Jak si vydělat na Instagramu? Existuje celá řada zajímavých cest

Pár způsobů, jak vydělat peníze na sociální síti Instagram.

Sociální sítě v moderní době hýbou světem. Není divu, na svém kontě mají někdy až astronomický počet registrací. Na některých serverech vydělávají celebrity statisícové i milionové částky za jedinou fotku. Je však pravdou, že podobný příjem není určen jen těm vyvoleným, s trochou šikovnosti si jej může zajistit snad úplně každý. Vydělávání na Instagramu se točí hlavně kolem fotek, ale samozřejmě nejen jich. Jak tedy přesně Instagram funguje a a jak se na něm dá vydělat? V tomto článku si představíme několik způsobů.

 

Firemní účet přivede novou klientelu, vypracované tělo fanoušky

Sociální síť jako je Instagram staví především na obrazových vjemech, to je jistě každému, byť třeba začínajícímu, uživateli hned jasné. Abyste měli výdělek (přitáhli pozornost nebo nové zákazníky pro svůj obchod) je třeba nápaditosti, publikum rozhodně nepřijde jen tak samo od sebe.  Původně byla tato síť určena jen pro sdílení fotek mezi přáteli, v průběhu let se ale rozrostla a dnes může hodně podpořit váš podnikatelský záměr. Metod je k tomu hned několik…

Soustředit se můžete například na sponzorované příspěvky pro značky, jejichž cílovkou je vaše publikum –  jste pak ideálním reklamním agentem. Vydělávat peníze se dá i prodejem různých produktů, když se stanete oficiálním partnerem jejich výrobce. Můžete také nabízet své vlastní výrobky (například vlastní handmade předměty), služby, prodávat fotografie nebo najít ještě nějaký jiný, zajímavý způsob. Fantazie je totiž ve světě Instagramu žádoucí, nových možností je tu celá řada.

 

1. Staňte se influencerem, elita v oboru vydělává tisíce dolarů

Influencer, neboli ovlivňovatel (chcete-li, používá se také výraz ambasador) veřejného mínění pracuje ve prospěch určité značky nebo produktu. Svým kouzlem osobnosti nebo uměním fotit přesvědčíte své publikum o tom, že jde o nejnovější trend.

 

Sdílení věcí online není pro stydlivé povahy, ale nezapomeňte – nejvlivnější lidé, kteří se něčím podobným živí, mohou vydělat na Instagramu i pár tisíc dolarů na jediném příspěvku a nemusí vždy jít jen o herce nebo zpěvačky.

 

S jakými značkami spolupracovat? To už je na výběru každého, kdo se do podobných vod rozhodne vstoupit. Mělo by jít o něco, s čím se dokážete bez problémů identifikovat a plně sžít. Pomocí hashtagu nezapomeňte označit každý příspěvek, že je sponzorovaný – publikum má právo to vědět a nechcete přece ztratit jeho důvěru, že? Nezapomeňte ten příběh dobře postavit!

 

2. Vydělávání pomocí krátkých reklam v IGTV videích – novinka

Tato možnost vydělávání je poměrně velkou novinkou, kterou Instagram spustil v květnu 2020. IGTV platforma (Instagram TV) na které mohou influenceři a firmy tvořit různé videa novinkou samozřejmě není. Tato platforma funguje už nějaký měsíc, ale dosud tvůrci videí neměli možnost zpeněžit svůj obsah tak, jak to nabízí například Youtube či Facebook. Od května je ale všechno jinak. Stačí, když splníte pár pravidel a podmínek a stanete se členem partnerského programu (Instagram Partner Program). Následně bude tato sociální síť umisťovat do vašich videí krátké, cca 15 sekundové videoreklamy.

A kolik si vlastně můžete vydělat prostřednictvím IGTV reklam? Tento způsob výdělku je stále ve zkušební verzi, ale podle oficiálních zdrojů má jít až o 55% podíl ze zisku Instagramu, což je v podstatě stejný podíl, jaký nabízí svým tvůrcům i Youtube.

Více podrobnosti o vydělávání na IGTV najdete v tomto článku.

 

3. Dobrým řešením pro Instagram je také affiliate

Řada značek prodává své zboží především prostřednictvím různých affiliate programů a nejinak tomu je i ve světě Instagramu. Je to samozřejmě výměnou za určitou provizi, která není u jednoho kusu zrovna vysoká, ale pokud začnete prodávat ve velkém a mít úspěch, tak to přinese značný zisk. Affiliate vydělávají na Instagramu nejčastěji prostřednictvím speciálního, unikátního odkazu nebo promo kódu, díky němuž je pak jasné – jak říká známé přísloví – odkud vítr vane.

Vytvářejte zajímavé příspěvky, kterými budete jednotlivé produkty propagovat a vyhněte se nudě a jakémukoliv opakování. Pak dříve nebo později zaujmete prvních pár lidí, později možná i více, to podle toho, kolik času celé akci věnujete a samozřejmě i jakou strategii lovu zvolíte. Můžete cvičit jógu nebo prodávat home-made výrobky, na tom vlastně tolik nesejde, variant vedoucích k finálnímu úspěchu mohou být klidně tisíce.

 

Dejte si záležet nad popiskem fotky, protože i když se to nemusí na první pohled zdát, i ten totiž rozhoduje o úspěchu a neúspěchu. Neměl by být prvoplánový a bezmyšlenkový, je potřeba se nad ním přeci jen trochu zamyslet. A rázem vzbudíte zájem vidět a vědět víc…

 

Affiliate marketingu se věnuji v samostatné kategorii. Takže pokud máte zájem, dozvědět se o tom, jakým způsobem tento byznys funguje, přečtěte si tento článek.

 

4. Prodávejte dál své fotky, obrazy nebo videa

Pokud jste respektovaným umělcem nebo nadaným začínajícím fotografem, určitě je tu ještě jedna zajímavá cesta, jak se na Instagramu prosadit. Obrázky, fotky, videa nebo třeba animace a vlastnoruční kresby, to vše má přece šanci na úspěch. Klidně své fotky editujte, to přeci není zakázané a dobře použitá úprava může být klidně ku prospěchu. Originalita je žádoucí, a to nejen v tomto ohledu, takže s ní určitě nešetřete. Do popisku své fotky nebo videa nenápadně přidejte odkaz a máte napůl vyhráno.

 

Fotografie na Instagramu.

 

Plakátové fotografie nebo třeba jen virtuální produkty, obojí se může dobře prodat některým firmám, majícím zájem na unikátní sebeprezentaci. A někdy mohou nabídnout skutečně zajímavou sumu, zvláště pokud opravdu něco umíte a spolupracujete už s danou společností trochu delší dobu. Už dříve přeci bylo možné podobné podnikání v omezenější míře, své fotografie jste mohli prodat některé známější fotobance a přijít si na slušný výdělek. Tohle není nic jiného, než samozřejmé pokračování tržního vývoje – nic s ním nenaděláte, můžete se mu jen přizpůsobit (a kdo by nebyl pro, když to tolik vynáší, co říkáte?). Díky speciálním aplikacím pak ještě zvýrazníte své umělecké snímky. Cíl je totiž jasný, musí vypadat dobře i na větším formátu.

 

Pokud rádi fotíte, možná se vám bude líbit i článek Jak si vydělat online fotografováním. V článku se částečně věnuji i fotobankám.

 

5. Prodávejte něco ze své vlastní dílny

Umíte to s včelami nebo opracováváte umělecky dřevo či kov? V tom případě pro vás může být Instagram zlatý důl. Pokud to tedy dokážete všechno také vhodně nafotit. Stačí mít doma jeden pokoj navíc, kde budete mít provizorní sklad zboží, takže skutečně nic obtížného. Důležité je, že obvykle nepotřebujete žádný startovací kapitál, pokud už podnikáte na živnostenský list, bude to jen určité rozšíření dřívějších úspěšných obchodů. Tato sociální síť vám zkrátka umožní prodat jakýkoliv produkt, co vyrobíte sami nebo nakoupíte od dodavatele. Nakupte suroviny na druhém konci světa nebo od lokálního dodavatele a směle s kůží na trh!

 

6. Vyzkoušejte třeba klasický dropshipping

Může to být i bez větší námahy. Nabízí se například dropshipping, tedy obchodní model, při kterém vlastně přímo obchodujete zboží bez nutnosti mít balírnu, sklad nebo bez osobních návštěv pošty. Jakmile je uskutečněn prodej, dodavatel odešle výrobky přímo zákazníkovi a vy se už nemusíte starat o nic dalšího.

Dobrá symbióza je žádoucí, musí jít o někoho, s kým máte dlouhodobě dobré zkušenosti, na člověka nebo firmu, které pověříte podobnými úkoly, musí být maximální spolehnutí. Nemusíte mít dílnu, není třeba, abyste něco ručně vyráběli – stačí mít jen dostatečnou vyřídilku, produkt vychválit a pak už se rozdělíte o zisk se svými spolupracovníky. Zní to jednoduše, ale začátky budou chtít přeci jen jistou časovou investici.

 

Mohlo by vás zajímat:
Přečtěte si také článek Pár způsobů, jak vydělávat na Youtube točením videí. Najdete v něm 3 nejznámější a nejpreferovanější metody, jak na to.

 

Pár slov na závěr

Statistiky mluví jasně, Instagram je potenciální zlatý důl. Sociální síť jako Instagram může být zdrojem značných příjmů, stačí jen vědět, jak na to. Pár možností vydělávání jsme si už nastínili, teď je namístě ukázat i několik zajímavých čísel. Alespoň jednou měsíčně se k Instagramu přihlásí na 800 milionů uživatelů, z toho dvě třetiny jsou pak aktivní prakticky každodenně. To je pořád mnohem víc, než populace Velké Británie a USA dohromady, takže trh je skutečně velmi pestrý a zajímavý. 71 % amerických firem Instagram používá, celkově jde o třicet milionů různorodých subjektů. Čtyři z pěti uživatelů Instagramu pak sledují minimálně jeden business účet. Ano, docela pravidelně!

Průměrný čas uživatelů strávený na Instagramu roste geometrickou řadou, v průměru o více než osmdesát procent každý rok. Většinou tuto sociální síť využívají mladší ročníky, ale není to vždy pravidlem. Podle oficiální statistiky se na „Insta“ připojují v nadpoloviční většině lidé pod třicet let věku, o něco častěji pak jde o ženy.

 

Mohlo by vás zajímat:
Když už jsme u těch sociálních sítí, i Facebook a Twitter se mohou pyšnit podobnými čísly. Pokud tedy nevlastníte Instagram, ale máte docela slušně navštěvovanou facebookovou stránku či skupinu, určitě vás bude zajímat článek Pár metod, jak si vydělat na Facebooku.

 

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Potom se zkuste podívat také do diskusního fóra. Možná tam najdete pár zajímavých informací na toto téma.

Máte už nějaké zkušenosti s vyděláváním na Instagramu? Pokud ano, budu rád, když napíšete do diskuse a podělíte se o svoje poznatky se všemi. Můžete tím motivovat nebo inspirovat další lidi.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

2 Responses to “Jak si vydělat na Instagramu? Existuje celá řada zajímavých cest”

  1. Lukáš napsal:

    Ahoj Jirko, pěkný článek! Ještě bych zmínil, že uživatelé Instagramu mohou použít speciální mobilní aplikace pro získávání automatických odměn za publikované příspěvky, pokud je spojí s nějakou konkrétní značkou. V ČR například Rewards nebo Indahash – obě dvě fungují docela dobře 🙂
    https://powerofdoing.blog/jak-vydelavat-na-instagramu/

Leave a Reply