Mé zkušenosti s HYIP systémy, čemu se vyhýbat při investování

Podvodný Hyip, který nabízí nepřiměřeně vysoké zhodnocení.

Poslední dobu mi od vás chodí e-maily, abych vám poradil, zda je tato nebo tamta firma seriózní, zda se tam dají vydělat peníze a jestli to náhodou není jen další podvod. V drtivé většině zpráv, které mi posíláte, jde o takzvané HYIPy. Tyto programy nabízejí lehký a bezpracný výdělek zhodnocováním investic. Stačí, když vložíte na nějakou dobu určitý obnos peněz a pak už jen “sklízíte” úrodu. Je to ale skutečně tak snadné? V článku si můžete přečíst mé zkušenosti s tímto výdělkem a pár rad, čemu se vyhýbat, pokud byste se rozhodli jít touto cestou.

 

Co je HYIP?

Vysoce výnosný investiční program, přesně tak zní doslovný překlad zkratky HYIP (tj. High Yield Investment Program). Slibuje tedy výborné zhodnocení vložených prostředků, dokonce takové, že je již na první pohled dokonale podezřelý. 

Krátkodobý HYIP slibuje zhodnocení vkladu až v řádu jednotek procent za jediný den, ty dlouhodobé kalkulují se ziskem asi deset procent za dva týdny provozu, přičemž plán je až na půl roku dopředu.

 

Prakticky všechny modely HYIP fungují tak, jak je již popsáno u jiných Ponziho schémat. Tedy jinak řečeno, jde o pyramidu, na které vydělá jen zakladatel, popřípadě několik prvních investorů, co jsou již obvykle se záměrem plně ztotožněni. Dobře vědí, jak tyto systémy fungují, tedy kdy mají investovat a kdy je vhodný čas vybrat ze systému peníze a zmizet.

 

HYIPy jsou podvodné investiční programy nabízené hlavně přes internet. Investorům nabízí nepřiměřeně vysoké zisky.

 

Jak funguje HYIP?

Noví investoři, kteří se zapojí do HYIPu, v podstatě vyplácejí investory, kteří tam jsou zaregistrovaní už delší dobu.

Systém sám o sobě nevytváří žádný zisk, majitel vklady registrovaných partnerů nikam neinvestuje a nepracuje ani se žádným produktem, čímž se odlišuje od alternativy zvané multi-level-marketing (MLM). HYIP je tedy v podstatě jen přerozdělování peněz mezi uživateli, resp. investory.

V momentě, kdy do HYIPu přestanou přicházet další investoři, zakladatel nebude mít z čeho vyplácet a systém se rozpadne.

 

Na principu Ponziho schématu pracuje prakticky každý HYIP na trhu a je pravdou, že většina jich je k dispozici jen krátkodobě. Nemůže být divu, že po pár dnech celý plán skončí, zkrachuje a okradení investoři se pak dlouhá léta pídí po autorovi – a snaží se marně dobrat spravedlnosti, což je v tomto případě věc dosti složitá.

 

Ve většině států jsou tyto systémy ilegální, v České republice i na Slovensku můžete být za provozování HYIPu trestně stíhaní za podvod.

 

Pokud se tedy zaregistrujete do nějakého HYIPu, existují pouze dvě možnosti, jak můžete dopadnout:

 • nic nevyděláte a program skončí, tedy zůstanete v mínusu,
 • vyděláte a program skončí, což znamená, že jste (nepřímo) okradli všechny, kteří jsou v mínusu.

 

Jak funguje investiční program Hyip.

 

Výhody a nevýhody aneb dá se vůbec vyhrát?

I když předchozí řádky nemusí působit moc povzbudivě, neznamená to automaticky, že snad na HYIP nutně nemůžete vydělat. Stačí jen, když budete v pravou chvíli na pravém místě. Každému zájemci je asi zcela jasné, že půjde o adrenalinový zážitek (dá se to přirovnat k ruské ruletě) a peníze je třeba investovat (a poté vybrat) ve skutečně velmi krátkém časovém horizontu.

Pokud se do podobného „online byznysu“ pustíte, nesmíte hned na začátku ztratit nervy. Doporučuje se také investovat relativně menší sumu, jen skutečný životní kaskadér by operoval třeba se stovkami tisíc korun, že? To by byla opravdu bláhovost, každý investor dá do každého projektu jen tolik, kolik si může dovolit ztratit.

 

Nevýhody jsou zcela nasnadě, hovořit můžeme například o:

 • Není možné pojistit vklad, alespoň v drtivé většině případů. Nejde o investici, ale o spekulaci.
 • Propagace někdy jde jen skrze emailový spam, pop-up okna a podobně. Což nebudí úplně pocit důvěry. S podobným přístupem se ale setkáte jen u poměrně malého procenta HYIPů.
 • O reálných zakladatelích projektů se nikdy moc nedozvíte. A také se nabízí otázka, proč asi? Jde v podstatě o trestný čin…
 • Nevěřte všemu, co čtete – platí obecně, že čím vyšší zhodnocení se slibuje, tím vyšší je riziko.
 • Nabízí procentové výnosy v řádu hodin? Tak nejspíš uměle zkrachuje, nejpozději zítra.

 

Jsou i nějaké výhody?

Ale jistě, když si vše dobře načasujete, tak se můžete dočkat i zajímavých zisků. Bude ovšem třeba jednat rychle, krátkodobý plán – investovat, nechat si proplatit alespoň větší část vkladu na úrocích a poté už vše nechat osudu.

Když už jsme u plateb, většina HYIPů používá internetovou peněženku a nebude se zabývat klasickými bankovními účty – AlertPay, PerfectMoney a tak podobně.

 

Má pravidla při investování do HYIP programu

Mám zkušenosti s touto formou online vydělávání, i když se nemám čím chlubit. Po klikačkách to byla moje druhá “stanice”, kde jsem se snažil vydělat nějaké peníze. Já jsem samozřejmě žádné HYIPy nevytvářel, jen jsem se do pár programů zapojil. Některé skončily ještě dříve, než jsem stihl něco vybrat, jiné fungují dosud, ale nevyplácejí.

 

Na základě svých osobních zkušeností jsem se rozhodl napsat vám pár postřehů k tomu, čemu se při investování do HYIPů vyhýbat. Samozřejmě nejlépe uděláte, pokud se těmto programům vyhnete úplně.

 

 1. Výběr oblasti v níž HYIP pracuje

Jsou méně rizikové oblasti a pak také ty, kam se vůbec nevyplatí dávat ani korunu. Určitě nebude nejlepším záměrem investovat do adshare, revshare a podobných systémů. Naopak v případě Forexu nebo pokeru se můžete dočkat toho, že HYIP bude mít delší trvání, než je obvyklé.

Někdy vám zakladatel může tvrdit, že peníze použije na rozjezd systému krátkodobých půjček, bude se věnovat tipařům sportovních sázek a tak podobně. Příběhy jsou různé a některé jsou až dokonale neuvěřitelné. Autor podvodného mechanismu přeci nechce peníze pro své klienty zhodnotit, ale získat co největší obnos a pak se potichu vypařit.

 

 1. Pořádně si proklepněte stránku, na které chcete investovat své peníze

Existují i projekty, které vydrží roky. Jde ale spíš o výjimky potvrzující pravidlo a nemůžete se na ně v žádném případě spoléhat. Možná vám pomůžou takzvané Monitory, které slouží jako zařízení podobné výzvědným službám. Jsou to sledovací stránky, v nichž jsou uváděny aktivní projekty, vše je pečlivě aktualizováno a díky referencím od reálných klientů budete mít jasno, jestli se ještě dá do mechanismu vstupovat, nebo bude lepší se porozhlédnout spíš někde jinde.

Malou nevýhodou může být, že tzv. HYIP monitory nejsou k dispozici v českém jazyce, ale zato v angličtině jich najdete víc než dost. Alespoň do nich nahlédněte pro lepší přehled nad aktuální situací, nikdo přeci netvrdí, že jim musíte vše odkývat. Už když zadáte do Google vyhledávače název HYIP programu se „scam“ nebo „podvod“, můžete leccos odhalit už na začátku.

 

 1. Na webovky se nespoléhejte, často jsou jen účelové

Investice do recyklace plastových odpadků nebo kryptoměn? Peníze většinou půjdou někam úplně jinam – zakladatel ale umí často připravit projekt, který se na první pohled tváří důvěryhodně. Snad i právě proto nabere tolik důvěřivců, ale to už je jiné téma.

Vybírejte si hlavně projekty, kde vám nepovídají blbosti o tom, jaká je to skvělá příležitost. Takové společnosti jen oblbují lidi.

 

 1. Denní zisk

Toto je důležité. Nikdy nenechte peníze v programu, který slibuje zisk 110 % za třicet dní a až potom vyplatí částku. Ideální je, pokud si najdete takovou společnost, kde se vyplácí každý den. Tím pádem se riziko ztráty snižuje. Dále v programu musí být možnost compound a principal return. Pokud není, raději neinvestujte.

 

 1. Investujte menší obnos peněz

Jen blázen investuje do HYIPu své úspory. Nikdy neinvestujte více, než si můžete dovolit nebo jste již na netu vydělali.

 

 1. Pevné nervy

Ne vždy to vyjde. Bohužel, často se stává, že lidé investují větší obnos, o který pak přijdou. Proto se držte mých pravidel, investujte menší obnosy do více dobře vypadajících projektů.

 

 1. Kterým HYIPům se vyhýbat?

Když jsou webové stránky v kvalitě, za jakou by se styděl středoškolský student oboru informatiky, pak raději ruce pryč – zakladatel zřejmě neinvestoval a nedal si ani tu práci, aby vypadal trochu přesvědčivě. Pravděpodobně půjde spíš o rychlovku, která nejpozději během pár dnů zase odezní a skončí. Kde ještě raději být ostražití?

Umožňují investovat jenom skrze kryptoměny? Pak asi vědí proč, protože tyto nové platební systémy jdou často složitě rozklíčovat, pokud se už vůbec něco podobného vyšetřovatelům povede. Technicky vzato je pak v podstatě autor beztrestný (byť – zatím). Neberte ani ty HYIP systemy, kde je provize pro affiliate partnery nad 50 %, riziko podvodu zcela pochopitelně roste s naslibovanou částkou.

 

Pár slov na závěr

Pokud jste se rozhodli do nějakého HYIPu investovat, vybírejte si pečlivě, protože možná až 95 % ze všech je neseriózních. Vysbírají peníze a v tom nejlepším se po nich slehne zem.

Pochopitelně důležité je také to, jak dlouho daný HYIP vydrží. Některé fungují jen pár dní a některé také pár měsíců nebo roků. Proto předtím než investujete, vám doporučuji vyhledat si nějaké informace na internetu nebo v diskusních fórech.

 

Rozhodně ,,necpěte“ peníze hned do prvního HYIPu, který najdete, a ani do takového, kde vám nabízí pohádkové denní zhodnocení.

 

Mohlo by vás zajímat:

7 způsobů, jak rozeznat seriózní investici od finančního podvodu – v článku si můžete přečíst základní rozdíly mezi seriózními investicemi a pyramidovými podvody.

 

Doporučuji přečíst si i diskusní fórum, možná tam najdete další zajímavé informace k tématu.

Pokud již máte s HYIPmi nějaké vlastní zkušenosti, podělte se o ně a napište do diskuse. Napište, co je podle vás důležité a čeho je třeba se při investování vyvarovat.

 

Pokud můžete, podpořte můj projekt lajknutím či sdílením na sociálních sítích. Je to to nejmenší, co můžete pro mě a pro růst tohoto webu udělat. Rovněž budu rád, pokud se připojíte do mé facebookové komunity, která je zaměřená na online vydělávání a práci z domu. Budete tak mít stále přehled o nových příležitostech. Označte „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply