Sociální sítě, Facebook a Twitter – dá se na nich vydělat?

Jak si vydělám peníze se sociálními sítěmi?

V dnešní době tráví mnoho lidí svůj čas u počítače, kde se zároveň mnozí snaží vydělat i nějaké peníze. S každou novou službou přichází také nové možnosti výdělku. V poslední době se velkým fenoménem staly sociální sítě, především Facebook a Twitter. Obrovské mezinárodní sociální sítě, které některým požírají volný čas, jiným slouží jako možnost přivydělat si peníze navíc. Facebook je s více než osmi sty milióny uživatelů druhým největším webem (prvním je samozřejmě Google) na celém světě. Krásný trh, co říkáte?

 

Facebook a Twitter tedy nejsou jen místem, kde můžete potkat své známé. Je mnoho příležitostí, jak tyto sociální sítě využít a také mnoho možností, jak mohou i běžní lidé jako jste vy nebo já na sociálních sítích vydělat. Všechny si však vyžadují určitý druh poznatků a zkušeností. V tomto článku se dočtete o mých zkušenostech s Facebookom a přidám tipy a rady, jak uspět a čeho se třeba vyvarovat, abyste uspěli.

 

Pokud se pohybujete v  internetovém marketingu, tak vám musí být jasné, že tam, kde se to ,,hemží“ velkým počtem lidí, je také velký zájem inzerujících společností o propagaci vlastních produktů či služeb (reklamu).

 

1) Vytváření aplikací, her atd. – spíš pro programátory

Mnozí z vás určitě ví, že Facebook povoluje svým uživatelům vytvářet vlastní aplikace. Vlastně i hry, které každý den na Facebooku hrajete, jsou aplikace. Ti, kteří umí programovat, mohou zkusit vytvořit hru a potom umožnit uživatelům využívat doplňkové placené služby. Zní to velmi pěkně a lákavě, avšak abyste mohli prodávat něco ve hře, potřebujete obrovský zájem ostatních uživatelů. To znamená, že vaše hra by měla být zajímavá a měla by mít pěknou grafikou. V opačném případě se setkáte s nezájmem lidí.

Nejlepší aplikací všech dob, která se na Facebooku prodala, byla aplikace Where I´ve been, která svému vývojáři vydělala přibližně 3 milióny USD. Pokud se vám podaří nějakou aplikaci vytvořit, ale neuspějete, stále si můžete vydělat nějaké peníze tím, že do ní zakomponujete reklamy od Google Adsense (o tomto tématu si můžete přečíst v následujícím článku). Pokud máte ambice něco tvořit nebo si jste jistí, že by nějaká aplikace zabodovala, obraťte se na ty, kteří umí programovat. S Facebookem spolupracuje několik společností, které za nějaké procento z budoucích příjmů vaše myšlenky zrealizují.

 

2) Obchodování na burzách 

Jednou z možností, jak si vydělat díky Facebooku, je zakoupení jeho akcií na burze. Této možnosti se ale věnuji v samostatném článku základy obchodování na burze. Není to konkrétně o Facebooku, jako spíše všeobecně o obchodovaní.

 

Co je lepší, Facebook, nebo Twitter?

 

3) Vytvoření své vlastní skupiny

Pokud programovat neumíte, je tu i další možnost. Uživatelé Facebooku rádi navštěvují zajímavé stránky, sledují videa a vtipné obrázky. Pokud se vám podaří vytvořit zajímavou skupinu s vysokou návštěvností, můžete si zajímavě přivydělat. První věc, která vás napadne po vyslovení slovního spojení ,,skupina na Facebooku”, je zřejmě velká komunita lidí. V takové komunitě lidí z celého světa můžete sdílet své nápady, tipy a ještě z toho vytěžit nějaké peníze. 

Ptáte se jak? Pokud jste se někdy učili něco o Internetovém marketingu, tak by vám mělo být zřejmé, že všude, kde se sdružuje velká skupina lidí, vzniká velká příležitost na nějaký byznys. Nyní samozřejmě nemám na mysli nějaké směšné skupiny, které mají sto až tisíc fanoušků, ale skupiny, které mají aspoň padesát tisíc fanoušků. Samozřejmě čím víc lidí, tím lépe. 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

 

Možná se ptáte, jak je možné dostat do skupiny tolik lidí. Věřte mi, že to není až tak těžké, jak se zdá. Snad jediná věc, kterou budete potřebovat, jsou nějaké všeobecné poznatky a hlavně trpělivost, trpělivost a trpělivost, protože vytvoření aspoň padesáti tisícové skupiny může trvat pár měsíců či dokonce roků. Závisí to na mnoha faktorech. Pokud jste ale šikovní a máte nějaké všeobecné poznatky, které dokážete využít ve svůj prospěch tak, že upoutáte pozornost lidí využitím správných technik, může vám to trvat „jen“ pár týdnů či dokonce dní. To, co je ale určitě nejdůležitější, je mít představu, o čem chcete psát, a hlavně vymyslet takový název skupiny, který se bude lidem líbit.

 

Jak vytvořit zajímavou Facebook skupinu?

 • Vytvořte si skupiny s názvy posledních velkých událostí. Například Superstar, Talentmánia, MS v hokeji či fotbalu a pod.
 • Vymyslete něco zábavného, čemu se lidé zasmějí a pravidelně přidávejte nějaké vtipné statusy nebo obrázky, které budou vaši uživatelé sdílet.
 • Vytvořte si název skupiny z některých úspěšných filmů či písniček, jako např.: „ale, babi, já vás nechci znásilnit, ale budeš muset…“ a pod.
 • Vymyslete něco originálního, co ještě na Facebooku ani nikde na internetu není.

 

Vytvořte si skupinu s názvem, který je vám blízký. Pokud rádi vaříte, vytvořte si skupinu o vaření „Rád papám“, kam budete budoucím uživatelům přidávat své recepty. Očekáváme, že do skupiny se budou hlásit uživatelé, kteří chtějí svým členstvím vyjádřit svůj názor, postoj – tedy, že také rádi jí. Jsou také další možnosti, jak si vytvořit název skupiny, například nějaké citáty, motta nebo výroky, jako např.: „Pravda někdy bolí, ale otevírá oči“ nebo „Nikdy nelži člověku, na kterém ti záleží“ a pod. Další možností může být vytvoření takového názvu, který bude doslova lákat na přidání se do skupiny, jako např.: „Netrpím samomluvou, ale občas si musím pokecat s někým inteligentním“ nebo „Gratuluji svým rodičům, že mají takové šikovné dítě, jako jsem já“ či ,,Nesnáším pondělí“. 

 

Velký úspěch mají také facebookové skupiny typu „Pokud se sem přidá padesát tisíc lidí, tak oběhneme olomoucké náměstí nazí“. Smyslem těchto skupin je zábava, uživatelé se chtějí bavit a vyjádřit svůj názor, nejčastěji jde o recesi.

 

Sociální média Twitter, Google, Youtube a jiné.

 

A co dál?

Pokud jste si už vytvořili skupinu s nějakým vhodným názvem, který by mohl zaujmout široký okruh lidí, tak vám gratuluji, avšak máte za sebou to nejlehčí. Nyní musíte do skupiny přidat minimálně padesát tisíc lidí. V počáteční fázi spouštění to bude chtít trochu práce. Pozvěte své přátele, spusťte reklamní kampaň na nalákání lidí do skupiny nebo se připojte do podobných skupin, které vám přinesou nějaké návštěvníky. Velmi důležité bude přidávat kvalitní příspěvky a statusy, nejlépe něco originálního, co se odliší od jiných skupin. Pokud budete vkládat příspěvky typu ,,Meme face„, které už asi každému lezou na nervy, tak velmi neuspějete. Později můžete přidat různé kontroverzní příspěvky, na které budou fanouškové reagovat, sdílet, a tím získají lidé, kteří nejsou ve vaší skupině, pocit, že jste aktivní. Proč je to důležité? Protože vždy, když někdo něco sdílí z vaší facebookové skupiny, zobrazuje se to na jeho ,,časové ose“ a vidí to tak všichni jeho přátelé. A když to zaujme také je, přidají se též. Dobrý nápad se Facebookem vždy šíří jako infekce.

 

Přečtěte si také pokračování článku vydělávání s Facebookom v praxi, ve kterém se dozvíte praktické rady a tipy, jak zpeněžit svou facebookovou skupinu.

 

Pár slov na závěr

V tomto případě platí: raději kvalita než kvantita. Mít padesát tisíc fanoušků je sice pěkné, ale bude vám to k ničemu, pokud drtivá většina z nich nebude aktivní. O mnoho lepší je mít pět tisíc fanoušků, kteří jsou aktivní a zajímají se o vás, sdílejí vaše statusy, komentují atd. Proto na podvodné praktiky, jak nahnat do své skupiny co nejvíc lidí, raději zapomeňte. Mám na mysli ty ubohé příspěvky, kterými někteří nahání lajky také za cenu zneužívání neštěstí jiných – „za každý like dostane tento vyhladovělý chlapec pět korun“. Je to neetické a nemorální. Raději zkuste vymyslet něco originálního, něco svého.

 

Doporučuji přečíst si také diskusní fórum, možná v něm najdete další zajímavé informace k tématu.

Pokud už máte s vyděláváním na sociálních sítích nějaké vlastní zkušenosti, podělte se o ně. Každého názoru si cením, může to být inspirace či motivace pro ostatní čtenáře.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

3 Responses to “Sociální sítě, Facebook a Twitter – dá se na nich vydělat?”

 1. Anna Drienová napsal:

  Tento článek je mi k ničemu. Čekám na nový, který budu moci využít.

 2. dominik napsal:

  Na facebooku jo, tedy pokud víte, jako na to, jako je tomu zde: https://www.mediaunit.cz/socialni-site/ , na twiteru moc ne, jelikož je to spíše informativní sociální síť 🙂

 3. SocialHit napsal:

  Nabízíme zajímavý výdělek pro všechny, kdo jsou aktivní na sociálních sítích a mají alespoň 2tis. followerů. Více na socialhit.cz

Leave a Reply