Testování her, aplikací a webů – kde hledat zakázky či práci?

Testování her a aplikací v praxi. Kde najít takovou brigádu?

V současné době není žádným překvapením, že nová pracovní místa vznikají jako houby po dešti. Odhaduje se, že až 85% lidí bude za 30 let pracovat na pozicích, které momentálně zatím neexistují. Zajímavým fenoménem je i home office, který poskytuje více místa pro osobní život i rozvoj kreativity. V případě, že hledáte práci z domova, jedna z možností pro vás může být i testování online (PC nebo mobilních) her, případně aplikací a webových stránek.

 

Zatímco dosud pro nás objevování nových her či zkoušení aplikací představovalo především volnočasovou aktivitu, dnes se karta obrací. V tomto článku si prozradíme vše, co byste o testování her, mobilních aplikací či web stránek měli vědět. Čili jaká je náplň práce testera a co budete potřebovat, pokud se chcete stát testerem na volné noze nebo třeba pracovat pro nějakou společnost.

Součástí článku je i pár tipů a nápadů, jak a kde najít zajímavé nabídky práce, brigády či zakázky z této profese. To znamená:

  • pracovní portály,
  • portály mikropráce,
  • zakázkové portály – stránky, které se věnují výhradně náboru uchazečů na pozice IT tester, beta tester PC her, tester mobilních a webových aplikací a podobně,
  • facebookové skupiny – i na sociálních sítích je možné najít zajímavé zakázky či brigády z oblasti testování počítačových her, případně aplikací či webů,
  • katalogy freelancerů – pokud jste nezávislý profesionál na volné noze.

 

Co je náplní práce testera her či aplikací?

Testování her a aplikací za peníze je nepochybně snem mnoha hráčů a fanoušků počítačových her.

Jak již sám název napovídá, tester se věnuje testování všeho, co se ve hře (v aplikaci) vyskytuje. Častým omylem je představa, že tester her si dopřeje několikahodinové hraní hry nebo jen prochází aplikaci a zaznamenává, jaký dojem na něj dělá. Není to tak. Testování hry představuje zdlouhavý proces, během kterého jsou nezbytnými prvky všímavost a trpělivost. Vývoj jedné špičkové hry trvá i 3 roky, proto musí být testeři i ostatní členové týmu nesmírně trpěliví.

Úkolem testerů her je prověření hratelnosti a grafiky hry. Je třeba vcítit se do toho, co běžný uživatel od hry očekává a stejně tak nesmíme zapomenout na to, že prací testera je najít a vychytat všechny chyby, které by snižovaly výslednou kvalitu produktu a které by pro potenciálního zákazníka představovaly nemalý problém.

Nadšení pro hraní her je sice dobrým základem, není však dostatečné. A to zejména v případě, že to s touto prací myslíte vážně a chcete si z ní vytvořit udržitelný příjem. Testeři se musí zaměřovat více na analýzu a vylepšování obsahu, než aby se zabavili a hru dokončili.

Známé herní studio Blizzard Entertainment například poznamenává, že jeho testeři musí mít také vynikající písemné a ústní komunikační dovednosti, aby mohli programátorům přesně popsat, kde jsou nedostatky.

 

Vývojáři/programátoři kteří pracují na vývoji hry, potřebují testery, díky nimž odhalí skryté možnosti a dostanou zpětnou vazbu přímo od těch, kteří budou hry reálně hrát. 

 

Game tester pracující na dálku. Tato práce rozhodně není procházka růžovou zahradou.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Při testování aplikací a webů má všímavost také své místo, ale stejně tak je třeba se zaměřit na to, jak fungují jednotlivé body a zda je celé prostředí přátelské a jednoduché na ovládání.

 

Každý z nás miluje inteligentní a efektivní řešení – prací testera je zjistit, zda daný produkt takovými řešeními skutečně disponuje. Je třeba se zaměřit na každou permutaci možných řešení a otestovat, zda se v ní nenacházejí chyby nebo jiné problémy.

 

Jak se stát testerem?

  • Nadšení pro PC hry či mobilní aplikace je v tomto směru důležitým prvkem, ale jak jsem již na předchozích řádcích naznačil, není to jediná potřebná vlastnost.
  • Zaměřte se na správné vzdělání – v tomto bodě nemluvím jen o vysokoškolském vzdělání v oblasti informatiky (i když je mimořádně prospěšné). Využít můžete znalosti z různých kurzů nebo internetových stránek, které vás online světem testování spolehlivě provedou. Znalost programovacích jazyků je samozřejmostí, při testování webů byste měli ovládat programy jako HTML, CCS, PHP či Javascript.
  • Komunikujte – vyhledávejte nové příležitosti a zaměřte se na testování online her ve světovém měřítku. Možná to pro vás bude na začátku především brigáda, ale to neznamená, že z vás tato práce nemůže udělat profesionála na volné noze (freelancera). Zakázky přicházejí především od zahraničních společností, a proto je důležité osvěžit i komunikaci v anglickém jazyce.
  • Dbejte na kvalitu – peníze nejsou všechno, dejte si proto záležet především na kvalitě odvedené práce.

 

Jak a kde najít nabídky práce a zakázky z oblasti testování?

Testování počítačových a mobilních her (v tomto bodě se můžeme zaměřit i na testování webů a aplikací) vyžaduje neustálé hledání nových příležitostí. Je velmi nepravděpodobné, že by vás hned na začátku kariéry oslovily velké společnosti samy. Proto se zaměřte na samostatné hledání. Zajímavé nabídky můžete objevit na různých portálech, jejichž přehled přináším na následujících řádcích.

 

1. Pracovní portály

Na pracovních portálech zveřejňují společnosti pozice, které právě potřebují obsadit. Vzhledem k tomu, že mnohé společnosti upřednostňují především freelancery (nezávislé odborníky na volné noze), vyplatí se při průzkumu nabídek zaměřit i na ně. Kromě testování PC her jsou velmi často centrem zájmu i práce zaměřené na testování webových stránek i mobilních aplikací. Možná hned na začátku nenatrefíte na zvučná jména, ale na druhé straně je velmi užitečné získat první kontakty, zkušenosti i reference.

Při prohledání vám doporučuji například největší český portál prace.cz, na kterém každý den přibývají zajímavé nabídky práce z domu i v této oblasti. Stejně tak nevynechejte ani jobs.cz, jooble.cz, fajn-brigady.cz nebo cz.indeed.com.

 

2. Portály mikropráce

Ve většině případů fungují tak, že na nich zveřejníte svůj inzerát s nabídkou práce a s požadovanou cenou.

Doporučuji vám zapojit kreativitu a zaměřit se na vytvoření skutečně zajímavého a poutavého inzerátu, který osloví potenciální zaměstnavatele resp. firmy, které hledají testery. V našich končinách je vyhledávaným portálem stovkomat.cz nebo jaudelam.cz. Zde najdete přehled CZ portálů zaměřených na mikro-brigády.

V zahraničí je znám především portál guru.com, fiverr.com nebo upwork.com. Každý z těchto portálů umožňuje získat nabídky a zviditelnit se. Před zveřejněním inzerátu doporučuji zaměřit se i na malý průzkum trhu, který vám prozradí mnohé o požadované částce nebo o službách, které beta testeři online her, aplikací a webových stránek přinášejí. V této recenzi najdete přehled zahraničních portálů mikropráce.

 

3. Zakázkové portály

Jedna z nejlepších možností, jak si najít práci v prostředí testování PC her, mobilních a webových aplikací. Existuje mnoho portálů, které takovou práci nabízejí, v Česku bohužel nenajdeme ani jeden. Všechny níže zmíněné portály pocházejí ze zahraničí (nabírají zájemce z celého světa), proto byste měli ovládat anglický jazyk (případně umět dobře používat Google překladač). Bez něj sotva dáte programátorům a vývojářům her vědět, kde se vyskytují nějaké chyby.

 

Pokud jste se odhodlali vyzkoušet některý z níže uvedených portálů, udělejte si před registrací průzkum. Ověřte si, zda náhodou nejde o nespolehlivou firmu, či dokonce o podvod.

 

PlaytestCloud.com

PlayTestCloud.com umožňuje uživatelům vydělat si peníze prostřednictvím testování mobilních her. Pokud se chcete stát testerem her na PlayTestCloud, stačí uvést e-mailovou adresu a pak absolvovat kvalifikační test, který určí, zda vás přijmou.

Za jeden test, který trvá přibližně 15 minut, dostanete 9 USD. Výplata probíhá přes PayPal. Je to vhodné i pro testery bez praxe.

 

Test.io

Stát se QA testerem můžete i na stránce Test.io. Portál se zaměřuje na testování nejnovějších aplikací, webů a her. Za každý nalezený problém dostanete štědře zaplaceno, a to až 50 USD za chybu.

Pokud nenajdete žádnou chybu, portál nabízí možnost vydělat si dokonce jen za hodnocení aplikací.

Jde o remote spolupráci, čili vše můžete dělat z pohodlí svého domova. Výplata probíhá přes internetovou peněženku PayPal, Payoneer nebo Skrill, ale je možný i převod na bankovní účet.

 

TestingTime.com

TestingTime.com představuje další zajímavý způsob, jak si vydělat peníze testováním webových stránek. Portál uvádí, že uživatelé si mohou přivydělat až 50 dolarů za hodinu a testy (pokud je to možné) probíhají externě z pohodlí domova prostřednictvím programu Skype.

Testy obvykle trvají 30 až 90 minut. Je to vhodné pro junior i senior testery.

Platba probíhá opět přes internetovou peněženku PayPal. Peníze dostanete na účet v rozmezí 5 až 10 dní.

 

Game-testers.net

Jednoduchý název hned na první pohled evokuje, co je náplní této stránky. Pojďme však k faktům.

Stránka uvádí, že každý tester může testováním her vydělat v přepočtu 50 $ až 150 $ za hodinu testování. Stránka vyžaduje podrobné hodnocení produktů (především nových videoher).

 

Usertesting.com

Pokud je vám víc jak 18 let, User Testing vám umožní řešit celé spektrum úkolů. Stačí odpovědět na několik jednoduchých otázek a můžete se pustit do práce.

Stránka nabízí plat od 10 $ do 15 $ za 20 minut testování. Výplata je možná na internetovou peněženku Paypal.

 

UserPeek.com

UserPeek.com se trochu liší od výše zmíněného portálu Usertesting.com, každopádně jedno mají společné – i tato platforma je skvělým způsobem, jak si přivydělat peníze testováním webových stránek, aplikací a her.

Proces registrace je velmi rychlý. Jednoduše pošlete e-mail, stáhnete si jejich testovací software, odešlete pětiminutový kontrolní vzorek a poté zkontrolujete, jestli vás přijali.

UserPeek platí za každý test 8 GBP a testy obvykle trvají 20 minut. Je třeba mít mikrofon a stáhnout si software na nahrávání obrazovky.

 

UserFeel.com

UserFeel.com je další zajímavá platforma pro testování použitelnosti. Je to jeden z mála webů, který je přeložen do více jazyků – češtinu zde však nenajdete.

Plat testera bez praxe je 10 USD za test. Podle vyjádření společnosti obvykle test trvá 20 minut. Zkušení testeři, kteří již mají nějakou praxi, si mohou vydělat více.

Je třeba mít mikrofon a stáhnout si software na nahrávání obrazovky.

 

Bananatic.com

Ne zcela běžná platforma pro testování her, ale rozhodně může zaujmout. Za svou práci nezískáte reálné peníze, které můžete převést na svůj účet. Budete získávat bananas (banány), které představují virtuální měnu. Platit jimi můžete například na stránkách Amazon (získáte za ně dárkové karty).

 

99Tests.com

Stránka se zabývá především testováním softwarů. V tomto případě je částka stanovena vždy na základě konkrétní úlohy a složitosti celého projektu (platby jsou realizovány prostřednictvím virtuální peněženky PayPal).

Pokud právě s testováním začínáte, vaše kroky by měly vést právě sem. Stránka 99 Tests je vhodnou možností pro junior i senior testery, protože umožňuje realizovat celé spektrum úkolů. Umožní vám tak lépe pochopit práci testera.

 

Testerwork.com

Láká vás především testování aplikací a webových stránek? Tato stránka by neměla uniknout vaší pozornosti, protože sdružuje více než 50 000 testerů z různých koutů světa a mezi její klienty patří ta nejzvučnější jména. Přesná částka opět není určena, protože se odvíjí od celkové náročnosti projektu.

 

Podobných portálů, které hledají QA testery, je samozřejmě více. Pokud vám z výše uvedených nevyhovuje žádný, zkuste si udělat vlastní průzkum. Možná najdete společnost, která má lepší podmínky. Stačí, pokud umíte dobře googlit.

 

4. Skupiny na sociálních sítích

Na začátku je ideální, pokud sledujete práci ostatních testerů. To je možné prostřednictvím sociálních síti. Facebook a LinkedIn nabízejí řadu zajímavých profilů a skupin, které nabízejí práci či zakázky v oblasti testování.

Na začátku mohu doporučit například skupinu Game Discussion, která se nachází na sociální síti Facebook a obsahuje cenné rady. Při hledání však můžete narazit na celé spektrum dalších.

 

 

Další skupiny jsou zahraniční, takže znalost angličtiny je nepochybně důležitá. Mohou vás však opravdu posunout i v případě hledání nových zakázek a pracovních příležitostí.

 

  • „GameTester“ – Čas od času se tam dá najít i nějaká nabídka pro testery videoher.
  • „Snapout Studio“  – je vydavatelem her, který hledá často testery. Na stránce mají i užitečné informace, jak se stát testerem.
  • „Agate International“ – další zajímavá skupina pro Game testery. Jsou tam i nějaké aktuální nabídky (v době psaní této recenze – 13.06.2021).
  • LinkedIn – sociální síť pro všechny profesionály. Tam prostě musíte být.

 

Zahraničních skupin je samozřejmě více. Stačí zadat do vyhledávacího pole Facebooku, případně do Google, klíčová slova „online game tester“, „game tester jobs Czech“ nebo „beta tester“ a podobně, a vyhledá vám další skupiny. Je však třeba se mít na pozoru, protože i zde můžete snadno narazit na podvod. Stránku či firmu, která nabízí takovou práci, si raději předem prověřte. Stačí zadat do Google název firmy a výrazy podvod, zkušenosti nebo diskuse a vyhledá vám různé recenze. V případě, že jde o zahraniční firmu, tak scam, discussion …

 

5. Katalogy freelancerů

Pokud byste rádi pracovali jako IT tester online appiek, případně počítačových či mobilních videoher, své šance můžete zvýšit tak, že se zaregistrujete na portály, které sbližují nezávislé profesionály na volné noze.

Katalog freelancerů je užitečnou pomůckou i pro budoucí zaměstnavatele – často je možné prostřednictvím stránek sdílet reference a mít vytvořené portfolio, které umožňuje rychlé seznámení se s prací daného freelancera. Zaregistrovat se můžete například na stránkách:

  • Navolnenoze.cz
  • Freelance-market.cz
  • Freelance.cz
  • Freelancer.cz
  • Titans.sk
  • Techloop.io

 

Každá ze stránek má svá vlastní pravidla a poskytuje jiné služby. Například stránka Titans se zabývá především sdružováním freelancerů v oblasti IT, takže zaměřit se na vytvoření profilu testera rozhodně doporučuji. Nic však nepokazíte ani v případě, že se rozhodnete svůj dosah zvětšit a zaregistrovat se na každé ze zmíněných stránek. Proč ne? Dejte si však záležet na tom, aby váš profil nebyl jen zkopírováním sbírkou prázdných frází. Pro budoucí zaměstnavatele je vždy důležité, aby z profilu sálala autentičnost. Pokud ve světě slov tápete, nebojte se požádat o pomoc někoho zkušeného.

 

Výhody a nevýhody této profese

Stát se například beta testerem her má nepochybně mnoho výhod. Asi tou největší je, že tester má možnost podílet se na vzniku hry, u které budou ostatní trávit čas až za pár let. Navíc nejde jen o odhalování chyb – testeři mají možnost sami navrhovat zlepšení.

Tato profese má však i pár negativ. Jedním z nich je stereotypní práce, resp. neustále opakující se náplň práce. Každý tester dostane do ruky jednu hru a tu musí hrát pořád dokola, 8 hodin denně, 5 dní v týdnu, několik let… Samozřejmě za předpokladu, že děláte práci na full-time (plný úvazek). Takový člověk jen málokdy sedne za počítač i po práci a zahraje si. Natož aby hru, kterou celé ty roky testoval, hrál po jejím vydání.

Další překážkou by mohly být vysoké požadavky, které si některé vývojářské firmy na své zaměstnance kladou. Každý správný QA tester by měl mít ve své výbavě výbornou angličtinu, komunikativní schopnosti a hlavně zkušenosti na obdobné pozici, což odradí mnoho potenciálních zájemců.

 

Pár slov na závěr

Testování her, aplikací i webových stránek je skutečně zajímavou možností, jak si vydělat peníze prostřednictvím internetu. Práce testera však vyžaduje opravdu hodně práce, která nesestává jen ze zábavy. Stejně tak je důležité stále se zlepšovat a zaměřit se i na zlepšení své angličtiny. Pokud se však dokážete nadchnout pro zkoušení nových věcí, směle se do toho pusťte.

 

Práce a brigády z oblasti testování PC her a mobilních či webových appiek můžete sledovat i na mé stránce, konkrétně zde.

 

Rozhodně si přečtěte také diskusní fórum, je pravděpodobné, že tam najdete další zajímavé informace k tématu.

Jestli už máte s tímto tématem nějaké vlastní zkušenosti, podělte se o ně a napište do diskuse. Možná svým příspěvkem inspirujete a motivujete další návštěvníky mé stránky.

 

Pokud znáte nějakou facebookovou skupinu, případně webovou stránku určenou pro IT testery, game testery, testery aplikací, která se v tomto článku nenachází, napište do diskuse.   

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply