Kde má programátor hledat práci nebo zákazky?

Kde hledat nabídky práce a zakázky pro programátory – seznam portálů.

Říká se, že dobrý programátor si vždy práci najde snadno. I to má svá úskalí, hlavně v tom, kde vlastně začít hledat. Jak bylo zmíněno v předcházejícím článkumožnosti jsou de facto tři – být zaměstnaný jako programátor v IT nebo jiné firmě, pracovat jako externí programátor v nějaké IT agentuře nebo pracovat sám pro sebe a hledat si zakázky sám. Programátoři často pracují jako freelanceři na volné noze a zakázky si shánějí prostřednictvím svých referencí. Jenže co když zatím žádné nemáte? 

 

Všeobecné pracovní portály

Pokud uvažujete spíše o kariéře programátora ve firmě, zkuste hledat nabídky na pracovních portálech. Začít můžete na těch nejznámějších jako Profesia.czPrace.cz, Jobs.cz, Jooble.cz nebo Sprace.cz. Tyto stránky jsou zaměřené především na hledání stálých pracovních pozic na plný nebo částečný úvazek. Čas od času se dá natrefit také na inzerát, ve kterém firma nabízí externí formu spolupráce (home office, resp. práci z domova).

Zkusit štěstí můžete i u našich slovenských sousedů. Stejně jako u nás, i na Slovensku inzerují firmy volná místa na pracovních portálech, proto určitě nezapomeňte prozkoumat portály Profesia.sk, Istp.sk nebo Praca.sk. Další pracovní weby najdete na stránce Recruiteri.sk.

 

Pracovní portály zaměřené přímo na IT – programátory

Na internetu najdete také specializované pracovní portály zaměřené vyloženě na obor IT. Mezi nejznámější patří například Itjobs.cz, Timone.cz, Pracevit.czIttalents.cz nebo Itnetwork.cz. Zajímavé nabídky najdete také na stránce Startupjobs.cz, kde jsou nabídky pro práci na startupových projektech.

Ze slovenských portálů stojí za zmínku například Robime.it a také portál Informatici.sk. Nabídkami práce z oblasti programování se to hemží také na stránce It-kariera.sk.

 

Programátor na volné noze – zakázkové portály pro freelancery

Stále více programátorů se řadí mezi freelancery, tedy lidi na volné noze, a zakázky si hledají sami. Pracují buď na DPP nebo na živnost. Myslím si, že stát se freelancerem je snem mnoha programátorů, hlavně těch, které už nebaví pracovat mezi čtyřmi zdmi kanceláře.

Výhody jsou zřejmé, nejenže máte možnost vybrat si job, který vás skutečně zajímá, ale máte také úplnou flexibilitu v otázce času a sami si rozhodujete s kým a kde chcete pracovat.

 

Nakoduj.to/cz (slovenský ekvivalent Nakoduj.to/sk)

Mezi nejznámější weby, kde můžete hledat zakázky i pracovní nabídky, patří Nakoduj.to. Denně zde najdete spoustu nabídek nejen na programování a další související nabídky v IT, ale také zakázky z oblasti online marketingu (PPC reklama, SEO). Stránka je jedinečná také v tom, že na ní kromě výše uvedeného najdete také katalog freelancerů.

 

Webtrh.cz a jeho kopie Webdeal.cz

Jde o stránky, na kterých najdete kromě pracovních nabídek a zakázek také diskuse a různé aukce. Jde tedy o víceúčelové weby vhodné nejen pro programátory, ale také pro grafiky, online marketéry, copywritery, blogery, editory a korektory textů atd.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Pro programátory je tu široká nabídka příležitostí – od jednoduchých úprav až po programování velkých projektů. Můžete tak najít poptávku po základní úpravě CSS layoutu pro web, ale i velkou zakázku na  programování rozsáhlé hry v HTML5. To samé u desktopových nebo mobilních aplikací.

  

Tip: Neberte si ze začátku věci, které nemůžete zvládnout. Začněte od těch jednodušších a budujte si reference. Zkušení programátoři mohou ihned začít s většími projekty.

 

Hodinovyprogramator.cz

Portál hodinovyprogramator.cz je místem, kde se setkává nabídka a poptávka služeb a produktů ve světě IT. Skládá se ze čtyř hlavních částí – nabídky, poptávky, produkty a katalog IT profesionálů, kam můžete přidat i svůj profil. Do katalogu se mohou registrovat nejen programátoři, ale také správci webů, copywriteři, grafici, marketéři a obchodníci.

V sekci „produkty“ můžete jako hodinový programátor nabízet na prodej své aplikace, webové šablony atd.

 

Programátoři mohou najít  zakázky také na stránkách jako nakresli.towebdizajner.sk a podobně. Tyto portály ale spadají spíš do oblasti grafiky a designu, pro což jsem vytvořil samostatný seznam. Více si můžete přečíst v článku pracovní a zakázkové weby pro IT – grafiku a design.

 

Všeobecné portály mikropráce – jednorázovky

Kromě stálé práce mohou mít programátoři mnoho příležitostí k získání tzv. jednorázovky. Jde o mikropráce, které u nás zatím nejsou velmi rozšířené. Přesto i tu můžete narazit na zajímavé poptávky, od tvorby jednoduchých webů nebo e-shopů až po objektové programování informačního systému v PHP.

Na mikropracovních portálech si můžete vytvořit svůj profil a zadat vlastní poptávku. Mikropráce jsou vhodné především pro začínající programátory, kteří nemají reference na velké projekty, ale také pro ty, kteří právě nemají „do čeho píchnout“. Za zmínku stojí především Stovkomat.cz, Jaudelam.czProveduto.cz a další.

Ze slovenských portálů bych doporučil Jaspravim.sk a Microjob.sk. V angličtině je dostupný například Fiverr.com. Více na toto téma si přečtěte v článku mikropráce s portálem StovkomatV podsekci najdete seznam vícero českých i slovenských portálů mikropráce.

 

Katalogy profesionálů/freelancerů

Velmi užitečné jsou též katalogy. Nacházejí se v nich talentovaní, samostatně pracující experti z celého Česka. Katalogy jsou pro firmy skvělým zdrojem pro hledání profesionálů v oboru. Můžete si vytvořit svůj profil, zadat své reference, ceny atd. a pokud jste dobrý v tom, co děláte, zakázky se vám určitě pohrnou. V Česku funguje hned několik takovýchto webů.

 

Navolnenoze.cz

Nejstarší a stále jeden z nejnavštěvovanějších webů, které sdružují nezávislé profesionály (nejen) z řad IT odborníků, je právě navolnenoze.cz. Stránky mají také nezanedbatelný komunitní význam. Pro české podnikavce pořádají školení, své členy informují o novinkách ve světě freelancerů na svém blogu nebo sociálních sítích. Můžete tak získat nejen solidní pracovní nabídky, ale také se dostat k zajímavým informacím.  A co je také důležité, díky vlastnímu profilu můžete vylézt ze své škatulky anonymního uživatele, což přílivu nových zakázek dosti pomůže. Registrace do katalogu mezi další profíky ale není zdarma. Portál si bere jednorázový poplatek 3 300 Kč (bez DPH) za rok.

 

Freelance-market.cz

Další z dlouho fungujících tržišť pro podnikatele na volné noze je freelance-market.cz. I tady si můžete vytvořit svůj profil, zaregistrovat se do katalogu a přiblížit se dalším pracovním příležitostem. Freelance market vás a vaše zkušenosti pak nabízí lidem, kteří profesionály poptávají. Jednoduše tak ušetříte čas samostatným vyhledáváním nové práce. V každém profilu je také nutné uvézt svou hodinovou sazbu, proto snadno porovnáte, jak si stojíte mezi ostatními kolegy v oboru, zda svou práci třeba nepodceňujete. Freelance-market.cz si neúčtuje žádné paušální měsíční nebo roční poplatky, ale požaduje poplatek ve výši dvou hodinových sazeb.

 

Mobojobo.cz

Lidi z různých oborů, které spojuje život na volné noze, sdružuje také mobojobo.cz. I zde se můžete zdarma zaregistrovat a zkusit prodat své zkušenosti a dovednosti. Než vám nějaká nabídka přijde sama, můžete projít i zadávané poptávky. Nutno ale říci, že web má zřejmě to nejlepší za sebou, pracovní nabídky nejsou aktuální a nové se příliš nehrnou.

 

Wplide.cz

Pokud si rozumíte i s redakčním systémem wordpress, můžete využít i tento komunitně zaměřený katalog wordpressáků. Vše funguje přesně tak, jako na předešlých webech. Stačí si vytvořit vlastní profil, popsat, s čím vším můžete novým zaměstnavatelům pomoci a dostat se tak blíž ke smysluplným nabídkám.

 

Techloop.io

Novým, ale o to atraktivnějším projektem, je techloop.io. Po registraci a vyplnění svého profilu, ve kterém se pochlubíte tím, co všechno zvládáte, umíte a můžete světu nabídnout, pak jen čekáte, až vám techloop.io pošle relevantní pracovní nabídku. Techloop.io působí v několika evropských zemích, spolupracují s ním velké korporátní firmy, proto určitě zkuste své štěstí i tady.

 

Za zmínku stojí také weby Freelancer.cz, Freelance.cz. Poohlédnout se můžete samozřejmě i po slovenském internetu. Za zmínku stojí třeba Titans.sk, hlavicky.sk, Freelance24.sk, Free-lance.sk, kde se shromažďují slovenští profesionálové a podnikavci. A pokud vám bude československý rybníček malý, vrhněte se do mezinárodních freelancerských vod. V článkhttp://old.startitup.sk/article/detail/ar2772-top-50-freelance-webov-pre-dizajnerov-a-programatorov najdete hned 50 stránek vhodných pro programátory a designéry.

 

Facebookové skupiny

Facebook může být důležitým nástrojem pro hledání práce v oboru programování. Na Facebooku existuje vícero skupin zaměřených na programátory. Mezi nimi například:

 

 

Také takovým způsobem můžete najít kvalitní pracovní nabídky na míru.

 

Pár slov na závěr

Možností práce pro programátory (začínající i pokročilé) je opravdu hodně. Na internetu najdete mnoho nabídek zaměřených čistě jen na oblast programování, a to jak dlouhodobější práci, tak na mikropráci a jednorázové úkoly. Mějte na paměti, že k dobrým referencím se dostanete postupně. Je dobré začít s menšími projekty a hlavně dodržovat termíny. 

 

Pokud máte zájempracovní příležitosti z oblasti programování můžete sledovat také na mé stránce. 

 

Mohlo by vás zajímat:

50 nápadů, kde mohou profesionálové na volné noze hledat klienty – pokud jste začínající, případně i pokročilý freelancer – a hledáte způsoby, jak získat první (nové) klienty.

 

Pokud znáte nějakou facebookovou skupinu, případně webovou stránku určenou pro programátory, kodéry, vývojáře, analytiky atd., která se v tomto článku nenachází, napište do diskuse.   

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply