Nenechte se nachytat na podvodné práce z portálu projobs.cz

Úvodní stránka portálu www.projobs.cz zobrazující počet pracovních nabídek, zaměstnavatelů a zaměstnanců online.

Když je člověk nějakou dobu bez práce, je to peklo. Něco podobného prožívá i můj dobrý kamarád, který po deseti letech dostal zničehonic výpověď. Přesto, že není žádný lenoch, má problémy najít si nějakou práci. V dnešní době nic neobvyklého, podobně zoufalých lidí je určitě hodně. Představte si ale, že existují společnosti, které si právě na tomto jejich zoufalství postavily lukrativní byznys. Jednou z nich je ta, která nabízí práci na webové stránce www.projobs.cz, na Slovensku www.projobs.sk.

 

Co je to projobs.cz?

Je to webový portál (ne agentura), který nabízí množství pracovních nabídek, aspoň naoko. Stránka funguje tak, že si můžete prohlížet nabídky, ale když chcete kontaktovat firmu, musíte se zaregistrovat, vyplnit údaje o sobě a zaplatit registrační poplatek cca 125 Kč. To, že je třeba platit, vám dopředu ale neřeknou, dozvíte se to, až když vám přijde faktura za telefon. Tedy za předpokladu, že nečtete podmínky používání, tam to mají uvedené.

 

Proč portál Projobs zavání podvodem?

Já jsem také naletěl, ale ne tak, že bych jim zaplatil za registraci. Jak jistě víte, na své stránce mám kategorii s nabídkami práce na doma. Surfuji po internetu, procházím různé pracovní portály, jako jsou profesia.czprace.czjooble.cz a podobné, a hledám inzeráty, ve kterých zaměstnavatelé nabízí možnost práce z domu. Následně všechny tyto inzeráty zveřejňuji v této sekci.

Nedávno se ke mně dostal právě portál projobs.cz. Na první pohled tento web nepůsobil nijak podezřele. Našel jsem na něm několik zajímavých nabídek na práci z domu. Šlo o profese redaktorka magazínu a správce e-shopu. Obě nabídky jsem se rozhodl zveřejnit na svém webu. Byla to ale chyba. Návštěvníky mé stránky jsem byl upozorněn na to, že tento portál je podvod

Jak jsem už zmiňoval, na první pohled vypadal Projobs seriózně, po mé chybě jsem se však rozhodl podívat na tento portál detailněji a zjistil jsem následující věci: 

 

1. Ani v jedné pracovní nabídce není název firmy

Projobs uvádí, že na jejich stránce si zájemci mohou vybrat až mezi 25 000 pracovních nabídek (profesia.cz nebo úřad práce blednou závistí, když vidí toto číslo). Je velmi divné, že ani na jedné z nich se neuvádí název společnosti. Jednoduše tam nenajdete žádné údaje o firmách, které hledají zaměstnance, jen popis práce a požadavky na zaměstnance.

U nabídek najdete ještě také jména zadavatelů inzerátu (určitě falešná jména). Dal jsem si tu námahu a prošel prvních pětadvacet pracovních nabídek z portálu projobs.cz a zjistil, že tato jména se opakují až příliš často, viz tabulka níže.

 

ProfeseMísto výkonu práceZadavatel
Pracovník v rychlém občerstveníPrahaJan Friedrich
Vkládání inzerátů+administrativní práceBrno-městoPeter Kostúr
Junior redaktorka magazínu pro ženy Brno-městoVojtěch Novák
Podpora zákazníků - administrativaPrahaJuraj Štefko
Hlídání dětí s doučováním/výukouPrahaJiří Pěnička
Junior redaktorka magazínu pro ženy Ostrava-městoJuraj Štefko
Vkládání inzerátů+administrativní prácePrahaMartin Weber
Psaní textů/článků - 140 Kč/hPrahaDušan Votruba
Komparz pro natáčení filmuBrno-městoJuraj Štefko
Komparz pro natáčení filmuBanská ŠtiavnicaIvan Čiernik
Komparz pro natáčení filmuPlzeň-městoJan Friedrich
Prodej zmrzliny ve stánkuČeský KrumlovJuraj Štefko
Podpora zákazníků - administrativa Brno-městoJiří Zahradník
Junior redaktorka magazínu pro ženy PrahaIvan Čiernik
Skladník ve skladu potravinKarvináJuraj Štefko
Podpora zákazníků - administrativaOstrava-městoDušan Votruba
Školník údržbář a uklízečKarvináJuraj Štefko
Komparz pro natáčení filmuPrahaIvan Čiernik
programátor/kaChomutovDušan Votruba
Referent/ka administrativyZnojmoJuraj Štefko
správce e-shopuStrakoniceIvan Čiernik
Team LeaderOstrava-městoJan Friedrich
HosteskaPlzeň-městoJan Friedrich
HosteskaBrno-městoJiří Pěnička
HosteskaKladnoJosef Zadražil

 

To je prvních pětadvacet inzerátů, které jsem si otevřel. Jak vidíte, je tam možná osm jmen, které se neustále opakují. Jen takový Juraj Štefko hledá šest zaměstnanců (z pětadvaceti nabídek, které jsem otevřel). Nyní si představte, že na portálu je údajně 25 800 nabídek, to by tam měl mít Juraj Štefko přes 2 000 inzerátů… (samozřejmě na portálu je dohromady celkem možná jen 200 pracovních nabídek. Komu by se chtělo vymýšlet 25 000 falešných inzerátů).

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

 

Zvláštní je, že Juraj Štefko hledá:

  • Člověka na podporu zákazníků do Prahy,    
  • Junior redaktorku magazínu pro ženy – Ostrava    
  • Komparz pro natáčení filmu – Brno,                    
  • Prodejce zmrzliny ve stánku – Český Krumlov     
  • Skladník ve skladu potravin – Karviná           

 

Šest různých nesouvisejících pracovních nabídek na šesti různých místech. Divné, ne? Co je to za zaměstnavatele, který hledá prodejce zmrzliny ve stánku a následně junior redaktorku magazínu pro ženy? To má několik různě zaměřených firem? Možná je to zástupce nějaké samostatné personální agentury, řeknete si. A ostatní lidé taktéž. O.K. Ale potom jak mi vysvětlíte následující věc:

 

Všimněte si na výše uvedeném seznamu pracovní nabídky – junior redaktorka magazínu pro ženy. Tato nabídka se nachází v seznamu pětadvaceti inzerátů, které jsem kontroloval celkem třikrát.

 

Junior redaktorka magazínu pro ženyBrno-městoVojtěch Novák
Junior redaktorka magazínu pro ženyOstrava-městoJuraj Štefko
Junior redaktorka magazínu pro ženyPrahaIvan Čiernik

 

V každém případě jde o různého zadavatele inzerátu a různé místo výkonu práce. Avšak znění inzerátu je vždy identické, a to slovo od slova. A mimochodem, všechny tři nabídky mají záhadně stejné ohodnocení – 400 až 500 Kč za článek. 

 

Pokud nevěříte, podívejte se na obrázky níže. Na prvním obrázku inzerát od Vojtěcha Nováka, druhý od Juraje Štefku, třetí od Ivana Čiernika.

 

Inzerát od Vojtěcha Nováka na pracovní pozici junior redaktorka magazínu.

 

Inzerát od Juraje Štefku na stejnou pracovní pozici, a tedy junior redaktorka magazínu pro ženy.

 

Do třetice inzerát na junior redaktorku, tentokrát od Ivana Čiernika.

 

Myslím si, že znění inzerátů na portálu Projobs je vždy skutečné, majitel je podle mého názoru stahuje ze seriózních pracovních portálů, jako je prace.cz a podobně. Smaže firmu, která ten inzerát zadávala, a nahodí ho do svého systému. Komu by se chtělo vymýšlet tolik textu z vlastní hlavy.

 

2. Registrace firmy není možná

Zkoušel jsem se zaregistrovat do jejich databáze jako firma, ale neúspěšně. Když kliknete na „registrace firmy“, nenajdete tam žádný registrační formulář, jen kontaktní formulář na Projobs.

 

3. Odpočítávadlo je falešné

Když si v jejich databázi najdete nějakou zajímavou nabídku, zjistíte, že je nutné na ni reagovat do určitého termínu. Časové počítadlo, které se tam nachází, zobrazuje dny, hodiny, minuty a dokonce i sekundy, do kdy je pracovní nabídka platná.

 

Má to psychologický charakter, nutí vás tak reagovat na vaši vysněnou nabídku co nejrychleji (aby na vás mohli vydělat).

 

Co se stane, když platnost nabídky skonči? Nic, inzerát na nabízenou práci se objeví s novou časomírou. Odsledoval jsem si to při třech nabídkách. Proč má někdo potřebu okamžitě obnovovat inzerát, když se na nabídku určitě ozvalo dostatek lidí? Že by měli problém si někoho vybrat? O.K., pochopím, pokud by tam ta nabídka nebyla dva týdny a potom by ji dotyčný zadavatel vložil znovu (protože nikoho vhodného nenašli). Jenže u Projobs to funguje tak, že když skončí platnost, nabídka se objeví okamžitě s novou časomírou.

 

Vypadá to tak, jako kdyby tam bylo jen něco přes dvě stě inzerátů a ty se točily stále dokola.

 

4. Zajímavé čtení najdeme v podmínkách používání

 

Provozovatel  má právo Uživatelský účet dočasně pozastavit v případě, že Uživatel konal nebo koná v rozporu s Podmínkami systému. Provozovatel má dále právo Uživatelský účet dočasně pozastavit v případě, že na něm nebyla v posledních sedmi dnech vykonaná žádná aktivita.

 

To znamená, že když se budete chtít přihlásit na svůj účet po deseti dnech, budete muset znovu poslat SMS a zaplatit 125 Kč.

 

Uživatel souhlasí s využíváním jeho elektronického kontaktu za účelem šíření obchodních oznámení, a to jak obchodních oznámení týkajících se výrobků a služeb provozovatele, tak obchodních oznámení týkajících se výrobků a služeb třetích osob.

 

To znamená, že majitel Projobs vám může do vaší e-mailové schránky poslat spam, resp. reklamu na vlastní produkty či služby, jako také reklamu na produkty a služby třetích osob.

 

Provozovatel nemá v zemi působení podle zákona č 435/2004 Z.z. status osobní agentury a jako takový nezprostředkovává, a ani nemůže zprostředkovávat, pracovní místa. Provozovatel poskytuje služby webového portálu a poradenství v oblasti zaměstnání.

 

Jinak řečeno, portál Projobs vám žádnou práci nenabízí ani nezprostředkuje. Poplatek 125 Kč hradíte za poradenství v oblasti zaměstnání a služeb webového portálu.

 

Pár slov na závěr

Tak si to zrekapitulujme. Portál projob.cz sdružuje ve svém systému údajně tisíce pracovních nabídek. Ve skutečnosti je to jen pár stovek (napočítal jsem jich dvě stě), které se neustále obnovují. Když uběhne platnost nabídky (čas), inzerát se „recykluje”- obnoví. Takto se inzeráty točí stále dokola. Možná se změní zadavatel a místo výkonu práce, ale znění inzerátu zůstane stejné.

Inzeráty jsou buď vymyšlené nebo jejich text stahuje majitel Projobs z jiných pracovních portálů, například z profesie.cz, a nahazuje je do svého systému, aby vás nalákal.

Některé nabídky vypadají skutečně lákavě a zmiňovaná časomíra má posloužit hlavně k tomu, abyste se na nabídku rozhodli reagovat co nejrychleji. K tomu je ale nutná registrace a uhrazení poplatku za SMS. A o tom to celé je.

A co se týká práce? Přestože se Projobs na své úvodní stránce chvástá, že už našel práci 6 481 uživatelům, předpokládám, že si na této stránce žádnou práci nenajdete. Akorát budete po této zkušenosti lehčí o 125 korun, což mají uvedeno také v podmínkách používání.

Na závěr dodám, že své osobní údaje svěřujete bůhví komu. Dotyčný majitel portálu vám potom může na váš email nebo telefon posílat reklamu různého druhu, případně obchodovat s vašimi údaji a prodávat je třetí straně.

 

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Potom se zkuste podívat také na diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací na toto téma. 

Máte sami nějaké zkušenosti s portálem Projobs? Budu rád, když se zapojíte do diskuse a napíšete vlastní zkušenosti.

 

Líbí se vám můj web? Pokud ano, doporučte jej svým přátelům, určitě vám budou vděční. Také se můžete přidat do mé facebookové skupiny, ve které vás budu neustále informovat o nových nabídkách práce z domova a o možnostech vydělávání na internetu. Klikněte na  „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply