Nenechte se nachytat na podvodné soutěže na Facebooku

Facebookové tlačítko "unlike", které signalizuje, že jde o podvod, resp. scam.

Slibují pohádkové výhry v podobě exotických dovolených. Přitom pro zapojení se do soutěže stačí splnit 3 jednoduché podmínky. Dát stránce „společnosti“ like, sdílet fotku a napsat do komentáře „hotovo“ (nebo cokoli jiného). V tomto okamžiku nabízí majitel FB stránky TravelSlovakia možnost zapojit se do soutěže o luxusní dovolenou na Bali pro 4 osoby v hodnotě 4 000 eur, což je v přepočtu více než 100 tisíc korun. No nevyzkoušeli byste to? Co když to přece vyjde? Ne, nevyjde. Jde o podvod a v této recenzi vám vysvětlím proč.

 

Na zmíněnou stránku TravelSlovakia jsem natrefil teprve před pár dny, čili v podstatě v jejím zárodku, díky mému kamarádovi ze Slovenska, který tuto skupinu sdílel. Během těch pár dní získala stránka už 7 800 fanoušků, kteří doufají, že vyhrají nějakou tu dovolenou.

Právě nedávno probíhala podobná soutěž i u nás. Rozdíl byl v tom, že si podvodníci založili facebookovou stránku známé automobilky a v soutěžích nabízeli auta za stovky tisíc. Během pár dnů se nasbíralo na stránce přes 30 000 naivních lidí. Tento případ byl na k mému překvapení poměrně dost medializován, takže se nakonec skupinu podařilo odstranit.

 

Ale zpět k webu TravelSlovakia. Právě v tomto okamžiku tam probíhá soutěž o dovolenou na Bali pro 4 osoby v hodnotě 4000 eur. Losovat se má 28.03. 2019. Jak vidíte na obrázku níže, majitel FB stránky se neštítil nalepit na obrázek i loga nějakých cestovních agentur, aby to vypadalo seriózněji.

 

Vyhrajte dovolenou v hodnotě 4000 eur pro 4 osoby na Bali, na toto láká FB stránka TravelSlovakia.

 

Stránku sleduji už od jejího vzniku a všiml jsem si, že několik soutěží již organizovali. Před pár dny to byla dovolená pro 4 osoby na Bahamy. Výherce samozřejmě ani jednou neoznámili. Naopak, všechny předchozí soutěže smazali.

 

Pojďme si vysvětlit, proč jsou skupiny jako TravelSlovakia a podobně podvod

Samozřejmě nechci v tomto článku tvrdit, že všechny soutěže na Facebooku jsou podvod. To ne. Jak ale rozeznat seriózní soutěž, resp. seriózní FB stránku od podvodu? Zde je pár mých rad:

 

1. Lákavé výhry za minimální snahu!

Nikdo vám nedá nic zadarmo! Platí to i při soutěžích na Facebooku. Cílem takových soutěží bývá většinou dosáhnout zisku, případně pro začínající stránky zvýšit počet fanoušků. Čili pokud někdo vyhlásí soutěž a dá do ní nějaký produkt, očekává, že se mu to nějakým způsobem vrátí. Buď ve formě zisku, nebo v podobě nových fanoušků stránky. Co myslíte, jakého zisku nebo cíle může dosáhnout facebooková stránka, která vyhlásí soutěž v hodnotě 4000 eur? Vždyť by hned zkrachovali.

Pokud tedy narazíte na FB stránku, která nabízí ve svých soutěžích nereálně vysoké odměny, jde na 100 % o podvod.

 

Podvodníci nabízejí v soutěži na Facebooku drahé auto.

 

Jak může být někdo tak neskutečně naivní a věřit tomu, že stránka, která má pouze 260 fanoušků, skrytého majitele, žádného sponzora a žádné podmínky, dokáže uspořádat soutěž o drahé auto (viz obrázek výše)?

 

2. Na stránce nenajdete žádné informace ani podmínky

Pokud se chcete zapojit do nějaké soutěže, udělejte to jen v tom případě, že se jedná o ověřenou společnost, která má na FB stránce uvedeny nějaké informace o sobě. Název firmy a nějaké kontaktní údaje. Postačí i webová stránka, abyste mohli majitele kontaktovat a zeptat se, jestli je dotyčná FB skupina jeho a zda je soutěž skutečná.

Na stránce TravelSlovakia nenajdete absolutně žádné informace, už to je velmi podezřelé. Jediné, od čeho se dá odpíchnout, je logo německé cestovní kanceláře, viz obrázek výše. Zmíněnou agenturu jsem oslovil a upozornil, že někdo zneužívá jejich logo.

 

3. Facebook má přísná pravidla na organizování soutěží

Stručně shrnu, co by firmy neměly dělat při organizování soutěží.

  • neměly by podmiňovat zapojení se do soutěže tím, že uživatelé musí dát stránce like,
  • neměly by navádět na sdílení příspěvku,
  • neměly by žádat soutěžící, aby příspěvek sdíleli na zdi přítele,
  • neměly by vyzývat k označení přátel v komentáři.

 

Kompletní a oficiální pravidla Facebook stránek naleznete na tomto odkazu: https://www.facebook.com/policies/pages_groups_events/

 

Bohužel, málo která firma respektuje tato pravidla. Na základě tohoto bodu se dá označit jako podvod každá soutěž, a to dokonce i od seriózních a známých společností.

 

4. Mohou z vás vylákat osobní údaje, případně údaje platební karty

V některých případech se může stát, že majitel takové stránky osloví klidně i všechny účastníky soutěže s tím, že vyhráli. Vyžádá si od nich osobní údaje a informace o platební kartě, aby si jakože ověřili identitu. A co bude následovat pak, si můžete domyslet …

Před měsícem se dokonce objevila zpráva o těchto facebookových soutěžích i v médiích. Policie v ní varovala před jednou FB stránkou, která organizovala online soutěž o kuchyňskou linku. Po ukončení soutěže lidé stojící za stránkou kontaktovali každého účastníka s tím, že vyhrál. Avšak pro doručení výherní ceny musel každý poslat 500 Kč na pokrytí nákladů s dopravou atd. Přitom podezřelé bylo už jen to, že ani nechtěli znát vaši adresu.

 

Rozhodně si přečtěte také článek o dalších pochybných praktikách se kterými se můžete setkat na Facebooku.

 

Pár slov na závěr

Cílem majitelů takových podvodných stránek je, co nejrychleji nalákat do skupiny co nejvíce lidí. Proto nabízejí ve svých soutěžích luxusní ceny. Přece jen, lidé na to slyší více, než na výhry za pár stovek.

Jen se na to podívejte, ještě před 3 hodinami, když jsem začal psát tento článek, měla stránka cca 7 800 fanoušků, nyní je to už 14 020.

 

Majitel stránku po nějakém čase, až bude mít desetitisíce fanoušků, prodá buď nějaké cestovní kanceláři nebo ji přejmenuje a bude v ní zveřejňovat různé články bulvárního charakteru. A vy se pak budete divit, jak jste se na takovou stránku vůbec dostali.

 

V horším případě se od vás budou snažit vylákat peníze či přístupové údaje ke kreditní kartě, případně osobní údaje.

 

Každému, kdo narazí na podobnou soutěž, doporučuji nahlásit stránku jako podvod.

 

Tomuto tématu se věnuji i na své stránce, konkrétně v kategorii Soutěže a slevy, kde uveřejňuji to nejzajímavější, co naleznu na internetu. Žádné drobnosti, jen lukrativní soutěže a slevy od ověřených a známých společností s vysokou peněžní hodnotou.

 

Jestli jste v článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst také diskusní fórum, tam možná najdete nějaké zajímavé informace k tématu.

Přišli jste už někdy do kontaktu s s podobnými soutěžemi? Budu rád, když se zapojíte do diskuse a napíšete své vlastní zkušenosti.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply