Žijeme v době internetové. Na celosvětové síti lze získat nejenom spoustu informací, ale také přivýdělek. Oblíbeným kouzlem dnešní doby jsou takzvané mikropráce (mikroslužby), za něž si lze přijít na slušné finance. Nedávno jsem napsal na toto téma článek, ve kterém najdete přehled portálů mikropráce pro ČR. Pokud už je vám české prostředí poněkud malé, rozumíte angličtině a máte chuť zkusit štěstí i mimo hranice Česka, přináším přehled těch nejznámějších zahraničních zakázkových webů, na kterých si můžete vydělat zajímavé peníze.
Zprostředkování něco stojí, ale jinak to snad ani nejde
Princip spočívá v tom, že na specializovaný portál umístíte svůj inzerát, ve kterém takovou službu nabízíte. Může se jednat v podstatě o cokoliv, od jednoduchých činností, jako jsou malé grafické návrhy, až po složitější projekty. Pak už jen čekáte, až se vám ozve někdo, komu se líbí náplň i ocenění vámi nabízené práce, a můžete se do toho pustit.
Samozřejmě, nic není zadarmo. Portál jakožto zprostředkovatel si z každé vykonané zakázky bere provizi v řádu procent. Určitě není na škodu zjistit si výši provize předem a cenu si nastavit s ohledem na to, aby se vám práce stále vyplatila.
Seznam anglických stránek poskytující mikropráce a mikroslužby
Na každém portálu, ať už českém či zahraničním, se nachází kvalitnější i méně kvalitní poskytovatelé služeb. Popravdě, nikdo asi nemůže čekat zázraky od grafického návrhu za cenu v řádu stokorun a podobných částek, zejména pro začátečníky a podnikatele na volné noze jsou ale mikropráce skvělou možností, jak se zviditelnit a dosáhnout na kýžené a potřebné reference na svoji práci.
Pochopitelně je jasné, že čím více portálů na mikropráce a mikroslužby prozkoumáte, tím víc zvýšíte šance na to, že vás někdo osloví s velmi zajímavou poptávkou. Vyloučena není ani dlouhodobější spolupráce.
1. Fiverr.com
Fiverr.com je zahraniční stránka podobná Stovkomatu (americká obdoba, resp. verze našeho nejznámějšího tržiště na mikrobrigády a mikroslužby).
Přivítá vás poměrně moderně řešená webová stránka, hned na úvod uvidíte osm základních kategorií, ze kterých lze vybírat. V nich poté vidíte další podkategorie, ve kterých lidé nabízejí svoje služby. Použitý je klasický dlaždicový styl, který znáte z mnoha eshopů. Výsledné nabídky lze řadit podle doporučovaných, nejvíce prodávaných a nejnovějších nabídek služeb. V levém sloupci je možné blíže specifikovat své požadavky.
Pokud tu chcete zkusit štěstí, vyplývá, že čím detailněji vyplníte svůj profil, tím víc zvýšíte svoje šance na to, že se vám povede uspět. Můžete si nastavit cenu od pěti až do deseti tisíc dolarů.
Vynikající věcí je také sekce Fiverr Pro, ve které je možné najít o něco kvalitnější služby za odpovídající ceny.
Zde si můžete přečíst samostatnou recenzi na Fiverr.
Registrace i inzerování na portálu Fiverr.com je zdarma, připravte se ale na to, že jedna z nejvyhledávanějších stránek na mikro práce a mikro služby v anglickém jazyce si vezme 20% provizi z každé vaší zakázky. Peníze obdržíte ihned po odevzdání práce.
2. Upwork.com
I stránka Upwork.com nabízí design podobný výše zmíněnému Fiverru. Hned pod úvodním sliderem je osm základních kategorií, které se následně řadí na dílčí podkategorie, kde je možné přesněji specifikovat, co hledáte.
Zajímavostí je provizní systém. Upwork si účtuje provize podle toho, jak vysokou zakázku s jednotlivým odběratelem uzavřete. Prvních 500 dolarů (ať už vám to zabere 20 různých úkolů či jeden velký) vás bude stát 20 procent z celkové ceny. Částky do deseti tisíc dolarů pro jednoho „zaměstnavatele“ jsou zdaněny provizí 10 % a cokoliv nad tuto částku už je zatíženo jen pětiprocentní provizí.
Moderně založené uživatele jistě potěší mobilní aplikace, skrz kterou je možné komunikovat se zadavateli odkudkoliv na světě, kde máte přístup k internetu, a to včetně videohovorů.
Upwork.com chválím také za možnost nastavit si jak hodinovou, tak úkolovou sazbu. Je tedy na vás, co z toho zvolíte. Veškerá komunikace s klientem probíhá přímo přes portál, takže je vyloučeno, že byste nedostali zaplaceno. Výplata je možná jak klasickým bankovním převodem, tak například do elektronické peněženky PayPal.
Web Upwork.com je příjemná alternativa Fiverru.
3. Guru.com
Čtvrtá stránka, kterou v tomto výčtu představím, opět nabízí velice podobný design. Guru.com se chlubí více než třemi miliony uživatelů po celém světě a kromě klasických služeb, jako je psaní, programování nebo grafika, jsou tu pro zajímavost k dispozici třeba i právní služby.
Pokud zde prezentujete svoje služby, můžete si vybrat hned čtyři způsoby, jak nechat ohodnotit svou práci. Jednou z možností je klasická hodinová mzda, doprovázená mzdou úkolovou. Další zajímavou možností je postupné proplácení dohodnuté částky v závislosti na tom, kolik už máte hotovo. Sami si můžete stanovit milníky, po jejichž dokončení dojde k uvolnění další části z celkové částky. Poslední možností, která je vhodná pro dlouhodobou spolupráci, je opakovaná výplata. Zde je možné vybrat týdenní, měsíční nebo čtvrtletní výplatu.
Na Guru existuje vícero druhů členství. To základní je zdarma a platíte při jeho používání 8,95 % provizi z každé platby, kterou za práci obdržíte.
4. Freelancer.com
Najdete zde miliony registrovaných zájemců, kteří nabízí své služby. Web spolupracuje s Amazonem, Facebookem i NASA nebo Googlem, je tedy v opravdu prestižní společnosti. Připraveno je zde více než 1800 různých kategorií. Na své si přijdou ti, kdo umějí s Wordpressem, věnují se například webdesignu, účetnictví, copywritingu v různých jazycích, ale i vývoji software. Překlady, Link Building, HTML a Javascript – zváni jsou všichni, kteří těmto tématům rozumějí. Freelancer.com má sídlo v Austrálii a centrály v Manile, Londýně či Vancouveru.
Platba až ve čtyřech desítkách měn, online podpora 24/7 a přehledné mobilní aplikace pro iOS nebo Android. Freelanceři dostávají domluvenou hodinovou taxu – záleží zde samozřejmě na domluvě obou stran.
A platba provozovateli ze strany freelancerů? Je to 10 % z jejich výdělku nebo 5 dolarů. Peníze je možné vyplatit na PayPal nebo Skrill (Moneybookers) a Payoneer Debit Card, což je zdarma. Minimální výplata (po odečtení poplatků) je třicet dolarů.
5. Behance.net
Platforma je určená pro kreativní freelancery a provozuje ji společnost Adobe. Umění, fotografie, ale i grafika a design, umělecky ztvárněné logo, připraveny jsou tisíce možností, jak zaujmout.
Behance.net je na trhu od listopadu 2005, k dispozici je zcela zdarma, t. j. bez poplatků pro svou členskou základnu. Nyní je už takřka ve dvacítce jazykových mutací a samozřejmostí je i praktická mobilní aplikace.
V roce 2012 koupila Behance společnost Adobe Systems za 150 milionů dolarů. Chcete si vytvořit portfolio? Právě tady můžete začít – jde totiž o zajímavou možnost, jak se zviditelnit. Jsou tu miliony aktivních členů ze všech zemí světa.
Jde vlastně o jednu velkou sociální síť, přes kterou můžete najít zajímavou práci. A nezapomeňte – rozhoduje kvalita!
6. Dribbble.com
Platforma, která je určena designérům a mnoha dalším kreativním duším ve světě online byznysu.
Dribbble.com má každý měsíc přes čtyři miliony návštěvníků a funguje ve 195 zemích světa. Jde tedy o globální projekt, který spojuje všechny kontinenty. Sociální síť pro ty, kteří se chtějí zdokonalit v designu, inspirovat se a propagovat svou vlastní práci.
Nabízí se zde i prémiový účet („Pro“ za 12 dolarů měsíčně a „Pro Business“ za 20 dolarů měsíčně, možná je i roční platba dopředu, která je výrazně levnější).
Najdete zde přehledné řazení měst, států, lokalit – právě zde může být odrazový můstek na cestě k zajímavé práci pro mnoho freelancerů.
7. Toptal.com
Čím se Toptal.com liší od Fiverru a jiných podobných společností? V Toptal mohou zakázku získat pouze 3 % nezávislých pracovníků, kteří se zaregistrují na této platformě.
Toptal je jedním z nejdražších webů. Zatímco například takový Fiverr obvykle pomáhá společnostem najít nízkonákladové freelancery, Toptal pomáhá podnikům při hledání nezávislých pracovníků, kteří nemají problém říct si za svou práci i výrazně více.
Toptal má pro freelancery dvoutýdenní zkušební dobu. Pokud jejich zaměstnavatelé nebudou spokojeni s výsledky během tohoto období, jejich služby mohou zrušit. Takto přísné opatření zajistí, že na portálu zůstanou jen ti nejkvalitnější pracovníci. Z uvedeného důvodu není tento portál příliš vhodný pro začátečníky.
8. PeoplePerHour.com
Společnost PeoplePerHour byla založena v roce 2007, patří tedy mezi novější platformy zaměřené na mikroslužby a mikrobrigády. Spolupracuje s BBC, CNBC nebo Forbes, pohybuje se tedy v opravdu elitní společnosti.
Společnost PeoplePerHour má podobné nastavení jako Fiverr, nabízí však větší bezpečnost a to z ní dělá skvělou volbu. Tento portál vám pomůže najít si zaměstnání, případně zakázky, zejména v oblasti designu, programování, tvorby obsahu a marketingu/reklamy.
Provize portálu za zprostředkování služeb se pohybuje od 3,5% do 5%. Tento poplatek zaplatíte až po dosažení výdělku 280 USD.
Ze všech alternativ je PeoplePerHour ve svém obchodním modelu nejblíže Fiverru.
Velkou výhodou tohoto portálu je bezpečnost: PeoplePerHour prověřuje své nezávislé pracovníky a chrání je před podvody. Všichni freelanceři musí nejprve projít kontrolou kvality. Čím jste kvalifikovanější, tím více peněz můžete vydělat.
Freelanceři si přes tento web vydělali již přes 150 milionů dolarů, nejlepší z nich zde dokonce našli svůj dlouhodobý způsob obživy. Přidáte se k nim?
9. Truelancer.com
Truelancer je poměrně nové online tržiště, kde najdete stovky pracovních míst pro freelancery v různých kategoriích včetně programování/IT, grafiky a designu, psaní článků a překladů, účetnictví, digitálního marketingu, SEO a mnoha dalších.
Jako nezávislý pracovník musíte zaplatit servisní poplatek ve výši 8 až 10 % ze všech vašich děl (v závislosti na úrovni členství).
Tento portál je vhodný především pro začátečníky, kteří hledají příležitosti k získání prvních referencí.
10. Konker.io
Třetí portál, který zmíním, je pojat ještě trochu jinak. Samozřejmě i zde dostáváte peníze za provedené mikropráce, ale oproti předešlým zmíněným je ještě o něco vylepšený.
Nejenže můžete nabízet svoje vlastní mikroslužby, ale ještě si lze významně pomoci sdílejícím odkazem v profilu. Kdokoliv na něj klikne, stránka si jej prostřednictvím cookies zapamatuje. Poté dostanete 17,5 % provizi z každého uskutečněného obchodu, který daný člověk na KonKer.io provede. Provize za vaše vlastní práce jsou ale poměrně nízké. Z každé uskutečněné transakce odvedete KonKeru jen pět procent.
Pro svoje zákazníky zde můžete snadno vytvářet slevové kupony, věrnostní akce a další speciální nabídky. Ze zatím představených služeb pro mikropráce je Konker nejkomplexnější.
Úvodní stránka se liší tím, že zde namísto velkých kategorií najdete nejlépe prodávané služby daného týdne. Je velkou výzvou pokusit se sem dostat s vlastními službami.
11. Fivesquid.com
Tato stránka má původ ve Velké Británii, proto se tu všechny částky za práce uvádějí v britských librách. To jen pro úvod, abyste nebyli překvapeni, že se setkáte s jinou jednotkou než s obvyklým dolarem či eurem. Britská libra je ale rozhodně natolik mezinárodní měna, že žádné velké překvapení nenastane. Minimální částka, za kterou lze prodávat svoje služby, je pět liber.
Kategorie se na stránce vyhledávají docela složitě. Málo koho by asi napadlo, že jejich detailnější výpis je k dispozici kliknutím na tlačítko vedle políčka Search v záhlaví stránky. I zde je k dispozici osm základních kategorií.
Provize se tu odvíjí od částky, kterou si účtujete za provedení dané práce. Základní poplatky za běžné práce menšího rozsahu jsou účtovány takto:
Výdělek 5 až 15 liber: 20 % provize
Výdělek 20 až 45 liber: 15 % provize
Výdělek 50 a více liber: 10 % provize
Pozor si dávejte na případné pozdní dodání objednávky. Pokud o něm včas neinformujete zadavatele, může být váš účet trvale zablokován a objednávka zrušena. Výplata je možná pouze prostřednictvím účtu k elektronické peněžence PayPal.
12. Damongo.com
Ani stránka Damongo.com vás ničím zvláštním nepřekvapí. Na úvodní stránce najdete velké pole pro vyhledávání, základních osm kategorií a pod nimi jsou zobrazeny nejnověji vystavené nabídky ostatních mikropracovníků. Určitě potěší, že všechny kategorie jsou dostupné také na velké liště v záhlaví.
Velkou výhodou je zde například to, že můžete reagovat na poptávky zadavatelů. Nemusíte tedy jen a pouze čekat, než se někdo konečně ozve vám. Pokud si na výzvu v zadání troufáte, můžete poslat konkrétní nabídku a pokusit se uspokojit požadavky zadavatele. Nevýhodou ale je, že takových přímých poptávek zde najdete pomálu, nezřídka už jsou starší než týden a tudíž nemusí být úplně aktuální.
Nevýhodou pak je, že na informace ohledně provizí nenarazíte nikde, kam byste normálně zavítali. Musíte si pro ně zajít přímo do obchodních podmínek (které byste ve vlastním zájmu číst měli, ale ruku na srdce, kdo to dělá?). Zde zjistíte, že Damongo si účtuje hned 15 % z každé zprostředkované objednávky a další procenta vám navíc srazí poplatek pro PayPal.
13. Gigbuys.com
Portál Gigbuys.com je založen na podobné šabloně, jako výše zmíněné Damongo. Na první stránce vidíte velký vyhledávač a v záhlaví také přehled všech kategorií, ve kterých se tu lze uplatnit.
Stránce ale musím vytknout jedno obrovské mínus. Před registrací tu není nikde k nalezení výše provize, a to dokonce ani v obchodních podmínkách, které jsou psány maličkým písmem. Píše se tu jen tolik, že v případě, že prodáte službu, jste povinni zaplatit GigBuys příslušnou provizi, je-li stanovena. Dále se tu píše, že tato provize se automaticky strhne z vašeho účtu a že na vašich bedrech leží také poplatek pro PayPal nebo Payza, na které jsou prováděny výplaty.
14. Zeerk.com
Portál Zeerk.com vychází mezi ostatními jako jedna z nejlepších možných variant. Cenu za svou práci si zde můžete nastavit v rozmezí 3 až 200 amerických dolarů, tedy od necelé stovky až po něco kolem čtyř tisíc korun českých.
Výhodou je poměrně nízká provize v porovnání s ostatními portály. Zeerk.com si účtuje pouhých 10 % z každého uskutečněného obchodu, což je v porovnání s jinými zmíněnými, kde zaplatíte klidně trojnásobek, férová nabídka.
Mezi odevzdáním a proplacením práce navíc nevzniká žádná větší časová prodleva. Zeerk proklamuje, že práci, kterou jste vykonali dnes, dostanete dnes také zaplacenou. Pro platbu slouží obligátní elektronická peněženka PayPal, případně obdobné systémy Payza nebo Payoneer. Jediným omezením je, že musíte mít vyděláno minimálně 4 dolary, aby mohlo dojít k výplatě.
Zákazníci vás samozřejmě mohou hodnotit. Čím lepší reference si vysloužíte, tím větší pravděpodobnost je, že se vám podaří získat zajímavější zakázku.
15. StudioEnvato
Řeknu vám to na rovinu. Pokud můžete, tomuhle portálu pro zprostředkování mikropráce a mikro brigád se raději vyhněte. První věcí je, že v porovnání s ostatními stránkami působí tato značně jednoduše. Nic proti tomu, v jednoduchosti je sice síla, ale na úvodní stránce se toho moc nedozvíte a celá stránka vypadá spíše jako školní projekt návštěvníků kurzu programování pro začátečníky krátce po první lekci.
Problémem číslo 2 je výše provize, kterou si Envato shrábne za vaši práci. Podržte se, je to celých 30 %! Tato částka je v dnešní době a v porovnání s ostatními portály skutečně dosti přemrštěná. Pokud by to bylo spojeno s nějakými službami či servisem navíc, dalo by se to chápat a prominout, zde však nedostanete z výše zmíněného zhola nic.
16. Gigbucks.com
Pozor, nespleťte si GigBucks s výše popisovaným portálem GigBuys. Zní to sice samozřejmě celkem dost podobně, ale ve finále jde o něco ještě horšího. Věcí první je, že celá stránka vypadá na dnešní poměry opravdu slušně řečeno nehezky. Silně připomíná design, který letěl někdy před deseti lety na nejmenovaném českém blogovacím serveru.
Kategorií je tu tolik, že je to až nepřehledné a kvůli tomu se na stránce snadno ztratíte nejen vy, ale i potenciální zadavatel práce. A pokud sem už zabloudí, nepřehlednost ho patrně expresně navede směrem k šipce zpět. Vaše šance získat zde zajímavou zakázku se tak povážlivě blíží k nule.
No a pokud už se to povede, zaplatíte za to vše velmi mastnou provizi. Gigbucks.com si účtuje 20 % z každé provedené transakce, přičemž je nutné všechny převody provádět na elektronické peněženky typu PayPal a podobně, které si strhnou ještě další poplatky.
17. TaskRabbit.com
Tato stránka je z poněkud jiného soudku, i když princip je samozřejmě velmi podobný. Bude se vám hodit, pokud žijete v zahraničí, konkrétně v USA, protože se zde inzerují fyzické práce, zejména v domácnosti. TaskRabbit je tedy jakousi obdobou služeb hodinového manžela.
Funguje to tak, že si v systému vyberete z nabízených zakázek. Klient například potřebuje pomoct s montáží a zapojením televize. Oslovíte ho se svou cenovou nabídkou, dohodnete si podrobnosti a jakmile je úkol dokončen, obdržíte platbu. Elektronicky, jak jinak.
Každý zájemce o nabízení služeb na tomto portálu je ze strany Taskrabbit.com prověřován, aby se k odběratelům dostali jen kvalitní a spolehliví lidé. Služba je dostupná ve zhruba čtyřech desítkách větších amerických měst.
18. Jobboy.com
Tato stránka se od ostatních mírně liší tím, že slouží především marketingovým účelům. Nenajdete tu tedy práci jako takovou, ale spíš dílčí jednorázové úkoly ohodnocené několika málo korunami. Velké výdělky tu nečekejte, pohybují se většinou v řádu centů (na mysli mám samozřejmě americký dolar).
Jedná se o jednoduché úkoly typu: podívejte se na video, stáhněte textový soubor nebo nainstalujte si do telefonu nějakou aplikaci. Samozřejmě musíte splnění úkolu vždy nějak dokázat, obvykle screenshotem, který to prokazuje.
Zde musím zdůraznit, abyste si dávali pozor a dobře zvážili, jestli vám to za těch pár korun opravdu stojí. I když by zadavatelé měli procházet ověřením, neznamená to, že nemůže dojít k úniku nevhodného obsahu, například virů.
Další věcí je, že výplata je možná až od deseti dolarů. Protože je ale „práce“ průměrně ohodnocena dvaceti centy za jeden splněný úkol, budete se na takovou částku dostávat poměrně dlouho.
19. ClickWorker.com
Portál Clickworker je zaměřen hlavně na marketingové služby a vyhledávají ho lidé vlastnící e-shopy nebo jiné stránky. Pokud je tedy vaší silnou stránkou psaní, SEO, zařazování produktů do kategorií a podobně, jste na správném místě.
Clickworker.com se chlubí tím, že spolupracuje s velkými firmami typu T-mobile nebo Honda. Je tu tedy mnohem větší šance dostat se k zajímavější zakázce či dlouhodobému projektu, který se bude skvěle vyjímat jako reference.
Stránka samotná zmiňuje omezení co se týče regionu. Je nutné, aby v zemi registrace byla dostupná SEPA platba nebo alespoň PayPal. Česká republika je v tomto ohledu krytá, takže se můžete bez obav registrovat.
Pamatovat musíte na to, že výdělky skrz portál Clickworker podléhají zdanění podle zákonů země, ve které se registrujete. Zdaňovací povinnost leží na vás. Před použitím tedy doporučuji nastudovat příslušnou legislativu, abyste se nedostali do křížku se zákonem.
Pár slov na závěr
Toto je stručný seznam těch nejznámějších a nejpreferovanějších stránek podobných stránce Fiverr.com, které se zaměřují na mikrobrigády a mikroslužby. Podobných stránek existuje samozřejmě více, stačí použít google a najdete další.
Jak již bylo zmíněno, čím více webů na mikropráce prozkoumáte, tím větší bude šance, že vás někdo osloví se zajímavou nabídkou.
Že jste nenašli informace, které jste hledali? V tom případě si přečtěte diskusní fórum, možná je najdete právě tam.
Pokud máte nějaké otázky, postřehy nebo připomínky, neváhejte napsat do diskuse. Taktéž se nebojte podělit o své zkušenosti, můžete tím inspirovat nebo motivovat ostatní čtenáře.
Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.
Ahoj, mé jméno je Jiří a momentálně pracuji, samozřejmě z pohodlí domova, pro PR agenturu jako prodejce reklamy. Přitom dělám online marketing pro e-shop a věnuji se i tvorbě této stránky. Rád vyhledávám zajímavé možnosti, jak si vydělat online, a následně je zveřejňuji na tomto webu. Beru to jako koníček. Doufám, že si prostřednictvím mé stránky najdete i vy nějakou reálnou práci z domu nebo si alespoň vyděláte něco navíc.