Co je crowdfunding, jak funguje + platformy k investování

Žena investující formou crowdfundingu počítá peníze.

Plánujete začít podnikat, ale nemáte na to finance a v bance vám nepůjčí? Máte výborný nápad na nový startup, případně aplikaci, ale nedaří se vám najít investora, který by vás finančně podpořil? Nebo jste člověk, který hledá příležitosti k investování a zhodnocení svých úspor? Co takhle zkusit crowdfunding? Pojem, o kterém slyšíme v našich zeměpisných šířkách stále častěji. Co přesně se pod ním skrývá? Jaké jsou výhody a nevýhody financování crowdfundingem?

 

Tento styl je vhodný pro nováčky v různých oborech podnikání, kteří by nedostali úvěr od banky a také i pro běžného člověka, který hledá příležitosti ke zhodnocení svých finančních úspor.

 

Co je crowdfunding a jak funguje

Crowdfunding (někdy označovaný jako kolektivní (davové) financování, skupinové financování nebo kolektivní podpora) je způsob získávání kapitálu pro nové projekty a podniky pomocí vyžádaných mikro-příspěvků od velkého množství zúčastněných, kteří za svůj příspěvek očekávají speciální odměny. Jde tedy o způsob, jak financovat nějaký nápad nebo nový startup. Díky crowdfundingu mohou vznikat malé podniky.

Kreativní projekty nebo také stavba nějaké budovy, i to může být předmětem tohoto způsobu financování. Může jít o projekt v řádu desítek nebo stovek tisíc korun, ale počítat i s tím, že se stane mnohamilionovou záležitostí. A kde se dá konkrétní projekt najít?

  • Platformy, které nabízí crowdfundingové projekty, jsou v mnoha evropských zemích i USA.
  • Sociální média, jako je Instagram, Facebook, síť X nebo YouTube, pomohou šířit informace.
  • Reklama na internetu. Bez ohledu na formu. Online cestou se informace rozletí nejrychleji.

 

Na obrázku je vysvětleno jak funguje crowdfunding.

 

V jakých oborech se může tento populární způsob financování najít?

  • Neziskové organizace nebo různé podniky sbírají peníze na dobročinné projekty.
  • Film, hudební album nebo cokoliv v kultuře. Umělecký svět má totiž tisíc a jednu formu.
  • Rozjezd podnikání. Nápad je skvělý, ale peněz se nedostává. Banka žádnou půjčku neschválí.
  • Zřejmě každý zná americké platformy, jako je Kickstarter nebo Patreon. Ty stály na začátku.
  • Existují i počítačové hry, které by bez této formy financování ani nevznikly a patří mezi legendy. Vzpomeňme si například na Bulánky.
  • Lze financovat také politické kampaně, zejména u malých stran je to šance na cestu vzhůru a zviditelnění myšlenek a programu za cenu minimálního úsilí, což zní samo o sobě velmi lákavě.

 

Existují dvě základní formy

Financování dary nebo také investiční crowdfunding. Jsou dvě různé varianty, kterou cestou se vydat. Zatímco ta první počítá s dobrovolnými dárci a otevírá se v podstatě všem, dárci obvykle nečekají, že z toho „budou něco mít“, druhá je určena spíše pro ty, kdo hodlají investovat a čekají, že se jejich vložené peníze následně zhodnotí. Tedy investory, ať už začínající nebo pokročilé. S úspěchem nelze počítat dopředu, v průměru je totiž dosaženo původního cíle asi u poloviny projektů.

Patříte v tomto ohledu do druhé skupiny? Chtěli byste se dozvědět, jak se dá skrze crowdfunding aktivně investovat a dosahovat výsledků?

 

Jak co nejlépe začít?

Nenechte se přesvědčit, že na vás nečekají žádné nástrahy. I ve světě investicí do crowdfundingu musíte být dostatečně obezřetní. Bez zprostředkovatele v podobě crowdfundingové platformy nebo banky by měl jen zkušený investor, pro začátečníka nic takového nelze doporučit.

Kromě darovacího nebo také charitativního crowdfundingu existuje také investiční model. A ten je buď půjčkový, nebo také tzv. podílový. Jinými slovy, na začátek nějakému podnikateli nebo subjektu půjčíte s tím, že dostanete postupně v předem domluvených splátkách a úrocích své prostředky zpět nebo budete mít nějaký podíl v jeho firmě, což je také lákavá nabídka do budoucna, zvláště pokud jde o start-up, jehož budoucnost by mohla být skutečně zajímavá.

 

Miliony tady rozhodně nepotřebujete. Do crowdfundingu lze investovat i malé částky, hodí se tak pro vstup menších investorů, respektive drobných střadatelů, kteří mohou každý měsíc odkládat například několik stokorun až tisícikorunu s tím, že se částka dlouhodobě může zhodnotit.

 

Na co se ptát u jednotlivých projektů, do nichž chcete investovat?

  • Kam vlastně půjdou vybrané peníze? To je otázka číslo jedna, zjistěte si co nejvíc podrobností.
  • Kdo nese odpovědnost za to, že se něco nepovede? Jaký plán financování se chystá?
  • Vlastní cíle projektů. Každý nějaký má. Je tu důležité, abyste měli přehled. Jde o vaše peníze.
  • Jedná se o digitální firmu, co je bez historie a nevydělává? Pozor, tady by mělo zablikat červené světlo.
  • Snažte se, abyste vsadili na dobrého koně. Zhodnoťte si firmu, která chce mít vaši pozornost.

 

Real estate crowdfunding

Crowdfunding se rozšířil například také do oblasti nemovitostí. Realitní platformy využívají základních principů, na kterých crowdfunding dlouhodobě stojí a padá. Pro majitele firem je tato možnost velmi atraktivní, a to proto, že mohou základnu klientů získat ještě před tím, než uvedou produkt na trh a jde o levnější alternativu bankovního úvěru, s nímž je spojena velká porce administrativy a hmotných záruk.

Realitní crowdfunding je atraktivní také pro investory. Výměnou za vložené peníze dostává investor podíl v nemovitosti, takže se může dostat k ziskům z pronájmu či dalšího prodeje bytů nebo komerčních prostor. A jak známo, uchovaná hodnota v nemovitostech je něčím, co nelze brát na lehkou váhu. Naopak, tady se prostředky mohou zhodnotit poměrně rychle, vzpomeňte na růst cen nemovitostí krátce po vstupu ČR a SR do EU nebo po pandemii. Ruku v ruce s tím šly také nemovitostní fondy, respektive tzv. real estate crowdfunding.

 

Jaké platformy fungují v českém prostředí?

Původně se crowdfundingu na české scéně věnovala hlavně platforma Zonky, skrze níž bylo možné vložit prostředky, které byly následně půjčeny jiným lidem/podnikatelům. Existují také platformy jako Startovač, Donio, Penězdroj nebo Hithit, na kterých můžete založit sbírku pro vlastní projekt, případně podpořit projekt někoho jiného.

 

Podívejme se na základní investiční možnosti, které máte jako začátečník. Stačí registrace, ověření identity a výběr konkrétní částky nebo investice, co se vám zamlouvá. Zajímá vás několik tipů na konkrétní portály? Pojďme se podívat do českých vod crowdfundingu, možná tu najdete inspiraci do dalších let spojených s investováním.

Pokud vás zajímá crowdfunding, zaměřte se na platformy, jako je Fingood, která přináší úvěry, co jsou investorovi spláceny z měsíčních splátek nebo Fundlift, kde jsou vystavované projekty týkající se investic, podílů ve společnostech a klasických dluhopisů. Na českém nebo slovenském trhu je hlavním hráčem také Crowdberry, kde probíhají čilé investice do firem a nemovitostí.

 

Přehled investičních příležitostí

SpolečnostMinimální vkladPrůměrný roční výnosPředčasné ukončení investiceDohled ČNBPoplatek investoraČeštinaZde můžete investovat
Upvest logo500 Kč10,50%Ano (přes sekundární trh).AnoNeAno
Upvest logo1 000 Kč8%NeNeNeAno
Zde můžete investovat
EstateGuru logo50 eur (1 250 Kč)10,50%NeNePlatí se z výnosuNe
Zde můžete investovat
Upvest logo1 000 Kč11,50%NeAnoNeAno
Upvest logo5 000 Kč8%NeNeNeAno
Zde můžete investovat
Upvest logo5 000 Kč5%NeNePlatí se z výnosu (0.9 až 2.5 % ročně)Ano
Zde můžete investovat
Ronda Invest logo1 000 Kč8,0 - 9,0%AnoNeNeAno
Zde můžete investovat
Upvest logo500 Kč6%NeNeNeAno
Zde můžete investovat

 

Zajímají vás další alternativy?

Další variantu představuje Ronda Invest. Ta je pro drobné investory, investice do podnikatelských úvěrů jištěných nemovitostí. Investovat lze od desetitisícové hranice, ale využít lze i akce, kde běžně stačí nižší částky. Podobný je Investown, kde jde opět o nemovitosti a zhodnocení meziročně se nabízí asi mezi 10 a 12 procenty. Nicméně, pro začátek je určitě dobré, že lze investovat od pouhé pětistovky a osahat si tak za symbolickou částku toto prostředí.

 

Proč se crowdfundingu tak daří?

Tento systém má své velké výhody. Projekty už nepotřebují velké mecenáše, stačí, když se složí třeba i několik tisíc malých investorů.

Tak například, říkají vám něco VR brýle Oculus? Na Kickstarteru bylo před několika lety díky nim investováno přes 2,5 milionu amerických dolarů. A podobných příběhů by poslední dekáda našla poměrně dost, například hodinky Pebble nebo různé počítačové hry.

 

Výhody versus nevýhody

Velkou výhodou je možnost zhodnocení volných finančních prostředků, s nimiž pak také pomůžete dobré věci.

Další výhodou je profesionální správa, díky které můžete mít nejen maximální výnos, ale také pocit, že jednáte s odborníky a finančními poradci, kteří mají přehled na trhu. Je to jednoduché, protože máte jako investiční nováček zkušený dohled. Můžete si pod taktovkou zkušených rad kompletně diverzifikovat portfolio a zajistit, aby byla rizikovost nižší.

A mínusy? Samozřejmě, i ty v tomto segmentu trhu najdeme. Jistou nevýhodu představují poplatky. Portfolio se zadarmo spravovat nedá, to jistě uzná naprosto každý a cenovky jsou u různých platforem odlišné. Je proto třeba zvážit, zda se vám podobné poplatky vyplatí nebo vás rovnou odradí.

  • Dlouhá návratnost jednotlivých investic. Zvláště pokud jde o start-up, který nemusí vyjít.
  • Pokud budete investovat přes nějakou investiční platformu, musíte si pečlivě vybírat.
  • Říká vám něco likvidita? Připravte se na to, že tato forma investování je spíše nelikvidní.

 

Pár lov na závěr

Byla by chyba vsadit jenom na jednoho koně, zkušení investoři vědí, že musí mít připravených více favoritů. Crowdfunding může být samozřejmě jedním z nich, je to ideální doplněk, ale počítejte s tím, že investovat touto formou nemůže každý. A to i tehdy, kdybyste se někdy setkali s reklamou, která to tvrdí. Alternativou této cesty je klasické pravidelné pasivní investování.

 

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Zkuste se podívat také na diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací na toto téma.

Máte nějaké zkušenosti s crowdfundingem? Pokud ano, co říkáte na tento způsob kolektivního investování? Budu rád, když se zapojíte do diskuse. Každého názoru si vážím, může to být inspirace nebo motivace pro ostatní čtenáře.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply