Práce z domova pro krejčí a švadleny, jak najít zajímavý přivýdělek?

Šicí stroj pro švadleny a šičky.

Už samotný název tohoto článku napovídá, že následující řádky nebudou o klasické práci z domova, jak si ji někteří z vás možná představují. Práce v pohodlí domova totiž nemusí být založena pouze na práci s počítačem a internetem. I z tohoto důvodu jsem dlouho váhal, jestli napsat takový článek, ale nakonec jsem se rozhodl, že vám přiblížím i tento typ práce, tj. krejčovství, šití a vyšívání, jelikož to může být mnohým z vás nápomocné. V článku najdete také tipy, kde hledat zakázky či brigády.

 

Znám spoustu žen i mužů, kteří mají v šití jakýsi koníček nebo se tím dokonce někdy živili. Jisté události jim však nedovolily navštěvovat nadále jejich zaměstnání a nyní jim zbyly jen oči pro pláč a šicí stroj zapadlý prachem. Pokud patříte k této skupině lidí nebo si jen chcete trochu přivydělat, věnujte tomuto článku ještě pár minut, protože ať už věříte nebo ne, práce šičky či švadleny lze provádět i z pohodlí vašeho domova.

 

Pokud je šicí stroj vaším koníčkem a zkracování šatů nebo přišívání knoflíků téměř druhá přirozenost, byla by veliká škoda podobné šance nevyužít, že?

 

Nabízí se i dlouhodobý přivýdělek

Snad každý potřebuje čas od času nějakou úpravu garderoby. Změna váhy a fyzických proporcí žádá korekce i v šatníku a setkání s šicím strojem si zaslouží nejen slavnostní oblek, ale i běžné oblečení pro každý den. Zručnost, a navíc vyučení v oboru, který je dnes mezi nabídkou středních a vysokých škol skoro popelkou, nakonec přinesou své ovoce. Můžete si založit živnost či pracovat sami na sebe. V případě, že si věříte, nic vám nebrání a můžete začít hned poté, co zaschne inkoust na čerstvém živnostenském listu.

Nejde o živnost koncesovanou, což znamená, že vyučení v oboru nebo praxe nejsou nutností pro působení jako OSVČ. Je pravdou, že některé profese jsou navíc nedostatkovým zbožím a o krejčích a švadlenách to bezesporu platí. Priority mladých lidí jsou dnes v učebních oborech trochu jinde a o vyučení v oboru krejčovství má zájem jen málo studentů. Což ovšem může být příležitost právě pro vás, i když nemáte výuční list a se šicím strojem se přátelíte po večerech a o volných víkendech.

 

Vlevo jsou švadleny, šičky a vyšívačky pracující v továrně, vpravo obrázek ženy, která pracuje doma.

 

Kde hledat zakázky nebo nabídky práce?

Samozřejmě, je možné se zeptat v širším rodinném kruhu, zda někdo nepotřebuje něco přešít nebo upravit a získat tak první reference. V dlouhodobém horizontu bude ale takový způsob spíše méně efektivní a bylo by lepší zapojit i přátele. V neposlední řadě se nabízí internet, tedy svět, do kterého nahlédne několikrát denně každý z nás. Ptejte se proto sami sebe, kam byste vlastně šli, kdybyste potřebovali úpravu šatů, halenek nebo košilí. Každého určitě jako první napadne právě kyberprostor. A není divu, protože inzerovat na různých webech, kde se nabízí vlastní práce a volný čas, může velmi dobře zapůsobit.

Konkrétními weby, kde najdete práci, mohou být třeba webtrh.cz, ale i jobs.cz, prace.cz a profesia.cz. Může jít i o zaměstnání v oboru na zkrácený úvazek, který vám bude vyhovovat i v souladu se stávající profesní činností. Pokud práci naopak právě hledáte, otevírají se tímto další dveře. Může jít o HPP, brigádu na dohodu nebo i další možnosti. K dispozici budete mít po chvilce pátrání online také řadu jednorázových zakázek. V případě spokojenosti se na vás zadavatel určitě obrátí i v budoucnu, takže to neberte jako automatickou konečnou. Napsat dobrý inzerát je každopádně velmi důležité. Co by v něm určitě nemělo chybět?

  • Přesná adresa místa, kde budete pracovat. Kvůli šatům nikdo nepojede třeba 70 kilometrů.
  • Zkušenosti v oboru. Výuční list je plus, ale pokud pracujete dekádu jako šička, zmiňte to také.
  • Napište i věci, které patří k vašim trumfovým esům. Tedy úpravy šatstva nebo to, co umíte nejlépe.
  • Stylistická úprava je nutností, vyvarujte se překlepů a pravopisných chyb. A buďte struční.

 

Je jasné, že potřebujete mít jistou úroveň, a to i kdybyste nebyli vyučeným krejčím. Nabízí se i šance pro studenty těchto oborů, kteří by si rádi přivydělali něčím, co je opravdu baví a naplňuje. Trénink dělá mistra, proto začněte s malými zakázkami, na nichž se můžete vypracovat i jako samouk. Výuční list je sice výhodou, ale rozhodně není nutností. Vlohy pro podobný obor v sobě mohou jednou objevit i třicátníci, pro které je už na školní lavice trochu pozdě.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

 

Pojďme si zmínit i několik konkrétních příkladů, kde hledat v prostředí internetu – tedy na portálech, které zprostředkovávají práci z domova.

 

1. Bazos.cz

Jeden z největších inzertních portálů v ČR. Bazoš.cz je přehledným serverem, kde najdete vše za pár minut. Každý den přibývají desítky tisíc inzerátů a nejde jen o prodej zboží, aut nebo starožitností. Nabízet zde můžete i svou práci, švadleny a krejčí se zřejmě budou dobře realizovat v kategorii „Řemeslné práce“. Otevřená je i další šance – prodávejte už hotové produkty, šaty nebo trička, o nichž víte, že se budou líbit a jsou populární mezi vašimi přáteli. Jednoduše uděláte jediné, otevřete nový prodejní kanál. Podobnou alternativou je pak i aukro.cz nebo velmi oblíbený handmade portál Fler.cz. Počítejte i s provizí a zakalkulujte ji do ceny, dělá to tak ostatně každý.

 

2. Webtrh.cz

Možná vám to přijde na první pohled netradiční, ale i tady můžete umístit svůj inzerát. Je pravdou, že Webtrh.cz nabízí hlavně obchodování s weby, překlady, copywriting a grafiku, ale v sekci „Další nabídky“ se nabízí zajímavá příležitost i pro ty, kdo mají doma šicí stroj.

 

3. Profesia.cz

Pokud hledáte spíše zaměstnání na plný úvazek (full-time i part-time) nebo dlouhodobější brigádu, podívejte se na aktuální inzerci na profesia.cz. Vytvořte si životopis, popište svou profesní dráhu v oboru a zaměřte se na konkrétní region. Šikovný krejčí nebo švadlena se zde snadno realizují.

 

4. Jobs.cz

Další portál, kde je spíše práce na HPP, ale s trochou štěstí najdete i zajímavou brigádu na dohodu jako šitou na míru pro zkušeného krejčího. Inzerují zde známá jména, značky, které jsou populární už roky. Možná najdete i práci pro nějakou provozovnu, která bude mít stálý odběr. Proč ne, že?

 

5. Práce.cz

Velmi podobná alternativa jako Jobs. Vyberete si mezi úvazkem (plný, částečný a brigáda, možnosti jsou celkem tři). Pod hesly jako „zakázkový krejčí“, „švadlena“ nebo „šička“ určitě najdete zajímavé tipy.

 

6. Fajn-brigady.cz

Nestor českého internetu, web, který je tu už pěknou řádku let. Najdou zde brigády nejen studenti, ale i maminky na mateřské a kdokoli, kdo má šikovné ruce a čas. Fajn brigády jsou určeny i krejčím nebo švadlenkám, které hledají něco zajímavého – a nejen jednorázové zakázky nebo práci z domu, samozřejmě!

 

7. Fler.cz

Nicméně existují hand-made portály, kde můžete přímo prodávat své výrobky a prezentovat se tak dobrou reklamou. Jak známo, prodávají především fotografie, že? Nafotit vhodně své zboží a dát mu příběh, právě tady je možné zajistit si atraktivní výdělek. Mezi hand-made portály patří například již zmíněný Fler.cz, jmenovat můžeme i simira.cz, merkada.cz, ceskatvorba.cz a potvor.cz. V tomto článku naleznete seznam handmade portálů v Česku.

Nabízí se i alternativa otevřít si vlastní e-shop, ale k tomuto kroku byste měli dojít až poté, co budete mít zavedenou klientelu. Zkrátka, aby se vám práce vyplácela a zaplatil se i provoz webu.

 

Rozhodně nevynechte také sociální sítě jako Facebook, Twitter. Zkuste se zapojit do nějakých skupin. Rovněž navštivte portály mikropráce, jako Stovkomat.cz, Jaudelam.cz a další. V tomto článku naleznete seznam portálů mikrobrigád.

 

Začínáte? To ale vůbec nevadí

Jak říká známé přísloví, žádný učený z nebe nespadl a platí to snad pro každou manuální práci, na kterou si vzpomeneme. Zkuste proto nanečisto trénovat a získávat zkušenosti, pokud jste obratní, půjde to samo.

Důležitý je talent, ale neméně klíčová bude píle a snaha dobře vstřebávat nové věci a postupy. Nemusíte spěchat, trénink zabere určitý čas a nic nejde přes noc. Bez vlastního šicího stroje, což je investice v řádu několika tisíc korun, se ale neobejdete. Doba nůžek, jehel a nití už je pryč, dnes se zapojuje automatika, jak jen to jde. Nakonec, budete v práci i výrazně rychlejší, elektrickou mašinu ve finále dosti oceníte. Zkuste nenáročné zakázky, otestujte si, jaké jsou vaše reálné dovednosti. A pak už můžete mířit najisto, otevřít si živnost a sbírat každý den nové klienty.

 

Pár slov na závěr

Zapojit se může prakticky kdokoliv. Šikovné ruce rozhodují, věk už není podstatný! Přivýdělek z domova jako švadlena nebo zakázkový krejčí mohou hledat nejen maminky na mateřské dovolené, ale i senioři či učni příbuzných oborů. Muži, ženy, každý, kdo má volný čas, ochotu se vzdělávat a zlepšovat. I náctiletí si mohou takto přivydělávat, stačí trochu zručnosti, ideálně pak pod dozorem dospělého – vhodné právě pro studenty konkrétních učebních oborů.

A kdo se může stát zadavatelem vaší práce? Třeba restaurace, hotel nebo jiná provozovna. Dále si budete moci vybrat šití a vyšívání pro různé dokonce textilky, výpomoc pro krejčovství či švadleny nebo pro menší designérské značky. Pokud si však na takovou práci netroufáte, zaměřte se na nabídky od jednotlivců na jednodušší zakázky, na které budete mít i více času. Často se při dotazování krejčovských služeb zmiňuje šití oděvů, bot, různých hraček či dokonce zdobení ve formě našívání a přišívání různých ozdob. Možností je opravdu široká řada a každý z vás by si měl přijít na své. Ještě chci podotknout, abyste nezapomněli své vlastnoručně ušité výrobky nabízet. Nikdy nevíte, jestli někdo nehledá právě to, čemu se věnujete.

 

Doufám, že vám článek přinesl užitečné informace, které jste k pracím švadleny a šičky chtěli vědět. Ať už si chcete krejčovskou prací přivydělat, nebo si takto chcete najít plnohodnotnou práci, vše je možné a jediné, co musíte udělat, je vybrat si tu správnou nabídku, kterou budete časově i kvalitativně schopni vykonávat.

 

Na závěr bych vás chtěl poprosit, pokud víte o nějakých portálech zaměřených výlučně na nabídky práce z domova pro švadleny, šičky a vyšívačky, klidně je napište dolů do diskuse, ostatní čtenáři vám budou vděční.

 

Přečtěte si také článek – 50 zajímavých portálů pro freelancery.

 

Rozhodně si přečtěte také diskusní fórum, je pravděpodobné, že tam najdete další zajímavé informace k tématu.

Jestli už máte s tímto tématem nějaké vlastní zkušenosti, podělte se o ně a napište do diskuse. Možná svým příspěvkem inspirujete a motivujete další návštěvníky mé stránky.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply