Jak se dá vydělávat na nemovitostech? Pár tipů k investování

Domek vytvořený z peněz – možnosti jak vydělat na nemovitostech.

Jde o téma, které je opravdu věčné. O investicích do nemovitých věcí se mluví téměř neustále, bez ohledu na datum v kalendáři nebo ekonomický cyklus. A zajímá se o něj mnoho lidí, existuje totiž řada různých cest, jak můžete s nemovitostmi začít a samotný nákup bytu do osobního vlastnictví není žádnou podmínkou. Existují i jiné varianty, nejde jen o výdělek formou pravidelného nájmu, ale také o investiční portály.

 

Pojďme si rozebrat celou situaci, kterou máte před sebou, když se kromě akcií, starožitností a dalších investičních příležitostí rozhodnete pro byty, domy, chaty nebo pozemky.

 

Obsah článku:

1. Pokud nějakou nemovitost vlastníte.

 • Flipping nemovitostí.
 • Krátkodobý pronájem.
 • Dlouhodobý pronájem.
 • Prodej nemovitostí.
 • Prodej či pronájem jiných typů nemovitosti.

2. Když nemáte žádnou nemovitost.

 • kolektivní investování.
 • Rondainvest.
 • Estateguru.

 

 1. Pokud nějakou nemovitost vlastníte

Každý majitel nemovitosti dobře ví, že existuje spousta možností, co podniknout. Chybou je, když taková nemovitost zůstane ladem, bez toho, aby svému vlastníkovi nějak vydělávala. Jde o stabilní a často i poměrně nenáročnou formu příjmu, a proto se čeští investoři o nemovitosti velmi živě zajímají. Dokonce to může být i ve větším měřítku než investoři ze západních evropských zemí, kteří své portfolio častěji diverzifikují. Pochopitelně platí, že investice do nemovitosti není zcela bez rizika, avšak s důkladně promyšleným plánem je možné potenciální minusy výrazně zmenšit. Jaké tipy přicházejí v úvahu?

 • Flipping nemovitostí. Jednoduše, koupíte levně, rychle zrekonstruujete, prodáte výrazně dráž.
 • Krátkodobý pronájem. Tohle je hit posledních let, který vydělal majitelům značné prostředky.
 • Nákup a následný pronájem, k němuž je pochopitelně nutný dlouhodobě spolehlivý nájemce.

 

Pronajímání chat, domů, bytů či jiných nemovitostí může být vcelku zajímavým způsobem, jak přijít k penězům.

 

Flipping nemovitostí je zajímavou volbou

Ve světě investování do nemovitostí jste na začátku, ale máte zkušenosti se stavebnictvím, jste vyučení v oboru nebo máte kontakty na profesionály, kteří se postarají o vkusnou rekonstrukci každého objektu? Pak byste mohli vyzkoušet flipping nemovitostí, jenž spočívá v několika dílčích bodech. V první řadě musíte najít nemovitost na pěkném místě, ale pod cenou, často v horším stavu a před rekonstrukcí, která bude znamenat velkou vizuální proměnu. A nemusíte mít nutně vlastní prostředky, protože existují i úvěry pro podobně zaměřené investory, jako je například www.investown.cz/flip.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Celý proces by neměl být delší než rok, západní svět je v tomto hodně napřed a lze se v něm inspirovat. Velkým příkladem je USA, kde je podobný byznys zcela běžný.

 

Krátkodobý pronájem v turisticky atraktivním místě

Pokud máte byt v Praze, Brně nebo dalších městech s velkým turistickým potenciálem, možná by byla škoda, kdybyste jej nabídli pro krátkodobý pronájem. Existuje totiž varianta, která může hlavně během období dovolených vydělat zajímavé peníze, a to ve velmi krátkém čase.

Nabídněte své prostory na portálech, jako je airbnb.com nebo booking.com, dalším příkladem může být flatio.cz. Nastavte cenu, podmínky a další věci, nafoťte interiér a dejte si na prezentaci záležet, nebo se svěřte do rukou profesionálů v tomto oboru.

Obáváte se neplatičů? Potom bude krátkodobý pronájem dobrá volba. Ubytujete totiž lidi na krátký čas, sjednáte záležitost dlouho dopředu a vyinkasujete zálohu. A to nejen pro případ, že se něco nepříjemného přihodí. Jaké jsou nevýhody?

 • Nevýhodou je zde možnost dlouhodobé neobsazenosti, která hrozí hlavně mimo sezonu.
 • Nemají sousedé rádi cizí lidi v objektu? Potom je touto formou pronájmu moc nepotěšíte.
 • Samozřejmě je nutné, abyste měli čas na úklid a předání klíčů, případně tím někoho pověřili.

 

Zmínit lze ještě daně, na konci roku je třeba tyto příjmy zahrnout do daňového přiznání, což bude možná vyžadovat spolupráci účetního. Potřebujete také být k dispozici, pokud by se musela řešit nějaká nepříjemnost.

Výhodou je potenciál vyššího zisku a flexibilní využívání vašeho bytu. Jednoduše, pokud budete mít jiný záměr, přestanete nemovitost nabízet. Dlouhodobého nájemce nedostanete z bytu tak snadno, někdy jde o dosti komplikovanou záležitost, která je plně v duchu dnešních paragrafů. V podstatě jste ale chráněni před neplatiči, jejichž dluh na nájemném by mohl růst až do astronomické výše.

 

Garsonka v centru města se může stát dlouhodobě zlatým vejcem. Stačí ji vhodně nabídnout ke krátkodobým pronájmům a pravidelně ji udržovat.

 

Turisté chtějí přespat jednu nebo dvě noci, nebudou chtít nic víc, než postel a sprchu. Na dvaceti metrech čtverečních nic jiného čekat nelze, je možné takový byt pronajmout i někomu, kdo je hodně na cestách nebo bude pracovně mimo domov. Velkometrážní byt zase ocení mladé rodiny, kde už se bude jednat spíše o dlouhodobý pronájem. Tedy něco, kde vaši nájemníci zůstanou alespoň půl roku, ale dost možná ještě déle. Proč by nemohli žít ve vašem bytě i celou dekádu, když budou pravidelně platit a nebudou s nimi žádné problémy?

 

Dlouhodobý pronájem a jeho výhody

Spolupracujete s realitkou nebo si dohodnete celou věc sami, najdete dlouhodobého nájemce, jenž bude ve vašem bytě třeba i několik let. Podepíšete smlouvu, vyberete kauci a necháte single zájemce či mladou rodinu bydlet ve svém objektu. Pokud se setkáte s neplatičem nebo obecně problémovým nájemníkem, může to být kolotoč na dlouhé měsíce. Často z toho nebudou mít radost majitelé dalších bytových jednotek. Spolehlivý nájemce je zase ekvivalentem pro dobrou spolupráci.

Dáváte přednost pravidelnému příjmu, kde je menší časová náročnost na údržbu a papírování? Potom je dlouhodobý pronájem bytu či domu dobrou volbou. Je však nutné, abyste měli finanční rezervu, když se ocitnete několik měsíců bez placení nájemného, to je věc, s níž musíte počítat nejen v době hospodářské krize.

 

Prodej nemovitosti přichází také v úvahu

Pokud cítíte, že přišel vrchol ekonomického cyklu, dával by pak smysl prodej nemovitosti. Jde o obchod, na němž můžete vydělat miliony. Avšak pozor, je třeba obezřetnosti, protože platí, že tuhle akci lze začít jen jednou a rozhodně netrvá dva dny, takže je namístě trpělivost.

Můžete se zaměřit na klasický nákup a prodej, tedy pořízení nemovitosti za levný peníz a její odprodání v době, kdy je na trhu vysoká poptávka a ceny jsou hodně nahoře. Máte pak jistotu, že se rychle prodá a investice se také patřičně zhodnotí. A pozor, v mezičase můžete rovněž vydělávat, lze ji nabídnout k dlouhodobému pronájmu a pak předat novému majiteli i s nájemcem. Investoři mohou mít vyšší zájem, když nebudou muset hledat někoho dalšího a jen podepíší kontrakt se stávajícím nájemcem za svých podmínek.

 

Prodej či pronájem jiných typů nemovitosti

Chata, chalupa nebo komerční objekt, nikdo netvrdí, že musíte prodávat či pronajímat jen klasické byty a domy na periferii měst. Podobným způsobem lze obchodovat i se zemědělskou půdou, kterou budete pronajímat družstvům či soukromým farmářům a pravidelný zisk na roky dopředu je prakticky zajištěn. Komerční objekt, jako jsou kanceláře nebo malé prodejny, také najdou svého zájemce.

Různé firmy, které jsou dlouhodobě na vzestupu, jednoduše potřebují prostory. Budou se proto zajímat o další růst v regionu, kde mají před sebou značný potenciál. A kancelář s kuchyňkou se stane velmi zajímavou příležitostí, zvláště pokud je na lukrativní adrese někde poblíž centra většího města. Kam jinam si také zvát klienty? Musí jít v každém případě o reprezentativní místo, které budí dobrý dojem.

 

Chaty mohou vynášet také zajímavé peníze. Pronajmete rekreační objekt partě přátel na léto, případně na týden a budete mít atraktivní příjem z pronájmu, i to je cesta, kterou se můžete dát. Lze nabízet i sklady nebo garáže, které jsou pro mnoho firem velmi praktické. Kde jinde uskladnit materiál pro dlouhodobou výrobu nebo například zaparkovat firemní vozidla?

 

Co když nemáte žádnou nemovitost?

Investicím tohoto typu se můžete věnovat i v případě, že nemáte byt, dům, chatu nebo jiný typ objektu a nechcete si jej kupovat do osobního vlastnictví. Existují i jiné formy, pokud jste už někdy dříve slyšeli o kolektivním investování, jste na správné stopě. Je to cesta i pro ty, kteří nechtějí investovat sami nebo se například obávají, že nájemce přestane platit a nemají síly na několikaměsíční anabázi spojenou s vyklizením nemovitosti, vymáháním dluhu apod.

 

Investičních portálů zaměřených na nemovitosti je poměrně dost, každý zájemce se tedy může rozhodnout, který z nich nakonec osloví. Důkladná rozvaha je zcela namístě, prohlédnout si musíte nejen řeč čísel, ale i podrobnosti smlouvy a další věci. Představme si proto některé weby, které byste mohli zvažovat pro svůj investiční plán do dalších let. Ano, přesně tak. Na pár měsíců snad nikdo neinvestuje, že?

 

Přehled investičních příležitostí

SpolečnostMinimální vkladPrůměrný roční výnosPředčasné ukončení investiceDohled ČNBPoplatek investoraČeštinaZde můžete investovat
Upvest logo500 Kč10,50%Ano (přes sekundární trh).AnoNeAno
Upvest logo1 000 Kč8%NeNeNeAno
Zde můžete investovat
EstateGuru logo50 eur (1 250 Kč)10,50%NeNePlatí se z výnosuNe
Zde můžete investovat
Upvest logo1 000 Kč11,50%NeAnoNeAno
Upvest logo5 000 Kč8%NeNeNeAno
Zde můžete investovat
Upvest logo5 000 Kč5%NeNePlatí se z výnosu (0.9 až 2.5 % ročně)Ano
Zde můžete investovat
Ronda Invest logo1 000 Kč8,0 - 9,0%AnoNeNeAno
Zde můžete investovat
Upvest logo500 Kč6%NeNeNeAno
Zde můžete investovat

 

Rondainvest

Rondainvest nabízí možnost investovat už od tisícikoruny, jde tedy o portál určený i drobným investorům. Nikdo netvrdí, že investice musí na začátku znamenat balíček pětitisícových bankovek, začít lze i s málem. Zhodnocení až 9 % p. a. a připisování výnosů měsíčně, to jsou další důležité faktory, které lze zvážit v případě tohoto investičního portálu.

Rondainvest je bez poplatků a díky kalkulačce na webu si lze spočítat, jestli je to varianta vhodná právě pro vás. Tento portál už funguje pět let, za tuto dobu bylo proinvestováno více než půl druhé miliardy korun. Nabízí investice do bytových jednotek, ale také pozemků, rodinných domů, případě i tzv. novostaveb, které jsou v dnešní době v kurzu.

 

EstateGuru je mezinárodním portálem

Zatímco Rondainvest je českou společností sídlící v Praze, specializující se hlavně na český a slovenský prostor, EstateGuru je portálem se sedmi jazykovými verzemi, který umožňuje investice například také v Německu či Pobaltí, nabízí se také Portugalsko a Švédsko, jde o investici do malých a středních podniků s velkým potenciálem.

Průměrný výnos je 10,53 % p. a., počet investorů již přesáhl počet 150 tisíc, zájemci pocházejí více než ze stovky různých zemí. Celkem je tady v různých projektech zainvestována částka téměř 70 milionů eur a EstateGuru je zavedenou společností s velmi výrazným mezinárodním přesahem.

 

Nemovitostní fondy spravují různé nemovitosti, jako jsou bytovky nebo kanceláře. Investor pak získá své procento na příjmu z nájmů těchto budov, investovat lze i stokoruny měsíčně, výhodou je velmi dobrá likvidita.

 

Pár slov na závěr

Klasickou crowfundingovou platformou je kromě Rondainvest a EstateGuru také Fingood, kde je odhadovaný výnos až 12 % p. a. s tím, že minimální investice je tisícikoruna. Předpokládá se však, podobně jako u dalších, že postupně určitě vložíte vyšší finanční obnos, aby se vám peníze zhodnotily. Pozor, Fingood počítá i s poplatkem investora ve výši devíti procent z výnosů.

Dalším tipem je Upvest, kde jde o zhodnocení až 9 % p. a. a investovat lze od pěti tisíc korun výše. Musí se ale počítat s poplatkem investora, a to až do výše 2,5 % ročně, což je na trhu poměrně hodně.

 

Máte už nějaké zkušenosti s investováním do nemovitostí? Pokud ano, budu rád, když se zapojíte do diskuse. Každého názoru si vážím, může to být inspirace nebo motivace pro ostatní čtenáře.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply