráci.
  • Jsem copywriter” – skupina pro copywritery a všechny, kteří věří, že obsah prodává. Jedná se spíše o edukační skupinu, ale při scrollování jsem narazil i na zajímavé nabídky, takže skupina je vhodná i na hledání zaměstnání.
  • #HolkyzMarketingu“ – široce zaměřená skupina pro všechny ženy z marketingu napříč obory – copywriting, PPC, SEO a podobně. Určitě se zde dá najít nějaké volné pracovní místo i pro pisatelky.
  • „Marketeri, copywriteri, SEO optimalizéri“ –skupina je vhodná především pro marketéry, ale na své si tu přijdou i korektoři textů, překladatelé či textaři, kteří by si chtěli začít vydělávat peníze psaním článků a reklamních textů. Tato skupina má již přes 15 000 členů, takže si můžete být jisti, že zde najdete mnoho jobů od firem, které hledají do svého týmu šikovné redaktory. Je to slovenská skupina, ale na své si tu přijdou i Češi.
  • “Ako dobre písať (novinári, blogeri, copywriteri)” – dle názvu asi tušíte, že se jedná především o skupinu zaměřenou na vzdělávání. Přesto doporučuji sledovat, občas se zde objeví i nějaká volná pracovní pozice na placené psaní článků.
  • Doporučuji hledat i na Twitteru nebo sociální síti LinkedIn.

 

7. Nabídky práce můžete sledovat i na mé stránce

Kromě výše zmíněného, příležitosti tohoto charakteru můžete sledovat také na mé stránce. Sledujte sekci nabídky práce na psaní článků. Najdete tam práce na plný či částečný úvazek, brigády na dohodu pro studenty nebo zakázky pro živnostníky.

Jedná se pouze o nabídky, které můžete provádět externě, z pohodlí domova nebo vašeho oblíbeného místa.

 

Pár slov na závěr

Zdá se vám to jako dlouhá cesta? Nebojte se, přivýdělek je k mání hned a můžete se pomalu začít zlepšovat. Žádná hvězda se nezrodila přes noc, a když zjistíte, že vám copywriting vyhovuje, dost možná je tu šance začít pracovat na full-time.

Dobrý pravopis i vyjadřovací schopnosti, to je základem pro každou podobnou práci. Na začátku stačí jen chuť do práce, notebook nebo stolní PC a volný čas, který podobným aktivitám můžete věnovat.

Nebojte se neúspěchu! Je možné, že na určitou zakázku nemusíte být hned vybráni, šanci dostane uživatel s větším počtem referencí. Tehdy je ale třeba zkusit to znovu, neboť jednou se na vás štěstí rozhodně usměje. Někdy je možné psát jen za reference, které pak lze použít při dalším nabízení svých služeb. Na místě je vytrvalost a věřte, že co nevyjde díky jednomu serveru, může být na druhém úplně jiné…

 

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Pak se zkuste podívat na diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací k tématu.

Přišli jste už někdy do kontaktu s copywritingem? Pokud ano, co říkáte na tuto profesi? Potěšíte mě, pokud se zapojíte do diskuse a napíšete své vlastní zkušenosti.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply