Ponziho schéma v praxi – 10 indicií, že jste investovali do podvodu

Jak funguje Ponziho schéma.

Investovali jste své peníze do dobře vypadajícího online byznysu, ale nejste si jistí, jestli jste udělali dobře? Nebo zatím jen plánujete investovat do nějakého programu, ale bojíte se, že naletíte na podvod? Rád bych vám na základě mých osobních zkušeností představil jednu z nejčastěji používaných forem online podvodůPonziho schéma. Jak takové schéma funguje v praxi od začátku až do konce, jak jej odhalit a kdy je nejlepší čas vybrat peníze a odejít, pokud jste již do nějakého Ponziho schématu investovali, o tom všem si můžete přečíst v tomto článku.

 

Pokud čtete mou stránku pozorně, určitě už víte, že jsem se v minulosti nechal nachytat na pár podvodů. Byl jsem nezkušený a chtěl jsem vydělat spoustu peněz co nejrychleji. Přemluvil mě k tomu kamarád, který to prezentoval jako zaručený výdělek – tutovku.

O všechny investované peníze jsem přišel, můj kamarád mimochodem také. Bylo to asi jen 1000 USD, takže nic hrozného. Znám ale i takové lidí, kteří do stejných programů investovali své celoživotní úspory. Šlo o projekty ZeekRewards (můj první online byznys, pokud nepočítám klikačky) a Banners Broker.

 

Ještě předtím, než vám představím 10 znaků, resp. fází, jak začíná a končí každé Ponziho schéma, by bylo vhodné si stručně vysvětlit, co to to Ponziho schéma vlastně je.

 

Co je Ponziho schéma?

Ilustrační obrázek jak funguje v praxi podvodní Ponziho schéma.

Skutečně jen v krátkosti, protože o tomto tématu jsem toho napsal na své stránce už poměrně dost.

Podstata Ponziho schématu spočívá v tom, že investoři naletí na bombastické sliby a vysoké zhodnocení během krátké doby. Majitel firmy, který podniká na principu Ponziho schématu, jejich peníze ale nikam neinvestuje. Část z nich si nechá pro sebe, zbytek vyplatí jen několika šťastlivcům, kteří přišli do systému na začátku hned mezi prvními.

Jediným zdrojem příjmů Ponziho schématu jsou tedy pouze vklady investorů.

Peníze nových investorů, kteří se zapojili do schématu, použije majitel podvodu na vyplacení úroku starých investorů, kteří se zaregistrovali mnohem dříve. Když se do schématu přestanou registrovat noví uživatelé, firma zkrachuje. Nemá totiž z čeho vyplácet.

 

Ponziho schéma nevytváří žádný zisk, majitel vklady registrovaných partnerů nikam neinvestuje a nepracuje ani s žádným produktem. Jde tedy jen o přerozdělování peněz mezi investory.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Jednoduché Ponziho schéma

Typickým příkladem programů, které fungují na principu Ponziho schématu, jsou takzvané HYIP systémy. HYIP je vysoce rizikový investiční program. Je to jednoduchý systém na pochopení a každému musí být na první pohled jasné, odkud takový systém vyplácí výnosy.

 

Často to můžete vidět, když vám někdo nabízí dejme tomu 200% zhodnocení na určitou dobu. Vložíte například 100 USD na 20 dní. Po jejich uplynutí si vyberete 300 USD. Samozřejmě, doporučujete to dalším lidem, vždyť jsou to zdarma získané peníze a navíc vám za každého člověka, kterého přivedete do systému, přidají nějaká procenta navíc. Jelikož společnost nabízející takovéto služby nevytváří žádný zisk (jediným příjmem HYIP jsou peníze od lidí), každému by mělo být jasné, z čeho firma po 20 dnech vyplatí investorovi 300 USD – vklad + výnos.

Vytáhnout peníze z takového systému je dost složité a v naprosté většině případů o své peníze přijdete. Ne nadarmo se HYIP pokládá za nejrizikovější internetový byznys.

 

Podotýkám, že založení takových systémů je v některých zemích nelegální a trestné.

 

Sofistikované Ponziho schéma

Zatímco v prvním případě musí být každému všechno jasné (odkud program bere peníze na výplaty a podobně), u sofistikovaných podvodů fungujících na principu Ponziho schématu je to o něco složitější. Majitelé takových podvodů se snaží zakrýt nelegální schéma buď nějakým produktem, nebo „reálným“ využitím vkladů investorů. K žádnému zhodnocování však nedochází, je to jen past pro investory, aby nabyli dojem, že se jedná o legitimní investiční příležitost nebo MLM společnost.

 

Hybridní schéma

V současné době se však stále častěji objevují dokonce hybridní podvody, které nabízejí zhodnocení investice a mají i produkty. Takové programy fungují na principu Ponziho i pyramidového schéma. Mezi oběma schématy je několik zásadních rozdílů. Pokud si chcete přečíst jaké, překlikněte si na tento článek.

 

Všechny tyto Ponziho podvody fungují stejně, jen příběh je vždy jiný. Jednou je to investice do recyklace plastových odpadů (projekt Recyklix), potom do kryptoměn (Onecoin, Coinspace a mnoho dalších firem) nebo vám budou slibovat garantované zhodnocení prostřednictvím sportovních sázek (Webet4you projekt). Kreativita podvodníků je nekonečná. Tyto systémy jsou tak promyšlené, že je pro laiky velmi těžké je prokouknout.

 

10 fází, jak probíhá každé Ponziho schéma

Pojďme si tedy napsat, co mají všechny tyto systémy fungující na Ponziho principu společného. Po předchozích zkušenostech bych to shrnul do následujících fází; takto nějak začne a skončí každé jedno Ponziho schéma.

 

1. Vytvoří se boom, aby se zaregistrovalo co nejvíce lidí

Cílem první fáze je vytvořit obrovský boom a dostat do systému co nejvíce uživatelů. Strategií na to je několik, nejvíce zabírají poutavá videa o rychlém zbohatnutí a různé dojemné příběhy, jak se díky firmě stal neznámý bezdomovec milionářem.

Aby si získali vaši důvěru, nemají problém vystupovat na veřejnosti a organizovat konference a různé eventy, na nichž prezentují svůj „dokonale promyšlený byznys plán“. Stejně tomu bylo i v případě Banners Broker. Majitel zmíněného podvodu dokonce vystupoval i v médiích. To se později ukázalo jako velká chyba.

 

Rada č. 1: Vybírejte si hlavně takové projekty, kde vám nebudou povídat o tom, jaká skvělá je to příležitost. Takové firmy jen blbnou lidi. Pokud vám slibují dokonce garantovaný příjem v desítkách procent ročně, jde pravděpodobně o podvod.

 

Rada č. 2: Ověřte podrobně společnost, do které chcete investovat a také tak zvané leadry / partnery firmy, kteří tuto byznysovou příležitost propagují. Pokud již v minulosti byli namočení do nějakého podvodu, pravděpodobně to nyní nebude jiné.

 

2. Budou vás přesvědčovat, že jste na správné cestě

V tomto bodě je ještě všechno skvělé, společnost je na začátku, má smělé plány (většinou nereálné plány na oklamání lidí). Cílem je vás ujistit, že jste na správné cestě, a přesvědčit, že pokud chcete být na „ještě správnější“ cestě, doporučuje se investovat a zakoupit si nějaký vstupní balíček. Investujte ale teď, protože zítra už může být pozdě.

Některé Ponziho systémy nabízejí možnost zaregistrovat se bez počáteční investice. Jiné vám poskytnou dokonce vstupní bonus, viz projekt Recyclix – recyklace plastových odpadů. Pak vás sofistikovanými metodami přesvědčí, abyste investovali vlastní peníze.

Recyclix nabízel k registraci vstupní bonus 20 USD. Je to šikovná strategie. Vyzkoušíte si, jak to celé funguje a že společnost vyplácí (ano, na začátku vyplácí každé schéma) a následně do programu vložíte vlastní peníze.

 

Rada č. 3: Pokud vás někdo bude tlačit do rychlé registrace, zaplacení vstupního balíčku a bude vás oblbovat, že taková příležitost se už nikdy nebude opakovat, jděte od toho pryč.

 

3. Vyplacení pár uživatelů, aby všichni viděli, že to funguje

Šikovným tahem každé firmy fungující na principu Ponziho schématu je vyplatit pár uživatelů (především ty, kteří přivedli do systému velké množství lidí), aby všem ukázali, že to není podvod a opravdu vyplácejí. To je skvělá pozvánka i pro vás, abyste nečekali a investovali také. Vždyť společnost zde bude do konce světa, takže se nemáte čeho obávat. Po pár měsících se vrátí. Mějte na paměti, že každé Ponziho schéma zpočátku vyplácí.

 

Rada č. 4: Platí, čím jednodušší systém, tím lépe. Naopak, čím složitější systém, tím je větší pravděpodobnost, že se majitel takového systému snaží něco skrýt. Pokud problematice nerozumíte, můžete si to nechat vysvětlit nějakým odborníkem. Rozhodně ale ne takovým, který je v daném systému registrován. Taková osoba má z vás provizi.

 

4. Zájem o byznys příležitost opadává

Po nějakém čase se začnou objevovat první problémy. Ty se mohou vyskytnout již po pár měsících od vzniku programu, ale v některých případech klidně až po roce. Záleží to na tom, jak je systém dané společnosti nastaven. Když se rapidně sníží nebo dokonce zastaví počet nových investorů, kteří by se zaregistrovali do systému, program se postupně dostane do mínusu.

Logicky narůstá počet žadatelů o výplatu a klesá počet nových registrací. Firma má tedy vyšší výdaje než příjem. A jelikož Ponziho schéma nevytváří žádný zisk (kromě vkladů investorů nemá firma žádný jiný zdroj příjmu), majitel nemá z čeho vyplácet.

 

Aby majitel zpomalil krach schématu, přejde na selektivní vyplácení. Peníze dostanou jen ti, kteří si je zaslouží. Řečeno jinými slovy – ti nejaktivnější, kteří přivedou do systému mnoho nových lidí.

 

Rada č. 5: Před registrací do nějakého programu si udělejte rozbor kompenzačního plánu a ekonomické udržitelnosti programu. Hodně se ptejte, například jaký je finanční tok systému? Odkud bere firma peníze na výplaty? Pokud vlastní činnost firmy nestačí na slibované výplaty, bude muset vyplácet z vkladů jiných investorů. To je jeden ze znaků Ponziho schématu.

 

5. Varování státních orgánů

Může se stát, že se v některých případech objeví ze strany státních orgánů (dozorčí bankovního trhu, organizace na ochranu spotřebitelů, policie) varování před investicí do dané společnosti. Není to však pravidlem.

Pokud se takové upozornění objeví ve více zemích, je nejvyšší čas vybrat peníze ze systému a vzít nohy na ramena.

 

Nenechte se zmýlit tím, že varování je takové „nemastné neslané“ a jen „doporučuje zvážit spolupráci s firmou XY“. Ony totiž státní orgány nemohou přímo postupovat proti firmám, které u nás oficiálně „nepodnikají“ a mají sídlo v zahraničí. Ale už jen to, že někdo si dal tu práci a vydal nějaké varování, svědčí o mnohém.

 

Rada č. 6: Firma, která nabízí zhodnocování investic, musí k tomu mít povolení. Musí být zaregistrována k poskytování investičních a finančních služeb ve státě, v němž své služby nabízí. Zjistěte si to na začátku případné spolupráce.

 

6. Problémy s bankami a internetovými peněženkami

Pokud firma začne vyplácet přes Paypal, ale později přejde k nějaké neznámé internetové peněžence, je to velmi podezřelé. Paypal má velmi přísné podmínky používání. Nespolupracuje s žádnými společnostmi poskytujícími hazardní hry, ani s pyramidovými či Ponziho schématy.

Pokud společnost mění příliš často platební metody, tj. banku nebo online peněženku, znamená to, že od nich dávají tyto instituce ruce pryč. A zkuste hádat proč…

Pokud firma vyplácí peníze z několika svých účtů nebo z účtů jiných firem, je to velmi podezřelé. Takto se postupuje, když chce někdo skrýt tok peněz (říká se tomu také praní špinavých peněz).

 

Rada č. 7: Zjistěte si ideálně ještě před investováním, zda firma nabízí možnost vyplácet peníze přes Paypal. Pokud ne, nic se neděje. Ne každá firma spolupracuje s touto internetovou peněženkou. Pokud ale v minulosti vyplácela a teď už ne, pravděpodobně usoudil Paypal, že se jednalo o podezřelý projekt a zrušil s nimi spolupráci.

 

7. Množící se kritika a cenzura

S narůstajícími problémy programu roste i kritika. Především ve facebookových skupinách se začínají objevovat negativní komentáře investorů, kteří mají strach, že ztratí své peníze. Negativní lidi ale nikdo nemá rád, proto je třeba komentáře smazat a lidi ideálně vyhodit ze skupiny.

 

Rada č. 8: Pokud se místo jasných odpovědí na nějaký problém či na vaše pochybnosti o firmě setkáte jen s urážkami, posměšky a umlčováním, je to poměrně silný znak podvodu.

 

8. Vklad peněz v hotovosti do rukou up-line

Pokud vázne spolupráce s bankami, mohou se iniciativy chopit vychcaní podvodníci, kteří velmi dobře vědí, jak takové systémy fungují. Vědí, že je pyramida před kolapsem, ale chtějí na tom ještě něco vydělat.

Dobře fungující pyramida se začne rozpadat do více malých soukromých pyramid, kde se peníze přelévají z ruky do ruky v hotovosti. Hlavní organizátory podvodu tohle moc nebaví (utíkají jim peníze), na druhou stranu jim to dává čas dát věci do pořádku a navázat spolupráci s nějakou novou bankou, která je ještě nezná.

 

9. Hackeři, hackeři a zase hackeři

Aby zachránili systém a oddálili to, co jednoho dne i tak přijde, mohou změnit obchodní podmínky. Možností je nepočítaně. Mohou zvýšit výplatní minimum, prodlouží dobu vyplacení (z důvodu změny banky) z 3 dnů na 2 měsíce, smažou peníze (virtuální čísla) na účtu a začnete znovu. Dokonce se v některých případech stalo, že začali bezdůvodně mazat účty.

Příliš často se objevují i ​​technické problémy systému.

Nejčastější výmluvou jsou ale hackeři. Možná až 8 z 10 podvodných společností, které fungují na principu Ponziho schématu, tvrdí, že se jim do systému nabourali hackeři a ukradli všechny peníze.

 

Ze systému nevyberete žádné peníze, společnost už nevyplácí ani selektivně. I ti největší zastánci daného systému pochopili, že naletěli na podvod. Toto bývá obvykle konečná.

 

10. Konec snu o lehkém zbohatnutí

Každé Ponziho schéma, stejně jako i pyramidové schéma, jednoho dne skončí. Bilance je obvykle následující: vydělá na tom možná 10 % lidí, 20 % se vrátí jejich investice a zbývajících 70 % investorů své peníze ztratí.

 

Ponziho schéma může skončit několika způsoby:

  •  Ve správné chvíli zasáhnou úřady a činnost takových firem ukončí – takto to bylo v případě online byznysu ZeekRewards. Do jejich kanceláře vtrhla organizace SEC a zmrazila všechny peníze investorů. Bylo to nějakých 250 milionů USD.
  • Většinou to skončí tak, že registrovaní uživatelé sami opustí společnost a časem po firmě ani pes neštěkne. Taková firma může fungovat ještě pár týdnů či měsíců. Takto to bylo v případě Banners Broker.
  • Šikovní a kreativní podvodníci se nikdy nevzdávají. Často se stává, že majitel Ponziho schématu změní název programu, případně i webové stránky a jde se znovu. Na internetu nenajdete na nový název programu žádnou kritiku, takže pár lidí se opět nachytá.

 

Pár slov na závěr

V tomto článku jste si mohli přečíst 10 charakteristických rysů Ponziho schématu – od jeho vzniku až po krach. Takovým způsobem fungují všechny firmy, které se rozhodly podnikat nelegální způsobem.

Ponziho schéma však nemá nic společného s legálním MLM, protože u MLM dostáváte provize za prodej produktů či služeb (o tomto tématu si přečtěte v sekci věnované MLM, konkrétně v článku Základní poznatky o multi level marketingu). Pokud prodáte, společnost má, logicky, peníze na to, aby vás vyplatila. Ponziho schéma negeneruje žádný zisk. Neprodává žádné produkty a nikde neinvestuje. Odkud se ale vezmou peníze na vaši výplatu? Pokud jste četli tento článek pozorně, neměl by být pro vás problém na tuto otázku odpovědět.

 

Mohlo by vás zajímat:

7 metod, jak rozeznat legitimní investiční firmu od finanční hry – v článku si můžete přečíst 7 základních rozdílů mezi seriózní investiční příležitostí a finanční hrou.

 

Doporučuji přečíst si i diskusní fórum, možná tam najdete další zajímavé informace k tématu.

Pokud již máte s tímto tématem nějaké vlastní zkušenosti, podělte se o ně a napište do diskuse. 

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

One Response to “Ponziho schéma v praxi – 10 indicií, že jste investovali do podvodu”

  1. Freda napsal:

    Před několika měsíci jsem také ztratil nějaké peníze neregulovanému makléři. Své peníze jsem dostal zpět prostřednictvím transakcí, které jsem provedl z mého bankovního účtu na můj coinbase účet, a poté jsem je poslal z coinbase do peněženky, která patřila podvodníkům s pomocí Chargeback Company s názvem www. Amendall .net. Už jsem si myslel, že jsem ztratil peníze, dokud mi Amendall recovery Company nepomohla získat zpět mé ztracené peníze. Jsou velmi dobří a rychlí při získávání ztracených peněz od všech těch online podvodníků.

Leave a Reply