Kde má grafik na volné noze hledat dobrou práci nebo zakázky?

Seznam portálů, kde si šikovný grafik a web designér může najít práci nebo nějaké zakázky.

Nedávno jsem vytvořil článek, ve kterém jsem vypsal možností, jak si programátoři mohou vydělat na netu. Dnes jsem se rozhodl vytvořit seznam portálů také pro grafiky a designéry.  Jste-li ilustrátor, detepák a typograf, nebo designujete loga, weby či aplikace, věřím, že vám tento seznam portálů otevře nové možnosti a dopomůže k tomu, abyste si našli zajímavý job. Případně, pokud byste se chtěli stát freelancery, vám pomůže rozběhnout kariéru. Některé portály jsou vhodné pro začátečníky, některé mohu doporučit také profesionálům. 

 

Všeobecné pracovní portály 

Někomu vyhovuje práce na volné noze a shánění zakázek, jiný se rád nechá zaměstnat. Začínajícím grafikům mohu zaměstnání v nějakém grafickém studiu vřele doporučit – kde jinde získají praxi a mnoho rad od profesionálů zadarmo?

Pokud tedy uvažujete spíš o kariéře grafika, resp. designéra v nějaké firmě, zkuste sledovat v první řadě známé pracovní portály jako profesia.czprace.cz, dále například volnamista.czjobs.cz a mnoho dalších. Tyto stránky jsou zaměřené především na hledání pracovních pozic buď na plný nebo částečný úvazek. Občas se tam vyskytne také inzerát, ve kterém firma nabízí externí formu spolupráce (home office, resp. práci z domu).

 

Pracovní portály zaměřené přímo na IT – grafiky

Protože se IT a grafika nerozlučně spojují, práci pro grafiky můžete hledat také na webech věnovaných nabídce v oblasti IT, například Itjobs.czUxjobs.cz. Web Grafika.cz má výstižný název, je komplexně věnovaný 2D a 3D grafice a obsahuje také pracovní nabídky a poptávky. Může jít o rozsáhlé projekty i o poptávky jednorázových činností.

Dále mohu zmínit weby Illustrator.cz a Designjob.cz. Zajímavé nabídky najdete také na Designportal.cz, portálu o grafice a designu. Dalším webem je např. Pixel.cz, kde jsou také pracovní nabídky. Podobně například také Czechdesign.cz je zaměřený na širokou škálu odvětví grafiky s nabídkami práce. Zajímavé nabídky najdete taktéž na stránce Startupjobs.cz, kde jsou nabídky na práci na startup projektech. Sledování specializovaných portálů věnovaných grafice a webdesignu rozhodně má smysl.

 

Grafik a designér na volné noze – zakázkové portály pro freelancery

Grafik fungující jako freelancer na volné noze si snadněji najde zakázky na portálech věnovaných grafice. Když je grafika spojená s IT a částečně je v ní umělecká kreativita, nabídka je velmi široká. Od známých webů, jako je Webtrh.cz, kde grafika a design tvoří samostatnou sekci, můžeme přejít na specializované stránky s nabídkami práce pro grafiky. Například Nakresli.to funguje nejen v české, ale také ve slovenské verzi. Níže si můžete přečíst seznam nejznámějších zakázkových portálů v Česku a na Slovensku.

 

Nakresli.to/cz (slovenský ekvivalent Nakresli.to/sk)

Nakresli.to je snad jediný slovenský portál zaměřený na grafické a designérské práce. Provozovatel Nakresli.to zpoplatňuje zadávání projektů provizním systémem (platí jen pro garantované projekty). Provize se vypočítává jako 10 % z ceny projektu a je strhávaná při každém převodu zadavatele projektu. Stránka je přehledně rozdělená na jednotlivé kategorie od webdesignu, přes DTP až po 3D modelování a simulace, takže se můžete velmi rychle zorientovat. Nepopiratelnou výhodou portálu je to, že obsahuje také katalog freelancerů.

 

Nakoduj.to/cz (slovenský ekvivalent Nakoduj.to/sk)

Tento portál je, soudě podle názvu domény, zaměřený spíš na kodéry a programátory, ale když si otevřete stránku, vaši pozornosti určitě neujde ani kategorie 3D grafika, kde si nějaké ty zakázky, případně pracovní nabídky, mohou najít také grafici a designéři. Na Nakoduj.to si přijdou na své také PPC specialisti, administrátoři webů a e-shopů a taktéž odborníci z oblasti on-line marketingu.

Určitě jste si všimli, že design stránky je podobný designu webu Nakresli.to. Oba portály totiž vlastní stejná společnost. Další výhodou tohoto komplexního webu je to, že obsahuje také katalog freelancerů. Provozovatel si strhává 10% provizi z ceny projektu.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

 

Webtrh.cz

Jednoznačně nejlepší zakázkový ČR/SK portál, který pravděpodobně většina z vás už zná. Také na své stránce ho často zmiňuji. Najdete na něm množství poptávek a nabídek nejen z oblasti designu a grafiky, ale také z jiných oborů, jako je programování, copywriting, ghostwriting, SEO/SEM marketing atd. Jednoduše všechny profese, které se dají vykonávat přes internet. Pokud začínáte s podnikáním na volné noze nebo jen hledáte nějaký job, určitě doporučuji tento portál sledovat.

Jako alternativa Webtrhu.cz se zdá být portál Webdeal.cz. Má určitě nižší návštěvnost, ale podle mého názoru se ho též vyplatí sledovat.

 

Soutěžní weby vhodné především pro začátečníky

Další možnost zajímavého výdělku nabízejí různé soutěžní portály. Soutěže jsou převážně zaměřené na návrh log, vizitek a webdesignu. Tyto weby určitě nejsou vhodné pro ty, kteří se musí naplno věnovat placeným zakázkám a nemají mnoho času navíc. Naopak na své si přijdou hlavně začínající grafici či designéři, kteří potřebují pro začátek své kariéry získat nějaké reference, zkušenosti a v lepším případě také kontakty na zajímavé klienty. Neměli by však očekávat nějaký výdělek, protože konkurence na těchto portálech je vysoká a pokud nevyhrajete, nic nedostanete. Odměnu dostane totiž jen vítěz soutěže, tedy ten, jehož práce nejvíc osloví zadavatele projektu. Z tohoto důvodu mnoho lidí tyto portály zatracuje, ale jak jsem zmiňoval, může to být výborný způsob, jak si vylepšit své portfólio a najít nějaké budoucí klienty.

 • Topdesigner.cz,
 • Logopro.cz,
 • Designturnaj.cz,
 • Mydesigners.cz.

 

Všeobecné portály mikropráce – jednorázové nabídky

Kromě stálé práce mohou mít grafici a designéři mnoho příležitostí na jednorázovky. Tyto portály jsou vhodné především pro začínající grafiky a designéry, kteří zatím nemají žádné reference, ale také pro ty, kteří právě nemají ,,do čeho píchnouť“.  Můžete tam narazit na jednoduché práce, jako je tvorba firemních log, portrétů, reklamních bannerů, vizitek, plakátů, úprava fotek, až po složitější, jako navržení designu webové stránky, 3D vizualizace interiéru bytu, modelování produktů a sestav atd.   

 

Mezi oblíbené portály patří webové stránky, jako jsou například stovkomat.cz, jaudelam.cz nebo fobo.cz. U našich východních sousedů je těch portálů o něco méně. Za zmínku určitě stojí jaspravim.sktajfun.sk a microjob.sk. Pokud vám nedělá problém angličtina, můžete vyzkoušet také Fiverr.com. Více na toto téma si přečtěte v článku jak si přivydělat na netu mikropracíV podsekci najdete seznam vícero českých a slovenských portálů mikropráce.

 

Katalogy prověřených grafiků

Podívejte se na možnosti katalogů, které obsahují profily profesionálních grafiků. Můžete si založit svůj profil, zadat své reference, ceny atd. a zakázku určitě najdete. Tedy za předpokladu, že máte kvalitní reference. Jsou to například katalogy Chcigrafika.cz nebo Webdesigneri.cz (zaměřené na webdesign). Podobně funguje také web Cesky-grafik.cz. Pokud nabídnete v katalogu svou práci, máte o mnoho větší šanci.

Přímo pro freelancery je určený také web nezávislých profesionálů Navolnenoze.cz, kde je nabídek a poptávek pro grafiku 2D i 3D jako máku. Dále jsou to katalogy freelance-market.czmobojobo.cz, no a nesmíme zapomínat ani na freelancer.com.

 

Na Slovensku katalogy zaměřené přímo na grafiky a designéry neexistují (pokud se mýlím a nějaký přece jen existuje, napište do diskuse). Existují však všeobecné katalogy pro freelancery, kde si kromě grafiků a designerů mohou vytvořit svůj profil také programátoři, kodéři, SEO a PPC specialisti atd. Vzpomenu například Startitup.skTitans.sk a Hlavicky.sk.

 

Facebookové skupiny

Facebook (FB) jako největší sociální síť vám též může pomoci najít si uplatnění. Mnoho tipů na práci a kontakty mezi lidmi získáte zapojením se do tematických FB skupin. Například více než 7 000 členů má skupina ARTS práce, početná je s více než 2 500 členy též skupina CAD/CAM Users, z českých potom Grafici nebo Grafici a grafičky CZ/SK či Práce pro grafiky. Díky FB skupinám můžete najít zajímavou práci a získat mnoho kontaktů mezi odborníky.

 

 • „PRÁCE PRO GRAFIKY (Grafici)“– více než 900členná skupina, která slouží výhradně pro nabídku a poptávku pracovních pozic.
 • „ARTS práce“další zajímavá skupina, která má už více než 7 500 členů. Najdete zde nabídky a poptávky z oblasti grafiky a designu.
 • Práce v reklaměkromě grafiků je skupina vhodná také pro marketéry, korektory, editory,  copywritery, programátory atd.
 • „Grafici“čas od času se také v této skupině objeví nějaká zajímavá nabídka. Můžete zde především sdílet své rady, zkušenosti, tipy a triky atd.
 • IT Jobs & Projects – Ponuky práce kromě grafiků je skupina vhodná také pro programátory, kodéry, developery, analytiky, testery atd.
 • „Grafici a grafičky CZ / SK“kromě zveřejňování pracovních nabídek slouží tato skupina také k vzdělávání a vyměňování zkušeností. Pokud tedy máte v oblasti grafiky a designu nějaký problém a potřebujete poradit, klidně se ptejte. Určitě vám někdo zkušenější pomůže.
 • „Slovenskí a českí dizajnéri!“skupina určená především na vzdělávání, ale dá se tam najít také nějaká nabídka.
 • „UNIE GRAFICKÉHO DESIGNU“– komunita, která už od roku 2007 sdružuje designéry a všechny příznivce grafického designu.
 • „Slovak Typography“ slovenské novinky a pracovní nabídky z oblasti písma a typografie.
 • DizajneriSK– za více než 3 roky svého fungování má internetová komunita DizajneriSK více než 2 500 převážně slovenských freelancerů, designérů z reklamních agentur a grafických studií.
 • „Grafici/grafičky CZ/SK“.
 • LinkedIn – je sociální síť určená pro podnikatele. Určitě doporučuji vytvořit si zde profil.

 

Některé skupiny jsou vhodné nejen pro grafiky a designéry, ale poslouží také odborníkům z jiných profesí, jako například on-line marketing či programování.

 

Pár slov na závěr

Pokud se rozhodnete pracovat jako grafik freelancer a ne například pro grafické či DTP studio, máte mnoho možností. Odvětví grafiky je rozmanité a pokrývá 2D a 3D statickou a pohyblivou grafiku, od webdesignu, přes DTP až po 3D modelování a simulaci. Zakázky začněte hledat na internetu, dobrý, kreativní grafik je často vyhledávaný.

 

Důležitou součástí úspěšného hledání jsou kvalitní reference. Například u webdesignu to může být trochu problém, protože na rozdíl třeba od programování je grafika částečně také subjektivní a co se líbí jednomu, druhému se líbit nemusí. Také proto je grafika zčásti i uměním. Začátečníkům doporučuji začít s menšími zakázkami a později se pustit do velkých projektů. Vždy však musíte ukázat, že v grafice máte cit, nadání a smysl pro detail i celek. A to nejen ve webdesignu, ale také v dalších odvětvích grafiky 2D i 3D.

 

Pokud máte zájem, pracovní nabídky z domu z oblasti grafiky a designu můžete sledovat také na mé stránce.

 

Mohlo by vás zajímat:

Jak a kde získat nové zakázky? Zde je 50 tipů – článek obsahuje více než 50 portálů a facebookových skupin, kde si mohou freelanceři hledat nové klienty. Je to vhodné i pro začátečníky, kteří si hledají první zakázky.

 

Doporučuji přečíst si i diskusní fórum, možná tam najdete další zajímavé informace k tématu.

Pokud jste našli v seznamu nějakou chybu nebo máte tip na portál, případně facebookovou skupinu, které se v tomto článku nenachází, budu rád, pokud je doplníte do diskuse.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

6 Responses to “Kde má grafik na volné noze hledat dobrou práci nebo zakázky?”

 1. Adam napsal:

  Ja teda topdesigner.cz stránku nedoporučuji vůbec.
  chtěla bych sdílet nepříjemnou zkusenost s touhle stránkou. Byla jsem zde registrovaná jako designér. Po vytvoření pár návrhu na loga mi admin napsal moc nepříjemný a neprofesionální email, kde mne nazval amatérem a že kradu loga z internetu a jestli jsem skutečně tak hloupá, že si nezjistí, odkud to logo pochází. Tohle mi nepřijde jako dobrá vizitka a proto jsem se rozhodla to dat do světa ( toho virtuálního).
  Loga jsem tvořila z vlastní hlavy ale bohužel bylo podobné logům na nete o kterých jsem nevěděla.
  Takovou šikanu jsem nezažila ani od vlastního profesora na univerzitě, který byl striktní, ale vědel, že vždy třeba jednat profesionálne.
  Radím všem, ktrerý uvažují nad touhle platformou – prosím rozmyslete si to, jestli chcete být terčem šikany a neprofesionálnícho jednáni. Jsou lepší platformy, kde se dají najít fajn klienti a admini s Vámi jednají lépe. V roce 2020 kde je mnoho různych služeb, je nevyhnutné být profesionální a starat se o uživatele webu s úctou.

  • Petr Synek napsal:

   Dobrý den, jako majitel portálu se musím vůči této jednostranně popsané zkušenosti ohradit. Na našem portálu máme systém autorizace designérských účtů. Jedná se o proces, kdy tvorbu nových designérů důsledně prověřujeme. Mám takový pocit, že si Váš případ trochu pamatuji. Ve Vašem případě se jednalo o kopii 1:1, nikoliv o žádnou náhodu, jak zde naznačujete.

   Možná byste zde mohla zveřejnit svůj design a dílo (nebo svoji totožnost a rád to dohledám sám), na které bylo poukázáno. Aby si mohli udělat názor i ostatní. Podobné zhrzené reakce jsou velmi časté. A dopouštějí se jich zejména ti, kteří tvoří doslova „sebevražedným“ způsobem bez jakékoliv sebereflexe. Někteří tvůrci si navíc neuvědomují, že taková tvorba může nedozírně poškodit zadavatele.

   Vůči designérům, kteří porušují autorský zákon a využívají díla třetích stran skutečně vystupujeme velmi tvrdě. A to v tom smyslu, že jim účty blokujeme. Na nějaké jednání v rukavičkách moc prostoru není. Již jsme měli případy, kdy zadavatelům vznikly statisícové škody a dotčení designéři jim je splácejí do dnešního dne. Každý designér je navíc při nahrávání návrhu červeným písmem informován, že nemůže nahrávat loga, která vycházejí z díla třetí strany.

   Skuteční a šikovní designéři, kteří mají zájem tvořit poctivě a originálně, u nás mají dveře otevřené. Ti, kteří systémově kradou, lžou a podvádějí, mají účty brzo zablokované. S podobnými tvůrci si žádný vztah vytvářet nechceme.

   Dívám se, že jste svým příspěvkem zaplavila internet. Nemohu si pomoci, ale zde se uplatňuje klasické přísloví o potrefené huse. Pokud si tak stojíte za svojí tvorbou, tak by to příště chtělo nedělat anonymně a ukázat fakta. Pokud jde o mě, nemám problém vše veřejně sdílet.

   S pozdravem,
   Ing. Petr Synek

 2. Jan Cichý napsal:

  Velice Vám Jiří děkuji, článek mi pomohl se zorientovat.

 3. Michal napsal:

  Moc děkuji za tenhle článek. Zrovna si chci začít už i trochu vydělávat jako grafik a jelikož ještě nemám moc zkušeností, tak jsem potřeboval si vyhledat všechny možné inzertní weby a skupiny na FB. Děkuji, že jsi mi je tak pěkně a přehledně shrnul.

Leave a Reply