Vydělávání hraním on-line her? Nesmysl? Ani ne. Zde je 9 možností

Hráč drží v ruce joystick a hraje hru.

Rádi trávíte svůj volný čas hraním her, za počítačem dokážete strávit i celé hodiny a někdy si jen tak v duchu říkáte, „kdyby se tímto způsobem dalo vydělávat, byl by ze mě milionář…“? No, možná některé z vás teď překvapím, ale je to možné. V dnešní době je totiž možné vydělávat si reálné peníze i tak, že budete hrát klasické online hry. Elektronické sporty jsou na vzestupu a rozhodně nejde jen o fotbal a hokej, jak by se mohlo na první pohled z názvu zdát. Naopak, výdělek přinášejí i akční hry a vlastně vůbec všechny tituly, u kterých je jakýkoliv divácký zájem.

 

Pojďme proto do této zajímavé problematiky nahlédnout trochu blíže – třeba tu najdete inspiraci.

 

V tomto článku si tedy představíme několik způsobů, jak si přivydělávat hraním online her. A ne, nemusíte se bát, nemám na mysli hazardní hry, jako ruleta, automaty, on-line poker apod., kde z vás spíše nějaké peníze vytáhnou, než abyste si něco vydělali.

Nemám na mysli ani soutěžní hry typu pošli SMS a vyhraj nebo zatoč si šťastným kolem.

Také se nebudeme bavit o vývoji her, i když programátoři/vývojáři her si mohou nepochybně vydělat slušné peníze. Mám na mysli klasické hry jako například skládání puzzle, hraní pexesa, hraní PC či mobilních her s tisíci jiných uživatelů apod.

 

Jelikož se řadím mezi vášnivé hráče, a pár stovek Kč jsem si už v minulosti přivydělal, rád bych se s vámi podělil o své zkušenosti.

 

1. Staňte se členem E-sportovního týmu

Esport (elektronický sport) je nový fenomén, kde týmy hráčů soutěží v online hraní a za postupy a vítězství získávají peníze. Jde o odvětví, které je velmi populární nejen u mladých, přináší divácký ohlas (v USA dokáže nejeden takový turnaj vyprodat obrovské stadiony), má svou reklamu a díky tomu může pořadatel nějakého šampionátu nabídnout hráčům zajímavé odměny. Přesně jako v NBA nebo NHL, ale bez svalů, tenisek a bruslí, jen s klávesnicí a myší nebo gamepadem v ruce…

Progamer, jak se říká takovým profesionálním hráčům, vydělává někdy až pohádkové sumy. Jeho kariéra však trvá obvykle jen několik málo sezon. Přesto si za tuto dobu dokáže získat takový příjem, že delší dobu nemusí pracovat. Pokud hrajete jen pro radost, ale patříte mezi velmi dobré hráče a věříte si, že dokážete uspět – proč jste to ještě nezkusili? Dveře jsou otevřené, zbývá snad jen zaklepat a chvilku počkat. Sponzor vám může koupit nový počítač nebo kvalitní sluchátka – i tato odměna se přece počítá, ne? Jste-li výborní třeba v Dota 2, Fortnite, CounterStrike, League of Legends nebo StarCraft II zkuste se přihlásit do nějakého českého týmu!

 

Vyprodána aréna fandí e-sportovním hráčům.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

 

I u nás je pár profesionálních hráčů počítačových her. Třeba třiadvacetiletý Aleš Kněžínek (s přezdívkou Freeze) z Brna, který za necelé 3 měsíce své hráčské kariéry stihl navštívit půlku Evropy a získat plat srovnatelný s platem fotbalistů z první české fotbalové ligy.

 

Počítejte však s tím, že to nebude procházka růžovou zahradou. Hráči jednotlivých esportovních týmů musí dodržovat přísná pravidla, pravidelně trénovat a plnit marketingová očekávání partnerů/sponzorů, stejně jako sportovci ve fotbale, hokeji a dalších.

 

2. Hraní pexesa, puzzle a dalších her

Pokud jste spíše introvert a neláká vás hraní v obrovských arénách před deseti tisíci fanoušky, ale naopak, raději byste si přivydělali nějaké peníze sami v pohodlí domova tak vězte, že i taková možnost existuje. Ve srovnání s první možností, kde v podstatě pracujete na full-time, jde však jen o drobný přivýdělek. Ale každá korunka se hodí, no ne?

Zde mohu popsat i své vlastní zkušenosti, protože jsem si v minulosti tímto způsobem přivydělával. Dneska už jen sporadicky, protože na hraní nemám čas.

 

Moje první zkušenost je z roku 2014, kdy jsem díky svému kamarádovi narazil na stránku Buzzl.com. Tento portál nabízel možnost účastnit se turnajů v hraní puzzle. Hráč, který poskládal 9-dílné puzzle nejrychleji a měl po 3 kolech nejlepší čas, vyhrál finanční odměnu. Ta se pohybovala v částkách od 100 do 500 Kč. Denně tak firma rozdala hráčům díky svým sponzorům až 2500 Kč.

Kdo neměl zájem hrát o peníze, mohl soutěžit o losy do tomboly a vyhrát tak zajímavé ceny, jako např. mobil, tablet, kameru a spoustu dalších.

Protože na stránce nebyla příliš velká konkurence, stihl jsem za dva roky fungování portálu vyhrát 3 věcné ceny, dohromady v hodnotě 30 000 Kč, a samozřejmě hotovost v podobné výši. Dnes už Buzzl bohužel nefunguje.

 

Buzzl.com byla skvělá puzzle hra, díky které jste mohli vyhrát zajímavé ceny a peníze.

 

Další moje zkušenost je s českou aplikací Videoboard.com, která stále funguje, ale také to už není, co bývalo. Videoboard je unikátní aplikace, která vám kromě aktuálního přehledu novinek z domova i ze zahraničí a přehledu počasí přináší i možnost přivydělat si nějaké peníze hraním pexesa.

V minulosti vyhrával každý, přičemž měsíčně se zde dalo vydělat přes 1000 Kč (25 Kč denně za odehrání 10 her pexesa + odměny z reklam). Dnes vyhrávají už jen ti nejrychlejší, a tedy ti, kteří se dostanou v tabulce mezi TOP hráče.

 

Existuje samozřejmě více her, kde se dají přivydělávat korunky, toto je jen špička ledovce. Zkuste posurfovat na internetu, určitě najdete i další.

 

3. GPT systémy

Příležitost přivydělávat si hraním her nabízejí i takzvané GPT (Get Paid To) stránky, často tímto systémům říkáme i klikačky. Get Paid To je anglický výraz a v překladu to znamená dostat zaplaceno za nějakou aktivitu. Za aktivitu můžeme považovat například hraní her, sledování videí, vyplňování dotazníků, psaní recenzí a provádění dalších nenáročných úkolů a různých mikroprací.

GPT stránky jsou tedy multifunkční portály nabízející výdělek prováděním různých úkolů. Za ty dostáváte body, které si později budete moci zaměnit buď za peníze, nebo za dárkové e-poukazy na nákup v Amazonu, případně v dalších obchodech.

Některé stránky nabízejí odměny dokonce i ve formě herních kódů na populární hry jako League of Legends, World of Warcraft a podobně nebo dárkové kódy na XBOX live a Playstation Network.

V tomto článku najdete pár GPT firem, všechny spolehlivě vyplácejí (osobní zkušenost).

 

4. Testování online her – staňte se testerem a získejte finanční odměnu

Jestli existuje ve video-herním průmyslu i pozice, která by dokázala finančně ohodnotit i hráče, kteří jsou ve videohrách naprosto leví, pak je to právě tester her. Oč přesně jde? Samozřejmě, vývojáři/programátoři kteří pracují na vývoji hry, potřebují testery, díky nimž odhalí skryté možnosti a dostanou zpětnou vazbu přímo od těch, kteří budou hry reálně hrát. Postup je v podstatě shodný s testováním jiných výrobků, od elektroniky po balíček sladkostí, novou limonádu a papírové kapesníčky.

Tester si produkt/hru vyzkouší a okomentuje, napíše recenzi, dá najevo svůj názor a nebude firmu, která hodlá svou práci poslat na trh, nijak šetřit. Kritika musí být ale konstruktivní – jak by řekl klasik. A jistě, nebude to vůbec zadarmo, naopak – můžete buď získat originální verzi hry pro své PC, nebo také finanční odměnu. A duši vášnivého testera jistě zahřeje fakt, že bude do jisté míry ovlivňovat snad vše, co se ve hře v budoucnu objeví. A to samozřejmě není málo, naopak by se dalo říci, že se tím hráč stává spoluautorem.

 

Testování PC a mobilních her za reálné peníze je třeba pro středoškoláky s tunou volného času zábava a přivýdělek v jednom. Věkové omezení tu však v podstatě neexistuje, takže to klidně může být vhodné nejen pro studenty, ale i pro důchodce či maminky na mateřské dovolené.

 

Může jít o různé druhy spolupráce – brigáda na dohodu (DPP), živnost, ale klidně i normální zaměstnání na smlouvu. Pár takových nabídek jsem už na internetu také našel.

 

Tester her si může vydělat také docela zajímavé peníze.

 

Výdělky nejsou největší, asi jako v běžném zaměstnání, avšak jste stále placený za hraní her a to je super, ne?

A jak vlastně hledat takové nabídky práce? Otevřete si Google vyhledávač a vypište klíčové výrazy, např.: „hledáme testery her“, „game tester her brigáda“, „práce v herním průmyslu“ nebo „beta tester on-line her“.

Při troše štěstí vám vyhledávač nalezne několik zajímavých nabídek práce a brigád. Můžete si přečíst i tento článek, ve kterém se profesi testera her a aplikaci věnuji podrobněji. Najdete tam pár zajímavých tipů, kde hledat nabídky.

 

5. Streamování her je také oblíbeným koníčkem

Pokud máte talent komentovat dění kolem sebe a rádi hrajete počítačové hry, další možnost přivýdělku se tak přímo nabízí a byla by velká škoda ji nevyužít.

Streamování her znamená živý přenos z vašeho hraní. Možná byste se divili, kolik lidí ve světě s oblibou sleduje videa hráčských celebrit, ať už jde o Counter Strike, Fifa, Fortnite nebo jiný herní titul. Záleží na vkusu, fotbal nebo střílečka, obecně cokoliv, co si najde věrné publikum. Pak už stačí jen točit videa a čekat na fanoušky, kteří si vás mnohem snáz najdou prostřednictvím sociálních sítí. Facebook, YouTube nebo poměrně moderní Twitch, stačí si vybrat kanál, na kterém hodláte prorazit. Streaming funguje na poměrně jednoduchých principech, je ale často skutečně až královsky úspěšný.

 

Jak ale streamovat hry? Možná jste se vždycky rádi dívali na kamarády nebo staršího sourozence, jak hrají počítačové gamesy, občas jste pronesli pár vět a rozesmáli všechny přítomné. Twitch je online streamovací služba, která je v tomto oboru asi nejpopulárnější na světě. Přesto však budete potřebovat software, jenž přenese dění z vašeho monitoru do světa – nemusí jít samozřejmě o nic světoborného a existují i možnosti, které jsou bezplatné.

Minimálně na začátku, kdy ještě dost dobře nevíte, jestli uspějete, vás proto asi potěší, že investice nemusí být vysoká. PC hry nebo konzole byste hráli stejně a není tak co řešit. Výhodou je rychlý internet, dostatek volného času a originalita. Nechte diváky nahlédnout i do svého života a úspěch je zaručen.

Streamerská komunita je poměrně početná, ale stále je zde prostor pro nové členy, podobně jako v mnoha dalších odvětvích zábavního průmyslu, kam natáčení a komentování vlastního hraní nepochybně spadá.

 

Vydělávat pak můžete několika způsoby – prostřednictvím darů od diváků, prostřednictvím tzv. Subscriberů, tedy předplatitelů – nebo nepřímo a to prostřednictvím reklamy.

 

6. Prodávejte vzácné předměty jiným hráčům…

Dokončili jste náročný level hry, u které si mnoho zkušených vylámalo zuby, a získali jste odměnu v podobě vzácného herního předmětu. Může jít o sekeru do fantasy nebo nějaké jiné MMO hry, která připraví o zdraví větší počet nepřátel, ale také item, co vám přímo usnadní hraní. Zkrátka něco, co najdou jen ti, kdo věnovali hře velké množství času. A někteří jiní hráči by rádi takový předmět získali a neváhají za něj zaplatit reálné peníze.

Ostatně je pravdou, že o zlaťácích ve hrách free-to-play, za které si pořídíte prémiové vylepšení, jste už nepochybně slyšeli – a toto je vlastně velmi podobný princip. Zaplatíte někomu, kdo vám trochu usnadní vaše hraní a naopak, přivyděláte si, když item máte ve výbavě dvakrát nebo už vás hra tolik nebaví a rádi byste zpeněžili námahu vykonanou při hledání vzácného předmětu.

 

Legendární artefakt v Diablo 3, ten by se určitě dobře prodal.

 

Světlými příklady, jak si vydělat prodejem nebo spíše obchodováním různých předmětů a zbraní jsou RPG hry Diablo 3, World of Warcraft a také League of Legends. Jistě, v dnešní době už hodně na těchto hrách nevyděláte, ale pár let nazpátek byl nejeden hráč ochoten zaplatit za legendární artefakt desetitisíce korun.

 

Tyto tři hry jsou samozřejmě jen špičkou pomyslného ledovce. Zkuste hledat, určitě najdete i další.

 

7. Psaní článků a recenzí o on-line hrách

Další varianta výdělku prostřednictvím počítačových her nebo konzolí je zcela nasnadě. Pokud neradi soutěžíte před obrovským publikem a neláká vás ani streamování online her, pak je tu jedna možnost, která by se vám mohla zamlouvat. Lidi nebaví jen hraní nebo sledování toho, jak někdo hraje, ale i čtení o hrách. Mohli byste tedy psát články a tvořit recenze na PC/mobilní hry.

Pracovali byste jako copywriter, což je vlastně člověk, který se živí psaním textů. Pokud se ve světě nejen počítačových her dobře vyznáte, jste pak už na půli cesty k úspěchu a můžete o nich něco napsat. Napřed třeba jen krátkou recenzi v komentářích u prodejce a uvidíte, jaký budete mít úspěch. Ověřte si své schopnosti, poznejte, zda na profesionální psaní recenzí opravdu máte. Třeba se pak v budoucnu dostanete do redakce nějakého herního magazínu a budete mít možnost vyzkoušet si novinky, které ještě nebyly spuštěny na trh. Pak jen napíšete své dojmy z hraní beta verze, přidáte hodnocení, zda tuto hru doporučujete svým čtenářům nebo ne, a recenze je na světě.

Nikde není psáno, že se časem nemůžete posunout ještě dál. Obecně platí, že recenzí a postřehů ze světa počítačových a mobilních her není vlastně nikdy dost.

 

Alternativou by mohlo být vytvoření vlastního blogu a pokud bude mít úspěch, nabídky na spolupráci od herních redakcí se vám jen pohrnou. A pokud ne, stále si můžete vydělávat i sami. Možností, jak vydělat na blogu, hlavně se zaměřením na hry, je nespočet.

 

Takovou prací získáte přehled o hrách a v budoucnu, pokud byste se rozhodli stát se streamerem, byste mohli využít své bohaté zkušenosti a poznatky.

 

8. V neposlední řadě můžete vytvářet podcasty

Záznam zvuku, který si přehrajete, když máte zrovna volnou chvilku nebo cestujete vlakem. Podcast je dnes už klasika, jde o alternativu rádia, když zrovna vaříte nebo sportujete. Nejde jen o klasické čtení napsaného textu, nezaměňujme podcast automaticky s audioknihami.

Rozhovor s hvězdou, vyprávění vlastních zážitků nebo také popisování prostředí v oblíbené hře? Fantazii se meze nekladou, a zvláště ta poslední určitě pořádně procvičí vaši slovní zásobu. Hry, kde se dají vydělat peníze, jsou dnes hodně rozšířené. Jde o tituly, které zajímají nejen mladé ročníky, ale jsou doslova celospolečenským fenoménem. A dost možná patří i do vašich oblíbených, ne? Pak se jim stačí věnovat a natočit pro začátek třeba jen poměrně krátký podcast…

Alternativou může být tvorba tutoriálů, tj. návody, příručky, jak hrát danou hru správně a co nejlépe. Pokud jste nedávno prošli hru, která byla velmi náročná, a myslíte si, že to spoustu dalších hráčů nezvládne, můžete pro ně natočit návod…

 

9. Online kasina jako možnost? Ano, ale…

Do široké rodiny vydělávání peněz hraním online her by možná mohlo patřit i online kasino, resp. online ruleta, poker, blackjack nebo herní automaty, o kterých jste určitě někdy v minulosti slyšeli.

Jak jsem už ale zmiňoval v úvodu, nejde ani tak o výdělek, jako spíše o vyhazování peněz. Je možné, že krátkodobě budete v zisku, ale právě to vás spíš přiměje vsadit zase víc a víc peněz a nakonec vše prohrajete. Podmínky v on-line prostředí nejsou nastaveny tak, abyste v kasinu vyhrávali. To už raději zkuste kasino naživo, podobně jako sportovní hvězdy a snažte se, aby šlo o zábavu a ne gamblerství, na němž byste tratili životní úspory.

 

Doporučuji vyhýbat se i různým mobilním aplikacím, které nabízejí hry, kde se dají vydělávat reálné peníze, ale nejdříve vyžadují zaplacení registračního poplatku. Rovněž se vyhýbejte různým aplikacím, kde si údajně můžete zdarma vydělat kryptoměny.

 

Pár slov na závěr

Jak máte možnost vidět, existuje několik reálných způsobů, jak si přivydělat hraním her z domu. A v některých případech se nemusí jednat jen o drobný vedlejší příjem při zaměstnání či studiu.

Obecně však platí, že vás to v první řadě musí bavit. Pokud neradi hrajete hry na počítači, případně jste to dosud nikdy nezkoušeli, darmo se budete snažit. Po krátkém čase vás to omrzí.

 

Máte už s placeným hraním online her nějaké zkušenosti? Pokud ano, podělte se o ně a napište do diskuse.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

2 Responses to “Vydělávání hraním on-line her? Nesmysl? Ani ne. Zde je 9 možností”

  1. Lightnite napsal:

    Chybí mi tu zmínka o Lightnite. V době publikace článku měli ještě před snižováním odměn 🙂

Leave a Reply