Online investování – několik způsobů, jak a kde investovat

TOP 9 způsobů jak a kde investovat.

Pokud vám něco říkají termíny jako inflace nebo investice, určitě se zajímáte o to, kam byste vložili prostředky, které máte na účtech. V době, kdy je inflační hladina vysoko nad očekávání, se každý zodpovědný člověk zajímá o to, jak by ochránil své úspory. Naštěstí existuje řešení a je jasné, že nebude jen jedno. Vlastně záleží, na jakého koně vsadíte. A rozumní investoři radí, abyste měli takových favoritů více. Proto si dnes přineseme pár zajímavých tipů online investování, nad kterými se vyplatí přemýšlet.

 

1. Investice do P2P půjček

Investice do p2p půjček – kolik se dá vydělat?

Půjčovat peníze můžete i tehdy, když nejste majitelem banky. Právě proto vzniklo odvětví nazývané běžně peer-to-peer, tedy zjednodušeně řečeno, mezi jednotlivými lidmi. Jde například o portály, jako je Žlutý meloun, Mintos, který funguje celosvětově nebo české Zonky (zde srovnání všech P2P firem. Která nabízí nejlepší zhodnocení?).

Někdy se setkáte nejen s P2P, ale i P2B půjčkami, tehdy bude vaším dlužníkem podnikatelský subjekt, půjčíte tedy někomu na rozjezd podnikání, provozní výdaje a tak dále.

Žadatel o půjčku bude mít určitý rating, což je vlastně zdokumentování jeho úvěruschopnosti. Dobrý rating znamená nižší úrok, s vyššími úroky stoupá rizikovost, tyto dvě věci jdou plně ruku v ruce. Zkušení investoři radí, abyste své investice rozdělili do několika různých úvěrů, a to s přihlédnutím na úroveň rizika. Od těch nejméně rizikových až po ty rizikovější, ale nedávat nic na jednu kartu, nesázet jenom na jednoho dostihového koně.

Mrkněte třeba na investiční společnost Mintos.

 

2. Investice do kryptoměn

Není snad nikdo, kdo by je alespoň lehce neznal nebo o nich dokonce v životě vůbec neslyšel. Králem je hlavně Bitcoin, ale můžeme mluvit i o mnoha desítkách dalších. Kryptoměny jsou tématem nejen pro zasvěcené, jde o platidlo, které nelze regulovat skrze národní banky, což dává investorům pocit velké svobody. Vlastně se dá bez nadsázky říci, že fungují mimo systém, kryptoměny tedy nejsou závislé na politických či ekonomických změnách. Někdo jim vůbec nevěří, jiný na nich vydělal zajímavé prostředky.

Bitcoin začal svou éru v roce 2009 a teoreticky se dá uložit i v mobilní aplikaci nebo PC. Abyste se vyhnuli jednorázovým propadům, které mohou zamávat sebevědomím investora na samém začátku, doporučuje se přemýšlet třeba o střednědobém horizontu investice, tedy asi na pět až sedm let. Snadná směnitelnost na koruny je v případě kryptoměn samozřejmostí. Litecoin, Ethereum, Tether, Cardano, možností je pestrá řada!

 

3. Investice do nemovitostí

Investování do nemovitostí je jedním z nejoblíbenějších způsobů online investování.

Podílové fondy, to je to, oč zde kráčí! Nemovitostní fondy jsou hitem, někdy se jim říkává také realitní fondy. Samozřejmě, investici do nemovitostí každý zná, koupit si garsonku na dobrém místě v okresním či krajském městě a pronajímat ji, to může být dlouhodobě velmi zajímavé. Nyní si však povíme něco o investování online.

Nemovitostní fondy se zabývají především komerčními nemovitostmi, tedy například nákupními centry, budovami jako jsou kanceláře nebo sklady a samozřejmostí je i přímé napojení na ubytování – penziony, hotely atd. Může to být nejen v ČR a SR, ale ve i středomořských destinacích. Byty nebo apartmány v Itálii a Rakousku jsou ideálem pro letní nebo zimní turistickou sezonu. Výhodou je, že cena nemovitostí i přes krátkodobé výkyvy přece jen roste v čase. Za deset nebo patnáct let proto bude jejich hodnota nepochybně vyšší než dnes.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Zde více možností ohledně investování do nemovitosti.

 

4. Investice do měn

Vsadit můžete i na měnové investice, rozhodně tím neuděláte chybu. Pokud se bude vztah dolaru a eura nebo jiných platidel vyvíjet podle vašeho očekávání, můžete velmi zajímavě vydělat. Jde o jednu z variant, nad nimiž se lze zamyslet a která je určitě velmi tradiční – trvá už několik tisíc let, od doby, kdy byla vyražena první mince.

V nabídce je spousta různých měn, od koruny po libru, od jüanu až po jeny, samozřejmě se nabízí i jiná exotičtější platidla. Je to jen na vás, držet část portfolia v cizí měně není chybou, ale spíše dobře promyšleným krokem. Pokud máte k některé zemi vztah, je to doslova vaše srdcovka, snad ani nelze jednat jinak, že? Alespoň symbolicky.

 

Chcete ochránit své úspory, ale nevíte, kde investovat? V článku Nejlepší společnosti, kde můžete investovat online, naleznete několik zajímavých a seriózních firem nabízejících investování do p2p půjček, nemovitostí, kryptoměn, komodit apod.

 

5. Investice do akcií, komodit nebo binárních opcí

Komodity a možnost investovat do nich.

Akcie aneb nízké poplatky, vyšší míra likvidity a možnost zajímavých zisků, ale také relativně velké riziko. Investor se rozhoduje sám a musí mít tzv. čich na góly, pokud chce uspět. Tedy jinak řečeno, vědět, kdy koupit a kdy prodat, případně jak dlouho jednotlivé akcie držet. Záleží i na naplánovaném časovém horizontu investice, která může trvat i měsíce a roky. Některé cenné papíry se prodají téměř hned, na jiné se čeká delší dobu. Je třeba nezapojovat emoce a vydržet s chladnou hlavou jako hráč pokeru. Firmy jako Tesla, Apple, Microsoft, ale i Avast, ČEZ nebo Komerční banka a Kofola, možností je celá řada a záleží jen na tom, ve kterém segmentu se dobře orientujete nebo máte alespoň základní přehled. Existují tisíce zahraničních i českých firem, které určitě znáte a víte o nich, že jsou na trhu už po desetiletí. Proč jim potom nedat, alespoň symbolicky, svou důvěru?

U komodit je to velmi podobné, ať už se bavíme o zlatu, stříbru, ale také kakau, ropě, palladiu, bavlně nebo kávě, pšenici a vůbec čemkoliv, co si lze představit. Aktuální kurz je obvykle vyjádřen v dolarech a musíte se umět orientovat v grafech už na první pohled. Do čeho vložit peníze a co se bude obchodovat brzy za vyšší sumy než právě teď?

Speciální investicí jsou tzv. binární opce, které jsou doménou nového tisíciletí. Jsou jednoduché, kupující i prodávající dobře vědí, o kolik přijdou nebo jak moc mohou svou investici zhodnotit.

 

6. Investice do start-upů a podniků na začátku

Investiční portfolio může mít zajímavé větvení, klidně lze vložit peníze i tam, kde vidíte budoucí zisk a zhodnocení. Start-upy mohou a nemusí vyjít, to je samozřejmé, berte to jako tip. Prohlédněte si původní vizi zakladatelů, zjistěte si víc o jejich plánech, ale i minulosti. Jak se bude vyplácet zisk a co říkají podmínky investice?

 

Pozorně si vše projděte, promyslete a využijte buď přímou investici po probrání důležitých věcí se zakladateli nebo zkuste platformu, kde je takových start-upů poměrně dost.

 

Nových začátků je hodně, a i dnešní slavné firmy musely ujít první krůčky. Když si vyhlédnete něco, co má velkou naději, proč nevložit svou důvěru do lidí s nápadem, kteří ale v daný moment nemají dostatek prostředků do prvních kroků? Když se dva spojí, může to mít zajímavý průběh.

 

7. Investice do spořicích účtů

Tohle je také investice, která probíhá online – ale pozor – úročení je minimální a obvykle nemá šanci překonat inflaci. V době, kdy je inflace nízká, jde u spořicích účtů o desetiny procent ročně. Pokud inflace výrazně vzroste, mluvíme klidně až o několika procentech.

Podobné věci platí o takzvaných termínovaných vkladech. Trpělivost však přináší růže a kdo nechce riskovat na jiných trzích, má tady jistotu pojištění vkladu až do hranice 100 tisíc eur (nebo ekvivalentu v národní měně). A investovat se dají i velmi malé částky. Rozhodně je to lepší, než aby peníze na běžném účtu bez úročení doslova snědla inflace. Někdy je i malé zhodnocení dobré, jak se říká, lepší než úplná nula.

 

8. Investice do dluhopisů

Ideální pro ty, kteří jsou na samém začátku a chtějí investovat své volné peníze bez velkého rizika ztrátového vývoje. Dluhopisy, ať už státní nebo firemní, mohou představovat zajímavou kotvu pro každé portfolio. Obvykle i víte, jak moc se zhodnotí, a to i delší dobu dopředu. Samozřejmě, obecně platí, že očekávání je jedna věc a realita druhá. Zde jsou alespoň částečně odkryté karty, což u jiných forem investic není.

Jak to vlastně probíhá? Koupením dluhopisu půjčíte peníze konkrétní firmě nebo i státní kase. Jde o cenné papíry a investice záleží hlavně na důvěryhodnosti toho, kdo je vydal. Dá se tedy říci, že dluhopisy států jsou bezpečnější než jednotlivých firem, bývají termínované (na rok, případně i pět až deset let), ale také bez termínu splatnosti, to už záleží na konkrétní nabídce. A když jsou úroky třeba svázané s cenovou hladinou zlata? Potom můžete při zhodnocení nejcennějšího z olympijských kovů zajímavě vydělat!

 

9. Investice na vlastní pěst nebo přes platformu

A co ještě říci závěrem? Můžete si také vybrat, jestli budete spolupracovat s některou platformou nebo půjdete do akce takzvaně sami za sebe, což je ale pro začátečníka trochu rizikové. Nabízí se Revolut, eToro, Plus500 nebo Binance a Coinbase, případně i mnoho dalších. Záleží na mnoha proměnných, v některých z nich lze obchodovat kryptoměny, v jiných akcie nebo komodity, jinde zase kombinaci těchto možností.

Nikdo samozřejmě netvrdí, že nemůžete mít registrace na více portálech zároveň, jde o jednu z možností, pokud máte dostatek času a energie. To ale bude dobré si ujasnit hned na samém začátku, než vůbec vstoupíte do investorských vod. V každém případě dovolte, ať vám popřejeme hodně štěstí!

 

Chcete ochránit své úspory, ale nevíte, kam investovat? V článku TOP platformy pro online investování, naleznete několik zajímavých a seriózních společností nabízejících investování do p2p půjček, nemovitostí, kryptoměn, komodit apod.

 

Mohlo by vás zajímat:

Kde najít nové zakázky? Zde je 50 ověřených webů – v recenzi najdete více než 50 zakázkových portálů a facebookových skupin, kde si freelanceři mohou hledat nové klienty. Je to vhodné i pro začátečníky, kteří hledají první reference.

 

Máte už nějaké zkušenosti s některou z výše zmíněných možností? Která z nich se pro vás jeví jako nejlepší? V čem se podle vás vyplatí investovat nejvíce? Znáte nějaké další zajímavé tipy na online investování z domova, které jste v tomto článku nenašli? Napište do diskuse.

 

Líbí se vám můj web? Pokud ano, doporučte jej svým přátelům, určitě vám budou vděční. Také se můžete přidat do mé facebookové skupiny, ve které vás budu neustále informovat o nových nabídkách práce z domova a o možnostech vydělávání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply