Moderní technologie a zavedení internetu do práce a domácností přineslo lidem mnoho nových možností. Informace se pro nás staly dostupnější, máme možnost spojit se s blízkými, kteří jsou od nás vzdáleni i několik stovek kilometrů. Právě s tím souvisí i velká popularita sociálních síti. Jsou oblíbené nejen mladšími, ale i staršími ročníky. V našich končinách je jednou z nejvíce využívaných sítí Facebook. Díky němu můžeme vědět, co dělají naši přátelé. Ale jak to tak bývá, i sociální sítě mají svou odvrácenou tvář. Právě té se budu dnes věnovat.
Za každý like a sdílení dostane ten chudák korunu
Každý uživatel Facebooku se určitě alespoň jednou setkal se smutným příběhem a žádostí o pomoc. Nejčastěji jde o fotografie vyhladovělých, zraněných a těžce nemocných dětí, u kterých je zároveň zveřejněna výzva ke sdílení a lajkovaní daného příspěvku. Pokud budete příspěvek sdílet a dáte mu like, autor příspěvku slibuje, že danému dítěti přibude na jeho účet jedna koruna (někdy je to více, jindy méně). Obdobou jsou různé smutné příběhy týraných a vyhladovělých zvířat. Upřímně řečeno, smutný pohled na kost vyhladovělého pejska dokáže s nejedním z nás „zamávat“. Nemá tvář, která se sama nedokáže bránit, v nás vyvolá pocit, že bychom měli pomoci. Tak proč bychom příspěvku nedali obyčejné „like“, vždyť za každé sdílení dostane ten chudáček granuli, možná dvě?
Pohled na podvyživené dítě nebo vyhladovělé zvíře je hrozný a nejeden z nás s dobrým úmyslem příspěvek sdílí a vybízí k tomu i své přátele – vždyť si máme navzájem pomáhat. Vám to zabere jen pár vteřin a bude vás hřát dobrý pocit z toho, že jste pomohli někomu, kdo to opravdu potřebuje. Samozřejmě, nebylo by na tom nic špatného, kdyby nešlo o podvod. Ptáte se, o co přesně jde?
Facebook samozřejmě nikdy neumožňoval a ani neumožní sbírky a posílání peněz na základě sdílení a lajkování. Je to jen lež lidí, majitelů různých facebookových skupin, kteří se tímto způsobem snaží nalákat na svůj profil co nejvíce uživatelů. Vždyť si zkuste všimnout, že hlavní osoba, která tuto fotografii vytvoří a šíří, propaguje něco na svém profilu. Většinou jde o skrytou reklamu. V případě facebookových skupin se jedná o snahu upoutat pozornost a získat co nejvíce fanoušků. Nezdá se vám takové zneužívání neštěstí jiných pro komerční účely ubohé?
Pozor na podvodné reklamy
Často se stává, že při prohlížení nástěnky na Facebooku se vám kromě příspěvků vašich přátel zobrazí i nějaká ta reklama. Na tom není nic špatného, vždyť i Mark Zuckerberg si potřebuje vydělat. Některé reklamy však zavání podvodem. Jde právě o reklamy z oblasti výdělku na internetu, popřípadě práce z domova. Nedávno se jedna taková reklama zobrazila i na mé nástěnce. Fotografie spokojené ženy s textem: „Práce na doma, jak si jednoduše přivydělat. Vydělávám 200 000 korun a nyní ukážu i vám, jak se k takové částce dopracovat“. Když na to kliknete, otevře se vám webová stránka plná lží a nesmyslů. Mám na mysli takové ty stránky s online ruletou, obchodováním na burze, sázením a podobně, kde vám mažou med kolem úst a snaží se vás přesvědčit, abyste investovali vlastní peníze.
Pomoz bližnímu svému
Současná doba je složitá a každý přemýšlí nad tím, jak vydělat co nejvíce. Nejlépe, jak se říká, vydělat a nic nedělat. A právě v tomto duchu se nese další podvod organizovaný na Facebooku. Pár „chytrých“ lidí vymyslelo způsob, jak uživatele sociální sítě okrást. Ptáte se jak?
Na vašem profilu – nástěnce se objeví zajímavá fotografie, popřípadě šokující nadpis článku, který ve vás vyvolá pocit zvědavosti. Často jde o porno, vymyšlené úmrtí známých osobností, fotografie, na kterých gigantický had snědl člověka, a podobně. Jednoduše něco, s čím se nesetkáváte každý den a co by mohlo upoutat vaši pozornost. Vy na ten článek kliknete v přesvědčení, že se dočtete něco nového a zajímavého, ale pravda je úplně jiná. Po kliknutí vás vyhodí na další neexistující stránky. Váš počítač napadne virus, který umožní neznámému hackerovi, aby mohl komunikovat s vašimi přáteli. Těm pak přicházejí různé zprávy, v nichž je „vy“ žádáte, aby vám půjčili pár drobných. Obvykle jde o menší částky.
Tady to ale zdaleka nekončí. Hacker totiž z karty vašich přátel převede mnohem větší množství finančních prostředků, než bylo uvedeno v původní zprávě. Na tento trik se nechalo nachytat již mnoho lidí. Jak se říká, opatrnosti není nikdy dost. Proto si i vy dávejte pozor a hlavně neklikejte na různé neuvěřitelné a senzacechtivé nadpisy článků.
V poslední době si na své facebookové nástěnce všímám častějšího výskytu článků, které se na první pohled jeví jako video. Uprostřed fotografie mají takovou šipku, která má nabádat uživatele na její kliknutí a přehrání videa. Když však na šipku kliknete, otevře se vám webová stránka. Dále to může pokračovat tak, jak jsem psal výše.
Funkce, které jinde nenajdete
Další super možností, jak se může dostat hacker k vašim údajům, je nabízení různých funkcí, které běžně na Facebooku nenajdete. Může jít například o změnu barvy vaší nástěnky, nebo o informační funkci, díky které můžete zjistit, kdo si nejčastěji prohlíží vaše fotky nebo profil. Možností je nepočítaně. Stačí pouze kliknout na odkaz. Nemusí jít výlučně o nebezpečnou aktivitu či podvod, ale pokud by vás vyzvali k instalaci čehokoliv, určitě si do svého PC nic nestahujte a neinstalujte, mohlo by to mít pro vás a váš počítač katastrofální následky.
Soutěže o věcné ceny a peníze
Je to možná nejrozšířenější podvod na Facebooku, ve kterém se podvodníci často skrývají za logo nějaké seriózní firmy. Nedávno jsem na toto téma napsal příspěvek, ve kterém se podvodníci vydávali za známý obchodní řetězec Penny Market. Údajně měl nejrychleji reagujícím fanouškům rozdávat dárkové poukazy, iPady a mnoho dalších cen v hodnotě 2 000 Kč. Aby lidé měli šanci některý ze zmíněných dárků vyhrát, museli tuto nabídku sami šířit prostřednictvím sociální sítě. V dalším kroku byli vyzváni, aby do formuláře zadali své telefonní číslo. Nikdo však nepočítal s tím (protože si nepřečetli text napsaný malými písmenky), že namísto výhry budou sami platit. Poskytnutím svého tel. čísla dali totiž souhlas k zasílání placených SMS zpráv. Za každou prémiovou SMS měla být z jejich účtu u mobilního operátora stržena částka téměř sto korun.
V případě podobných akcí si vždy ověřte, zda tuto soutěž zveřejnila firma i na svém oficiálním webu, oficiální Facebookové stránce, popřípadě v kamenných prodejnách.
Přečtěte si také článek Podvodné soutěže na Facebooku, ve kterém najdete příklad, jak tyto soutěže fungují a proč je lepší se jim vyhýbat.
Existují samozřejmě i seriózní FB stránky/skupiny, kde můžete soutěžit o reálné ceny, aniž by vás někdo podvedl. V článku Přehled facebookových stránek zaměřených na soutěže naleznete pár takových, které se vyplatí sledovat.
Pozor na podvodné inzeráty o odkoupení facebookových účtů
V poslední době na Facebooku stále častěji vídám různé nabídky na odkoupení účtů. Může jít o účty klasických lidí, ale také o fingované účty. Možná si pomyslíte, že jde pouze o nějaký nový hit, který běží na sociálních sítích. To však vůbec není pravda. Jde o podvod, pro který se mohou obyčejní uživatelé sociálních sítí dostat do pořádných problémů. Proč do problémů? Když prodáváte svůj facebookový účet, prodáváte ho se vším všudy. Ten, kdo ho odkoupí, může vaším jménem psát různé zprávy vašim přátelům nebo přidávat různé nevhodné příspěvky, za které budete nakonec stíháni vy. Pod vaším jménem může oslovovat vaše přátele a vy ani netušíte, jaký malér z toho může být.
Ve většině případů je zájem hlavně o účty, na kterých máte přidáno množství přátel. Tyto kontakty jsou později zneužívané k různým účelům. Může jít jen o reklamu nebo také o mnohem horší verze zneužívání, jako např. podvodné prodeje a podobně. Existují dokonce i různé organizované skupiny, které mohou zneužívat citlivé informace o vašich přátelích.
Pokud jste již někdy narazili na inzerát, ve kterém vám nabízejí peníze za váš facebookový účet, a vy nad touto nabídkou uvažujete, raději si to pořádně rozmyslete. Určitě by vás nepotěšilo, kdybyste z toho v budoucnu měli nějaké problémy.
Změna hesla k Facebooku
Vyběhla vám po přihlášení zpráva nebo jiné upozornění, že si máte změnit heslo, nebo něco podobného? Pozor! Zaručeně jde o podvod. Facebook takové výzvy nezasílá. Jde o někoho, kdo se za Facebook vydává a chce získat vaše osobní údaje.
Pár slov na závěr
Skutečnost, že internet do našich životů přinesl mnoho pozitivního, je nepopiratelná. Faktem však zůstává, že dal prostor i lidem s ne úplně čistými úmysly.
Sociální sítě mají množství uživatelů a tím pádem jsou i skvělým místem, kde se dají pořádat různé podvody. Čím více lidí, tím větší množství potenciálních obětí. Proto je zvláště důležité, abychom nevěřili všemu, co vidíme a abychom byli stále opatrní. Určitě nikdo z nás nechce naletět podvodníkům.
Rozhodně si přečtěte také diskusní fórum, je pravděpodobné, že tam najdete další zajímavé informace k tématu.
V případě, že máte nějaké otázky nebo se chcete také podělit se svými zkušenostmi a poznatky, neváhejte a napište do diskuse.
Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.
Ahoj, mé jméno je Jiří a momentálně pracuji, samozřejmě z pohodlí domova, pro PR agenturu jako prodejce reklamy. Přitom dělám online marketing pro e-shop a věnuji se i tvorbě této stránky. Rád vyhledávám zajímavé možnosti, jak si vydělat online, a následně je zveřejňuji na tomto webu. Beru to jako koníček. Doufám, že si prostřednictvím mé stránky najdete i vy nějakou reálnou práci z domu nebo si alespoň vyděláte něco navíc.