Altcoiny – nejpopulárnější alternativní kryptoměny k Bitcoinu

Na obrázku se nacházejí altcoiny, alternativní měny k Bitcoinu.

Fenomén Bitcoinu v posledním roce obletěl svět, jeho astronomické zhodnocování zaujalo jak finanční odborníky, tak amatéry. Protože Bitcoin běží už delší dobu, může být pro někoho pozdě na tento vlak naskočit. Naštěstí Bitcoin není jediná kryptoměna, a tak jistou možnost představují takzvané altcoiny. Už jen samotný název napovídá jejich významu, vznikl ze slov alternative coins, tedy alternativní měna k Bitcoinu. Jsou tak označovány všechny kryptoměny mimo Bitcoin, a to jak ty od něj odštěpené, tak samostatně vzniklé.

 

Jejich účel, původ a vlastnosti se liší, ovšem většinou je jedno spojuje. Mají nějakým způsobem vykompenzovat nedostatky Bitcoinu. Například Litecoin nabízí rychlejší transakci nebo Monero je ještě anonymnější. Zároveň také tvoří Bitcoinu konkurenci. Pokud by ho některá měna svými vlastnostmi zcela překonala, lidé by ho začali opouštět, což by pro něj bylo likvidační. A tak se kvůli tomu také musí neustále vyvíjet.

 

Zlatý důl nebo past na peníze?

Stejně jako u Bitcoinů, a zde možná ještě více, je potřeba se v oblasti vyznat. Altcoinů je v době psaní tohoto článku podle serveru coinmarketcap.com přesně 1536, ovšem za celou historii kryptoměn jich bylo mnohem více a další vznikají každým dnem.

Pokud již máte o Bitcoinech něco nastudováno, víte, že volatilita této měny je velmi vysoká. Jenže u alternativních coinů je mnohonásobně vyšší. Nelze snadno odhadnout, zda má nějaká měna budoucnost, nebo zda je odsouzena k zániku. Již mnohokrát došlo k velkému překvapení. Například Dogecoin vznikl spíše z recese, ovšem stal se tak populární, že se uchytil a dnes je významnou měnou. Ve světě altcoinů nelze nic s jistotou předpokládat.

 

Tento nový svět plný možností se však dá využít i dalším neobvyklým způsobem. Poměrně jednoduché vytváření různých měn je ideální pro různé experimenty, díky čemuž slouží jako jakési laboratoře pro ekonomy nebo informatiky.

 

Historie kryptoměn

Bitcoin vznikl v roce 2009 díky osobě (nebo osobám) s pseudonymem Satoshi Nakamoto. První diskuze o jakékoliv jiné kryptoměně fungující na podobném principu proběhly již v září 2010. Tyto diskuze byly podporovány samotným Satoshim Nakamotem a také dalším významných vývojářem Bitcoinu Gavinem Andresenem. Díky tomu v dubnu roku 2011 osoba pod pseudonymen Vinted uvedla první altcoin s názvem Namecoin. Krátce po něm, v září roku 2011, přišel Litecoin. Pozvolna se tak trhala bariéra, Bitcoin přestával být jediný svého druhu a v roce 2013 přišel boom a altcoiny začaly vznikat po desítkách. V lednu 2014 sice ještě tvořily jen jedno procento objemu peněz v kryptoměnách, zbylá 4 % tvořil úspěšný Litecoin a 95 % Bitcoin, dnes však tvoří Bitcoin pouhých 60 %.

 

O tomto fenoménu poslední doby jsem napsal článek jakými způsoby koupit Bitcoin. V článku najdete mimo jiné výhody a nevýhody těžení Bitcoinu, systémy pro těžbu této internetové měny a pár internetových peněženek, prostřednictvím kterých můžete s Bitcoinem obchodovat, prodávat je, kupovat, případně měnit za reálné peníze.

 

Ne všechny internetové mince vznikaly za účelem vytvoření alternativy k Bitcoinu. Třeba již zmíněný Dogecoin, o němž si však povíme později. Je mnoho dalších alternativních kryptoměn, které vznikly spíše jako vtip. Jedním zcela absurdním je pak například Nyancoin, pojmenovaný podle virálního videa s nekonečně se opakující hudbou a kočkou v 8-bitové animaci.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Top deset nejpopulárnějších a nejznámějších alternativních mincí resp. kryptomien.

 

Existují však i altmince, za kterými stojí ušlechtilé záměry, nicméně ve výsledku působí absurdně. Tím je třeba Potatocoin, který se měl stát online měnou v Africe v oblastech, kde na této plodině závisí mnoho farmářů. Ti by se tak mohli oprostit od měn svých států a obchodovat výhodněji, ale když sloganem této kryptoměny je „Potato est lumen potato est vita potato est amor“, tedy v překladu „Brambora je světlo, brambora je život, brambora je láska“, tak ji berte vážně.

 

Do světových politiků se vtipálci pouští denně, a tak nepřekvapí, že na začátku roku 2016 vznikl třeba i Putincoin pojmenovaný podle ruského prezidenta. A když existuje Putincoin, zákonitě musí existovat také měna inspirovaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Trumpcoin vznikl v listopadu téhož roku a jeho slogan na stránkách nezní jinak než „Make Crypto Great Again“.

 

Bitcoin vs. altcoin

Altcoiny se mohou od Bitcoinů lišit téměř ve všem. Jak svou hodnotou, tak množstvím vyražených mincí, způsobem těžení nebo podrobnějšími vlastnostmi jako je rychlost transakce a podobně. Jak jsme již řekli, vždy má nějakým způsobem nahradit to, v čem má Bitcoin nedostatky. Se stoupající hodnotou Bitcoinu jsou přitom alternativní mince mnohem důležitější, neboť pro malé transakce je nevhodný, hodí se spíše jako prostředek pro investici.

Některé kryptoměny se jen od Bitcoinu odštěpily v důsledku nepohodnutí se mezi vývojáři. Tím je například Bitcoin Cash, momentálně třetí nejsilnější kryptoměna, nebo Bitcoin Dark. Jsou to spíše takové klony jen s odlišnou politikou, avšak většina jiných altcoinů se liší i po technické stránce. Vylepšují se rychlosti transakce, v čemž například nyní kraluje Ripple, v poplatcích, kde mezi nejvýhodnější patří třeba IOTA nebo Stellar Lumens, nebo v bezpečnosti a anonymitě, kde ho převáží Dash nebo Monero.

 

Doporučuji přečíst si i článek možnosti vydělávání s kryptoměnami. V článku se dozvíte obecné informace o kryptoměnách co jsou vlastně zač a jaké jsou jejich výhody oproti papírovým penězům. Popisuji tam i čtyři možné způsoby, jak kryptoměny získat či koupit.

 

Nejpopulárnější altcoiny

1. Ethereum (ETH)

Logo alternativního coinu Ethereum.

Ethereum je kryptoměna vytvořená na začátku roku 2013, avšak uveřejněná až 30. července 2015. Dnes druhá nejsilnější měna je založena na stejném principu blockchain technologie jako Bitcoin, avšak dále se jejich podobnosti rozchází. Ethereum totiž dokáže nabídnout mnohem více než jen výměnu peněz mezi dvěma lidmi. Umí vytvářet platformy, které jsou přístupné všem, ale i přes to nezmanipulovatelné. V nich se pak platí pomocí etheru, jednotkou Etherea (1 ETH), jenž se dá stejně jako Bitcoin těžit. Platba je možná díky takzvaným chytrým kontraktům (smart contracts), což jsou bloky kódu, které provádí celá decentralizovaná síť počítačů. Nelze je tedy nijak zmanipulovat.

Díky tomuto principu má Ethereum široké možnosti využití. Nejznámější je dnes platforma Slock.it, která dovoluje sdílet, pronajímat nebo prodávat různé věci. Dále ji využívají aplikace, které vytvářejí sdílené peněženky pro více lidí, kde má k penězům přístup každý, avšak veškeré transakce musí být potvrzeny někým dalším. Omezuje se tak zneužití zdrojů jedním člověkem třeba ve firmách nebo startupech.

Za svou krátkou historii si však již prošel jednou krizí. Kvůli chybě ve zdrojovém kódu dokázal hacker odcizit 18. června roku 2016 celých 50 milionů dolarů. Vývojáři tak museli učinit složité rozhodnutí, na němž se muselo shodnout více než 51 % všech uživatelů Etherea, a provést „hard fork“, tedy zjednodušeně řečeno vrátili celou kryptoměnu do stavu před tímto útokem. Sice byly všechny transakce po tomto datu zrušeny, ale ukradené peníze měli majitelé zpět. Vytvořila se tím však druhá ethereová síť s odlišnou cenou na burze.

 

2. Litecoin (LTC)

Již jsme zmínili, že Litecoin byl druhým alternativním coinem, který kdy vůbec vznikl. Dlouhou dobu byl v žebříčku kapitalizace na druhém místě. Nyní se sice mírně propadl na páté místo, to mu ale neubírá na důležitosti. Dá se říct, že je celkem dobře zajetý a v rámci altcoinů je na něj spolehnutí.

Litecoin jako první přišel s novým algoritmem Scrypt namísto bitcoinovým SHA-256, který je nyní používán i dalšími kryptoměnami. Jeho hlavní myšlenkou je být jakousi odlehčenou verzí Bitcoinu, která bude přístupnější pro běžné lidi. Plánuje se vyrazit přesně čtyřikrát více mincí než Bitcoinů, tedy 84 milionů mincí, a rychlost transakce je také čtyřikrát kratší. S rostoucí hodnotou Bitcoinu je stále méně vhodné s ním provádět malé transakce, což měl právě Litecoin vykompenzovat. Přizpůsobené jsou k tomu i poplatky, které jsou mnohokrát menší.

 

3. Dogecoin (DOGE)

Tato netradiční alternativní kryptoměna byla vytvořena 6. prosince 2013 programátorem z IBM Billem Markusem. Inspirací v názvu a logu mu byl pes rasy shiba-inu známý z virálního internetového meme. Neměl sloužit jako žádná seriózní měna, ovšem stal se tak populární, až se uchytil a svého času byl i v první desítce kryptoměn. Dnes se nachází až na 50. místě, ovšem svou funkci si našel, a tak stále běží dál, i když už tak významný není. Unikátní však je i ve svých dalších aktivitách.

 

Technologicky vychází z Litecoinu a skutečně se od něj příliš neliší. Tím hlavním rozdílem je velké množství mincí, což sráží jejich hodnotu na velmi malou částku. Momentálně se pohybuje okolo setiny amerického dolaru, přičemž v oběhu je přes 110 miliard mincí.

 

Svou první krizi zažil hned první měsíc po spuštění. Neznámý útočník se dokázal nabourat na peněženku Dogewallet, ze které si poslal milióny mincí a tím je ukradl majitelům.

Okolo Dogecoinu existuje unikátní komunita, kterou by mohl závidět lecjaký altcoin. Pořádají různé fundraisingy a pomocí vybraných peněz financují určité projekty. Tím nejznámějším je nejspíše finanční podpora jamajského bobového týmu, který se sice kvalifikoval na olympiádu v Sochi, ale cestu na ni si nemohli dovolit. Komunita Dogecoinu jim darovala 30 tisíc dolarů a umožnila jim jet. Tou skutečnou a běžnou funkcí Dogecoinu je však darování malých částek vývojářům nebo podobným osobám, které něco vytvářejí nezištně.

 

4. Ripple (XRP)

Rozdíl měny Ripple a Bitcoinu je veliký. Ripple nelze totiž těžit a v podstatě se nejedná o kryptoměnu jako takovou, ale spíše o platební platformu s vlastní měnou. Jeho tvůrci nejdříve vytěžili mince za 100 miliard dolarů a ty nyní postupně vypouští do oběhu. Transakce jsou mnohonásobně rychlejší než u Bitcoinu, trvají v řádech vteřin, avšak určitou nevýhodou může být nižší decentralizace.

Jeho ambicí je nahradit bankovní systémy, ze kterých by odstranil poplatky, lidskou chybu a prodlevy v převodech. Jeho vize je tak úspěšná, že si tuto platformu osvojily i nadnárodní banky jako je Bank of America, RBS nebo UBS

 

Zapojení tradičních finančních subjektů do světa kryptoměn je rozhodně velký úspěch, a tak Ripple jistě čeká velká budoucnost. Není však určen přímo pro placení, ale spíše na konverzi veškerých měn bez nutnosti jakéhokoliv prostředníka.

 

5. Dash (DASH)

Původní název této altměny je Darkcoin, ten se ale 25. března 2015 změnil na Digital Cash se zkratkou Dash a to z jednoho prostého důvodu. Nechtěl být spojován s Darkwebem, a to ačkoliv jeho hlavní výhodou je ještě větší anonymita než u Bitcoinu, což je velmi žádoucí právě na podobných místech.

Může se zdát, že Bitcoin je zcela anonymní, neboť každý sice vidí, že transakce proběhla, ale nikdo nezjistí, kdo ji provedl, je vidět pouze adresa vedoucí do peněženky. Jenže celý proces lze analyzovat a tím se nakonec dostat i k odesílateli. Dash má v sobě zabudované jakési mixéry, ve kterých se soustředí mnoho transakcí a na místo určení nakonec dorazí jiné mince, než které jste vy poslali. Díky tomu se k odesílateli nelze nijak zpětně dostat. Navíc tato transakce bude trvat pouhé čtyři vteřiny, což je oproti Bitcoinu mnohem kratší doba.

 

Vlastníte nějaký blog či web stránku? Pokud ano, doporučuji vám přečíst si také tento článek. Najdete v něm pár způsobů, jak si prostřednictvím svého blogu vyděláte online mince.

 

Pár slov na závěr

Variabilita altcoinů je sice nepřeberná a jsou tak velmi atraktivní, avšak jejich volatilita je obrovská. Alternativní coiny nejsou příliš vhodný prostředek pro investici, nelze ničím předpovídat jejich budoucnost, a tak zde vyhrávají spíš šťastlivci nebo opravdu znalí lidé. Pokud chcete investovat větší množství peněz, v rámci kryptoměn budete mít jistotu v Bitcoinu. Na opravdové používání v reálném životě jsou však altcoiny ideální, pak si však musíte najít ten správný pro vás a vaše požadavky a převést si jen tolik peněz, kolik bude potřeba.

 

Bitcoinu a také Altcoinům se v poslední době poměrně daří, proto není žádným překvapením, že stejně jako v jiných oblastech, i zde vznikají různé pyramidové podvody, které se tváří seriózně. Laik může mít problém takový podvod odhalit. I proto jsem vytvořil článek jak nenaletět na pyramidové hry s kryptoměnami. V článku si můžete přečíst zásadní rozdíly mezi seriózními elektronickými měnami jako Litecoin, Ethereum a Bitcoin a pyramidovými měnami typu Octacoin, Coinspace Onecoin apod.

 

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Potom se zkuste podívat také na diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací na toto téma. 

Jaký je váš názor na alternativní coiny? Máte s nimi nějaké zkušenosti, ať už s těžbou, nebo obchodováním na burze? Pokud ano, napište do diskuse.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply