Vydělávání s Facebookem – jak na to?

Jakými způsoby se dá využít Facebook?

Pokud jste se drželi pokynů z předcházejícího článku a vytvořili jste si skupinu se zajímavým názvem a obsahem, která má alespoň padesát tisíc fanoušků, čeká vás poslední, ale zaručeně ta nejpříjemnější úloha, a to nějakým způsobem skupinu zpeněžit. Existuje více způsobů, jak vydělat na své facebookové skupině, v tomto článku vám představím tři nejznámější a nejpreferovanější způsoby, a to – prodej skupiny firmě, prodej reklamního prostoru nějaké firmě a prodej reklamy prostřednictvím reklamních systémů.

 

1) Prodej skupiny nějaké firmě

První věc, kterou můžete udělat, je prodat skupinu nějakému soukromému sektoru. Pokud je název vaší skupiny např. „Milujeme pivo“ nebo „Někdy je nutné pořádně se ožrat“ nebo jednoduše cokoliv, co se může týkat piva, můžete ji nabídnout nějakému pivovaru, restauračním zařízením apod. Pokud máte nějaký všeobecný název skupiny, jako např. „Nesnáším pondělí“, nezoufejte, existují také obyčejní lidé, kteří s facebookovými skupinami obchodují a možná ji od vás odkoupí.

 

2) Prodej reklamy nějaké firmě

Při prodeji skupiny dostanete jen jednorázovou odměnu, proto je asi výhodnější si skupinu ponechat a jednoduše opakovaně nabízet soukromému sektoru za pravidelný příjem prostor na prezentaci služeb či výrobků. Důležité je, abyste s reklamou nezačali příliš brzy, protože se vám to může vymstít. Stejně tak není vhodné, abyste svou skupinu po určitém čase přejmenovali, určitě by to zvýšilo nedůvěru lidí a mnozí by vás „zrušili“.

Další důležitou věcí je zveřejňovat reklamu tak, aby vypadala jako přirozený produkt sociální sítě. Jakékoliv komerční aktivity a transakce by měli probíhat v pozadí. Jinak řečeno, není vhodné dát na svou facebookovou skupinu status ,,nabízím prostor na reklamu“ nebo ,,klikněte mi na tuto reklamu“ apod. Musíte to promyslet a reklamu zamaskovat.

 

3) Prodej reklamy prostřednictvím reklamních systémů

Když se vám nepodaří prodat skupinu ani získat nějakou komerční společnost, která by platila za reklamu, je tu další možnost, ve které si vystačíte i sami. Jde o kombinaci Facebook – Google Adsense – Youtube, popřípadě do toho můžeme přidat také affiliate linky od eshopů.

 

Jak využít Facebook skupinu a vydělat na reklamě.

 

Jak na to? Vytvoříte si facebookovou skupinu přesně tak, jak jsem popsal výše, a přitom si vytvoříte také své webové stránky či blog, kam si umístíte reklamu od Google, Etargetu či Seznamu (o tomto více v článku PPC reklamní společnosti). Samozřejmě je důležité, aby byl obsah webové stránky shodný s obsahem a hlavně s názvem facebookové skupiny. To znamená, že když si vytvoříte facebookovou skupinu s názvem „Nejúžasnější fotky světa“, tak na své webové stránce nebudete psát o sportu, ale o různých destinacích a přidávat fotky či videa z různých zemí. Následuje už jen jednoduchý krok, a to připojit stránku k facebookové skupině a hned si zvýšíte návštěvnost svého blogu.

Podobně to funguje také při kombinaci Facebook – Youtube. Vytvoříte si nějakou skupinu, ve které budete přidávat humorná videa a pokud jste partnerem Youtube (to, jak se stát partnerem Youtube, se dočtete v kategorii točte videa na Youtube a vydělávejte) můžete za vše přidat své vlastní video, čímž si zvýšíte návštěvnost na svém Youtube kanále a vyděláte nějaké peníze.

Další možností, jak vydělat na facebookové skupině, je propagovat eshopy, a to tím, že sem tam opatrně přidáte mezi běžné příspěvky také nějaký affiliate link a za každý klik, registrace uživatelů nebo dokonce nákup v daném eshopu vám půjdou provize. Jak funguje tento byznys, si pročtěte v článku partnerské (affiliate) systémy.

 

Praktický příklad, jak to funguje

Skvělým příkladem, jak to funguje, je příběh jednoho studenta. Koncem roku 2009 si na Facebooku založil skupinu pro fotbalové fanoušky a začal hledat u svých přátel. Posílal pozvánky všem svým přátelům a spolužákům. Největší zlom přišel po mistrovstvích světa v roce 2010, když se mu najednou začali lidé hlásit sami a skupina se rozrostla. Dnes má jeho skupina víc než sto padesát tisíc fanoušků.

Právě takových čísel si všímají firmy s eshopy, sázkové kanceláře nebo weby s fotbalovým zpravodajstvím. Majitel jedné takové služby potřeboval zvýšit návštěvnost svých stránek: ,,Uvažoval jsem o efektivní reklamě, tak jsem si řekl, že když zaplatím za jeden odkaz na facebookové stránce, přinese to nejlepší výsledek.“ Jeho tušení se vyplnilo, do té doby ne příliš známá stránka začala být populární. ,,Sledování mého portálu se zvýšilo o stovky návštěv.“ No a kde je návštěvnost, tam je samozřejmě také nějaký zisk. Ale to už přece víte!

 

Pár slov na závěr

Podle počítačového experta Tomáša Lešňovského není tento typ obchodu žádnou novinkou. ,,V minulosti podobně fungovaly například reklamní emaily. Za jeden takový email jste dostali dvě koruny. Měsíčně vám takto mohlo na účet přijít pár stovek,“ hovoří Lešňovský.

Reklama je jednoduše součástí našeho života. Vidíme ji v TV, v novinách, časopisech, na billboardech, ale hlavně na internetu, webových stránkách, ve videích a na sociálních sítích. Jednoduše všude, kde se sdružuje velký počet lidí. Na zahraničních fórech se podobné stránky/skupiny už úspěšně prodávají.

 

Mohlo by vás zajímat:
Doporučuji přečíst si i článek Instagram nabízí celou řadu zajímavých cest, jak si vydělat. Někteří lidé vydělávají na této sociální síti desetitisíce korun jen za jedinou fotku. A pravdou je, že nemusí jít jen o celebrity. S troškou šikovnosti a trpělivosti si i vy můžete vybudovat zajímavý příjem.

 

Jestli jste v článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si pročíst také diskusní fórum, v něm možná najdete nějaké zajímavé informace k tématu.

Znáte také nějaké další možnosti, jak vydělat peníze na sociálních sítích? Pokud ano, budu rád, když se zapojíte do diskuse a napíšete své zkušenosti.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply