Kolektivní investování formou P2P půjček – porovnání firem

Kolektivní půjčky - porovnání firem.

Kam vložit peníze, když inflace míří postupně až do oblak? Zachovat hodnotu svých úspor, mít pocit, že něco děláte a nesedíte jen s rukama založenýma v klíně. Některé z investic mají nízký výnos, ale jsou také podvědomou sázkou na jistotu. Jiné jsou rizikovější, ale mohou přinést, v případě, že se bude dařit, opravdu zajímavý zisk. V dnešní době jsou k mání desítky variant, od investice do různých světových měn, ale i nově vznikajících kryptoměn, zlata, nemovitostí a cenných papírů.

 

Starožitnosti jako obrazy a mince jsou také populární. A v neposlední řadě je zde investice do P2P půjček (kolektivní investování).

 

Obsah článku:

1. Co jsou to P2P půjčky a proč investovat právě tady?

  • Důležité je ratingové hodnocení.
  • Jaké zhodnocení se tady nabízí? Výhody a nevýhody P2P půjček.

2. Porovnání jednotlivých P2P firem.

  • Bankerat
  • Mintos
  • Zonky
  • Žlutý meloun
  • Bondster
  • Port Invest

 

1. Co jsou to P2P půjčky a proč investovat právě tady

Peer-to-peer, to je sousloví, co se v posledních letech objevuje více než často. Co vlastně přesně znamená? Zjednodušeně řečeno, rovný s rovným, půjčuje tady člověk člověku, není to tak, že si zájemce o peníze půjčuje přímo u banky (říká se tomu i kolektivní investování). P2P půjčku si můžete sjednat, ale také do nich investovat, což může přinést zajímavé zhodnocení finančních prostředků.

 

P2P společnosti mohou na první pohled působit jako banky, ale zdání klame. Jsou jen platformou, kde spolu investor a dlužník komunikují a řeší následné detaily společné smlouvy.

 

Obvykle se v P2P byznysu mohou investovat i poměrně malé částky, takže platí, že investorem může být téměř kdokoliv. Stačí pár volných stokorun měsíčně a můžete začít, alespoň tedy u některých P2P firem. Skutečně symbolická suma, že? Investovat ale můžete i mnohem víc, i v řádu statisíců korun nebo tisíců eur. Ale k tomu se ještě dostaneme na konkrétních případech.

 

Jak funguje kolektivní investování do P2P půjček.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

 

Velkou výhodou je to, že míru rizika si určujete také vy jako investor. Hodně záleží na bonitě klienta, protože zatímco splátkový kalendář u jednoho bude podle všech předpokladů plynulý, jiný dlužník nemá svou minulost právě růžovou a někdy se ve splátkách zpozdil. Toto riziko je třeba přijmout a je samozřejmé, že jeho míra se bude odrážet nějakým způsobem i v úrokové sazbě, potažmo tedy i ve výnosu investora.

 

P2P investování tedy může mít několik různých podob, je jen na vás, jakým směrem vykročíte. Existují i takzvané P2B půjčky, tedy peer-to-business, kdy investor půjčí nějaké firmě.

 

Počkejte si na ratingové hodnocení

Přidělený rating rozhoduje o mnohém. Především pak o tom, jaký dostane žadatel úrok. Odráží totiž schopnost splácet úvěr bez problémů. Poté, co jsou splněny základní náležitosti, dostane se zájemce o půjčku do oficiální poptávky. A investor si tuto žádost může vybrat pro svůj vklad.

Záleží jen na něm, jak vysoký vlastně bude. Nezřídka se na půjčku, hlavně pokud dosáhne většího objemu, skládá několik různých investorů. Řada P2P platforem má nastavenou nejen minimální, ale i maximální možnou částku pro vklad investora. To proto, aby si na své přišli i menší investoři.

 

Jaké zhodnocení se tady nabízí?

Může být opravdu minimální, například tříprocentní. Jedná se o půjčky, kde se předpokládá, že dlužník bude naprosto vzorný. Rizikoví dlužníci pak mohou vynést i zhodnocení kolem 20 %. Dodejme však jedním dechem, že jde o věc pro investora poměrně dosti nejistou. Záleží proto na míře rizika, kterou je ochoten investor podstoupit. Výhody a nevýhody kolektivního investování jsou tedy zcela nasnadě, pojďme si je krátce vyjmenovat.

 

Plusy:

  • Reálný výnos může být v řádu až 20 %, průměr činí zhruba 5-6 %, což je dnes dobré číslo.
  • Různorodé možnosti. Investujete na pár měsíců, ale i na více let. Investovat lze i malé sumy.
  • Je možná maximální diverzifikace. Rozdělte své volné peníze do několika různých úvěrů.
  • Všechno je bez skrytých poplatků. Dobře víte, co hradíte, z přehledů vám nic neunikne.

 

Mínusy:

  • Riziko může být hodně velké. Prověřte si proto, jak P2P platforma řeší různé problémy.
  • Výnosy z P2P podléhají dani z příjmů (úroky a jiné výnosy). O to nižší je pak bohužel zisk.

 

2. Porovnání jednotlivých P2P firem

Pojďme se podívat na společnosti, které působí na trhu. Základní údaje přehledně, to se vždycky hodí! I podle nich se můžete rozhodovat, samozřejmě jde ale o složitou mozaiku a je lepší věnovat této problematice více času. Nesledujte reklamy, ale fakta, řeč čísel, ale i důležité a na první pohled možná nepodstatné detaily.

 

P2P společnostMinimální vkladPrůměrný roční výnosPoplatek investora + bonus za registraciGarance zpětného odkupuDoba splatnosti investiceZde můžete investovat
Žlutý meloun logo500 Kč11,74%Žádne poplatky.Ne1 až 60 měsíců
Zde můžete investovat
Mintos logo250 Kč 11,18%Žádne poplatky.

Zdarma bonus 50 eur + 1% z investované částky. (nutné investovat nad 1000 eur).
Ano1 až 80 měsíců
Zde můžete investovat
Port Invest logo12 500 Kč24,5%Žádne poplatky.Ano1 až 3 měsíců
Zde můžete investovat
Zonky logo10 000 Kč 8% 1,9 % p.a. z proinvestované částky. Ne18 až 84 měsíců
Zde můžete investovat
Bondster logo100 Kč13,9%1 % ročně z investované částkyAno6 až 72 měsíců
Zde můžete investovat
Bankerat logo5 000 Kč39 % 1 % dlužné částky p.a.Ne18 až 84 měsíců
Zde můžete investovat

 

Bankerat

Jako první se hodí zmínit skutečného průkopníka. Bankerat se totiž objevil na trhu jako první, a to po roce 2010. Šlo o žhavou novinku, která ale ještě nebyla ani zdaleka tak populární, jako v dnešní době. Působí výhradně na českém trhu (a také výhradně v měně CZK), sídlí v Praze a má v současnosti již přes 60 tisíc registrovaných uživatelů.

Hlavní rozdíl oproti jiným portálům? Investoři žadateli navrhnou sami, za jakých podmínek jsou ochotni do celé transakce jít. Nejde jen o úrok, na němž se obě strany dohodnou, ale například i další věci, jako je (dodatečný) ručitel. Jde vlastně v pravém smyslu slova o aukci, nicméně žadatel musí nabídku nejprve přijmout, nic mu není vnucováno. Bankerat se potom stará o papírování, případně i zasílání upomínek týkajících se prodlevy ve splátkovém kalendáři. Nabízí detailní informace a výhodou je jistě přehled z pohledu investora.

Výnosy mohou být vysoké, dokonce velmi vysoké. Průměrná úroková sazba se vyšplhala v roce 2020 na čtyřicetiprocentní hranici. Ale je jasné, že totéž platí o riziku, bohužel, jak už to v životě bývá, nic není takzvaně zadarmo. Aukce trvá tři týdny, zájemce o úvěr si pak vybere nejlepší nabídku od investorů. Na první pohled jednoduché, že?

Maximum pro půjčku je 600 tisíc korun, šestiletý splátkový kalendář je pak jištěn nemovitostí.

 

Jde spíše o portál pro investory, kteří mají větší finanční obnos, v řádu statisíců. Pro menší investice je lepší zvolit jiný než právě Bankerat.

 

Více informací zde.

 

Mintos

Na trhu je již od roku 2015 a jde o P2P platformu, která působí celosvětově. Pokud se zadíváme na svět peer-to-peer globálně, může se právě Mintos označit za jeho jasnou jedničku, je totiž největší a také nejznámější, mnoho zkušených investorů ze všech kontinentů ji zná velmi důvěrně. Je tomu tak i proto, že nepůsobí jen v jedné nebo dvou zemích, jako některé jiné P2P společnosti, které vám nyní představujeme.

Na začátku může být i padesát euro, takže investovat můžete částku vpravdě symbolickou. Nezávazná zkouška trhu, i tak lze nazvat první zkušenost s Mintos. Potom si sami určíte, jestli vložíte vyšší sumu, je to poměrně snadné. A mimochodem, vytvoření účtu je zcela bez poplatků.

Nabízí se hned tři strategie – Diverzifikovaná (tedy rozdělená do co nejvíce položek), Konzervativní (kvalitní portfolio) nebo S vysokým výnosem (tedy vysoký úrok, ale současně také riziko).

V roce 2020 na tomto webu investovalo přes čtvrt milionu investorů z více než šedesáti států světa, investice narostla do miliard eur.

 

Široké spektrum nebankovních společností (po celém světě, je jich také hned sedm desítek), které přinášejí řadu různých půjček v kategorii P2P, takový je portál Mintos.

 

Spravujte si svoje portfolio i sami, filtr úvěrů se nabízí nejen podle úrokové sazby a lhůty splatnosti, ale i státu nebo hodnocení jednotlivých firem. Primární je investice v eurech, ale je pravda, že celkem můžete investovat ve více než desítce světových měn, které si pak lze nastavit v rámci vlastní strategie.

Více informací zde.

 

Zonky

Název, který znají všichni, a to nejen kvůli TV reklamě, která si vzala za svůj slogan o tom, že lidé půjčují lidem.

Zonky.cz je portál, jenž byl na českém trhu spuštěn v létě 2015. Dnes už jde celkový objem výpůjček do miliard korun, úroky začínají na hranici 2,99 % p. a., ale mohou se vyšplhat až ke dvacetiprocentní hranici (tehdy ale půjde o poměrně rizikové téma). Velkou výhodou je také mobilní aplikace, která vám umožní mít Zonky prakticky všude s sebou.

Jaká jsou čísla? Půjčku si na Zonky vzalo už téměř 80 tisíc lidí, investory tvoří více než padesátitisícová skupina, jsou tedy na úvěrovém trhu ČR poměrně populární. Celkový objem půjček dosahuje téměř hodnoty 20 miliard korun, což je číslo opravdu až astronomické. Nováčkům se od listopadu 2021 nabízí pouze možnost vstoupit do modelu Zonky Rentiér.

Správa vašeho portfolia bude 2,9 % p. a. z částky, jíž jste investovali. Výběry z Rentiéra Zonky jsou bez dalších poplatků. Minimum pro začátek je 10 000 Kč (maximum 10 milionů), v praxi ale nováčci posílají větší částku. Největší podíl budou mít úvěry se sazbou mezi 5 a 10 procenty.

Více informací zde.

 

Žlutý Meloun

Žlutý Meloun je na trhu už od roku 2012, původně působila jen na Slovensku, ale po čtyřech letech expandovala i do ČR. Zde v současné době přerušila nabídky půjček, protože došlo ke změně v legislativě. Plánuje se však, že se na český trh společnost zase vrátí.

Půjčit si lze částku od 13 250 Kč až do 250 000 Kč, úroky startují už na hranici 4,4 % p. a. Splátkový kalendář? Mezi 1 a 60 měsíci, tedy splácet lze dlužnou částku až pět let.

Pro investory je připraven také zajímavý model, například tzv. Autoinvest, se kterým si lze přijít na zhruba desetiprocentní výnos. Mínusem je pak méně zkušeností investorů, s nimiž se můžete seznámit. Méně takových referencí může samozřejmě na první pohled budit nedůvěru. Žlutý Meloun ale nabízí i tzv. CashFree půjčky, kde přináší svou garanci. Jaké jsou vlastně poplatky? Obecně platí, že uhradíte 2,9 % ze získané výše půjčky.

Více informací zde.

 

Bondster

Začal v roce 2017, nemá takové spektrum nabídek a mluví o 10 až 15 procentním zhodnocení vložené investice. Má českou, ale i anglickou verzi a investovat se dá v korunách, ale také eurech. Průměrný roční výnos v CZK je přes 7 %, v eurech ještě o pět procent vyšší.

Česká společnost Bondster je vlastně trhem investic, výhodou je její přehledný web a také jednoduše definované podmínky, které přijdou vhod začátečníkům v oboru. Aktuálně je zde přes devět tisíc různých investorů. Nabídek je však dlouhodobě poměrně malé množství.

Bondster nabízí tzv. autoinvest a cílí hlavně na podnikatelské úvěry, které jsou obvykle také kryté nemovitým majetkem dlužníka. Investoři zde už celkem, podle dat ze začátku roku 2020, přinesli už více než miliardu korun, jde tudíž o platformu velmi populární. Investice samotné probíhají přes poskytovatele, jako je například ACEMA Credit Czech, tedy dobře prověřené společnosti, které mají i příslušnou licenci ČNB.

Více informací zde.

 

Port Invest

Slovenská firma se sídlem v Bratislavě, která nabízí investování s výnosem až do 24,33 % p. a. Bez závazku a rizika, moderně, z pohodlí domova.

Minimální vklad je zde 500 eur, poté můžete hned začít, investice do jedné aukce o půjčku se pohybuje mezi 12,50 a 1125 eur. Konkrétní počet takových investic je jen na vás, Port Invest v tomto směru neklade žádná omezení.

PortInvest působí v ČR i v SR, úroky se připisují denně a možnost automatického investování je zde samozřejmě připravena. Garance zpětného odkupu? Ano, i s tím se počítá, tzv. Buy-back záruka tu je. Splatnost investice je v rozmezí jednoho a tří měsíců. Velkou výhodou je snadná registrace a přehlednost webového rozhraní, v němž se nováček bude velmi dobře orientovat.

Více informací zde.

 

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Zkuste se podívat také na diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací na toto téma.

Máte nějaké zkušenosti s uvedenými portály? Pokud ano, co říkáte na tento způsob kolektivního investování do půjček na internetu? Budu rád, když se zapojíte do diskuse. Každého názoru si vážím, může to být inspirace nebo motivace pro ostatní čtenáře.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply