Virtuální asistentky – kde hledat nabídky práce či brigády?

Kde hledat nabídky práce a brigády pro virtuální asistentky?

Pozice sekretářky se vám vždycky líbila, organizace administrativy, času a schůzek pro kanceláře je pro vás velmi zajímavá práce? Potom je zapotřebí jedním dechem dodat, že dnešní doba přináší úplně nové možnosti – a jedna z nich spočívá třeba v práci virtuální asistentky. Jde o variantu práce z domova, kdy je člověk časově flexibilní a nedělá mu problémy angličtina, popřípadě další ze světových jazyků.

 

V tomto článku se podíváme blíže na pracovní možnosti online asistentek, jaká je jejich náplň práce, dále co taková práce vlastně obnáší, jaké požadavky kladou zaměstnavatelé na své virtuální sekretářky a hlavně, kde takové nabídky práce či brigády hledat.

Součástí článku je tedy i seznam stránek, resp. freelancer portálů, kde byste mohli najít nějaké nabídky práce pro virtuální asistentku.

 

Co všechno může dělat virtuální asistentka z pohodlí domova?

Jak se stát virtuální asistentkou a co všechno může dělat? Variant je mnoho – kompletace tabulek a grafů, podklady pro jednání, vyřizování e-mailů a telefonátů, ale také doplňování online databází. Virtuální sekretářka může mít vlastní pracovní dobu, nedojíždí, nemusí řešit dress code a vybírá si spolupracovníky a zakázky podle svého uvážení. Snad jen vlastní PC, dále stabilní internetové připojení a dostatek času. To jsou alespoň základní předpoklady, ale jistě vás nepřekvapí, že požadavků bude, hlavně u renomovanějších firem, poněkud více.

Pomoc podnikatelům a firmám s každodenní administrativou, bez každodenního docházení do kanceláře. Online asistentky mohou i vyhledávat dodavatele, pečlivě sledovat konkurenci a analyzovat její činnost, v neposlední řadě se nabízí také domlouvání schůzek, korekce textů nebo přímo copywriting. V moderní době je velmi rozšířená i správa sociálních sítí a online marketing. Protože firma, která není dobře vidět na Facebooku, Twitteru a Instagramu, jako by snad ani neexistovala. Dále to může být i správa e-shopu či webu, to znamená nahazování článků či nových produktů na e-shop, aktualizace cen produktů, vyřazování neaktuálních produktů atd..

Jak tedy vidíte, možností, kde by se mohla uplatnit osobní asistentka, je opravdu hodně.

 

Co je výhodou při práci online asistentky?

Co byste měli ovládat, případně jaké osobnostní předpoklady požadují zaměstnavatelé od svých asistentek?

  • Jazykový projev na výbornou. Jednání s lidmi, prezentace na internetu, to vše chce vybroušený slovník.
  • Hlídání termínů, odpovědi na e-maily nebo další věci, kde se časová ztráta absolutně nevyplácí.
  • Organizátorský talent. Nejen dobře sladit čas, ale také naplánovat setkání, služební cestu, meeting atd.
  • Neustále na příjmu. Někdy je třeba neočekávaný večerní telefon, jindy zase brzy ráno vstávat. Zvláště při dlouhodobé spolupráci.
  • Komunikační dovednosti jsou velké plus, stejně jako zkušenost s prací na PC, vyřizováním e-mailů apod.

 

Zájemkyně o práci internetové asistentky má samozřejmě celou řadu možností, nabízet může také jen některé činnosti, zvláště pak ty, ve kterých se dobře orientuje či v nich dokonce přímo vyniká. Mimochodem, role virtuální asistentky může být i na částečný nebo plný úvazek, tedy jako klasický zaměstnanec (dnes velmi rozšířený styl „homeoffice“).

Nemusí jít ale vždy o zaměstnání, někdy se více vyplatí pracovat jako tzv. freelancer, což v překladu znamená v podstatě něco jako „práce na volné noze“. Tehdy je možná externí spolupráce s agenturou, která sice přinese řadu zakázek, ale vezme si z nich svou provizi. Virtuální asistentka si ale může své klienty hledat i sama, zvláště pokud hodlá být maximálně nezávislá a soběstačná.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Online sekretářka s notebookem a zápasníkem.

 

Kde hledat nabídky a zakázky pro virtuální asistentky

Hledání napříč internetem nemusí být složité. Míst, kde najdete práci osobní sekretářky, by se našlo opravdu hodně – stačí vlastně jediné a sice dobře vědět, kde hledat.

 

1. Všeobecné pracovní portály

Internet je hodně pestrobarevné místo, takže tištěná inzerce v novinách už je spíše otázkou 20. století. Porozhlédněte se například na pracovních portálech, jako je jobs.cz nebo fajn-brigady.cz, jenprace.cz, vimvic.cz, nezapomínejme ani na vyhledávače práce cz.jooble.org a indeed.com. Zde jsou inzerované nejen pozice pro brigády, ale také práce na part-time (zkrácený úvazek) a případně i full-time (plný úvazek), záleží mimo jiné i na tom, jaké budete mít štěstí a kam se časem vypracujete.

Je dobré sledovat také online portál webtrh.cz. Podobně můžete procházet i inzertní servery jako bazos.cz nebo sbazar.cz a jejich pracovní kategorie.

 

2. Portály mikropráce

Nepodceňujte ani portály mikropráce, jako je kupříkladu stovkomat.cz nebo jaudelam.cz.

Ze slovenských portálů stojí za zmínku Jaspravim.sk a Microjob.sk. V angličtině je dostupný například Fiverr.com, Guru.com a další.

Pokud jste freelancer, tedy pracovníkem na volné noze, je dokonce prakticky jisté, že tyto weby důvěrně znáte. Rozhlédněte se proto, zda někdo nehledá virtuální asistentku právě zde. Případně si vytvořte inzerát, ve kterém nabízíte své služby virtuální sekretářky a pak už jen čekejte na odezvu. Konkurence na zmiňovaných portálech je velká, kdo to však nevyzkouší, práci si určitě nenajde.

tomto článku najdete další webové stránky, kde si můžete vydělat drobnými mikropracemi jako asistentka.

 

3. Katalogy freelancerů

Virtuální asistentky pracující sami na sebe, o nichž říkáme, že pracují na volné noze, by měly zvážit i zapojení se do různých katalogů, které sdružují právě takové volnonožce. Tyto katalogy jsou v podstatě seznamy freelancerů, jako je například na volnenoze.cz, freelance-market.cz a freelance.cz. Pokud pátrá firma po nové virtuální asistentce/asistentovi, pravděpodobně nahlédne nejdříve právě na tyto weby, proto si na nich udělejte svou osobní prezentaci. V profilu vypíchnete své schopnosti a to, s čím můžete pomoci, a když máte co nabídnout, zakázky si vás najdou.

 

4. Bez sociálních sítí rozhodně ani ránu!

Zakázky jako virtuální asistentka najdete i na sociálních sítích, zda zamíříte na Facebook nebo jinam, je už jen na vás – holkyzmarketingu je jen špičkou ledovce, existuje daleko více stránek a skupin, kde můžete nasbírat zajímavé kontakty.

 

Facebookové skupiny jsou v poslední době dobrým zdrojem pracovních nabídek, takže pokud ve zmiňovaných skupinách ještě nejste, členství bych vám doporučil.

 

5. Nabídky sledujte i na mé stránce

Pokud máte zájem, pracovní nabídky tohoto charakteru můžete sledovat také na mé stránce. V kategorii práce pro virtuální asistentky se mi občas podaří nějakou nabídku zveřejnit. Jde jen o nabídky na dlouhodobou externí spolupráci pro nějakou firmu nebo agenturu, ne o krátkodobé zakázky.

Zajímat by vás mohla i sekce nabídky na práci a brigády z domova.

 

6. Zakázkové portály a agentury, které najímají přímo virtuální asistentky

Pokud umíte anglicky nebo ovládáte jiný klíčový cizí jazyk, určitě se můžete podívat i mezi agentury, které najímají přímo pro pozici osobních asistentek. Protože v českém prostředí ale takové nenajdeme, je třeba pátrat spíše v zahraničí.

 

Zde jsou některé agentury pro evropské kandidáty:

Boldly.com

Boldly je společnost, která působí ve Velké Británii a v některých státech USA, avšak tvrdí, že nabírají celosvětově. Nabízejí práci pro virtuální asistentky, v social media marketingu, projekt managementu, účetnictví atd.

Podmínky přijetí jsou minimálně 7 let zkušeností a musíte pracovat minimálně 20 hodin týdně (během obvyklých pracovních hodin).

Chlubí se tím, že jejich proces přijetí je individuální, jednotlivě přidělí klienty k asistentům s tím, že s klientem budete minimálně 1-2 roky. (možnost výdělku kolem 20 dolarů na hodinu)

 

Freeeup.breezy.hr

Agentura pro freelancery z celého světa. Kromě pozic pro osobní asistentky nabízejí práci také pro software testery, webdesignéry, marketing freelancery, účetní, telemarketéry apod.

Musíte si otevřít účet (zdarma) a vyplnit dotazník. Pokud jste úspěšní, budou vás kontaktovat a dohodnou si s vámi pohovor přes Zoom. Po celkovém přijetí se můžete ucházet o pozice přes jejich platformu.

 

Jobrack.eu

JobRack je portál, který o sobě tvrdí, že pomáhá lidem z východní Evropy najít práci v různých společnostech kdekoliv na světě. Registrace je zdarma, je třeba provést test, absolvovat pohovor a pak můžete začít vyhledávat z nabízených pozic.

Výplata přes PayPal nebo Payoneer, pět let historie, vynikající zázemí nejen pro virtuální asistentky, ale také webdesignéry a projektové manažery. Vydělat si můžete až 25 eur na hodinu

 

Smartpapartnership.com

Mají sídlo ve Skotsku, ale fungují ve 14 zemích po celém světě včetně České republiky. Avšak podle toho, co jsem zjistil, spíše vás vyškolí a pak vás budou podporovat. Proto se musíte přidat k jejich partnership schématu, což znamená platit členské poplatky.

 

Europeanvirtualassistant.com/we-hire/

Ukrajinské sídlo, nicméně najímání virtuálních asistentek funguje celosvětově. Ovšem pozor, nabídka není pro každého! Dva pohovory na začátku a obsáhlé školení vám ale vynesou mezinárodně uznávaný certifikát. Požadavky? VŠ vzdělání, angličtina na B2 a výše, francouzština a němčina přinejmenším na úrovni C1. Dále pak výborný psaný i mluvený projev, odolnost vůči stresu a schopnost vést do budoucna podřízené. Zvládnete to? Jde o poměrně náročného zaměstnavatele, odměnou je ale špičkové zázemí, co zajistí výborný profesní růst. Plat se pohybuje od 15 do 25 eur.

 

Bizee.co

Sídlo společnosti je ve Velké Británi a berou virtuální asistentky, social media manažery, zajišťují služby pro zákazníky, kteří působí v Evropě. Musíte mít minimálně 5 let zkušeností.

Není zcela jasné, jak se přihlásit a stát se team member.

 

Speedlancer.com

Australská firma, která je na trhu od roku 2014, nabízí zakázky, které je třeba zpracovat už během dnešního odpoledne, obvyklý deadline 4 hodiny může někoho napoprvé zcela jistě překvapit. Pečlivé a současně rychle pracující virtuální asistentky jsou tedy vítány.

 

FreeUp.net

Hodinová sazba začíná na 5 dolarech, ale brzy se můžete dostat na mnohem vyšší hodnotu. Společnost sídlí na Floridě a pracuje v online prostoru od roku 2015, je zde k mání i 24/7 podpora a díky třem jasně postaveným levelům obtížnosti si snadno vyberete, kam se už brzy zařadíte – začátečník, středně pokročilý a expert v oboru.

Po vyplnění krátkého dotazníku si budete muset domluvit pohovor přes Zoom, a pokud vás přijmou, tak se nabízí možnost hledat si práci jako účetní, telemarketér, webdesignér apod.

 

Fiverr.com

Obrovské tržiště, kde je možné nabízet své služby už od pěti dolarů. Je zde rozmanitá poptávka i nabídka, společně se tu potkávají ostřílení freelanceři s nováčky. Stačí jen krátká registrace, vyplnění profilu a stanovení své cenové hladiny – která startuje na pěti dolarech, ale může mířit i výše, zvláště pokud máte za sebou už i nějaké pozitivní reference.

Zváni jsou zájemci z celého světa. Stačí propojit svůj uživatelský profil s PayPal účtem a výplata může být brzy na cestě, už po čtrnácti dnech od dokončení první zakázky a bez nutnosti nastřádat nějakou minimální sumu. Platform fee, respektive poplatek za zprostředkování činí 20 %.

 

Upwork.com

Funguje už pět let a nabídne široké spektrum možností pro designéry, copywritery a marketéry. Ale také pro virtuální asistentky, které se mohou zdarma zaregistrovat a čekat na zajímavé nabídky – nebo je i aktivně vyhledávat.

Výplaty budete dostávat přes PayPal, peníze se vyplácejí obvykle jednou týdně, poplatek činí 5 až 20 % z celkové platby. Ideální zázemí pro nováčky, kteří si chtějí ověřit své schopnosti v online prostoru. Doména je v provozu od roku 2003 a v současnosti sdružuje více než dvanáct milionů freelancerů.

 

Pár slov na závěr

Pečlivost, dochvilnost, jazyková vybavenost a odolnost vůči stresovým situacím. Přesně takové vlastnosti jsou ideální pro práci virtuálních asistentek, povolání, které je v poslední době stále žádanější. Internet je totiž místem, kam se přesunula nejen zábava, ale hlavně pak pracovní náplň tisíců lidí. A jak ušetřit čas v dnešní uspěchané době? Správně, delegovat část své práce, zejména pak tu administrativní, na někoho jiného, kdo odvede dobrý výkon. A léty prověřená virtuální asistentka bude určitě dobrá sázka, že?

 

Doporučuji přečíst si i diskusní fórum, možná tam najdete další zajímavé informace k tématu.

Máte už zkušenosti s prací virtuální asistentky? Pokud ano, co říkáte na tuto profesi? Potěšíte mě, pokud se zapojíte do diskuse a napíšete své vlastní zkušenosti.

 

Pokud jste našli v seznamu nějakou chybu nebo máte tip na portál, případně facebookovou skupinu, které se v tomto článku nenachází, budu rád, pokud je doplníte do diskuse.

 

Líbí se vám můj web? Pokud ano, doporučte jej svým přátelům, určitě vám budou vděční. Také se můžete přidat do mé facebookové skupiny, ve které vás budu neustále informovat o nových nabídkách práce z domova a o možnostech vydělávání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply