Pozice v online marketingu, které můžete vykonávat z domova

Možnosti propagace produktů a služeb na sociálních sítích.

Online marketing je odvětví marketingu, které souvisí s nástupem internetu. Jako při klasickém marketingu, také v tomto případě je strategickým cílem oslovit co nejvíce potenciálních klientů, a tím získat co nejvíce zákazníků pro danou společnost.  Nejspíš jste už zachytili spoustu reklam na sociálních sítích nebo na youtube, případně na různých internetových stránkách a magazínech. Ano, toto všechno je online marketing. V tomto článku vám postupně představím všechny pracovní pozice, které je možné vykonávat z pohodlí domova.

 

Social marketing

Social marketing, jinak zvaný také marketing na sociálních sítích, je jednou z hlavních oblastí reklamních kampaní. Jak už vyplývá ze samotného názvu, sociální marketing se využívá na sociálních sítích jako například Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Badoo, Google+ a podobně. A nejen to, jde o komunikaci na všech typech sociálních médií. To znamená také blogy, mikroblogy, wiki nebo diskusní fóra.

Tato forma online reklamy má obzvlášť pozitivní výsledky. Ptáte se proč? Jednoduše proto, že dává možnost oslovit najednou velké množství lidí. Přeci jen, kde se to hemží velkým počtem potenciálních zákazníků, tam je také zájem firem propagovat své produkty nebo služby. No a to je zajímavá příležitost najít si práci, kterou je možné vykonávat také doma.

 

Specialista sociálních sítí 

Jde o podobnou pozici jako Facebook manager. Specialista nese zodpovědnost za obsah na sociálních sítích a také na webové stránce. Kromě toho má na starosti nastavování PPC reklamy, vyhodnocování efektivity online kampaní, vedení a vyhodnocování statistik, analýzu návštěvnosti webové stránky a v neposlední řadě určování nových strategií reklamy, které podpoří prodej produktů nebo služeb.

V kategorii nabídky práce na správu sociálních sítí najdete nějaké zajímavé příležitosti.

 

Facebook manager 

Jeho hlavním působením je sociální síť Facebook. Na síti má na starosti stránku nějaké firmy nebo komunitu, o kterou se stará. To znamená, že tuto stránku spravuje – přidává příspěvky, vybírá vhodná a nevhodná témata, komunikuje se členy skupiny, přidává statusy, vyhlašuje soutěže a podobně. Velkou výhodou je, když má dotyčný zájemce výborný přehled o Facebooku, je komunikativní a má slušné jednání. Také není na škodu, pokud ho okolí pokládá za „spamera“. To je ten, kdo aktivně komentuje statusy.

Zajímavé nabídky z této oblasti najdete v sekci správa FB skupiny / komunity.

 

E-mail marketing

Tento typ marketingu je přímou formou prezentace firmy, která využívá k šíření reklamy a informací e-mail. Určitě to znáte také z vlastní zkušenosti. Na váš soukromý e-mail vám čas od času přijde nějaká reklama. Reklamní e-maily vám chodí také z e-shopů, na kterých nakupujete. Toto vše je e-mail marketing. Tento typ marketingu je pro firmy opět velmi důležitý, protože dává možnost oslovit spoustu lidí v poměrně krátké době a za minimální náklady. Také v této oblasti se dá najít uplatnění, a to na pracovní pozici e-mail marketing specialista.

 

E-mail marketing specialista 

Náplní práce je budovat efektivní komunikaci s klienty firmy a oslovování potenciálních zákazníků. Specialista navrhuje strategie e-mailingu, řídí kampaně na podporu prodeje, má na starosti databázi kontaktů (e-mailů) a její neustálé doplňování. Dále tvoří a upravuje texty obsažené v emailové zprávě a rozesílá je potenciálním zákazníkům. Zároveň vyhodnocuje efektivnost jednotlivých kampaní a aktivně sleduje novodobé trendy v oblasti e-mail marketingu.

 

Content marketing

Další osobitou oblastí je content marketing, jinak zvaný obsahový marketing. Tento druh marketingu je zaměřený na specifický způsob komunikace se zákazníky. Jeho podstata spočívá v tom, že firma se orientuje na problémy svých zákazníků. V podobě kvalitních článků, PR textů a vzdělávacích kampaní firma vzdělává své zákazníky v problematice, kde se dá využít jejich produkt. Může jít také o blog, odborné články nebo televizní relace. Jako příklad si můžeme uvést prodejce pneumatik. Ten na své internetové stránce zveřejní článek o tom, jak jezdit během zimy. Kromě toho tam přidá zajímavé video, k jakým situacím může dojít během jízdy a podobně. Na závěr uvede určité porovnání produktů a velmi nenápadně poukáže na svůj produkt. A právě to je způsob, kterým vyvolá po svých pneumatikách poptávku. Také v této oblasti existuje vícero možností zaměstnání.

 

Obsahový marketing specialista 

Jde o pracovní pozici, na které člověk zodpovídá za kvalitu obsahu na webové stránce. Čili komunikuje s copywritery, kteří tvoří obsah, rozhoduje o vhodnosti navrhovaných témat, sleduje statistiky efektivity, připravuje nové strategie a kampaně. Jednoduše řečeno, stará se o vše, co souvisí s obsahem webu dané firmy.

 

Copywriter 

Na to, aby měla firma na svých stránkách kvalitní a plnohodnotný text, potřebuje někoho, kdo jim tyto texty bude psát. A to je právě copywriter. O této práci jsem už psal několik článků, takže pokud chcete vědět víc, můžete si přečíst článek jak a kde se může copywriter uplatnit. Abyste mohli psát kvalitní texty, nemusíte sedět v kanceláři, takže svou práci můžete zase vykonávat z pohodlí domova.

Nabídky práce v oblasti copywritingu můžete sledovat zde.

 

Copyeditor/Copywriter 

Některé firmy dokonce nabízí kumulovanou funkci. Jde o spojení dvou funkcí, a to copywritingu a editorství. Takže kromě toho, že budete psát články a všechny texty potřebné pro webovou stránku, budete mít na starosti také kontrolu jiných článků – editování a jejich umístění na web a taktéž kontrolu gramatiky a stylistiky.

 

Affiliate marketing

A jsme u další oblasti internetového marketingu. Affiliate je anglické slovo a v překladu znamená přidružená osoba – partner. Kromě zmíněného názvu se často setkáme také s názvem affiliate systém, provizní prodej nebo partnerský program. Je to v podstatě jedno a totéž.

 

Affiliate marketing je forma online reklamy, při které nějaká firma, eshop nabízí majitelům webových stránek, blogu, tzv. affiliate partnerům finanční odměnu za přivedení zákazníka, který na webových stránkách firmy, eshopu vykoná nějakou činnost (například nákup výrobku, služby, zaregistrování se, někdy stačí, když zákazník na stránku vůbec přijde a podívá se na ni apod.). Většinou každá firma, která se své výrobky rozhodla propagovat na webových stránkách partnerů, potřebuje nějakého managera, který se bude o vše starat.

 

Affiliate manager 

Jeho nejdůležitější úlohou je práce s partnery. Stará se tedy o existující síť affiliate partnerů, komunikuje s nimi, vymýšlí nové motivační soutěže, zabezpečuje odměňování a výplaty pro partnery, připravuje bannery pro kampaně a celkově jim zabezpečuje podporu. Kromě toho aktivně vyhledává nové partnery, kteří vlastní kvalitní webové stránky, blogy vhodné na propagaci produktů či služeb firmy. Manager nemusí propagovat kampaně.

 

Affiliate partner 

Jak už bylo zmíněno výše, není to zaměstnanec firmy. Je to v podstatě obyčejný člověk, který vlastní nějakou webovou stránku (není to podmínka) a má zájem vydělat si peníze propagováním produktů nebo služeb nějaké společnosti. Pro partnery jsem připravil samostatnou kategorii affiliate marketing z pohledu partneraSekce bude obsahovat až 7 článků.

 

SEO marketing

Co je to SEO a co je jeho cílem.

Pojem SEO je zkratkou anglických slov Search Engine Optimization a spadá pod oblast SEM (Search Engine Marketing). Cílem SEO marketingu je zvýšení kvality návštěvnosti a hlavně zvýšení počtu návštěvníků webových stránek. Díky SEO by se mělo dosáhnout co nejlepší přirozené pozice ve vyhledávačích. Kouzlo tohoto efektivního marketingového nástroje spočívá v bezplatném umístění odkazů ve vyhledávačích (Google, Seznam, Bing atd.). Díky tomu se mohou internetové stránky společností, e-shopy nejrůznějších produktů a magazíny se širokou škálou témat dostat na přední místa v přirozených výsledcích.

 

Nespornou výhodou SEO marketingu je kvalitní zacílení na potenciální zákazníky. Stačí, když si někdo do vyhledávače zadá klíčové slovo (např. výdělek, výdělek na internetu atd.), pokud má firma optimalizovaný web, získá skvělou pozici ve vyhledávači a stránky se tak zobrazí v popředních liniích. A pravdou je, že tato reklama je mnohem účinnější než bannery (obrázková reklama).

Není se tedy čemu divit, že SEO marketing je skutečně žádaný. Každá firma touží po zviditelnění a po efektivní reklamě, díky které se dostane na přední místa ve vyhledávačích. Avšak stránky, které se dostávají do popředí, se tam nedostanou jen tak náhodou. Je potřeba, aby se o jejich pozici postaral SEO specialista.

 

SEO specialista 

Předním odborníkem v oblasti SEO je SEO specialista. Jeho náplní práce je tvorba analýz technického zpracování webových stránek a jeho hlavním cílem je optimalizovat tyto webové stránky pro vyhledávače. SEO specialista má upozornit na chyby a poukázat na změny, díky kterým by web stránka firmy dosáhla lepší pozice ve vyhledávačích. Tyto případné změny potom vykoná společně s programátory.

V této kategorii najdete nabídky práce pro SEO specialisty.

 

Linkbuilder 

Dalším odborníkem na oblast SEO marketingu je linkbuilder, který má mnoho kontaktů a k tomu také dobrý přehled o trhu klienta. Měl by být kreativní a komunikativní. Jeho práce je o budovaní kvalitních zpětných odkazů a taktéž odstraňovaní nevhodných zpětných odkazů z minulosti, které mohou být pro web firmy škodlivé.

Pracovní příležitosti pro linkbuildery můžete sledovat zde.

 

PPC marketing

Důležitou oblastí online marketingu je v neposlední řade PPC marketing, který jednoduše označuje internetovou reklamu placenou za kliknutí. Typ tohoto marketingového nástroje a odborníci na PPC marketing jsou stále vyhledávaní, protože při PPC marketingu inzerent neplatí za umístění reklamy, na kterou by nikdo neklikal, nebo za počty zobrazení. Platba probíhá až za reálně přivedené návštěvníky. PPC marketing se uplatňuje formou krátkých textových zpráv, ale může jít také o bannerovou reklamu na Facebooku či o kontextovou reklamu.

 

PPC specialista 

Odborníkem na PPC marketing je PPC specialista, který zakládá a nastavuje kampaně v reklamních systémech. Nejčastěji pracuje se systémy AdWords, Sklik nebo Facebook Ads. PPC specialista vytvořené kampaně pravidelně kontroluje a v závislosti na výsledcích upravuje. Cílem práce PPC specialistů je podpora návštěvnosti, viditelnosti či prodeje.

 

 

Pár slov na závěr

Jak vidíte, možností, kde se dá v online marketingu uplatnit, je mnoho. Pracovních pozic je ještě víc, ale tomu se budu věnovat v následujících článcích. Kromě toho, nepopiratelnou výhodou všech pracovních pozic je fakt, že je můžete vykonávat z pohodlí domova, samozřejmě, pokud vám to zaměstnavatel povolí. Pokud ne, můžete si založit živnost a být „na volné noze“. Zakázky si však budete muset vyhledávat sami

 

Určitě jste se zamysleli nad tím, kde byste takové pracovní nabídky mohli najít. Možností je spousta. Dají se najít například na různých inzertních serverech a také na portálech věnovaných samostatně internetovému marketingu (článek o portálech plánuji napsat v blízké budoucnosti). Kromě toho, také na své stránce zveřejňuji aktuální nabídky práce na doma, takže poptávku po službách tohoto charakteru můžete sledovat také v kategorii nabídky práce pro online marketéry.

 

Pokud jste v článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst také diskusní fórum, tam možná najdete nějaké zajímavé informace k tématu.

Už jste se s online marketingem někdy setkali? Budu rád, pokud se zapojíte do diskuse a napíšete své vlastní zkušenosti. 

 

Líbí se vám můj web? Pokud ano, doporučte jej svým přátelům, určitě vám budou vděční. Také se můžete přidat do mé facebookové skupiny, ve které vás budu neustále informovat o nových nabídkách práce z domova a o možnostech vydělávání na internetu. Klikněte na  „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply