Korektor na kontrolu a opravu pravopisu – kde hledat práci?

Obrázek, na kterém korektor opravuje chyby v textu.

Korektor gramatiky a stylistiky je důležitá osoba, která má na starosti mnoho věcí souvisejících s články, tiskovými publikacemi, ale třeba také nejrůznějšími e-shopy a informativními weby. Korektor je člověk, který se stará o to, aby texty, které čtete, byly bez chyb. To znamená, že jejich denním chlebem je kontrola pravopisu a následná oprava chyb. To je někdy nelehká úloha, především kvůli mnohým jazykovým výjimkám nebo požadavkům na délku textu. Kontrola gramatiky a stylistiky ale vyžaduje také preciznost a trpělivost. 

 

Čeština má temná učebnicová zákoutí, která mohou pořádně zamotat hlavu i korektorům. Co všechno musí zvládat a jaká je jejich práce? Kde si začínající korektor může hledat nějaký job? O tom si povíme na několika následujících řádcích.

 

Co je vlastně korektura?

Korekce textu je soubor několika komplexních úloh, které se musí vykonat před samotnou publikací textu. Kdysi si korektory platila především různá nakladatelství, ať už knižní nebo novinářská. Bylo a je žádoucí, aby texty, které byly a jsou vytištěné, neobsahovaly žádné chyby, které by mohly znevažovat smysl vysílané informace. Dnes je ale korektura potřebná také v netištěných médiích, tedy především na internetu.

 

Korektor – „uklízečka textů“

Uklízečka textů. Dá se říci, že právě to je úlohou korektorů. Úprava pravopisu je nevyhnutelná v každém druhém textukterý si na internetu přečtete, u tištěných publikací je to samozřejmě méně. Portály, které chtějí mít vysokou návštěvnost a čtenost, si tyto korektory platí a bohatě se jim to vyplácí. Korektura článků nemusí být nákladnou položkou, ale může ve čtenářovi zanechat o mnoho lepší dojem a díky tomu se na web rád vrátí.

Stejně tak se korektor vyplatí i člověku, který provozuje e-shop. Jako zákazníci nekoupíme zboží za tisíce korun na webu, který je plný chyb. Aby chyby nebyly, používá se oprava pravopisu, tedy korektura. Taková korektura se neskládá jen z kontroly gramatiky a stylistiky, ale často jde o „vyšperkování“ textu tak, aby působil pěkným dojmem a zároveň se neztratila informační hodnota. V případě e-shopů je také potřebné, aby text prodával.

 

Druhy korektur

I když by se mohlo zdát, že korektura se nemůže nijak extra dělit, opak je pravdou. Korekturu můžeme rozdělit na několik částí, především podle toho, co zákazník očekává a potřebuje.

 

Základní korektura

Základní korektura je vlastně samotná oprava textu. Korektor tedy vezme text, zkontroluje, jestli je gramaticky a pravopisně správný, případné chyby potom opraví. Samozřejmostí je kontrola všemožných překlepů a případných špatně zvolených slov. Oku korektora, který vykonává tuto základní korekturu, by neměla uniknout ani interpunkce. Někteří korektoři mají v ceně zahrnutou také základní stylistiku.

 

Stylistická korektura

Stylistická korektura je už trošku komplexnější oprava nejrůznějších textů nebo článků pro veřejnost. Korektor nejdříve odstraní chyby, které by odstranil během základní korektury. Potom však nastává ta těžší část. Stylistická korektura totiž znamená rozsáhlou úpravu stylistiky tak, aby byl text co nejlepší na pochopení. Text dostane určitý šmrnc, vyčistí se přebytečná slova, která by čtenáře mohla rušit.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

 

Korektor kontroluje pravopis textu a opravuje chyby.

 

Díky této korektuře je text perfektně připravený pro čtenáře. Korektor by měl proto přesně vědět, jaký účel by měl text splňovat a podle toho jej upravit tak, aby co nejlépe vyhovoval právě danému účelu. Pokud půjde například o reklamní článek, nebude korektor úplně přesně vypisovat fakta, jen je lehce zamlží tak, aby reklama splnila účel a zároveň nebyla označená jako klamavá.

 

Předtisková korektura

Předtisková korektura je tou nejrozsáhlejší korekturou. Zahrnuje v sobě všechny důležité prvky a téměř by se dala porovnat s copyeditingem. Tato korektura se využívá po sepsání celého díla nebo textu. Může jít o knihu, časopis, ale také o brožury atd. Nejdříve se vykoná korektura, která je potom odeslaná na kontrolu autorovi nebo tiskaři, aby se doladily případné detaily nevyhnutelné pro tisk.

Během takovéto korektury dochází k odstranění typografických chyb, upravuje se případné špatné formátování nebo zalamování textu tak, aby byla finální publikace pro čtenáře co nejlepší. V případě vědeckých textů se potom dbá také na řádkování a správnost informací. V případě předtiskové korektury korektor také zarovnává obrázky, případně doplňuje a upravuje jejich popisy.

 

Jak a kde se může korektor uplatnit?

Existuje mnoho online agentur, internetových firem, e-shopů, webových portálů, magazínů nebo blogů, jejichž majitelé neovládají perfektně pravopis, a proto potřebují korektora na opravu svých textů, článků. I já například využívám pro tento web služeb korektorky. Předtím, než článek publikuji, projde kontrolou pravopisu a následnou opravou gramatických a stylistických chyb.

 

Najít si práci v tomto oboru vás může ze začátku stát trošku více času. Pracovních nabídek pro korektory není zrovna plný internet, ale s trochou úsilí se dají najít. Pro začátek si musíte sami ujasnit, jakou pracovní cestou byste se chtěli vydat. Zda se chcete upíchnout ve firmě, budete pracovat přes agenturu, či půjdete svobodnou cestou a stanete se korektorem na volné noze (freelancer). Ať už si vyberete jakoukoliv z těchto možností, vaše práce bude vždy stejná – na konci po vás musí zůstat dobře připravený text bez chyb a jazykových nesmyslů.

Pokud byste byli rádi korektorem na plný úvazek se standardním pracovním úvazkem, dívejte se po firmách, které produkují velké množství textu. Ať už jsou to mediální domy, digitální agentury nebo internetové magazíny a obchody. Všude tam je základem práce text. A na ten jste tady vy. Korektory často hledají menší periodika a regionální noviny. Důležitost textů bez pravopisných a gramatických chyb si uvědomují i internetoví obchodníci, u kterých dobrý popis prodává. A koneckonců, parťáka, který bude každý text jistit svým korektorským okem, potřebují mnohdy i copywriteři. A ti se schovávají v digitálních a reklamních agenturách. Na všech těchto místech můžete najít volnou korektorskou židli a usednout na ni.

Jestli úplně netoužíte po opravdovém zaměstnaneckém poměru, ale rádi byste třeba alespoň pro začátek cítili nějakou podporu, můžete se zaregistrovat k nějaké agentuře. Agentura přímo pro korektory u nás není, ale existují ty pro překladatele nebo copywritery a tam byste mohli uspět. Agentura vám pak bude tzv. dohazovat práci pro další klienty.

Poslední možností je být korektor na volné noze. Když budete mít dobré výsledky a trošku štěstí, zákazníci se k vám budou vracet a dokud budou oni produkovat texty, vy budete mít práci. Žádnou jistotu ale nemáte, proto musíte zakázky shánět o to aktivněji.  A kde je tedy shánět?

 

1. Pracovní a inzertní portály

Pro začátek můžete rozhodit sítě na inzertních serverech jako bazos.cz a podobně. Je dobré sledovat také online portál webtrh.cz. Pokud uvažujete spíš o kariéře korektora ve firmě, zkuste kontrolovat známé pracovní servery jako profesia.czprace.cz a další. V poslední době tam často vídám nabídky na práci z domu právě pro korektory. 

 

2. Jednorázovky s portály mikropráce

Kromě stálé práce mohou mít korektoři mnoho příležitostí na jednorázovky. Jde o mikropráce, které u nás zatím nejsou velmi rozšířené. Přesto tu můžete narazit na zajímavé poptávky, od jednoduchých gramatických a stylistických korektur až po jazykovou korekturu odborných textů.

 

Vše, co potřebujete, je vytvořit si svůj profil a zadat poptávku. A potom už jen čekat, jestli se vám někdo ozve. Zmínit mohu především Stovkomat.cz a Jaudelam.cz. Ze slovenských portálů stojí za zmínku Jaspravim.sk a Microjob.sk. V angličtině je dostupný například Fiverr.com, Guru.com a další. O mikropráci si můžete přečíst více kliknutím na tento článek. V podsekci najdete seznam vícero českých portálů mikropráce.

 

3. Katalogy freelancerů

Korektoři pracující sami na sebe, kterým říkáme, že pracují na volné noze, by měli zvážit i zapojení se do různých katalogů, které sdružují právě takové volno-nožce. U nás jsou takové katalogy vyhledávané a sdružují se na nich stovky členů. Vašim úkolem je jediné – založit si na katalozích, z nichž můžu zmínit navolnenoze.cz, freelance.cz nebo freelance-market.cz, vlastní profil. V profilu vypíchnete své schopnosti a to, s čím můžete pomoci, a když máte co nabídnout, zakázky si vás najdou.

 

4. Internetové weby, portály zaměřené na korektory

Další možností je využívat stránky, které jsou věnované copywriterům, copyeditorům a korektorům. V Čechách jich máme hned několik, za zmínku stojí určitě stránky Copywriting.cz, Copywriteri.czCopywritingjob.cz. Najdete si na nich spíše asi jen příležitostný job, ale možná na vás sedne štěstí a podaří se vám najít si i stálou práci pro nějaký internetový portál, online magazín nebo e-shop. Přehled portálů pro korektory textů si můžete prohlédnout zde.

 

5. Facebookové skupiny

Není jich mnoho, ale nějaké jsem přece jen našel. Některé z nich jsou všeobecné, zaměřené nejen na korektory.

 

Překladatelé / tlumočníci / korektoři – početná skupina, ve které najdete především rady, ale čas od času se tam objeví i nějaké pracovní nabídky, ať už pro překladatele, nebo pro korektory.

Korektoři a další znalciskupina, ve které si korektoři vyměňují zkušenosti, ale i zde se dá natrefit na slušnou pracovní nabídku.

Práce v reklamě – kromě korektorů je skupina vhodná také pro marketéry, grafiky, copyeditory,  copywritery, programátory atd.

Marketéři, copywriteři, SEO optimalizéři – skupina vhodná pro marketéry, SEO optimalizéry, korektory pravopisu a podobně.

Práce pro copywritery – skupina hlavně pro copywritery.

Copywriteři a další psavci – skupina hlavně pro copywritery.

Jak dobře psát (novináři, blogeři, copywriteři)  – skupina vhodná především pro vzdělávání, no sem-tam se ve skupině objeví také nějaká pracovní nabídka pro korektora gramatiky a stylistiky.

#Holkyzmarketingu korektorky si mohou na pracovní nabídky počkat i v této skupině. Skupina má široký záběr a markeťačky z různých oborů mezi sebou často poptávají odbornice z jiných oborů. A jak už jsem psal výše, dobrý marketing by měl s korektorem počítat.

 

6. Sledujte nabídky také na mé stránce

Pokud máte zájem, pracovní nabídky tohoto charakteru můžete sledovat také na mé stránce. V sekci pracovní příležitosti pro korektory se mi čas od času podaří nějakou nabídku zveřejnit. Jde jen o nabídky na dlouhodobou externí spolupráci pro nějakou firmu nebo agenturu, ne o krátkodobé zakázky. 

 

Pár rád a tipů 

Samozřejmě, že korektorem může být prakticky každý. Stát se dobrým korektorem už ale stojí více práce a úsilí. Pokud se chystáte zaměřit na tuto profesi, rozhodně byste měli dobře ovládat český jazyk a gramatiku. Bez toho se zkrátka nepohnete.

Určitě je také vhodné nezanedbávat svou slovní zásobu a věnovat pár hodin týdně knihám. Díky čtení si obohatíte slovník a snáze odhalíte chyby v textu. Samozřejmostí je také sledování „trendů“ ve vývoji jazyka. Tím mám na mysli sledování odborných webů, kde se tato problematika řeší.

Určitě byste neměli pohrdat ani vzděláváním v oblasti SEO, a to především v případě, že budete vykonávat korekturu online textů. Tady je SEO důležitou součástí, kterou byste měli chápat a případně daný text upravit tak, aby byl atraktivní nejen pro čtenáře, ale aby byl přívětivý i pro internetový vyhledávač.

Pokud byste řešili korekturu odbornějších textů, rozhodně si danou problematiku trošku nastudujte. V takovém případě se ale určitě vyhýbejte Wikipedii. Jako informační zdroj je to sice dobré, ale jako zdroj kvalitních informací se Wikipedie nepoužívá a ani se použít nedá.

 

Pár slov na závěr

Na korekturu si určitě vyhraďte dostatek času, abyste vychytali všechny chybičky, nevhodné slovní obraty a další úkazy, které se v psaném textu mohou vyskytnout. Rozhodně nemějte autorům a copywriterům jejich chyby za zlé. Jejich prací je vytvořit srozumitelný a kvalitní text. Prolínání jejich myšlenek do celistvých vět a odstavců často způsobí, že se nějaký ten překlep objeví. Na to jsou zde právě korektoři, kteří tato díla dokončí a dodají jim ten správný lesk!

 

Mohlo by vás zajímat:
Přečtěte si také copyeditor na editování textů a článků – článek je věnovaný další zajímavé profesi, která se dá vykonávat z pohodlí domova. Jde o tzv. copyeditování, čili přepis (úprava) hotových článků.

 

Rozhodně si přečtěte také diskusní fórum, je pravděpodobné, že tam najdete další zajímavé informace k tématu. 

Jestli už máte s tímto tématem nějaké vlastní zkušenosti, podělte se o ně a napište do diskuse. Možná svým příspěvkem inspirujete a motivujete další návštěvníky mé stránky.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

5 Responses to “Korektor na kontrolu a opravu pravopisu – kde hledat práci?”

  1. Kristýna napsal:

    Text dostane určitý šmrnc, vyčistí se přebytečná slova, které by čtenáře mohla rušit. – slova, kterÁ

  2. Jiří napsal:

    Pane Jiří, styďte se za tento článek. Zřejmě vůbec netušíte, jak náročná práce korektora je a kolik znalostí musí mít. I díky lidem jako Vy je úroveň korektorů v českých zemích otřesná, více než polovina „profesionálů“ není schopna projít základním testem. Část z nich jsou možná lidé, kteří jen chtěli „práci z domova“. Tito nýmandi pak autorovi pustí knihu s chybami a on může celou svou investici hodit do koše. Prohlásit, že „korektorem může být prakticky každý“, je absolutní neznalost, zločin proti češtině a proti autorům, kteří si takového korektora najmou.

    • Jiří H. napsal:

      Dobrý den,

      děkuji za váš názor.

      Za článkem si však stojím. Korektorem se může stát skutečně každý, stejně jako se každý může stát programátorem nebo prezidentem. Nebo ne?
      V textu nikde nenavádím lidi, aby dělali práci korektora bez znalostí jazyka. Pokud si to myslíte, zřejmě jste článek nepochopil.
      Jediné, co říkám, je, že korektorem může být každý, jen na to musí mít předpoklady – tzn. perfektní znalost gramatiky a podobně. Kolik je takových lidí, kteří dělají někde ve fabrice podřadnou práci a přitom rozumí češtině možná lépe, než profesionální korektoři? A dosud tito lidé možná ani netušili, že existuje nějaká profese korektora, která se dá navíc provádět z domova? A právě pro takové je tento článek.
      Můj bratr například vystudoval elektrotechniku a dnes dělá programátora v Siemensu. A věřte mi, že programuje lépe, než někteří lidé, kteří programování studovali na vysoké škole.

      To, že se objeví nějaký lhář, který shrábne peníze a předá práci plnou chyb, je samozřejmě smutné. Za to však nijak nemůže autor tohoto článku. Takoví lidé tu vždy byli, jsou i budou. A nejen u korektorské profese. Obdobně to je i v jiných oborech – grafici, programátoři, copywriteři a další a další. I za ty můžu já?
      Na odhalení takových lidí přece slouží reference, nebo ne? Když si jdete objednat služby programátora, který vám má udělat webovou stránku, tak si o něm nic nezjistíte?
      Problém není v tomto článku, jak jsem již zmiňoval, takoví lidé tu byli, jsou i budou. Chyba je podle mě na straně autora knihy, který si pravděpodobně nezjistil více informací o korektorovi. Možná nabízel nižší cenu za stranu a autor knihy chtěl ušetřit.

      • Jiří Nosek napsal:

        Mohl byste mi vyjmenovat, co PODLE VÁS musí korektor ovládat? Zdá se mi, že vůbec netušíte. A přijde Vám normální na začátku vysvětlovat, co to korektura vlastně je, a na konci radit, kde sehnat práci? Takové amatéry, kteří „shrábnou peníze a předají práci plnou chyb“, vyrábí právě podobné články, ať už Vám to dochází nebo ne. Takže prapůvodcem těchto podvodníků jste i Vy. Opakuji znovu, styďte se, ale to asi přesahuje Váš rozhled a vědomosti o tomto oboru.

Leave a Reply