Vydělejte si na internetu doučováním – seznam portálů

Základní informace ze světa internetového doučování.

Jste učitelem matematiky, angličtiny nebo němčiny a máte mnoho volného času, který chcete zužitkovat a něco navíc si vydělat? Nebo jste student, považujete se za experta a hledáte možnost, jak si přivydělat? Pak byste mohli zkusit online doučování. Internet je hybnou silou dnešních dnů a kromě jiných věcí se dá využít také k zmiňovanému doučování. Existuje vícero komunikačních programů, které vám umožní doučovat různé předměty (podle toho, jaké máte odborné zaměření) z pohodlí vašeho domova.

 

Proč doučovat prostřednictvím internetu?

Jak to už při práci z domu bývá, má to několik výhod. Klasická pozitiva jako pohodlí domova, žádné počáteční náklady a pod. už zmiňovat ani nebudu.

Další velkou výhodou je fakt, že můžete doučovat lidi nejen ze svého okolí, ale také ty, kteří jsou vzdáleni několik stovek kilometrů. To znamená, že si můžete značně rozšířit okruh svých klientů a tím si také vydělat více peněz. To vám umožní komunikační programy, které jsou pro domácnosti běžně dostupné, a které ovládá většina z nás.

 

Některé programy umožňují připojení jednoho účastníka vzdělávání, jiné rovnou více lidí, takže můžete absolvovat jednu hodinu doučování např. s dvěma žáky.

 

Ještě předtím, než se do této formy výdělku pustíte, je potřeba uvědomit si, že potřebujete mít rychlý a stálý internet. Výpadky během hodiny vyučování by narušily celý učební proces!

 

Vyučování přes Skype

Asi nejznámějším komunikačním softwarem v našich končinách i po celém světě je program Skype. Umožňuje nám zasílání textových zprávhlasové hovory, ale také videohovory, což je ideální právě pro doučovatele. Tento program můžete používat při vyučování jazyků, ale také náročnějších předmětů jako matematika nebo fyzika.

Dostupné jsou také jiné podobné programy, jako například Google Talk/Hangout, ICQ nebo MSN.

S internetem můžete na doučování využít kromě počítačů také mobilní telefony a tablety. Zajímavé jsou například mobilní aplikace Viber a Whatsapp

 

Jak začít?

Pokud s doučováním teprve začínáte, měli byste zvážit několik faktorů. Nejdříve byste si měli určit pravidla, která budete dodržovat vy i váš student. Na mysli mám například termíny, plnění úloh a podobně.

Ještě před samotným doučováním musíte nejdříve zjistit úroveň studentových vědomostí. Jen tak zjistíte, kde jsou jeho mezery, a kde byste měli začít. Pokud je to možné, můžete při vysvětlování používat také různé příklady z praxe. Mechanické učení studenty od dané látky často ještě víc odrazuje, zkuste je raději vést k logickým postupům. Pokud nevíte, kde přesně s látkou začít, začněte od základů a postupujte na složitější okruhy.

Ještě předtím, než se do doučování skutečně pustíte (to platí hlavně pro studenty vysokých škol a neučitele, kteří chtějí doučovat), zvažte, jestli je doučování pro vás vhodné. Učení je jakýmsi uměním, ne každý dokáže věci vysvětlit a odevzdat je tomu druhému.

 

Mějte nejlepší profil doučovatele

Na většině portálů zaměřených na doučování se musíte povinně zaregistrovat a vytvořit si profil. Ale co do něj napsat? Nezapomeňte na to, že váš profil je to, co vás má ,,prodat“! Takže musí být co nejlepší. Určitě byste v něm měli uvést, jako dlouho se doučování věnujete. Můžete zmínit, co vás k tomu vedlo, případně zda jste učitel, lektor nebo student. Neměli byste zapomenout uvést své nejvyšší dosažené vzdělání. Dále byste měli upřesnit, jakou formou bude doučování probíhat. Jestli to bude online vzdělávání přes Skype nebo může přijít student k vám domů, resp. přijdete vy za ním – v tomto případě nezapomeňte zohlednit cestovní náklady.

Důležitým faktorem je také čas doučování. Existují specifické okruhy studentů, kteří z různých důvodů hledají doučování jen ve večerních hodinách, během víkendů či svátků. Taktéž nezapomeňte do svého profilu uvést, kolik minut bude trvat doučovací hodina. Může to být 45, 60 ale také 90 minut.

 

Kromě času uveďte také cenu za vyučovací hodinu. Předejdete tím zbytečným pokusům o sjednávání ceny.

 

Kde nabídnout své služby?

Pokud vás tato možnost přivýdělku nadchla, určitě vás hned napadlo, kde byste mohli jako doučovatel své služby nabídnout. Existuje vícero portálů, na kterých si můžete zveřejnit inzerát s konkrétní nabídkou. 

 

1. Všeobecné pracovní portály

V případě, že chcete mít zmapovaný celý pracovní trh, není od věci sledovat i pracovní portály jako práce.cz, jobs.cz, profesia.cz nebo sprace.cz  (nebo bazos.czsbazar.cz, nebo různá místní média).  Čas od času tam na pracovní nabídku natrefíte. Některé se skrývají pod označením Práce pro lektory nebo Lektorování, takže sledujte i tyto typy inzerátů.

 

2. Katalogy freelancerů

Nabídnout své znalosti můžete i na nespecializovaných katalozích pro nezávislé profesionály. Mám na mysli u nás dobře známé freelance.cz, freelance-market.cz nebo navolnenoze.cz, kde se prezentují lidé z různých oborů a snadno tak můžete pomocí vlastního profilu oslovit nové zákazníky.

 

3. Portály mikropráce

Pokud teprve budujete svou značku nebo by se vám zrovna hodily i drobné přivýdělky, doporučuji nevyhýbat se portálům mikropráce. Na drobných jednorázovkách sice nezbohatnete a zcela jistě na nich nevybudujete ani úspěšnou kariéru, ale úplně od věci tyto portály nejsou. Navíc se od vás nečeká nic jiného, než že se zaregistrujete, vytvoříte si profil a zadáte nabídku. Pak už jen čekáte, zda vašich služeb někdo využije. Z těchto portálů vybírám třeba jaudelam.cz, stovkomat.cz nebo stomanie.cz

 

4. Facebookové skupiny

Práci můžete získat i díky skupinách na Facebooku. Asi největší a nejaktivnější je skupina DOUČOVÁNÍ. Najít jich ale můžete mnohem více, stačí zadat do vyhledávání slovo doučování a už vybíráte z desítek skupin takovou, která vám bude nejvíce vyhovovat.

 

Přehled portálů, které nabízí doučování a jejich popis.

 

Seznam portálů zaměřených na doučování 

Za nejlepší možnou variantu, co se týče sledování zakázek, případně nějakých zajímavých pracovních nabídek, pokládám portály zaměřené výhradně na zprostředkování doučování. V tomto článku si jich pár představíme.

 

Naucim.cz

Nadchli jste se pro doučování a chtěli byste své vědomosti a zkušenosti předávat dál, jen nevíte, kde začít? Svou nabídku si můžete zadat na portálu naucim.cz. Tento web sdružuje lektory ze všech koutů republiky a hned po té, co se do systému zaregistrujete, můžete svým potenciálním studentům nabídnout, s čím jim umíte pomoci. Vaše znalosti se nemusí týkat jen standardních školských předmětů jako matematika, fyzika nebo cizí jazyky, můžete své služby (pokud jste na ně odborníkem) nabídnout i těm, kteří by se rádi naučili třeba jak správně fotit, jak dobře hrát šachy nebo velmi prozaicky jak chutně vařit a péct. Přivydělat si tu můžou i muzikanti, portál sdružuje i nabídky doučování hry na hudební nástroje, od flétny a kytary až třeba ke hře na kostelní varhany nebo umění dirigentské práce. Za zprostředkování doučování si web bere paušálně 15 Kč, u hudebních kurzů 20 Kč za každou lekci.

 

Doucuji.eu

Velmi pestrou škálu možností doučování nabízí web doucuji.eu. Už na první pohled se tady ukazuje, že profil prodává. Hned na úvodní stránce na Vás koukají ověření doučovatelé a lektoři a je vidět, že s dobře založeným profilem je snadnější získat svou třídu studentů a tak i vyšší příjmy. Své vědomosti můžete nabídnout buďto komplexně nebo zadat nabídku konkrétněji. Tedy – můžete doučovat komplet matematiku, nebo můžete oslovit někoho, kdo ve škole plave v diferenciálních rovnicích a pomoci jen s tímto problémem. Portál nabízí pro doučovatele hned 3 způsoby spolupráce – měsíční balíček za 169 Kč, čtvrtletní za 425 Kč nebo roční za 999 Kč. Po zaplacení pak můžete se svými studenty komunikovat neomezeně a je jen na vás, jak budete v budování své třídy a výdělků úspěšní.

 

Doucka.cz

Dalším z doučovatelských webů je doucka.cz. Domovská stránka vám hned poskytne rozcestník podle krajských měst, ve kterých lektoři nabízejí svou pomoc nebo naopak studenti hledají své doučovatele. Jedním kliknutím se tak dostanete na nabídku pro Pražany – doucovanipraha.cz nebo třeba Ostravany – doucovaniostrava.cz. Tato firma má celkem jasně dané podmínky pro své doučovatele, před zaregistrováním a první hodinou si tedy vše pročtěte, ať víte, do čeho jdete. Provize za zprostředkování se liší podle celkového počtu lekcí, rozdílné jsou i vaše celkové příjmy. Jinou částku si vyděláte, pokud na poptávku po doučování odpovíte vy sami, jinou když si vás pro doučování vybere přímo student sám. Celá stránka působí díky podobizně Alberta Einsteina vesele a věřím, že hlavně pro studenty hledající své doučovatele, je vizuálně atraktivní.

 

Pyjamasacademy.cz

Graficky povedená je i stránka s výmluvným názvem pyjamasacademy.cz. Doučovat i nechat se doučovat můžete i tehdy, když vůbec nevylezete z pyžama, což je bezesporu jedna z největších výhod práce z domova. I tady je po lektorech vyžadována registrace. Registrace je na 3 měsíce zcela zdarma a stránky slibují nulový poplatek i po skončení této „zkušební lhůty“ všem aktivním lektorům. Zda budete platit nějaké paušální poplatky tedy záleží jen na tom, kolik hodin odučíte. Co se naopak nemění, je provize, kterou stránce odvádíte. Za zprostředkování lektorské hodiny si účtují 20 %, cenu za doučování si však můžete stanovit sami. Měli byste proto do svého finančního ohodnocení započítat i tuto relativně vysokou provizi.

 

Doucovani.cz

Své žáky můžete získat i přes stránku doucovani.cz.  Stát se ověřeným lektorem ale není tak snadné, budete muset projít dvoufázovým ověřením vašich znalostí. Po registraci na webu si mezi poptávkami na doučování tzv. rezervujete ty, se kterými byste byli schopní žákům pomoci, a následně vám administrátor schválí, zda jste pro toto lektorování vhodní či ne. Povolením k první hodině se pak stáváte registrovaným lektorem a máte otevřené internetové dveře k dalším studentům. Tento web má poměrně jasně nastavená pravidla, podle kterých by se měli lektoři řídit. Vše najdete v jejich podmínkách, takže předem si můžete ujasnit, zda vám tento způsob práce vyhovuje či potřebujete více pracovní svobody.

 

Kvalitni-doucovani.cz

Pokud jste zvyklí pracovat individuálně a podle svého, možná vám bude více vyhovovat server kvalitni-doucovani.cz. Ten funguje jen k inzerci nabídky a poptávky po doučování, ale nabízí lektorům z celé země možnost zaregistrovat se do seznamu lektorů, ze kterého si studenti mohou sami vybírat. Tato služba je zpoplatněna jednorázovým poplatkem 590 Kč. Stránce neplatíte žádné provize, komunikace s vašimi studenty, stejně jako kolik toho odučíte, kde a za kolik, je už jenom na vás. Stránky sice nepůsobí zrovna bombasticky, ale najdete na nich více než 3 000 inzerátů, takže je z čeho vybírat.

 

Doucovani-inzerce.cz

K procházení poptávek po nových znalostech nebo zadání své nabídky můžete využít i další z inzertních serverů. 
Doucovani-inzerce.cz shromažďuje přes šest stovek inzerátů většinou na doučování základních školských předmětů. Můžete si vybírat mezi zájemci o doučování nebo zdarma vložit vlastní nabídku. Web po vás, kromě dodržení základních inzertních pravidel, nic nechce, o tom, jak bude vaše doučování vypadat, si rozhodujete úplně sami. Pomoci vám může jen se sháněním vašich studentů.

 

Individualnidoucovani.cz

Na stejném principu funguje i další stránka – individualnidoucovani.cz. Bez jakékoliv registrace můžete projet zájemce po lektorech, bohužel stránka není zas tolik aktivní, takže poptávkových inzerátů mnoho neobsahuje. Lepší proto bude si po registraci na webu zadat vlastní inzerát, ve kterém rovnou specifikujete, za jakých podmínek pracujete, zda pracujete online po Skype nebo docházíte ke svým studentům, zda jste ochotní vyučovat i malé děti nebo skupiny více žáků a podobně. Zcela na vás je také to, jak si svou práci ohodnotíte a jak často si takto chcete přivydělávat.

 

Domelie.cz

Kromě specializovaných doučovatelských webů, které jsem zmínil výše, můžete zkusit i všeobecně výpomocný web domelie.cz. Tento portál sdružuje všechny možné pomocníky na práce v domácnostech nebo kolem dětí a se seniory, stejně tak ale na něm najdete seznam lidí z celé republiky, kteří nabízejí doučování v různých oborech. Prakticky během pár chvilek se do seznamu můžete zařadit i vy. Stačí k tomu jenom bezplatná registrace. Pokud byste chtěli mít mezi konkurencí dalších několik desítek doučovatelů trošku náskok, můžete si za 79 Kč aktivovat měsíční prémiové členství.

 

Slovenské portály

Příjmy z doučování můžete hledat také u našich východních bratrů, nic vám nebrání zkusit i slovenské weby. Doučovat můžete třeba jednoduše češtinu. Většina z výše zmíněných webů má rovnou svou vlastní slovenskou verzi – doucovanie-vzdelavanie.sk, kvalitnedoucovanie.sk nebo pyjamasacademy.sk, která stejně jako v Čechách i na Slovensku zatím funguje jen v beta verzi.

Po nových výdělcích se můžete porozhlédnout i na portálech doucovanie.eu, doucma.sk nebo domelia.sk.

 

Stejně jako na českých webech, i tady platí, že je dobré si nejprve nastudovat podmínky, za jakých web se svými lektory pracuje, abyste věděli, kolik ze svého příjmu budete posílat dál a podobně.

 

Přečtěte si také článek jak si vydělat při škole vypisováním dotazníků. Tento způsob přivýdělku je vhodný nejen pro studenty a učitele, ale i pro maminky na MD, zaměstnané či seniory.

 

Pár slov na závěr

Na závěr ještě dodám, že na rozběhnutí doučování je nejlepší registrovat se na vícero portálech. Klidně to můžete provést na každém z výše zmíněných. Čím víc profilů a čím víc reklamy si uděláte, tím víc klientů vás bude kontaktovat. 

 

Pokud máte zájem, pracovní příležitosti tohoto charakteru můžete sledovat také na mé stránce. V kategorii nabídky práce z domova pro doučovatele a lektory se mi čas od času podaří nějakou zveřejnit. Jde jen o nabídky na dlouhodobou externí spolupráci pro nějakou firmu či agenturu, ne o krátkodobé zakázky.

 

Doporučuji přečíst si také diskusní fórum, možná tam najdete další zajímavé informace k tématu.

Pokud už máte s doučovaním přes internet nějaké vlastní zkušenosti, podělte se o ně a napište do diskuse. Každého názoru si cením, může to být inspirace či motivace pro ostatní čtenáře.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply