Grafika a design jsou TOP profese, které se dají vykonávat z domu

Jaké pracovní příležitosti nabízejí tyto profese.

Jste kreativní a učenliví? Studujete grafickou školu nebo některý z IT odborů a rádi byste si přivydělali? Nebo jste už školu vystudovali a chtěli byste zjistit, jaké pracovní možnosti se v této oblasti nabízí? Že nemáte s grafikou a designem žádné zkušenosti, ale rádi byste se mu začali věnovat? V následujícím článku vám přináším informace o pracovních možnostech v tomto oboru s pár tipy, jak a kde začít. V článku si na své přijdou jak začátečníci, tak také vystudovaní grafici, kteří hledají práci nebo nějaké zakázky.

 

Grafika v dnešní době představuje velmi zajímavou a atraktivní pracovní příležitost. Dovolím si říci, že společně s programováním patří mezi TOP profese, které se dají vykonávat z domu. A proto by toto téma rozhodně nemělo na mé stránce chybět.

 

Grafika není jen Photoshop

Pokud se řekne počítačová grafika, většinu lidí napadne Adobe Photoshop. Přičemž to je jen zlomek toho, co se za tímto pojmem skrývá. Může jít o webdesign nebo tvorbu 3D modelů a renderování fotorealistických scén v CAD/CAM programech. Je nutné si uvědomit, kde máte právě vy svůj potenciál. Zda vás baví tvorba webové grafiky, 3D modelování nebo interaktivní animace. Grafika a design mají mnoho podob a tím pádem také širokou škálu možností uplatnění.

Zajímavou příležitost přináší uplatnění v DTP a tisku, kde naplno využijete své znalosti vektorové a 3D grafiky. To zahrnuje tvorbu grafických návrhů knižních publikací, časopisů, pozvánek, kalendářů a jiných tiskovin, kde se klade důraz na estetiku a zvládnutí práce v DTP programech, jako je například Adobe InDesign nebo Scribus. DTP je zajímavá oblast, ve které využijete zkušenosti z vektorové grafiky, a kde je nutná dávka estetického cítění (styly písem, forma obsahu, kontrasty barev a pod.). Také jako freelancer si můžete najít zakázku pro spolupráci v DTP a podílet se například na tvorbě časopisu. Věnovat se můžete také tvorbě grafických návrhů log firem a značek či reklamních tiskovin – letáky, plakáty, bilboardy atd.

Do oboru grafiky spadá také tvorba reklam v novinách, časopisech a katalozích, reklamních cedulí a zpracování grafických návrhů obalů na nejrůznější výrobky a na obaly CD disků. 

Použití grafiky se dál propojuje s využitím ve filmařském a animačním průmyslu a zpracování videa. To znamená – tvorba videoklipů, počítačových programů, návrhů grafických částí filmů, seriálů, relací či divadelních představení. Zde musíte rozumět nejen 3D grafice, ale také umět ovládat animační software, jako je Maya nebo Cinema4D, a mít vědomosti o tvorbě animací. 

Zajímavá je též práce webdesignéra, při které můžete z pohodlí domova pracovat na layoutu webu, jeho barevném a motivovém sladění. V neposlední řadě se může grafik s uměleckým vzděláním věnovat také umělecké tvorbě, může se dostat také do fotoateliérů nebo uskutečňovat výzkumy k sestavování grafických modelů a vizualizací v případě 3D grafiky. Grafika tedy zahrnuje pestrou nabídku pracovních příležitostí. 

 

Má grafika smysl?

Pokud vás tato práce zaujala, bude vás určitě zajímat, jestli má tento obor v dnešní době smysl. Grafika je velmi zajímavým oborem, obzvlášť ta počítačová. V dnešní moderní a technologické době, kdy se mnoho věcí odehrává prostřednictvím internetu, je práce v oblasti IT velmi atraktivní a žádaná. Existuje velké množství společností hledajících jak grafiky na trvalý pracovní poměr, tak také externí grafiky na poloviční úvazek. Grafici, podobně jako copywriteři nebo programátoři, mohou velmi slušně vydělávat také jako odborníci (freelanceři) na „volné noze“. Jednoduše řečeno, jako grafik se na trhu určitě neztratíte, navíc budete moci využívat i mnoho výhod, připomenu například možnost práce z domova.

 

Kde mohu začít?

Pokud jste se rozhodli věnovat se grafice, tak můžete začít od vzdělání. Vzdělání v grafických oborech můžete získat na střední nebo vysoké škole nebo se můžete věnovat samostudiu. Na internetu narazíte na mnoho nabídek placených kurzů či online kurzů. Jakmile získáte odborné znalosti a praktické zkušenosti, můžete se naplno vrhnout do hledání práce či zakázek.

 

Pokud se ptáte, jak a kde vlastně začít, máte na výběr ze dvou možností. Za prvé, můžete jít tradiční cestou zaměstnaneckého poměru. V dnešní době velké množství firem a agentur potřebuje grafiky buď na hlavní pracovní poměr nebo na částečný úvazek nebo jako externisty. Za druhé, můžete se grafice věnovat jako podnikatelé a začít pracovat na volné noze. Tak jako existuje velké množství inzertních portálů s nabídkami práce, existuje také velké množství inzertních portálů nabízejících zakázky pro grafiky na volné noze. V článku přehled pracovních a zakázkových portálů pro grafiky a designéry jich najdete vícero.

 

Práce pro společnost

Jak již bylo zmíněno, jako grafik můžete začít pracovat například jako zaměstnanec u některé z IT společností, a to buď na hlavní pracovní poměr nebo na částečný úvazek. Pracovat jako grafik v IT firmě poskytuje mnoho výhod. Nejen, že budete mít trvalý přísun práce a stálý příjem, ale navíc si přijdete na zajímavé peníze a budete moci pracovat z domu. Velké množství společností totiž nabízí možnost home office. Dá se říci, že společně s programováním je to nejrozšířenější oblast práce z domu.

 

Práce pro společnost je skvělým začátkem slibné a úspěšné kariéry grafika a též výbornou příležitostí, jak získat reference a zkušenosti například pro vlastní podnikání.

 

Práce pro agenturu nebo grafické studio

Pokud nechcete pracovat přímo pro společnost, ale nechcete si ani sami shánět zakázky, můžete začít pracovat pro agenturu nebo grafické studio. Na trhu působí velké množství agentur sdružujících IT odborníky (programátory, kodéry, copywritery, grafiky a webové designéry). Tyto agentury nabírají externí grafiky, kterým posílají zakázky, a tím zajišťují příjem jako externistům, tak také sobě. Některé agentury požadují od externistů podepsané pracovní smlouvy (většinou na poloviční úvazek), jiné zase dávají přednost smlouvě o pracovní činnosti (dohoda) a některé agentury preferují externisty s živnostenským oprávněním.

 

Díky práci přes agenturu budete mít stálý přísun práce a také trvalý příjem stejně jako při zaměstnaneckém poměru pro IT společnost. Výhodou práce pro agenturu je opět možnost home office a vysoký výdělek.

 

Grafik na volné noze

Pokud byste se raději osamostatnili a pracovali sami na sebe, můžete se grafice věnovat jako živnostník, tedy freelancer. Začít jako grafik na volné noze není nejjednodušší, protože si musíte zakázky shánět sami a sami sobě být obchodním zástupcem. Na druhé straně freelancing nabízí nespočetné množství výhod. V první řadě si můžete určovat pracovní dobu a také ceny, za které budete pracovat. Ze začátku budete moci působit samostatně bez povolení, ale po nějaké době si budete muset pro svou práci živnostenské oprávnění obstarat.

 

Freelancing nabízí nespočetné množství výhod. Můžete si určovat pracovní dobu a také ceny, za které budete pracovat. Jste sám sobě pánem.

 

Ilustrační obrázek, co vše zahrnuje web design.

 

Užitečné tipy pro grafiky

Začínajícím grafikům se určitě budou hodit rady, jak začít. Proto vám v následujících řádcích přináším pár tipů, jak uspět.

 

Zkuste inzertní portály

Práci grafika nebo designéra můžete najít prostřednictvím některého z klasických inzertních portálů, jako je profesia.czprace.cz či fobo.cz. Své životopisy a motivační dopisy můžete také poslat přímo jednotlivým IT společnostem.

Na internetu najdete mnoho inzertních portálů, na kterých lidé hledají grafiky pro své projekty, internetové stránky nebo pro e-shopy. Využít můžete známé portály webtrh.cz či webdeal.cz.

 

Vytvořte si portfólio

Pro úspěšný start budete určitě potřebovat zkušenosti a reference. Proto si vytvořte portfólio ukázek svých prací. Pokud zatím nemáte žádné reference, zapracujte na svých vlastních stránkách, kde si vše vyzkoušíte a budete moci ukázat svůj talent.

 

Nastavte si ceny

Na cestě za samostatností si musíte nastavit ceny své práce. To platí také pro grafiky, kteří se chtějí uplatnit jako grafici u nějaké IT společnosti. Při pracovním pohovoru budete muset mít představu o platovém ohodnocení.

 

Prezentujte se!

Chcete-li se uplatnit jako grafik, budete se muset prezentovat. K tomu vám poslouží reference, portfólio, vlastní internetové stránky či blog. Pokud budete pracovat na volné noze, musíte si vytvořit také vhodnou marketingovou strategii, jak se prosadit. Pracujte tedy na tvorbě vlastního jména a vlastní značky.

 

Vzdělávejte se!

Počítačová grafika a trendy v ní se neustále mění. Proto je potřeba vzdělávat se. Sledujte trendy, učte se a objevujte nové věci.

 

Pár slov na závěr

Kvalita, kreativita a estetické cítění spolu souvisí. Grafik, který splňuje tyto požadavky, bude určitě dobře ohodnocený nejen finančně, ale také kladnými referencemi. Začněte od jednoduchých zakázek a když je zvládnete, přejděte k náročnějším. Rozhodně nepřeceňujte své možnosti, grafika a design jsou běh na dlouhou trať, dokud nedostanete do krve cit, kreativitu a svůj osobitý styl. 

 

Pokud máte zájem, pracovní příležitosti tohoto charakteru můžete sledovat také na mé stránce. V kategorii pracovní nabídky pro grafiky a designéry se mi čas od času podaří nějakou nabídku, především z oblasti web designu, zveřejnit. Jde jen o nabídky na dlouhodobou externí spolupráci pro nějakou firmu či agenturu, ne o krátkodobé zakázky. 

 

Že jste nenašli informace, které jste hledali? V tom případě si přečtěte diskusní fórum, možná je najdete právě tam. 

Pracujete nebo jste někdy pracovali doma jako grafik, designér, případně jste vykonávali jinou profesi, která souvisí s tímto tématem? Pokud ano, podělte se o své zkušenosti a napište do diskuse. Každého názoru si cením, můžete inspirovat nebo motivovat ostatní čtenáře.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply