Programováním k lukrativním výdělkům i zkušenostem

Ilustrační obrázek.

Je všeobecně známé, že programování a celkově sféra IT oboru mohou zajistit velmi zajímavé příjmy. Musíte však nabídnout kvalitu a též spolehlivost. Programování, ať už desktopových, webových nebo mobilních aplikací, je jednou z hlavních oblastí IT. Navíc nabízí kreativitu a stálý růst, protože technologie se neustále vyvíjí. Kreativita spočívá například v návrhu GUI, ale také samotné funkcionalitě. Správný programátor se má vcítit do role běžného uživatele, který bude chtít aplikaci používat. 

 

Kvalita, spolehlivost a analytické myšlení

Kvalitní programátor musí nabídnout kvalitu, spolehlivost a analytické myšlení. Analytické myšlení spočívá v tom, že umíte uvažovat dopředu a analyzovat situace, které by v aplikaci nebo při jejím vývoji mohly nastat. Potom se z vás stává schopný vývojář (developer) a také analytik. Takoví lidé jsou opravdu zajímavě finančně ohodnoceni a navíc získávají cenné zkušenosti.

 

Od střední školy po senior developera

S vlastním programováním můžete začít například na střední škole. Pokud vás to chytí, zkuste studium informatiky na univerzitě. Můžete začít pracovat na školních projektech, zapojit se do grantů nebo si přivydělávat programováním jako freelancer. To znamená hledat si na internetu zakázky na míru vašim schopnostem a programovat externě, v klidu u kávy ve svém pokoji na internátu. Bohužel ve škole je často více teorie než praxe, a proto jako freelancer programátor získáváte nejen výdělky, ale také cenné zkušenosti, které vás mohou dovést k profesionální kariéře programátora. Potom můžete nastoupit do IT firmy, začít jako junior developer a časem se dostanete na pozici zkušeného senior developera.

Pro ty, kteří programování nestudovali a zajímají se o tuto profesi, zůstává řešením samostudium. S tím vám pomohou například kurzy programování, které můžete absolvovat buď osobně nebo online. Na internetu najdete mnoho příruček, rad a tipů, jak začít. Musíte si však uvědomit, že programovat se nenaučíte za jednu noc.

 

S programováním můžete začít třeba už na střední škole, později si přivydělávat při studiu na VŠ a máte otevřenou cestu ke kariéře junior a později i ostříleného senior programátora.

 

Mladší, nebo starší programátor?

Programování je činnost, které se může věnovat jak student, mladý absolvent, tak také 50letý člověk. Je otázkou, jestli se firmám vyplatí mladší, nebo zkušený programátor. Mladý se obvykle naučí nové technologie, u staršího zase hrají zásadní úlohu mnohaleté analytické a developerské zkušenosti. Oboje má své výhody a nevýhody. Mladý se sice „hravě“ naučí nový framework, senior developer zase většinou vyřeší kritickou chybu aplikace ve specifických požadavcích za mnohem kratší dobu.

 

Lepší umět něco pořádně než od všeho trošku a vlastně nic

To platí prakticky kdekoliv, ale v programování obzvlášť. Je lepší být orientovaný na užší okruh, než znát ze všeho základ a dohromady de facto nic. Pokud se například věnujete OOP, je lepší se pořádně naučit Javu, včetně JavaEE a pod., než umět v C, C ++ a C # napsat jednoduché kódy, které nejsou až tak důležité. Navíc pokud se jeden jazyk, resp. paradigma, naučíte pořádně, budete umět rychleji „přesedlat“ na podobné věci. Například programátor v Javě se rychle zorientuje v C # kódu díky znalosti principů OOP. To jisté platí v případě webových technologií, základem je tady XHTML, CSS a PHP. Pokud budete toto ovládat, jste na dobré cestě stát se kvalitním webovým programátorem.

 

V čem programovat – jaké jsou možnosti

Programování je tak všeobecné, že si každý musí zvolit svou cestu. Základem je, zda chcete vyvíjet desktopové, webové nebo mobilní aplikace. V případě desktopových sázíte na objektové programování (Java, C #) a časté jsou jazyky C a C ++. Je možné se věnovat také funkcionálnímu programování a jiným specifickým jazykům, jako je Python, Ruby, F #, nebo matematickému typu Matlab či Octave. S těmi však neseženete tolik zakázek vzhledem ke specifickému zaměření. V Pythonu se však dělají různé moduly například do CAD / CAM aplikací.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

1. Desktopové aplikace

C, C ++, C # či Java jsou nejčastějšími jazyky pro vývoj běžných aplikací pro počítače. Zahrnují návrh GUI a programování funkcionality. Je dobré ovládat aspoň jeden objektový a jeden procedurální jazyk, cokoliv navíc je příjemným plusem. Takže například kombinace C, C ++ a Javy je dobrým startem. Navíc Java je multiplatformový jazyk, takže vývojáři ji často považují za jakýsi základ OOP.

Vyvíjet můžete též .NET aplikace. Můžete programovat nejrůznější programy včetně her a spojit tak zábavu se zajímavou prací. Zakázek na desktopové aplikace je stále mnoho.

 

2. Webové aplikace

Mnoho aplikací se přesouvá z desktopu na web, a proto jsou webové technologie progresivní. Základem je ovládat XHTML (lepší HTML5), CSS a PHP. Dál se hodí JavaScript. Pro rozsáhlejší projekty jsou potom různé JS a PHP frameworky jako jsQuery, Zend atd. Plusem je určitě znalost CMS systémů jako Drupal, Joomla či WordPress, kde si layout vyberete z mnoha profesionálních šablon, které jsou responzivně optimalizované, a potom už řešíte jen obsah, případně modifikace CSS stylů.

Časté jsou také zakázky na programování e-shopů, zde se hodí PrestaShop a znalosti zabezpečení (HTTPS a pod.). Při úspěchu potom můžete e-shopy i prodávat a profitovat také z affiliate webů.

Také webové technologie se neustále vyvíjejí. Důraz se v současnosti klade na responzivitu webů, t.j. web musí být přístupný, čitelný a dobře ovladatelný na FullHD obrazovce, tabletu a malém mobilu.

 

Jeden můj známý si takovým způsobem přivydělává celkem slušné peníze. Naprogramuje e-shop, případně jakoukoliv web stránku (blog, fórum, inzertní portál atd.), naplní ho nějakým obsahem (zaplatí copywriterovi buď za napsání pár článků nebo za vytvoření popisků k produktům), pohraje si se SEO a zpětnými odkazy a následně ho prodá za minimálně 25 tisíc korun. Zní to sice jednoduše, ale věřte, že je za tím tvrdá práce.

 

3. Mobilní aplikace

Současným trendem je programování pro mobilní platformy Windows Phone, Android a iOS. Mobilní telefony a tablety tvoří větší část trhu, a proto je trh mobilním aplikacím otevřený. Schopný programátor mobilních aplikací se dnes cení stejně dobře jako ten, který programuje desktopové a webové aplikace. Je lepší být zaměřený na jednu platformu. U mobilních aplikací jsou navíc požadavky na pohodlné GUI pro ovládání na dotykové obrazovce.

 

4. SEO, copywriting a optimalizace kódu

Jako programátor se schopnostmi se můžete ponořit i například do SEO optimalizace webů (optimalizace pro „dohledatelnost“ webu pomocí vyhledávačů na klíčová slova), psaní článků (copywriting) či analýzy a optimalizace zdrojového kódu webových stránek. Jsou to taktéž velmi užitečné věci, viz příklad s mým známým.

 

Co bych měl umět jako web programátor, kdyby jsem si chtěl vydělávat tvorbou webových stránek a e-shopů.

 

Kde mohu začít?

Dostat se k programování není tak těžké, jak se může zdát. Jakmile si osvojíte odborné znalosti a získáte praktické zkušenosti, můžete se programování věnovat naplno. Existuje mnoho firem, které neustále hledají šikovné programátory, a které jsou mnohokrát i ochotné si „vychovat“ svého programátora. To znamená, že nabízí práci také studentům IT oborů. Taktéž existuje mnoho inzertních portálů, na kterých jsou zveřejňované jak poptávky práce, tak také poptávky zakázek pro programátory na volné noze. Na těchto inzertních stránkách můžete nejen odpovídat na poptávky, ale také uveřejňovat své vlastní nabídky.

 

1. Programátor na volné noze

Pokud byste se chtěli programování věnovat a rádi byste se osamostatnili, můžete zkusit působit na volné noze, tedy jako freelancer. To znamená, že budete pracovat z domu, a že práci si budete vyhledávat sami. Ve většině případů půjde spíš o krátkodobou spolupráci, ale získat můžete i dlouhodobé zakázky.

Pro práci na volné noze se vám bude hodit živnostenský list, protože svoji práci budete muset fakturovat.

 

2. Práce pro společnost

Jako programátor můžete pracovat také pro společnost, ať už na poloviční pracovní úvazek, nebo na hlavní pracovní poměr. Ve většině případů tím neztratíte výhody, které nabízí programování na volné noze, protože společnosti umožňují home office (takových lidí si firmy váží, a proto většina z nich má možnost pracovat z domu). Tentokrát je to však na dohodě se zaměstnavatelem. Kromě toho, v zaměstnaneckém poměru a při práci pro společnost získáte také další výhody. Například budete mít stále dostatek práce a nebudete si muset hledat zakázky sami. Díky tomu si zajistíte trvalý příjem. Navíc, při práci ve společnosti se můžete mnoho naučit od zkušenějších programátorů.

 

3. Práce pro agenturu

Další možností je práce pro agenturu. Na trhu existuje mnoho agentur, které sdružují IT odborníky. Tyto agentury nabírají programátory jako externisty, získávají zakázky a tyto potom mezi externisty přerozdělují.

Agentury nabízí různé možnosti spolupráce. Některé upřednostňují programátory se živnostenským oprávněním, jiné preferují dohodu o pracovní činnosti a jiné zase smlouvu na částečný úvazek. Díky agenturám budete mít stálý přísun práce i trvalý příjem stejně jako při zaměstnaneckém poměru pro IT společnost. Výhodou práce pro agenturu je opět home office a vysoký výdělek.

 

Přečtěte si také článek seznam pracovních a zakázkových portálů pro programátory, ve kterém najdete celkem solidní seznam možností, jak si vydělat prostřednictvím internetu. 

 

Užitečné tipy pro začínající programátory

Každému začínajícímu programátorovi nebo odborníkovi hledajícímu práci se budou hodit hlavně tipy a triky, jak začít, protože inzertní portály najdete lehce také sami. Stačí si jen do vyhledávače zadat „zakázky v programování“ či „programátor hledá práci“. Tipy a triky se však hledají hůře.

 

Reference a zkušenosti jsou základ

Na začátek budete potřebovat získat zkušenosti a reference. Předtím, než získáte reference, můžete svou práci prezentovat prostřednictvím vlastního projektu. Naprogramujte si svoje vlastní stránky a zeptejte se také svých známých, jestli nepotřebují vytvořit web. Díky tomu můžete získat první zakázky, které možná nebudou placené, ale aspoň si vyzkoušíte práci pro klienta a získáte první reference. Reference a ukázky vaší tvorby jsou základem pro získání dalších zakázek.

 

Dobře sestavený životopis a motivační dopis

Pokud chcete zapůsobit na budoucího zaměstnavatele či klienta, nebudete potřebovat jen reference, ale také životopis a motivační či dobrý průvodní list. Pokud máte známého personalistu, zkušeného IT odborníka či podnikatele, poraďte se při psaní životopisu nebo motivačního dopisu s ním. Staňte se atraktivními a hlavně nedělejte chyby v pravopisu, vyhněte se překlepům a nevymýšlejte si. Buďte upřimní a nezapomeňte uvést všechny své schopnosti a dobré vlastnosti, které by měl programátor mít.

 

Na pohovoru buďte sami sebou

Pokud vás potenciální zaměstnavatel pozve na pohovor nebo si potenciální klient s vámi dohodne schůzku, buďte sami sebou a nic nepředstírejte. Klaďte optimální požadavky a netvrďte, že dokážete víc, než ve skutečnosti zvládnete. Před samotným pohovorem si projděte stránky dané společnosti a na pohovoru se potom ptejte na vše, co vás zajímá.

 

Komunikujte a poslouchejte přání klientů

Programátorský jazyk vám nebude stačit, musíte umět komunikovat také běžným jazykem. Se svými klienty komunikujte a poslouchejte jejich přání. Někdy budete muset zatnout zuby a vyposlechnout si rady od lidí, kteří vaší práci nerozumějí. Problémem programátorů často bývá velké ego, které si ale většina firem nemůže dovolit. Firmy chtějí chytré a učenlivé programátory, kteří dokáží poslouchat názory druhých, dokáží se přizpůsobit a nemají přehnané požadavky. Při práci potom dodržujte své sliby. Buďte důkladní a dodržujte termíny.

 

Pár slov na závěr

Pracovat ve firmě, nebo na volné noze? Pokud začnete jako programátor na střední nebo vysoké škole, je možné zvolit si kariéru profesionálního vývojáře ve firmě, nebo zůstat na volné noze dál jako freelancer. Ve firmách získáte většinou zajímavé ohodnocení (běžný nástupní plat je přes 30 000 Kč) a stabilitu.

Jako freelancer můžete pracovat z pohodlí domova a jediným omezením jsou termíny odevzdání. Celkově je programování více orientované na termín než na pravidelnou dobu. Základem je vaše prezentace kvality, spolehlivosti i analytického myšlení. To vše musí dobrý vývojář ovládat. A nezapomeňte na pravidlo – méně je někdy víc (tedy raději ovládat 2 až 3 jazyky perfektně než 20 napůl).

 

Pokud se poohlížíte po nějakých seriózních nabídkách práce na doma, můžete sledovat také moji stránku, konkrétně sekci nabídky práce pro programátory. Čas od času se tam objeví nějaká zajímavá pracovní nabídka, hlavně z oblasti programování webových stránek – kodér na HTML a CSS, PHP programátor a podobně.

 

Pokud jste v článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst také diskusi, tam možná najdete nějaké zajímavé informace k tématu.

Pracujete nebo jste někdy pracovali doma jako programátor, kodér, případně jste vykonávali jinou profesi, která souvisí s tímto tématem? Pokud ano, podělte se o své zkušenosti a napište do diskuse. Každého názoru si cením, můžete inspirovat nebo motivovat ostatní čtenáře.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply