Pasivní příjem v 2024 – 28 tipů jak si ho můžete vytvořit i vy

Několik způsobů, jak získat pasivní příjem.

Jde o něco, o čem slyšel snad už každý. Nemuset tolik pracovat, věnovat se více svým koníčkům, netrávit celý život jen v kanceláři. Samozřejmě, je za tím dlouhá cesta, ale začít můžete klidně ještě dnes. Pojďme si projít všechno kolem pasivního příjmu, jeho budování a přípravě. Součástí našeho náhledu budou i některé tipy, na něž se můžete zaměřit. Nepatří sem jenom obchodování s akciemi, ale i mnoho dalších forem investic.

 

Vždy je třeba, aby vaše portfolio netvořila jen jedna jediná položka. Pokud si chcete zajistit dlouhodobý příjem, měli byste myslet na roky dopředu a systematicky pracovat na své budoucnosti. Není to však snadné, každý člověk s podobnou vizí se musí hodně učit. Ale odměna je opravdu sladká.

 

Pasivní příjem a finanční svoboda

Doplněk pro váš hlavní příjem, nebo naprostá finanční svoboda? Jistě, nic není vyloučeno, záleží jen, kolik času a energie investujete. Existuje řada populárních modelů, kterých se můžete držet. Bylo by ale chybou, kdybyste vsadili pouze na ně. Pasivní příjem, jenž bude skutečně generovat zajímavé zisky, se totiž nedá stavět jen z jedné cihly, jak by jistě dodal klasik. Pamatujte si, že nic na světě není zadarmo. Finanční nebo časová investice je na začátku vždy nutná, když se k ní přidá dobrý nápad a zkušenosti, platí, že nic není nemožné. Bohatí lidé si váží času, který mají. A dobře vědí, že k nim peníze nepřijdou jen tak, ale je nutné určité úsilí. Kolik hodin obětujete, je už jen na vás.

 

Promyslete si svou strategii a začněte budovat příjem, jenž se obejde i bez vašich přímých zásahů na denní bázi.

 

Největší výhody a nevýhody pasivního příjmu

Potěšit vás může finanční svoboda, která je spojená s příjmem mimo tradiční zaměstnání. Některé formy pasivních příjmů mají velký potenciál. Když si správně vyberete a investujete svůj čas a peníze, dočkáte se úspěchu. Diverzifikací rozložíte rizika a kdyby jedna příležitost nevyšla, budete mít ještě další želízka v ohni, která mají potenciál prorazit.

Samozřejmě jsou tady i jistá rizika. Investice může selhat, nebudeme si namlouvat, že všechno uspěje. Vybudovat si pasivní příjem vyžaduje dovednosti a znalosti v oborech, je to i časově náročný úkol. Někdy si žádá na startu poměrně velkou investici. Proto pečlivě zvažte všechna pro a proti, která najdete. Poraďte se rovněž s přáteli, dejte také na dobré rady ze strany odborníků.

 

O kterých variantách pasivních příjmů můžete do budoucna přemýšlet?

 

Vybudujte web a vydělávejte díky reklamě

Tohle je varianta, která napadne snad všechny, kteří někdy pracovali online. Dosah internetu je přímo magický, což skrývá značný potenciál. Mělo by v každém případě jít o web, jenž nebude vystavěn na momentálním společenském hitu, kde hrozí, že zájem pravděpodobně brzy opadne.

Důležitá je tady hlavně nadčasovost. Vaše osobní stránky, blog, na kterém budete psát o novinkách ze světa, věnujte se naprosto jednoduše tomu, co vás baví.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Sehnat si inzerenta může být časově náročnější, ale také finančně zajímavější, případně vyzkoušejte reklamní systém od zavedených firem typu AdSense, Sklik, eTarget. Starat se budete jen o doménu a věci s ní spojené.

 

Záleží na počtu návštěvníků na webu a jeho zaměření. Nemělo by být příliš úzké, aby snadno přitáhlo další a další fanoušky.

 

Pamatujte, online obsah vytváří obrovský oceán. A vy chcete být rybou, která se v něm uživí a bude mít potenciál růstu.

 

P2P půjčky

Půjčujte peníze bez prostředníka. Mnoho lidí nechce půjčku v bance, ale raději si půjčí na podnikání nebo jiné věci formou peer-to-peer, což je v posledních letech velmi populární volba. Podobným způsobem fungují i P2B investice (tedy peer-to-business), kdy investujete do různých společností a můžete vložit už relativně malé sumy. Proč si takto nediverzifikovat své portfolio a nenajít další zdroj pasivního příjmu?

Z mého pohledu jedna z nejzajímavějších možností, jak získat pasivní příjem. V článku Velké srovnání všech firem zaměřených na kolektivní investování formou P2P najdete více informací.

 

Napište nějaký eBook (online knihu)

Další varianta, s níž budete dělat to, co vás baví. Je pravdou, že eBook je dnes velkým hitem a online platformy vydělávají díky nim více a více peněz. Nabídněte své znalosti, rozšiřte obzory svým čtenářům. Může jít o cokoliv, od cestopisu po kuchařku, záleží hlavně na vašem plánu a také osobní míře fantazie.

Kdo má velkou představivost, získává značnou výhodu už na začátku a může pak pracovně hodně vyrůst. Rozumíte nějakému tématu víc než dobře? To je plus, protože jiní lidé mu nerozumějí vůbec a zaplatili by za výklad, který bude vyjádřen poutavou formou. A pak je to snadné, publikujte ho na svém blogu, pošlete na Google Play nebo podepište dohodu s jinými weby za provizi. Možnosti jsou různé.

 

Vytvořte vlastní audioknihu 

Může to být podobné téma, jako v případě eBooku. Jen ho rozdělíte do různých platforem. Někteří lidé totiž rádi čtou a jiní zase s oblibou poslouchají. Třeba v autě, při dlouhých cestách po dálnici, kdy nechtějí jen společnost obyčejného rádia. I proto existují audioknihy v takovém množství. Trh je pestrý, to sice ano, ale pokud nabídnete atraktivní hlasový projev nebo znáte někoho, kdo se hezky poslouchá, jděte do toho!

 

Osobní blog a affiliate marketing

Je to jednoduché, budete propagovat na svém blogu určitou službu nebo výrobek, po kliknutí a nákupu návštěvníka blogu vám náleží dohodnutá provize. A nemusí být jen jednorázová, může trvat delší dobu. Affiliate marketing rozhodně není v plenkách, je to dokonce doporučený způsob, jak udělat svůj web konečně výdělečným. A nemusíte pro to dělat příliš, stačí jen pravidelně aktualizovat obsah a tvořit podnětné a zajímavé texty, které lidé rádi čtou.

 

Pronájem nemovitostí

Kdo má volné peníze, může koupit byt, který pak bude pronajímat. Pokud je roční výnos v řádu několika procent, dá se očekávat, že pokud se bude dařit, je byt například za dvacet let splacený. Přitom je téměř stoprocentní jistota, že se jeho hodnota v tomto časovém horizontu zvýší, výkyvy trvající rok nebo dva neberte v potaz.

Tohle je skutečně dlouhodobá záležitost! A pozor, správa nemovitosti může být někdy náročná. S hledáním nájemce pomohou realitní portály, jako jsou Reality iDNES, Sreality nebo zahraniční portály Booking.com a Airbnb.com.

 

Mohlo by vás zaujímat:

V článku Jak vydělávat na nemovitostech naleznete více možností. Nemusíte vlastnit žádnou nemovitost.

 

Tvorba YouTube videí se počítá

Jsou oblíbené, všichni je rádi sledují a téma je jen na vás, důležité bude, aby oslovilo široké publikum a přinášelo vám další a další shlédnutí. Videa na YouTube jsou populárním tématem, nahrávat je může každý, i kdybyste je vytvářeli spíše pro zábavu. Proč by potom nemohla vydělávat? Příjem z reklamy může být velmi atraktivní. Vytvářet videa můžete doslova na cokoliv.

 

Zaměřte se na sociální sítě

Mít dostatek fanoušků, vytvářet obsah, dělat něco, co je opravdu vidět. Je jedno, zda se zaměříte na Facebook, Instagram nebo jiné v dnešní době oblíbené sociální sítě. Cílem je přitáhnout obecenstvo a nedostat se do křížku s obecně platnými zásadami pro sociální sítě. Vyberte si proto téma, které pobaví, ale neurazí.

 

Prodávejte licence na své fotografie

Pokud jste nadšení amatérští fotografové, ukažte své umění světu! Prodej licencí na vaše fotky na stock webech/fotobankách je dobrým nápadem, jak si zajistit pasivní příjem. Zvláště pokud půjde o kvalitní snímky, které se mohou stát doprovodem různých internetových magazínů. Stačí umístit vaše dílo do nějaké fotobanky, jako je třeba Shutterstock a počkat si na provizi.

Více informací o této příležitosti si můžete přečíst v článku Jak si vydělat fotografováním.

 

Mobilní aplikace změní váš život

Něco, co je šikovné, ušetří čas a potřebuje to každý. Ano, mobilní aplikace! Naprosto každý, kdo má chytrý telefon, si ji může stáhnout, to vše za menší licenční poplatek. Pokud nejste zkušeným programátorem, určitě najdete v okolí někoho, kdo si s tímto úkolem poradí. Důležitý je hlavně váš nápad.

Reklamy nebo prodej? Záleží, čemu dáte přednost. Uživatelé si dnes připlácejí za aplikace bez reklam, je to běžná praxe. Téma je na vás, jde jednoduše o to, aby šlo o zajímavou aplikaci, která na trhu „chybí“.

 

Tvorba podcastů

Podcasty jsou populárním způsobem, jak sdělovat informace, šířit obsah a zároveň vydělávat na reklamě. Seženete pro své podcasty patrony? I díky nim můžete získat nemalý pasivní příjem. Kvalitní obsah a široká základna posluchačů jsou na prvním místě. Prodej zboží, předplatné a také pár reklam, které nepůsobí nuceně, to vše může být zdrojem příjmů, když začnete tvořit podcasty.

 

Tvořte a prodávejte kurzy online

Internetový kurz, který zvládne každý za jedno odpoledne? Jasně, stačí jej umístit na vhodnou platformu a každý prodej vám přinese zajímavý zisk.

Online kurzy mohou mít různou tématiku, záleží jen na vás. Od osobního rozvoje po marketingovou výuku, vztah k financím, umění fotografie, výuka cizích jazyků nebo poučným videím, jak pěstovat zeleninu a ovoce. Stačí si jen vybrat to, co vás obohacuje a k čemu máte už dlouhou dobu pozitivní vztah. Umíte něco, co jiní ne? Nemusíte chodit k lidem domů jako lektor. Ušetřete si proto cestu a nahrajte instruktážní video, které bude vaším pasivním příjmem dlouhé roky.

 

Webové stránky s předplaceným obsahem

Členství v klubu, to zní dobře. Pokud vám budou čtenáři platit za prémiový obsah, jde o ukázkový pasivní příjem, ke kterému potřebujete jen hodnotné články. Nic na světě není zadarmo a za kvalitu se platí.

Dejte si ale záležet. Musíte lidi přesvědčit, aby k vám chodili pravidelně a každý měsíc obnovovali předplatné. Zkrátka a dobře, obsah, který zaujme na první pohled, rovněž vyhrává.

 

Víte, co je to dropshipping?

Minimum počátečních nákladů, ale také poměrně nízká marže. Záleží na prioritách, které máte, ale právě s dropshippingem můžete začít a vyzkoušet si, jak pasivní příjem v reálu funguje.

Nepotřebujete sklad, princip je jednoduchý. Provozujete obchod, objednávku předáte dodavateli a ten doručí zboží na adresu zákazníka. Jednoduše a s minimálním rizikem. Podnikat se dá odkudkoli, kde je internet.

 

Zkuste spořicí účet nebo termínovaný vklad

Zvláště v době vysoké inflace je spořicí účet dobrý nápad. Pokud máte volné prostředky a uložíte je na spořicí konto, které nabídne roční zhodnocení v řádu několika procent, je to pasivní příjem jako vyšitý.

Pečlivě si přečtěte podmínky banky a v době, kdy se začnou úroky snižovat, zase peníze vyberte. Roční úročení pod jedno procento je velmi nevýhodné. Mimochodem, nejde jen o spořicí účty, ale například i termínované vklady.

 

Dividendové akcie

Pokud vložíte peníze do akcií, které vynášejí pravidelnou dividendu, je to velmi dobrý nápad pro další roky. Dividenda je vlastně část zisku, který konkrétní firma vyplácí svým akcionářům. Řada společností vyplácí tyto peníze i v době, kdy se ekonomicky tolik nedaří, nikde není psáno, že dividendy dostanete jen v době růstu. Pečlivě si ale ověřte, kam vlastně investujete. Dividendová historie a také detailní informace o dané společnosti jsou základ, tohle si musíte prověřit!

 

Mohlo by vás zajímat:

Přečtěte si také článek Pár atraktivních způsobů, kde můžete investovat své volné prostředky – V článku naleznete pouze seriózní firmy, žádné pyramidy.

 

Investování do dluhopisů

Dluhopisy jsou cenné papíry, který vydávají firmy za účelem půjčení peněz. Když tedy investujete do dluhopisu, půjčujete finance jejich vydavateli na předem smluvenou dobu. Ten se zavazuje, že vrátí jmenovitou hodnotu, až přijde čas – a mezitím vám bude platit úroky (zpravidla jednou za půl roku), které rozhodně nemusí být malé.

 

A co když jste hudebník?

Tvorba a následný prodej hudby, to je dobrý nápad, zvláště pokud máte skutečný talent. Proč jezdit pořád na plesy a svatby, když můžete nahrát skladby a pak je prodat pro reklamní nebo dokonce filmové účely? Licence něco stojí a když přijde úspěch, budou tantiémy tvořit velkou část vašich pasivních příjmů.

 

Garáž nebo parkovací místo na pronájem

Pokud máte volnou garáž nebo parkovací místo, byla by škoda, abyste s tímto nemovitým majetkem neobchodovali. Stejně tak můžete do garáže investovat a zajistit si dlouhodobě nájemníka, který u vás bude parkovat svůj vůz. Jde o stabilní investici, při níž se nemusíte příliš starat a administrativně je jednodušší než například pronájem bytové jednotky.

 

Investujte do společnosti s budoucností

Znáte nějakého podnikatele, který je na začátku podnikání, ale má podle vás vynikající plán? Nebo firmu, která potřebuje prostředky na svůj další rozvoj? Malá kavárna nebo restaurace, obchod se zdravou výživou, jednoduše cokoliv, co vás zajímá? Potom se dohodněte na investici, díky níž získáte podíl. A pak už jen nechte vše volně plynout, samozřejmě s občasnými kontrolami stavu věcí. Pasivní příjem v podobě výplaty ze zisku si oblíbíte, stačí si vše na začátku dobře prověřit!

 

Zkuste to s prodejními automaty

Káva nebo cukrovinky, něco k zakousnutí, ale také žvýkačky. Prodejní automaty jsou doslova na každém rohu a nikde není psáno, že nemůžete být jejich provozovatelem právě vy. Pokud budou na ideálním místě, je pasivní příjem na dlouhou dobu zaručen. Stačí jen najít někoho, kdo se o ně dobře postará.

 

Pronájem vašeho auta

Proč by měl váš plechový miláček trávit čas v garáži, když se může stát zdrojem příjmů? Existují platformy, jako například HoppyGo, kde jej nabídnete všem, kdo chtějí krátkodobý pronájem vozu bez velkých starostí s papírováním. Pokud víte, že nadcházející týden nikam nepojedete, proč nenechat vůz, aby si vydělal minimálně na svůj další provoz?

 

Reklama na vašem autě nebo domu

Můžete poskytnout část svého vozu pro reklamu. Ta může být třeba i na přívěsném vozíku za vaším autem. Alternativ je spoustu, záleží jen na tom, abyste našli společnost, která vám za podobné zviditelnění zaplatí.

 

Realitní investiční fondy

Nechcete přímo vlastnit nemovitost, starat se o její údržbu nebo rekonstrukci, ale přesto vás podobná investice zajímá? Řešením mohou být realitní investiční fondy, se kterými tyto starosti mít nebudete, vytvoříte si však pravidelný pasivní příjem. Většina zisků je vyplácena formou dividend. A o pronájem nebo další věci se starají zkušení odborníci, samozřejmě za odměnu. Ale žádné obavy, je to osvědčený model!

 

Crowfunding nemovitostí

Do nemovitostí můžete investovat i poměrně malé sumy. Stavba nových budov, renovace existujících projektů a pak podíl na příjmech pro investory, princip je vlastně jednoduchý. Když do crowfundingu nemovitostí vložíte peníze, budete pak mít pravidelný pasivní příjem. Nikdo netvrdí, že musíte do nemovitostí vložit miliony, že?

 

Pěstování plodin nebo zemědělských produktů

Pokud vlastníte půdu, nenechávejte ji ladem. Dá se pronajmout zemědělcům nebo na ni můžete začít hospodařit sami. Samozřejmě, počáteční investice je jasná záležitost a nebude to zcela „bez práce“, ale odměna je sladká.

Pokud se vypracujete jako soukromý zemědělec, máte spoustu možností, a navíc získáte dobrý pocit, že děláte něco pro udržitelnost.

 

Investice do kryptoměn

Jistě, tohle je možná pro ty odvážnější, ale na druhou stranu – proč nemít kryptoměny ve svém portfoliu? Jejich hodnota může zaznamenat dramatické výkyvy, ale například Bitcoin je králem už dlouhé roky a zdá se, že ho nic nesesadí z trůnu. Uměním je nakoupit ho v době, když jeho cena podstatně klesne. A když bude jeho hodnota na maximu, pak ho prodáte.

 

Podílové fondy

Investice, která je pro konzervativně laděné hráče ve světě pasivních příjmů. Podílové fondy znamenají vklad, jenž bude generovat dlouhodobý zisk. Podílové fondy své prostředky investují do akcií, dluhopisů nebo také nemovitostí, jsou jich desítky a záleží jen na vás, které si vyberete do svého portfolia.

 

Máte už nějaké zkušenosti s některou z výše zmíněných možností? Která z nich se pro vás jeví jako nejlepší? V čem se podle vás vyplatí podnikat nejvíce? Znáte nějaké další zajímavé tipy na získání pasivního příjmu, které jste v této recenzi nenašli? Napište do diskuse.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply