Co je to ghostwriting a pro koho je tato profese určena?

Ilustrační obrázek ghostwritera - ducha spisovatele.

Popularita výdělků prostřednictvím internetu neustále narůstá a s rostoucí poptávkou se rozšiřuje nabídka. V současnosti existuje pestrá škála možností, jak si na internetu vydělávat, a to jak příležitostně, tak také dlouhodobě. Jednou z takových možností je tzv. ghostwriting. Ten se velmi často zaměňuje s copywritingem. Mezi těmito dvěma obory můžeme najít určité rozdíly, o kterých si řekneme v tomto článku. V něm vám poradím, jak s ghostwritingom začít, a také vám prozradím pár tipů, jak se v něm stát úspěšným.

 

Co je to ghostwriting?

Možná si říkáte, že jste o ghostwritingu nikdy neslyšeli, a že jste se s ním ještě nikdy nesetkali. Opak je však pravdou. Pravděpodobně každý z nás (obzvláště lidé pracující či pohybující se na internetu) na něho už někdy narazil. Práce ghostwritera je totiž všude. Všechny ty články a e-booky bez autora nebo knihy vydávané známými osobnostmi – za tím vším se pravděpodobně skrývá nějaký šikovný ghostwriter, který umí pracovat se slovy a dokonale ovládá gramatiku.

 

Ghostwriter je v podstatě spisovatel na pronájem. Většinou jde o profesionálního spisovatele na volné noze. Jde o člověka, jehož úlohou je napsat článek, e-book nebo dokonce skutečnou knihu. Za svoji práci však získává jen peníze, ne úspěch a uznání, kterého se většinou autorům uvedeným na přebalu knihy nebo pod článkem dostává.

Jak ze samotného pojmu ,,ghostwriter“ vyplývá, jde v podstatě o ,,ducha – spisovatele„. To znamená, že ghostwriter je skutečným autorem knihy nebo článku, které jsou potom vydané anonymně, pod jménem firmy nebo pod jménem autora, který si ghostwritera najal. Zásluhy za dílo tedy získá zadavatel (osoba, která si ghostwritera najala, a která je autorem uvedeným pod textem).

 

Ghostwriter neprodává hotové dílo, které sám ze svého podnětu napsal, a autorská práva k němu. Dílo a autorská práva patří zadavateli, který přišel s nápadem napsat dílo nebo myšlenku vhodnou k sepsání. Vyplývá to ze smlouvy, kterou spolu zadavatel a ghostwriter uzavírají.

 

Možná vám celý systém této spolupráce a význam této činnosti připadají zvláštní. Ale ve skutečnosti to nic zvláštního nebo netradičního není, naopak, jde o běžnou praxi.

Ghostwriteři jsou vyhledávaní například na vytváření nových nebo přepisování starších textů pro osobní, podnikatelské a profesionální účely. Může jít o nejrůznější reklamní texty, plnění osobních blogů jednotlivců i firem, články v magazínech, e-booky nebo knihy. Co se týká psaní knih na zakázku, nejčastěji si je objednávají známé osobnosti vydávající svůj životopis pod svým vlastním jménem.

 

Rozdíly mezi copywritingem a ghostwritingem

Možná se vám po přečtení tohoto článku bude zdát, že copywriting a ghostwriting jsou velmi podobné obory nebo si dokonce pomyslíte, že jde o totéž. Pravdou však je, že copywriter je autor píšící převážně produktové a PR články, anchor texty a jiná reklamní oznámení. Naopak ghostwriter se věnuje víc skutečné literární oblasti. Píše e-booky, knihy, výzkumy a projevy, pro které je potřebné o mnoho víc, než jen talent pro prodej. A navíc, ghostwriter je v podstatě šedou eminencí, která sice knihu napsala, ale její jméno se na přebalu knihy neobjeví.

 

Více informací o copywritingu si můžete přečíst v kategorii jak se stát copywriteremV článku najdete, kromě jiného, také seznam portálů, katalogů pro copywritery, kde si začínající copywriteři mohou hledat zakázky, případně pracovní nabídky.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

 

Pro koho je práce ghostwritera určená?

Jak jste už pravděpodobně pochopili, tato práce není vhodná pro každého. Je určená kreativním lidem, kteří mají talent na psaní. I když spousta copywriterů a ghostwriterů říká, že psaní se dá naučit a talent nahrazuje snaha učit se novým věcem a tvrdá práce.

V druhé řadě je důležitá preciznost a skvělá gramatika. K tomu se však vrátím v následující kapitole. V této kapitole bych chtěl zdůraznit, že spokojeným a úspěšným ghostwriterem může být jen člověk, který chce odvádět dobrou práci, za kterou však nezíská obdiv veřejnosti. Je potřebné smířit se s tím, že obdiv a uznání za práci získá autor, ne spisovatel

 

Pokud vám tedy záleží hlavně na uznání veřejnosti a nedokážete se smířit s tím, že někdo bude vaši práci vydávat za svou, potom tato práce není pro vás. Jestli vám záleží hlavně na odvádění dobré práce, budování kariéry a vydělávání peněz, potom může být ghostwriting pro vás tím správným řešením.

 

Co potřebujete pro začátek?

Co všechno je potřebné pro začátek kariéry.

Jestli vás ghostwriting zaujal a myslíte si, že byste dokázali psát na zakázku, tak se ještě podíváme na schopnosti, které jsou pro ghostwriting potřebné. V první řadě musíte být kreativní. Dalo by se sice říci, že talent se dá nahradit tvrdou prací a úsilím, ale bez jisté míry kreativity to nejde. Představte si, že denně budete vytvářet množství textů na nejrůznější témata, přepisovat internetové stránky nebo formulovat životopis cizí osoby v jejich formě. Taktéž je důležité umět zaujmout, tedy psát poutavé texty, které si čtenář přečte až do konce, a které ho přinutí koupit si produkt nebo obrátit stránku knihy.

Nevyhnutelné je ovládat stylistiku a gramatiku, a to na té nejvyšší úrovni. I když obě tyto věci se dají částečně nahradit vlastním korektorem či editorem, připlatit za něj byste si museli vy sami.

V neposlední řadě je potřebné mít chuť do psaní. Bez chutě by se vám každodenní psaní brzy zprotivilo a mohlo by tak dojít k syndromu vyhoření.

 

Má ghostwriting smysl?

Trápí vás otázka, zda má ghostwriting smysl, jestli takových spisovatelů „k pronájmu“ není už tak moc? Díky rozvoji internetu, zakládání stále nových internetových stránek a magazínů nebo rostoucí přízně k e-bookům zažívá ghostwriting skvělé období. Mnoho lidí touží po poutavých článcích a ještě větší množství lidí není schopných si je napsat samo. Navíc, se zvyšujícím se počtem celebrit a jiných známých osobností se zvyšuje také počet zájemců o služby ghostwriterů, kteří by jim napsali jejich životopisy a životní příběhy.

 

Jaké jsou typy ghostwritingu?

Ghostwriting zahrnuje mnoho oblastí, a proto bychom ho mohli rozdělit do několika kategorií.

 

Autobiografie

Slavní lidé, hlavně ti, kteří nejsou příliš stylisticky a gramaticky zdatní, si velmi často najímají ghostwritery na vytvoření vlastních autobiografií. Autobiografie z rukou ghostwriterů může být přínosnější než vlastní autobiografie, protože ghostwriter může přinést objektivnější pohled na věc. Díky tomu jsou příběhy pravdivé a upřímné. S autobiografií je sice mnoho práce, protože ghostwriter musí hodně studovat, ale výsledný výdělek je velmi atraktivní.

 

Fikce

Někdy lidé přijdou se zajímavým příběhem a skvělou myšlenkou, avšak nemají dostatečné schopnosti a tvořivost na jejich sepsání. Pro tento účel si najímají ghostwritera. U ghostwriterů se cení také odbornost a to v oblasti scénářů nebo divadelních her.

 

Obchodní zprávy a záznamy

Ghostwriter se může uplatnit také v oblasti zapisovatelství, tedy při tvorbě obchodních zpráv nebo soudních záznamů.

 

Blogování

Blogování je v dnešní době velmi oblíbené, i když stále je vnímáno jako psaní osobního deníku. Málokoho by napadlo, že blogy mohou psát najatí ghostwriteři, kteří tak mohou podporovat prodej. V této oblasti je blogování v podstatě marketingovým nástrojem.

 

Výzkumy a zdravotnická dokumentace

Lékaři nebo vědci jsou ve svých oblastech sice velmi vzdělaní a zkušení, ale na psaní často nemají potřebné předpoklady. Proto si výzkumníci a vědci najímají ghostwritery na psaní novinových článků a zpráv s cílem zviditelnit své výzkumy.

 

Projevy

Politici sice mohou mít velké charizma a řečnický talent, často jim však chybí zručnosti spisovatelské, a proto si na psaní projevů najímají ghostwritery.

 

Články pro magazíny a noviny

Ghostwriteři, stejně jako copywriteři, mohou psát nejrůznější články pro média. Ghostwriter však vystupuje anonymně nebo jsou jeho články vydávané pod jménem někoho jiného.

 

Newsletter

Ghostwriteři se též uplatňují v oblasti psaní newsletterů pro agentury, podniky a jiné instituce.

 

Jak začít?

Rozhodli jste se živit ghostwritingem a vybrali jste si oblast, ve které byste se chtěli realizovat? Potom pro vás určitě budou důležité informace o tom, jak začít. V první řadě si vytvořte kvalitní životopis. V sekci o vašich zručnostech je vhodné uvést talent na psaní. V oblasti zálib se zaměřte například na čtení. Celkově se vám budou hodit zkušenosti v práci s programy Word nebo WordPress. Přínosem je seznam publikací, například publikovaných článků (online nebo tištěných). Pokud chcete psát autobiografii nebo jiné knihy, je výhodou, pokud už máte nějakou knihu publikovanou pod svým jménem.

Následně můžete začít jednat s klienty. Začít můžete vyhledáním webových lokalit, na kterých se soustřeďují poptávky pro ghostwritery. Také si můžete vytvořit profil na LinkedIn a přidat se do skupiny ghostwriterů. Získáte tak zkušenosti, získáte reference a rozšíříte si seznam publikací.

 

Největším doporučením však bude vaše spolehlivost a dobře odvedená práce. Potom uvidíte, že většina klientů chce navázat spíš dlouhodobý vztah.

 

Jak uspět aneb pár tipů pro ghostwritery

Pokud se chcete stát úspěšným ghostwriterem, tak si zabezpečte smlouvu, kterou se svými klienty uzavřete. Smlouva ustanovuje všechna práva a povinnosti pro obě strany (termíny, způsob platby, cenu, zodpovědnost atd.). 

Základem úspěchu je však vaše práce. Dbejte na kvalitu, dodržování termínů a komunikujte. Buďte profesionální. Mějte kopii celé komunikace s klientem. Velkou výhodou je flexibilita. V neposlední řadě byste měli mít na paměti, že slovo klienta a jeho rozhodnutí je pro vás zákon, kterým byste se měli řídit. Proto kroťte své ego. Na výsledném díle bude napsané jméno klienta, takže na vašem vkusu až tak nezáleží.

 

Kolik si můžete vydělat?

Jako ghostwriter si můžete za normostranu vydělat od několika stovek korun až po tisíce. Větší díla jsou potom ohodnocené za celek, ne za normostranu. Například za knihu si můžete vydělat několik desítek tisíc. Důležitá je také otázka způsobu platby. V ghostwritingu můžete být vyplaceni jednorázovou sumou při odevzdání díla nebo se s autorem můžete dohodnout na procentech ze zisku. Výdělek v podobě procent ze zisku se týká hlavně knih.

Na začátku článku jsem uvedl, že při ghostwritingu se budete muset vzdát uznání veřejnosti. Pravdou však je, že to tak nemusí být vždy. Někteří autoři uvádí ghostwritery jako spoluautory, případně jako editory knihy.

 

Výhody ghostwritingu

Ghostwriting nabízí mnoho výhod. Pokud vás psaní baví, tak pro vás bude vaše práce koníčkem. Ghostwriting se může stát vaší oslnivou kariérou, která vám může nabídnout také lepší vyhlídky a zajímavější pozice pro vydávání knih pod svým vlastním jménem. A navíc, můžete pracovat odkud jen chcete, například z pohodlí svého domova, kavárny nebo knihovny. Taktéž můžete pracovat kdykoliv chcete. Nemusíte dodržovat žádný pracovní čas, pokud raději pracujete v noci, můžete psát v noci. Pokud nemáte právě kreativní den, tak můžete práci nechat na jindy. Na druhé straně, vytvoření časového plánu je velmi důležité.

 

Pár slov na závěr

Ghostwriting je v současnosti velmi lukrativním oborem. Navíc jde o tvořivou činnost, která pro vás může být velmi zajímavá a zábavná. Jestli se tedy pro ghostwriting rozhodnete, jste na dobré cestě k dosažení úspěchu.

 

Že jste nenašli informace, které jste hledali? V tom případě si přečtěte diskusní fórum, možná je najdete právě tam. 

Jestli máte nějaké otázky, postřehy nebo připomínky, neváhejte napsat do diskuse. Taktéž se nebojte podělit o své zkušenosti, můžete tím inspirovat nebo motivovat ostatní čtenáře.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply